Moderní
  Akvaristický
    Magazín
Úvod   Vyhledávání   Předplatné  
 
2002   2003   2004   2005   2006   2007   2008   2009   2010   2011   2012   2013   2014   2015   2016  
 
01/2015 - obsah čísla
Titulní stránka magazímu

Editorial: Více »
Akva bizarně
2
Pterophyllum scalare "Rio Japurá"
4
Skalár amazonských, Pterophyllum scalare, je známo množství variant, kterým jsme se v minulosti dostatečně věnovali na stránkách našeho magazínu. Vedle běžných skalár dostupných na našem trhu, kde dominuje spíše větší tělo a krátké ploutve, výška celkově nepřesahuje v dospělosti 15 cm, jsou skaláry, které dosahují výšky téměř jako skaláry vysoké, Pterophyllum altum.
Akva Novinky
12
- Asterorhynchus falcirostris
- Distichodus affinis
Corydoras griseus
16
Malý pancéřníček, který v případě samičky dorůstá do 5 cm, pochází z brazilského spolkového státu Rhondônia, kde obývá „bílé“ vody. Ideální je pro chov hejnka o 6–8 kusech společnost malých tetřiček. Griseus znamená šedý.
Apistogramma sp. Jutaí
18
V poslední době se opět objevují další novinky i mezi jihoamerickými cichlidkami. Na podzim r. 2009 Roland NUMRICH z Mimbon Aquarium Köln dovezl rybky velice podobné tehdy nedávno popsané tlamovcové cichlidce Apistogramma barlowi RÖMER & HAHN, 2008. O tehdejší novince jsme nedávno informovali v našem magazínu s tím, že zpráva o jejím odchovu bude v příštích číslech. Tedy tady je.
Pseudoloricaria sp. Rio Negro
24
Přátelé se mají navštěvovat – Simon Forkel
26
Kdo se zúčastnil památného 2. AQUA Festivalu 2006 v Praze, který organizoval náš společný magazín AKVÁRIUM ŽIVĚ v čele se šéfredaktorem p. KOLÍNEM a jehož součástí byla historicky 1. světová soutěž skalár v rámci mistrovství ČR (viz AŽ č. 6/2006 – str. 44–53), ten Simona FORKELA dobře zná. Tehdy se stal vítězem několika kategorií mezi skalárami.
Mistrovství světa přírodních akvaristů 2014
30
14. ročník největší a nejprestižnější světové soutěže v tvorbě rostlinných akvárií THE INTERNATIONAL AQUATIC PLANTS LAYOUT CONTEST 2014 přinesl tři nové zajímavosti – nejvyšší počet účastníků, změnu kritérií pro hodnocení a vítěze z Evropy.
Akva Novinky
42
- Hemichromis guttatus
- Benitochromis finley
2. Evropský šampionát terčovců Dortmund 2014
46
Neoficiální 2. Evropský šampionát terčovců byl součástí výstavy AquaExpo Tage, kterou uspořádal Michael Schönefeld (DPS-Verlag) a hlavní sponzor Megazoo.
Výhled na příště
48
Co naleznete v příštím čísle magazínu AKVÁRIUM ŽIVĚ
02/2015 - obsah čísla
Titulní stránka magazímu

Editorial: Více »
Akva bizarně
2
Apistogramma agassizii a její barevné varianty
4
V současné době je známo 86 popsaných druhů jihoamerických cichlidek rodu Apistogramma a dalších několik desítek jich čeká ještě na vědecký popis.
Aquascaping
14
Vytrvejte a nevzdávejte to při prvních neúspěších, jen vlastní zkušenosti vás mohou posunout o krok dál, to radí Roman Holba, jeden z nejlepších aquascaperů v České republice. Opravdu cenná rada od úspěšného tvůrce, vždyť jeho práce získala v evropské soutěži GAPLC German Aquatic Plants Layout Contest 2014 první místo.
Aphyosemion australe (RACHOW, 1921)
16
K nejatraktivnějším akvarijním rybám patří zástupci afrických vejcorodých halančíků nebo také Cyprinodontidae. Většina z nich má krásné barevné zbarvení a elegantní tvar těla. Mezi ně patří také halančík "Kap Polez", Aphyosemion australe (RACHOW, 1921).
Akvarijní rostliny od A do Z – Anubias barteri var. nana CRUSIO (1979)
23
Akva Novinky
24
- Apistogramma sp. Miua
Králi
28
Rozhodne je terčovec niečo viac ako ryba. Pre mnohých je toto prirovnanie prehnané. Ale pre iných naopak toto pomenovanie ani zďaleka nevystihuje ich majestátnosť a nadradenosť nad inými druhmi.
Sekernatky
36
V přírodě je zařízeno obvykle všechno tak, jak se patří. Ve vzduchu létají ptáci, ve vodě plavou ryby. Ale ouha. Jsou ptáci, kteří se docela dobře potápějí. A jsou ryby, které dokonce létají. To by mi potvrdila řada cestovatelů, kteří se plavili na lodi v Amazonii. Občasně kolem nás zasvištělo nebo zabzučelo cosi, co jakoby hrstka kamínků spadlo do vody. Indiáni říkali, že to jsou ryby. Ani ve snu by mě nenapadlo, že ti drobečci, kteří u mne plavou v akváriích, tohle umějí.
Akva Novinky
40
Přátelé se mají navštěvovat – Michal Roškota
42
V této tradiční rubrice jsme poslední dobou navštěvovali většinou přátele v Německu nebo v Rakousku. Přiznám se, že mě dlouhou dobu nenapadal nikdo z okolí, koho bychom mohli navštívit a do naší rubriky zařadit. Ještě nedávno by mě ani nenapadlo, že nakonec zavítám do svého příbuzenstva. Při návštěvách mého rodného kraje často zamíříme do Dvora Králové n. L., města mého dětství. Prarodiče tam sice již nežijí, ale žije tam řada mých blízkých příbuzných. Michal ROŠKOTA, se kterým
se nyní seznámíte, je manželem mé neteře.
Výhled na příští číslo
49
č. 3/2015– obdržíte od 12. května 2015
03/2015 - obsah čísla
Titulní stránka magazímu

Editorial: Více »
Akva bizarně
2
Pterophyllum scalare černá varianta
4
Skalár amazonských je snad nepřeberně barevných variant. Asi mezi nejžádanější patří černě zbarvené, zvláště od doby před lety, kdy se na našem trhu objevily tzv. "Delta skaláry@quot;.
Akva Novinky
12
- Hyphessobrycon jackrobertsi
- Hyphessobrycon bentosi
- Hyphessobrycon dorsalis
Acanthobrama tricolor (LORTET, 1883)
14
Byl po více než osmdesáti letech cejn tříbarvý znovu objeven?
Apistogramma ortegai
22
V současné době se udává na 86 popsaných druhů jihoamerických cichlidek. Na své vědecké určení ještě čeká několik desítek dalších zástupců rodu Apistogramma.
Akva Novinky
26
Herichthys cyanoguttatus
32
Kančík modroskvrnný byl v našich akváriích rozšířen hlavně v 50.–60. letech minulého století. Je to bojovná cichlida dorůstající až do 30 cm v případě samce.
Pelvicachromis taeniatus "Nigeria"
34
Západoafrické cichlidky rodu Pelvicachromis jsou rybky, které akvaristu při dobré péči nikdy nezklamou. Proto asi patří k nejoblíbenějším a nejhezčím mezi cichlidami vůbec. Mezi jedny z nejvíce nabízených patří pestřenec smaragdový nebo také zlatový.
Brochis multiradiatus
42
Jsou rybky, které lze snadno chovat i odchovávat. Pak jsou ale "potížisti", u kterých dělá problém někdy chov, častěji odchov. A to je případ právě pancéřníčka mnohopaprsčitého. Je to ryba, kterou chce mít doma mnohý z chovatelů sumečků.
Kota Tinggi
44
Kota Tinggi je okres i město asi 42 km severovýchodně od malajského města Johor Bahru, kde jsme při naší expedici byli ubytováni.
Anubias gigantea (HUTCHINSON, 1939)
48
Zemí původu je západní Afrika, Sierra Leone, Guinea, Liberia, Pobřeží Slonoviny, Togo, Kamerun. V akvaristice pro svoji velikost je jen podmínečně použitelný.
Výhled na příští číslo
49
č. 4/2015– obdržíte od 8. července 2015
04/2015 - obsah čísla
Titulní stránka magazímu

Editorial: Více »
Akva bizarně
2
Monocirrhus polyacanthus
4
Čeleď ostnáčovitých Polycentridae je poměrně velkou neznámou pro evropské akvaristy a ichtyologicky dost neprobádaná. V současné době zahrnuje 4 rody se 4 vědecky popsanými druhy ryb.
Botia kubotai
12
Asi nejčastěji v našich akváriích vidíme sekavku nádhernou Chromobotia macracanthus. Pochází z říčních systémů západního, středního i východního Kalimantanu a ze Sumatry. Do Evropy jsou dováženy hlavně asijské odchyty, ale i odchovy. Jedny z největších odchovů se uskutečňují v Jakartě.
Kde žije Rasbora kalochroma
14
Rasbora kalochroma jsou podle našich zjištění obyvateli hlavně černých vod.
Bojovnice z Bangkoku
20
Bangkok je město, kam můžete zavítat nejen jako běžní turisté, ale i jako akvaristé. Bangkok využívám nejen jako přestupnou destinaci při výletech do vzdálenějších oblastí, ale i jako destinaci konečnou. Obyvatelé tu jsou velice přívětiví, milí, žádný spěch.
Velké jihoamerické cichlidy
26
Živočišná říše nabízí mnohá překvapení. To že existují inteligentní zvířata, je dobře známo. To, že existují inteligentní ryby, dokazují právě velké cichlidy.
Pterophyllum scalare "Peru Altum"
32
Zatímco skalár vysokých Pterophyllum altum je stále v evropských akváriích relativně málo, skalár amazonských Pterophyllum scalare je mnohem více. Těch je mnoho barevných variant, mezi nimi možná v budoucnosti se určí i nové druhy.
Zde žije Hemirhamphodon tengah
37
Polozobánkovití čeledi Hemirhamphidae mají typicky zvláštně uspořádané čelisti. Zatímco horní je výrazně krátká, dolní je naopak výrazně prodloužená. Jsou to obyvatelé prostorů těsně pod hladinou.
Přátelé se mají navštěvovat – Michal Roškota podruhé
40
V minulém vyprávění o vzniku a fungování nádherného akvária jsem slíbil, že se k němu vrátíme. Zhruba 1000l akvárium s 200l vnějším čtyřkomorovým filtrem, UV lampou i vzduchovacím kamenem se stalo již nedílnou součástí obývacího pokoje.
Skiffia multipunctata
48
Skifie skvrnitá nepatří mezi často v Evropě chované živorodky. Vyskytuje se v obchodech často i pod řadou synonym, jako jsou Goodea multipunctata nebo Ollentodon multipunctatus, Xenendum multipunctatus, případně i Skiffia punctata.
Výhled na příští číslo
49
č. 5/2015– obdržíte od 8. září 2015
05/2015 - obsah čísla
Titulní stránka magazímu

Editorial: Více »
Akva bizarně
2
Piraně v lese
Zajímavé štíhlotělky z Peru
4
Štíhlotělky jsou ideální rybky do společenských akvárií, kde obývají vrstvy především pod hladinou. Jsou to mírumilovné a klidné ryby, které se ostatních spolubydlících nevšímají.
Acorus gramineus
9
Jedná se o jeden z druhů, které nelze trvale pěstovat pod vodou. I přes silné osvětlení a dobré hnojení tato rostlina zde po nějaké době odumře. Je proto v akváriu vhodná spíše k časově omezenému použití, neboť většina ryb ji neokusuje, nebo do mělké části zahradních jezírek nebo paludárií.
Florestas Submeras – Lisabon
10
O nejvût‰ím pfiírodním akváriu na svûtû s Adamem Paszczelou, jednou z celebrit pfiírodních akvárií a svûtového aquascapingu.
Paryby v rybářské škole Vodňany
14
Střední rybářská škola Vodňany se již 95 let věnuje výchově mladých rybářů. Pokud se někdo blíže zajímá o ryby a jejich chov, může v této škole studovat čtyřletý maturitní studijní obor Rybářství.
Rio Atabapo
18
Skaláry vysoké Pterophyllum altum pocházejí v posledních letech nejen z odchovů několika evropských akvaristů, ale stále z importů. Zatímco Pterophyllum scalare obývají poměrně velký areál, výskyt P. altum je v malém území.
Akva Novinky
24
- Charax ztepilý z Brazílie
- Opět nový přírůstek rodu Peckoltia z Brazílie
- Další krasavec rodu Peckoltia na scéně
- Krunýřovec oranžový, Parancistrus aurantiacus (CASTELNAU, 1855)
- Systomus navjotsodhii TAN 2012 – nový druh tetrazonky
- Nová Pyrrhulina z Peru
- Červená forma pancéřníčka
- Anablepsoides hartii
Pyrrhulina laeta
27
Štíhlotělka polopruhá patří mezi větší zástupce čeledi Lebiasinidae, podčeledi Pyrrhulinae a rozhodně v evropských akváriích není příliš známá. První informace o ní pocházejí již z r. 1910, ale odchovy v zajetí nejsou časté.
Výlet na Rio Negro
32
Rio Negro je největší řeka s černou vodou na světě. V našem magazínu jsme se jí věnovali již mnohokrát, dnes se zastavíme na lokalitě 60 km proti proudu od Manaus.
Acanthicus adonis
38
V současné módě obřích akvárií lze těžko hledat ryby, které bychom do těchto výstavních nádrží vypustili. Jednou z možností je tento krunýřovec, v mládí neuvěřitelně krásný, s průběhem růstu ale s pomalu mizejícím tečkováním. Do akvárií se hodí jen v době mládí, protože v přírodě dorůstá velikosti až 1 m.
Co je nového u komplexu Apistogramma nijseni?
40
20 let se systematicky zajímám o skupinu jihoamerických cichlidek, které si jsou v mnohém podobné. Všechny se řadí do komplexu Apistogramma nijsseni a pocházejí z Peru. Jejich vývoz se děje hlavně přes Iquitos. Mají mnoho podobného a hlavně se jim v českobudějovických podmínkách velice daří. To je také důvod, proč se v mých nádržích vždy nějací zástupci tohoto komplexu najdou.
Výhled na příští číslo
49
č. 6/2015– obdržíte od 10. listopadu 2015
06/2015 - obsah čísla
Titulní stránka magazímu

Editorial: Více »
Akva bizarně
2
Ocelové bojovnice.
Megalechis thoracata
4
Pancéřníček kropenatý patří mezi větší zástupce podčeledi Callichthyinae a je rozšířen téměř po celé severní části Jižní Ameriky.
Alisma plantago
7
Výška dospelej rastliny je od 20 do 100 cm. Náročnosť je nízká a její rozšírenie? Je to druh kozmopolitný, ktorý nájdeme na celej severnej pologuli (mimo trópov), zplanelý kultivar na južnej pologule a aj v našej prírode.
Venezuela
8
Při letošním jubileu Gerda Fellnera a jeho krásných sedmdesátin si Vám dovolujeme představit jeho článek o návštěvě Venezuely. Tento čtrnáctidenní výlet se uskutečnil sice již v roce 1995, ale při prohlížení fotek a vzpomínání na celou výpravu to vypadalo, jakoby to bylo nedávno.
Julidochromis marksmithi
18
Cichlidky z východoafrického jezera Tanganjika budí pozornost již od r. 1958, kdy byly prvně dovezeny do Evropy.
Rod Hemigrammus
20
Tento na druhy bohatý rod teter čeledi Characidae pocházející z Jižní Ameriky ustanovil v r. 1858 GILL. V současné době je známo přes 50 vědecky popsaných druhů. Hemi znamená půl, polovina, gramma znamená písmo, kresba, v našem případě postranní linie, resp. neúplná postranní linie.
Mé zkušenosti s rybou Monocirrhus polyacanthus
25
Již od mého akvaristického mládí jsem obdivoval zvláštní rybu, která měla tvar listu vznášejícího se ve vodním sloupci. Že příroda dokáže vytvořit účelové živočišné tvary a funkce ryb, které jsou pro pozorného akvaristu srozumitelné na první pohled i k čemu těmto rybám slouží, je známé. U monocirhů je tato čitelnost jednoduše a zároveň víceúčelově zřejmá.
Dvě nové superhvězdy
28
Altum flora je velmi velká chovná varianta tyrkisového terčovce. White leopard byl zkřížen s Golden leopard. K
Andinoacara pulcher "Electric Blue"
30
To tu ještě nebylo – akara modrá má „modrou“ variantu! Tato novinka se do Evropy dostala jak jinak, než přes firmu Glaser/Rodgau. První zmínky o této zajímavé novince jsou od jara 2013. Ze Singapuru přišlo do Německa 8 kusů.
Změny v taxonómii cichlíd
34
V odbornom časopise Zootaxa bola v auguste 2015 publikovaná revízia cichlíd, ktorú publikoval ichtyológ Caleb McMahon. Pri jej vzniku aplikoval morfologické prvky doplnené o sekvenovanie DNA.
Akva Novinky
36
- Chilaterina alleni "Siriwo"
- Chilaterina alleni "Wapoga"
- Chilaterina multisquamata
- Chilaterina campsi
- Melanotaenia australis
- Meanotaenia boesemani
- Melanotaenia macculochi
- Melanotaenia rubrostriata
- Melanotaenia sp. "Ambalanga"
- Melanotaenia trifasciata
- Rhadinocentrus ornatus
Piraně v lese
40
V minulém vydání vašeho krásného odborného magazínu Akvárium živě jsem svůj příspěvek v rubrice "Akva bizarně" končil konstatováním, že se budu snažit určit druh pohozených piraní. Za tímto účelem jsem kontaktoval specialisty na Jižní Ameriku Uwe Wernera a Mag. Antona Lamboje z vídeňské univerzity, odd. vývojové biologie a požádal je na základě připojených fotografií o pomoc s určením rodu, případně i druhu.
Červená neonka – nové druhy nebo varianty?
43
Neonka červená je v našich akváriích známá od 50.let a stále zůstává nejvíce prodávanou akvarijní rybkou. Společně s neonkou obecnou Paracheirodon innesi obsazují první místa v různých „Top Ten“ řady evropských zemí. O této rybce bylo již napsáno mnoho. Stále se ale objevují nové a nové znalosti, které je dobré akvaristům připomenout.
Obzvláštní terčovec
48
Dnes si představíme jednoho extrémně krásného terčovce s nádhernou kresbou. Je jím checkerboard terčovec z Europa-Discus-Center. Checkerboard, nebo jinak řečeno šachovnice.
Výhled na příští číslo
49
č. 1/2016– obdržíte od 12. ledna 2016
Objednávka starších čísel
Nabízíme Vám možnost objednat si starší čísla magazínu AKVÁRIUM živě. K dispozici jsou skoro všechna čísla. Tyto výtisky máte možnost získat za velmi zajímavou cenu 50,- Kč za jeden výtisk. Bližší informace o způsobu objednání starších čísel najdete na stránce věnované předplatnému.
Moderní
  Akvaristický
    Magazín
Úvod   Vyhledávání   Předplatné  
 
2002   2003   2004   2005   2006   2007   2008   2009   2010   2011   2012   2013   2014   2015   2016