Atlas ryb - úvod

Vyhledávání  Nejoblíbenější  Čeledi  Úvod  A  B  C  D  F  G  H  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  V  Z  
Řazeno dle českých názvů, změnit řazení na: latinsky
Na těchto stránkách naleznete atlas akvarijních rybiček. U každé rybičky jsou uvedeny základní údaje, její bližší popis a fotografie.
V současné době je v atlasu akvarijních ryb evidováno 443 druhů.

Pokud hledáte ryby dle konkrétních parametrů můžete využít vyhledávání.

Ryby jsou zařazeny do jednotlivých sekcí dle počátečního písmene českých názvů.
Ryby v atlasu můžete řadit také podle jejich latinských názvů.
Pokud narazíte na nějakou nepřesnost, dejte nám vědět. U spousty ryb se totiž informace, které jsou o nich uváděné v literatuře i na jiných webových stránkách, natolik liší, že je těžké se v nich orientovat. I když jsme se snažili případné nepřesnosti odstranit, ne vždy se nám to muselo podařit. Takže pokud budete mít nějaké výhrady nebo připomínky napište nám to prosím. Stejně tak Vám budeme vděční, pokud nám pošlete zdařilou fotografii nějaké rybičky, kterou jste sami pořídili a kterou bychom mohli zařadit do atlasu, a to v minimálním rozlišení 640x480 bodů.
Upozornění:
Fotografie zobrazované v rámci tohoto atlasu akvarijních ryb jsou chráněny autorským zákonem a nelze je tedy používat bez písemného souhlasu autora. Vlastní fotografie byly ve většině případů pořízeny tvůrci těchto stránek a v některých případech registrovanými návštěvníky.
Pokud znáte jen část českého nebo latinského názvu, můžete zkusit pro vyhledání rybičky použít následující políčko:
Hledaná část názvu rybičky:    
Poslední přírůstky do atlasu akvarijních rybiček:
Posledních 5 komentářů či postřehů návštěvníků k jednotlivým rybám:
Krunýřovec mnohoostný - Pidla54  (id: 16139 )
29.8.2019 9:55
Asi dva roky mám akvárko a od začátku se mi v něm prohání i ancistrusové (ancíci). Loni jsem tmavé ancíky vyměnil za červené. Tento týden se mi je podařilo rozmnožit, mám prvních asi 20 mini rybiček. Chtěl bych se zkušených akvaristů zeptat, jaký je rozdíl mezi ancíkem červeným a mnohoostným? Je to pouze v barvě? Ve stavbě těla nevidím rozdíl.
Rájovec červenoocasý - Julie  (id: 16128 )
20.5.2019 15:40
Dobrý den, mám Rájovce (páreček) s pavými očky a neubližují si.
22.3.2019 12:13
Ahoj kdyby někdo chtěl ,daruji dva kousky cca 25 cm
Krunýřovec mnohoostný - Tesseria  (id: 16116 )
7.3.2019 13:36
Tyhle roztomilé potvůrky jsou prostě srdcovka. Navíc praktická. :)

Mám nějaké vždycky, jakožto nepřekonatelnou pomocnou úklidovou četu. Rozhodně bych je neklasifikovala jako vyloženě býložravé. Stačí vidět ten cvrkot, když se krmí ostatní ryby a něco spadne na dno ať už jde o cokoliv. Ancíci to bleskově vyluxují. Což je na nich právě fajn, protože se pak nekazí tak snadno voda, když ujede ruka u krmení. Dospělí sice řasy zase moc neřeší, spíš jen mladí, ale úklid po ostatních rybkách provádí zdařile. Taky vždycky prvně nakrmím ostatní a až pak hážu tabletku jim.

Obvykle se o odchovy u ničeho moc nepokouším (akvárko mám čistě na koukání), ale když vás tak čtu, tak asi přece jen zkusím pořídit páreček (obvykle mám jen samičky) a rozmístit nějaký kokos.
Mimochodem, díky za tip s rajčetem. Bylo by mě to vůbec nenapadlo.
Parmička čtyřpruhá - Tesseria  (id: 16116 )
7.3.2019 13:03
Jsou to moje oblíbené rybičky už od dětských let. Jsou výrazné, čilé, veselé, pořád je s nimi na co koukat.

Spousta lidí tvrdí, jak jsou agresivní, ale mě se nikdy nestalo že by útočily na jiné rybky. Pravda, závojnatky nikdy nemám (nemám je ráda), ale běžně jsem je měla za přítomnosti gupek nebo bojovnic. Naopak se mi stalo, že sameček Betta splendens útočil na ně. Ne že by mu to bylo něco platné. Hejno udělalo klasický "rozprsk" a on jen zůstal zírat. :)

Ale je pravda, že vždy tvořím akvárium s živými rostlinami různých typů (menší tuholisté, mechy, dlouholisté) a s větším počtem úkrytů. Ráda používám menší placaté kameny na stavění jeskyněk, se širším vchodem na jedné straně a jen škvírou na druhé.

Mimochodem, občas jsem viděla narážky na parmičky visící hlavou dolů. To dělají zcela běžně, když odpočívají nebo spí. Nejde o žádný znak nemoci. Ovšem při zhoršení kvality vody mají sklony víc pospávat, takže dobrý signál.
Vyhledávání  Nejoblíbenější  Čeledi  Úvod  A  B  C  D  F  G  H  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  V  Z