Diskuse  (4647. strana z 4647)

Historie hledání   Pokec   Příspěvky  Témata   |<   <<   >>   >|  
Chronologicky řazené příspěvky: (záznamy jsou na řazeny od nejnovějšího po nejstarší)
Záznamy z pokecu jsou skryty a nezobrazují se v rámci diskuze.
Hledat text:
Hledá se přesně zadaný text, bez rozlišení malých a velkých znaků.
Hledá se pouze v textu  příspěvků,  nehledá se podle jména či data.
Nové téma diskuse    Pokec    Otočit řazení
Číslo stránky:
LED - úspora nebo ne?  (Odpověď pro: yvonek  Zobrazit původní příspěvek )
25.4.2024 15:42
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Ledka má jednu výhodu a to, že světlo je směrové. Zářivka vyzařuje světlo všemi směry, takže zářivky to chce reflektor a stejně se něco ztratí. Nedokáži ale posoudit kolik.

Jinak já měl nad akváriem svítidla s trubicemi T5, bez reflektorů za zářivkami (made in China). Bohužel mi v nich odešly elektronické předřadníky. Trubice jsem demontoval a do svítidel vlepil LED pásky (nestály moc). Jelikož těleso svítidla je robustní a je z hliníku, nemusel jsem řešit chlazení LED pásků. Celkový příkon byl asi 90% příkonu původních zářivek. Subjektivně bych řekl, že LED pásky mnohem lépe prosvětlily sloupec vody, což bude souviset se směrovostí světla.
LED - úspora nebo ne? - nové téma
16.4.2024 12:38
yvonek   (id: 8454   Akvárium 480 l  
 kategorie velká akvária, objem 480 litrů  Ivošovo akvárium  
 kategorie velká akvária, objem 300 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  )
[Odpovědět]
Několik postřehů do diskuse k LED protože se světlem do nádrže po letech znovu zabývám.
Takže něco k té "úspoře". Zatím to vidím jako mýtus neřku-li podovod.

Konkrétní příklad z mé souč. akv.praxe - SROVNÁNÍ ÚČINNOSTI
------------------------------------------------------------
Aquatlantis Easy LED Universal 2.0 1450 mm, 72 W Freshwater účinnost 6257 L/72w = 87 cena 7500 kč.

Klasická zářivka Osram lineární, délka 115 cm, 54W růstová (6500K), patice G5
4750 l/54W = účinnost 88. Navíc cena svítidla pár stovek, cena trubice 100 kč.

Číli LED svítí v tomto případě při stejném příkonu (penězích za energie) naprosto stejně jako zářivka T5. Když bych bral v ůvahu délku tak ještě o pár procent méně. Tak se ptám kde je ta "úspora" kterou deklarují všemožní prodejci předražených "plnospektrálních" LED svítidel?

Investoval jsem do koupě Aquatlantis a výroby dalších dvou svítidel z LED pásků cca 12 tis kč. Teď se vracím tam kde jsem kdysi byl - jedno z led už jsem nahradil původními žářivkami T5 54W. Dnes nahradím další. Že to funguje jen s "obyčejnými" zářivkami mám vyzkoušeno léty praxe a je to vidět na starších videích mé nádrže. Kdo má zájem tak viz https://www.akvarko.cz/akvarium.php?nadrz=9066. Kdo nevěří dobře mu tak.

Dříve jsem svitil do této nádrže 6x cca 4700 L což je cca 28000 L (po staru 0,67 W-litr)
Abych to stejné dosáhl s ledkami musel bych přikoupit ještě 3 svítidla Aquatlantis(23 tis kč).
To co jsem vyrobil a použil s Aquatlantis je, zdá se ,i v souhrnu pro moji nádrž nědostatečné pokud chci aby to rostlo jako kdysi. Už se na to nemohu dívat,kašlu na ten jejich zelený úděl a dnes nahradím další vlastní led svítidlo s vysoce svítivými diodami (86 W/24v) dalšími dvěma zářivkami výše popsanými. Ještě to chce čas ale už se fakt nemůžu dívat jak nerostou ani staré rostliny které jsou v nádrži nekolik let a dříve za jinak stejných podmínek krásně prosperovaly. Proč to neudělat když to neroste a když úspora je nula a spočívé pouze v tom že SVÍTÍME MÉNĚ.

Tolik můj názor a krátká zkušenost. Nepopírám výhody které LED má například stmívání a to že nad nádrží visí max.bezpečné napětí 24 V. Nebráním se diskusi ale pokud možno opřené taky o nějaká fakta a čísla.

Hodně úspěchů,držme si palce.
Rostliny - nové téma
13.4.2024 15:18
Zdenda 63   (id: 16375   Současnost  
 kategorie střední akvária, objem 120 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  )
[Odpovědět]
Zdravím akvaristy ... Poprosím o radu. Některé listy u hygrophil se mi začaly barvit do červena až světle hněda. Jiným kytkám se daří. Trvá to asi měsíc.Po odštípnutí postižených listů se zbarví jiné. A zdá se mi, že nejsou při svícení plně otevřené. Vadí jim přebytek světla? Děkuju za případnou radu. Zdenda 63

Přiložený obrázek: Barva hygrophily
Partner rubriky
Partner rubriky
akvárium diversa  (Odpověď pro: dzin  Zobrazit původní příspěvek )
7.4.2024 13:33
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
No podle toho obrázku je tam ta trubice nacvaknuta do těch černých pacek vlevo a vpravo.
akvárium diversa  (Odpověď pro: Roman  Zobrazit původní příspěvek )
2.4.2024 0:09
dzin   (id: 1615 )
[Odpovědět]
manželce se líbí dizajnově a mi je to jedno akorát kryt se prodraží protože musím koupit originál hliníkový ale nevím jak tam jsou uchyceny led zářivky
akvárium diversa  (Odpověď pro: dzin  Zobrazit původní příspěvek )
1.4.2024 16:53
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Mohu se zeptat, proč vypouklé? Jinak jsem se díval, podle shopů je tam led osvětlení, viz: https://www.akvamex.cz/akvarium-s-osvetlenim...
akvárium diversa - nové téma
1.4.2024 8:44
dzin   (id: 1615 )
[Odpovědět]
Plánuji koupit akvárium 450l diversa oblé komplet a zajímala by mě zkušenost zda stačí dvě zářivky 36W a nejlíp foto jejich uchycení
Bily sliz u dna akvarka - nové téma
2.2.2024 17:12
Kapara   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Nevíte někdo jak se zbavit bílého snižuje u dna akvária. Objevil se po přidání přípravku easystart bacterial combi systém. Dávali jsme protože jsme čistící filtr, tak aby se rychle nastartoval. Ted je u dna bily sliz,který nejde odsat odkalovacim zvonem ani nachytat na síťku. Uz je to tak tři dny a nelepší se.
Sudoku 7964  (Odpověď pro: danabe  Zobrazit původní příspěvek )
30.1.2024 17:33
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Omlouváme se, opraveno. :)
Sudoku 7964 - nové téma
30.1.2024 13:20
danabe   (id: 12554 )
[Odpovědět]
Je tam nějak moc sedmiček. asi chyba. B.
25.12.2023 16:29
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Veselé VánoceVeselé Vánoce Všem, kdo sem náhodou zavítají přejeme s Marcelou Veselé Vánoce, hodně dárků a pohody, a také zdravíčka a šťastný Nový rok 2024.
Bílý zákal v akváriu  (Odpověď pro: Any  Zobrazit původní příspěvek )
9.12.2023 17:28
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
UV sterilizátorem nic nepokazíš. Pravděpodobně jsou ve vodě nálevníci, což by se časem mělo upravit samo. UV sterilizátor by tomu měl pomoci. Jen nechápu, co máš ve filtru za náplně, že se ti po 3 měsících rozpadly. Je to vnější nebo vnitřní filtr?
Bílý zákal v akváriu - nové téma
30.11.2023 10:30
Any   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Dobrý den, prosím o radu. Mám zaběhlé akvárko s bettou, a po výměně vody ( 25 % každých 14 dní) jsem vyměnila i filtrační náplň v HOB filtru. Dělám to většinou minimálně, ale tady jsem to udělala asi moc brzy, po cca třech měsících, protože se v podstatě rozpadala. Po dvou dnech se v akváriu voda změnila v zakalenou a bílou, což bylo asi způsobeno odstraněním bakterií v náplni. Po dvou týdnech nic nedělání a čekání až to samo odezní se nic nezměnilo, a tak jsem rutinně dělala další výměnu vody, tentokrát jen 15-20 % a přidala tetra filter active bakterie pro urychlení kolonizace. Bohužel ani po třech dnech se nic neděje a voda je stále stejná. Už nevím co s tím, betta vypadá v pořádku a chová se stejně, krmím ji menší dávkou aby nezůstaly zbytky jídla v akváriu a teplotu udržuji níže, na 23 stupňů. Mám ale strach že to nemusí být ono a může se jednat o něco vážnějšího. Voda je stále stejná, nic se nezlepšilo. Mám zkusit ještě počkat? Jak dlouho by to až mohlo trvat? Na testovacím proužku vše v pořádku, možná jen ph je nižší, 6.4. Vůbec nevím jak mám reagovat a zda to nemusí být něco horšího. Napadlo mě ještě koupit uv sterilizátor. Děkuji všem za pomoc a cenné rady.
12.10.2023 20:43
Kačmilík   (id: 16443 )
[Odpovědět]
Dobrý den, mohu prosit o radu u Bety bojovnice. V červnu, když jsme se vrátili z dovolené,měla od krmení (larvičky pro Bety) celou červenou vodu a bělavé fleky. Do vody dávám multi-medikal pořád i před tím pro prevenci. Flíčky zmizely, ale měla bulku za ploutvý, bílou, která pořád roste. Už je říjen a ryba jinak ok, žádné jiné známky nemoci, na žrádlo se těší. Máme ji dva roky. O co by se mohlo jednat a zda se vůbec dá ještě zaléčit? Posílám foto

Přiložený obrázek: Boule na boku
31.8.2023 21:40
Tom s krevetkam   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Ahoj, rozluštili jste nějak tu záhadu? Já bych se totiž přidal s tou možností prostupu do jiné dimenze... Zmizelo mi cca 15 krevetek během 5 dnů. Že by se schovávali není pravděpodobné (vždycky jsem jich aspoň 8 našel bez problémů a teď jsem pravdu hledal, nadzvedával kořen,... a nic). Dvě jsem už dřív našel suché kousek od akvárka, tak jsem začal zavírat kryt. Kočku na úklid nemám a v akvárku mám stále ty stejné malé a bezproblémové rybky. Nenašel jsem žádnou mrtvolku ani v akvárku ani ve filtru... prostě záhada... Poradíte?
Bezpečnost  (Odpověď pro: Stresař  Zobrazit původní příspěvek )
18.8.2023 14:51
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Neboj, akvária prakticky nepraskají. Výjimečně může začít protíkat někdy spoj, ale to voda spíš kape,než teče. Pokud je akvárko větší, bydlíš v v domě a máš pod sebou sousedy, je dobré se pojistit na odpovědnost. Pokud topítko není ve vodě a je zapnuté, pravděpodobně se poškodí. Filtr to asi zvládne. Ale jak jsem již napsal. Akvária začnou téct opravdu jen výjimečně. Jinak voda z akva není pro domácí zvířata nijak nebezpečná. :)
Bezpečnost - nové téma
16.8.2023 4:51
Stresař   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Ahoj, mám čerstvě první akvárko.. a mám několik otázek skrz bezpečnost, jelikož často nad něčím přemýšlím, a pak mě to hlodá..
Mám hrozný strach z toho, že akvarko muže prasknout.. a s tím se pojí vlastně všechny otázky..
Co se stane s topítkem (takové to, co musí být cele ponořené) když by akvarko prasklo a najednou by ve vodě nebylo? Zhoří? Mám strach protože mam časové náročnou práci, a určitě bych na to přišla až po dlouhé době.. to stejne mě zajima s filtraci..
a na závěr, je voda z akvária (včetně chemie) nebezpečná pro ostatní zvířata ? Pes, kočka, zakrsly kralik ?
Snad se najde někdo, kdo bude znát odpovědi na mé netradiční otázky..
Filtrace - nové téma
15.8.2023 13:34
Ladin   (id: 7145   Krasavci  
 kategorie velká akvária, objem 490 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  )
[Odpovědět]
Přátelé , kamarádi,měl bych dotaz ohledně přepadové filtrace .Chystám se dělat nádrž cca 500 - 700l a mám v plánu udělat propojené nádrže .Jako , že by mohlo fungovat prodloužení nádrže a přímo spojit přepadovou nádrž.Už někdo něco takového řešil?Nechci dělat filtraci dole a vrtat dno.Také nechci vlepit žádnou příčku , místa mám dost,ale v podstatě je to vlastně stejné Pokud někdo něco takového řešil tak mi můžete poradit.Budu rád za každou připomínku a pomoc.Přeji hezký den.
7.8.2023 17:24
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Pokud jsou ancistrusi na skle, pak to znamená, že je na něm řasa a oni si dávají svačinku. :)
24.7.2023 18:53
Deny18   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Dobrý den, prosím o radu ancici se mi drží na předním skle ale nevím si rady proč. V akvaristice jsem pro radu byla a nic nezabralo.
30L akvárium osazenstvo - nové téma
11.7.2023 13:59
Nook   (id: 16367 )
[Odpovědět]
Dobrý den,

chci si založit 30l akvárko a do něho dát Bettu, ale nechci aby tam byla úplně sama chci se zeptat jestli k ní můžu přidat ještě pár razborek (5 ks) nebo je to na takový objem akvária už příliš rybek ? Krevetky tam nechci děkuji.
Historie hledání   Pokec   Příspěvky  Témata   |<   <<   >>   >|