Zdravím Romane
To že by zářivky pro akva byly bez reflektorů mne ani nenapado, protože ztráta světla je pak asi jasná. Já už mám roky reflektory Juwel 1200 mm T5 54W. Vnitří odrazovou část jsem ale teď vyměnil za zrcadlovou samolepící tapetu protože stáv. už byla poškozená. Zatím to funguje,tapeta drží a nepálí se. To co prodávají v originále je silně předražené.
Mi šlo v tom příspěvku hlavně o to, že to co se nejvíce všeobecně vyzdvihuje u LED, čož je úspora,není pravda. Z toho mého srovnání vyplývá, že LED svítidla a - myslím si že nejen pro akva účely- pokud mají menší spotřebu (jak se rádo píše) tak taky prostě méně svítí vyjádřeno v luxech.
No a co se týče té směrovosti tak já nevím. U toho co mám (Aquatlantis Easy LED Universal 2.0 1450 mm) to třeba beru, tam je nějaká snaha to směrovat už tavrem samotným je (taky skoro za 8 tis.) ,ale u plochých akva LED světel např Sinkor LED nebo Twinstar LED bych o tom docela pochyboval už dvůli tomu tvaru samotnému.
Moje zkušenost z předřadníky je dobrá. Za roky se mi stalo jen jednou že odešel elektr. předřadník a to nedávno když jsem začal experimentovat s led, přehazoval svítidla za provozu a světlo mi spadlo do vody (mám akva bez krytů).
Toš tak. Co člověk to názor. A někdy ani roky zkušeností nestačí. Poté co jsem totálně překopal 500 l nádrž kterou mám v prezentaci se s tím nemůžu domluvit světlo nesvětlo. Neroste to,se.. mě to..

Nevědět že trpělivost v akvaritice je primární zruším to.
Několik postřehů do diskuse k LED protože se světlem do nádrže po letech znovu zabývám.
Takže něco k té "úspoře". Zatím to vidím jako mýtus neřku-li podovod.
Konkrétní příklad z mé souč. akv.praxe - SROVNÁNÍ ÚČINNOSTI
------------------------------------------------------------
Aquatlantis Easy LED Universal 2.0 1450 mm, 72 W Freshwater účinnost 6257 L/72w = 87 cena 7500 kč.
Klasická zářivka Osram lineární, délka 115 cm, 54W růstová (6500K), patice G5
4750 l/54W = účinnost 88. Navíc cena svítidla pár stovek, cena trubice 100 kč.
Číli LED svítí v tomto případě při stejném příkonu (penězích za energie) naprosto stejně jako zářivka T5. Když bych bral v ůvahu délku tak ještě o pár procent méně. Tak se ptám kde je ta "úspora" kterou deklarují všemožní prodejci předražených "plnospektrálních" LED svítidel?
Investoval jsem do koupě Aquatlantis a výroby dalších dvou svítidel z LED pásků cca 12 tis kč. Teď se vracím tam kde jsem kdysi byl - jedno z led už jsem nahradil původními žářivkami T5 54W. Dnes nahradím další. Že to funguje jen s "obyčejnými" zářivkami mám vyzkoušeno léty praxe a je to vidět na starších videích mé nádrže. Kdo má zájem tak viz
https://www.akvarko.cz/akvarium.php?nadrz=9066. Kdo nevěří dobře mu tak.
Dříve jsem svitil do této nádrže 6x cca 4700 L což je cca 28000 L (po staru 0,67 W-litr)
Abych to stejné dosáhl s ledkami musel bych přikoupit ještě 3 svítidla Aquatlantis(23 tis kč).
To co jsem vyrobil a použil s Aquatlantis je, zdá se ,i v souhrnu pro moji nádrž nědostatečné pokud chci aby to rostlo jako kdysi. Už se na to nemohu dívat,kašlu na ten jejich zelený úděl a dnes nahradím další vlastní led svítidlo s vysoce svítivými diodami (86 W/24v) dalšími dvěma zářivkami výše popsanými. Ještě to chce čas ale už se fakt nemůžu dívat jak nerostou ani staré rostliny které jsou v nádrži nekolik let a dříve za jinak stejných podmínek krásně prosperovaly. Proč to neudělat když to neroste a když úspora je nula a spočívé pouze v tom že SVÍTÍME MÉNĚ.
Tolik můj názor a krátká zkušenost. Nepopírám výhody které LED má například stmívání a to že nad nádrží visí max.bezpečné napětí 24 V. Nebráním se diskusi ale pokud možno opřené taky o nějaká fakta a čísla.
Hodně úspěchů,držme si palce.
Zdravím
Zahájil jsem přípravy na založení nového akva 150 x 50 x 60,zatím kus nábytku-stojam.Délka může být i 160.Poraďte jaké světlo - nejlépe konkrétní odkaz nebo obrázek,ideálně osobní zkušenost.Plánuju vyvážene akva ale hlavně rostiny.
Dím moc třeba i na email yvonek@seznam.cz,Ať v8m to roste a plave.