Atlas ryb - písmeno H

Vyhledávání  Nejoblíbenější  Čeledi  Úvod  A  B  C  D  F  G  H  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  V  Z  
Řazeno dle českých názvů, změnit řazení na: latinsky

Heterandrie trpasličí
- Heterandria formosa

Seznam    |<   <<   >>   >|  
Heterandrie trpasličí
Základní údaje: (id 466)
Severní Amerika
Oblast
Jižní Karolína až po Floridu
Místo rozšíření
3 cm
Maximální dosahovaná velikost
od 20 do 24 °C
Teplota vhodná pro chov
všežravá
Potrava
od 6.8 do 8
Doporučený rozsah PH
od 10 do 20 °N (dH)
Doporučený rozsah celkové tvrdosti vody
jednodruhová nádrž, hejnová
Temperament
Nezadána
Průměrná cena
3
Počet návštěvníků u nichž je rybička oblíbena
Bližší popis:

V přírodě tyto malé rybky žijí v malých říčkách, jezírkách, různých příkopech a vodních jámách. Jsou vždy tam, kde je bohatý porost vodních rostlin, který jim slouží na ukrývání se před většími druhy ryb. Proto se v podstatě nenachází ve volných vodách bez rostlin.

Základní barva těla této maličké živorodky je žluto hnědá až červeno hnědá. V přímo dopadajícím světle se perleťově leskne a pod určitým úhlem šupinky fialově irizují. Hřbetní část tmavší, břicho světlé, stříbřité. Od špičky tlamky se táhne ke kořeni ocasu nepravidelný široký pruh, přerušený osmi až dvanácti tmavými příčnými pruhy. Ty se stávají postupem věku méně zřetelné. Při dobrém celkovém stavu je celé tělo skvrnité až mramorové. U základu hřbetní a řitní ploutve je sytě černá, oranžově olemovaná skvrna. Ploutve jemně nažloutlé. Samička dorůstá 3 až 35 cm sameček je drobný, jen kolem 1.5 cm.

Je ideální rybkou do malých akvárií. Pro jeden pár postačí pět litrů, pro chov je ovšem vhodnější akvárium nad 20 litrů. Ideální teplota je 20 až 22°C, snáší i nižší teplotu nad 15°C. Jejich zbarvení je ovšem nevýrazné a proces množení se pozastaví. Tvrdost vody není rozhodující, vyhovuje 10 až 20 °N. Hodnota pH se může pohybovat od 6.8 do 8. Nádrž by měla být hustě osázena jemnolistými rostlinami, ale s dostatečným prostorem na plavání.

Při krmení musíme brát zřetel na jejich velikost, bezproblémově přijímají živou, mraženou i suchou potravu. Rády ožírají měkké druhy řas. Jejich velikost je v podstatě předurčuje pro chov v jednopruhové nádrži. Do společenské nádrže se nehodí. Povahově jsou to rybky mírumilovné, samečci se sice stále napadají, ale jejich souboje jsou vždy bez následků.

Zvláštností tohoto druhu že vývoj zárodků u samičky probíhá postupně. Tento jev se nazývá superfetace. Vývoj zárodků trvá čtyři až pět týdnů. Samička nerodí všechna mláďata najednou ale postupně jedno až tři mladé denně. Porod tak vlastně trvá šest až deset dnů. Při dobré kondici samičky a vhodných podmínkách může být počet mladých v jednom porodním období až 25 kusů. Mezi jednotlivými obdobími může být i tří měsíční přestávka. Narozená mláďata jsou ihned zbarvená stejně jako rodiče. V prvních dnech života se živí drobnými mikroorganismy, které žijí na rostlinách a v řasách na stěnách nádrže. Jinak krmíme artemiemi, grindalem a jinou přiměřeně velkou živou a suchou potravou.

I když všeobecně přežívá názor, že tyhle rybky nejsou ke svým mladým kanibalské, můžu potvrdit, že vždy dojde k nějakým ztrátám. Zvláště když je hejno v nádrži početnější. Při oddělení březích samiček do samostatných nádrží a postupné odlovování rodících se mladých nám ukáže, že produktivita chovu je minimálně o 1/3 vyšší. Ale při odchovu v hejnu s ostatními rodiči zůstává stále dostatečné množství mladých aby se hejno dále rozrůstalo a dělalo radost svým chovatelům.
Autor textu: Josef Tomanec (alias Jostom)
Další obrázky:
Heterandrie trpasličí
Dovádějící pár.
Heterandrie trpasličí
Sameček.
Heterandrie trpasličí
Samička.
Komentáře, postřehy a fotografie návštěvníků:
K této akvarijní rybičce nebyl dosud napsán žádný komentář.
Nové komentáře mohou do atlasu ryb přidávat jen přihlášení uživatelé
Seznam    |<   <<   >>   >|  
Vyhledávání  Nejoblíbenější  Čeledi  Úvod  A  B  C  D  F  G  H  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  V  Z