Moderní
  Akvaristický
    Magazín
Úvod   Vyhledávání   Předplatné  
 
2002   2003   2004   2005   2006   2007   2008   2009   2010   2011   2012   2013   2014   2015   2016  
 
01/2013 - obsah čísla
Titulní stránka magazímu

Editorial: Více »
Akva bizarně
2
Kančík perleťový – Rocio octofasciatum (REGAN, 1903)
4
Životní zkušenosti autora článku s touto nádhernou rybou.
Apistogramma bitaeniata
8
Tato drobná cichlidka je v našich akváriích známá od r. 1961. Je to tedy dosti dlouhá doba. Stále se ale v akvaristických prodejnách objevuje velice vzácně.
Caridina show 2012
12
Novinky z Veřejného akvária v České Lípě
14
Pár fotografií nových přírůstků ze světa akvaristiky v rámci této výstavy.
Akva novinky
16
Zlaté (bílé) neonky, Auchenoglanis sp., Corydoras gossei
Plata skvrnitá - rybka nejen pro začátečníky
20
Vyznamenání za zásluhy o akvaristiku
25
Cyphotilapia frontosa
26
Pro milovníky cichlid východoafrického jezera Tanganjika je to kultovní ryba. V minulosti jich i u nás bylo vidět mnoho, u chovatelů i v prodejnách. V poslední době ale nějak pozvolna mizejí.
Nomorrhamphus liemi
30
Polozobánka duhová patří mezi velice zajímavé rybky vod Indonésie, Sulawesi, Malajsie a dokonce i Thajska. Je známa v množství barevných variant a poddruhů.
Hemigrammus erythrozonus
34
Tetry žhavé jsou ideálním druhem pro společenská akvária s menšími tetřičkami, kouzelný pohled je ale i na tzv. druhovou nádrž.
Sekavka nádherná
39
Sekavka nádherná – Chromobotia macracanthus, dříve známá pod názvem Botia macracantha, je nabízena jako malá atraktivní rybka stále znovu a znovu v téměř každé prodejně zoo.
Corydoras eques
40
V Brazílii v oblasti Tefé, ale i Rio Amazonas u Godajás, žije tento zajímavý pancéřníček. Objevil se prvně u Akvárium Dietzenbach již v r. 2005, pak opět v r. 2008. Tehdy se jeho místo výskytu uvádělo Peru.
Ideální rostliny do akvária s terčovci
42
Požádal jsem Burkharda Kahla, aby pro nás sestavil přehled rostlin vhodných do akvária s terčovci. Podařilo se mu nalézt takové rostliny, které jsou velmi vhodné pro vyšší teploty vody používané při chovu terčovců.
Scobinancistrus aureatus
48
Z velke čeledi krunyřovců (Loricariidae) pochazi i tento zajímavý exemplař z brazilskeho státu Para, z povodi řeky Rio Xingu.
Výhled na příště
49
Na co se můžeme těšit v příštím čísle magazínu.
02/2013 - obsah čísla
Titulní stránka magazímu

Editorial: Více »
Akva bizarně
2
Aplocheilus lineatus (CUVIER & VALENCIENNES, 1846)
4
Štikovec páskovaný, Aplocheilus lineatus, je dobře známý dravec, ale u mnoha akvaristů je považován za "hanebnou" hladinovou rybu. Kdo však jednou tyto krásné ryby choval, již se bez nich neobejde.
Akara potoční – Andinoacara rivulatus
9
Apistogramma hongsloi
10
Tato drobná cichlidka je jen velice zřídka dovážena z oblastí výskytu, tedy ze středního povodí Orinoka mezi Puerto Ayacucho a dolním tokem Rio Caura u Maripy ve Venezuele a z oblasti Rio Vichada a Rio Meta v Kolumbii.
Mistrovství světa přírodních akvaristů 2012
12
Pterophyllum cf. scalare "Surinam"
26
Nazývat některé skaláry druhovým jménem "altum" je často marketingový trik mající za význam prodat celkem běžného skalára v dosud neznámé variantě za příznivou cenu. Altumy jsou jasné, v našem magazínu o nich dostatečně psal Horst LINKE, Simon FORKEL i Dr. Vladko BYDŽOVSKÝ. Ryby, o kterých zde chceme pojednat, jsou označovány obchodně i jako P. surinam "red spotted" nebo také P. surinam altum.
Akva novinky
28
- Nároky cichlíd na opačné pohlavie
- Dekapsulácia žiabronôžky (Artemia salina)
Nemoci krevet v akvaristice
32
Glosolepis incisus
34
Z indonéského jezera Sentani na ostrově Irian Jaya pochází tento klenot akvaristiky, duhovka lososová. Jedinou nevýhodou je, že k dokonalému vybarvení samců musíme nějakou dobu počkat.
Nannostomus beckfordi
36
Drobnoústky rodu Nannostomus, kterých je dnes popsáno 17 druhů, jsou oblíbené, malé a velice atraktivní tetry. Drobnoústka Beckfordova je rybka, se kterou by měl začínat každý akvarista, který se drobnoústkám chce věnovat. Její chov i odchov je jistě z druhů tohoto rodu nejjednodušší.
Úzkotlamka cejnovitá – Abramites hypselonotus
41
Podčeleď Anostominae je bohatá na velké tetry. Jedním z jejich zástupců je úzkotlamka cejnovitá nebo také vysokotělá, mezinárodně je označovaná jako hlavostojka mramorovaná.
Trichogaster leeri
42
Rineloricaria sp. "ROT"
44
Jsou novinky mezi akvarijními rybkami, které jen se objeví, hned zase zmizí. Jiné si ale přízeň akvaristů udrží dlouhá léta. Poprask způsobila červená lorikárie, která se objevila v bývalém NDR v r. 1985.
Hypancistrus sp.
48
Výhled
49
Co přinese příští číslo časopisu AKVÁRIUM živě.
03/2013 - obsah čísla
Titulní stránka magazímu

Editorial: Více »
Akva bizarně
2
Jakého věku se mohou dožívat terčovci?
Apistogramma cacatuoides
4
Cichlidky papouščí patří ke standardním rybkám našich ZOO obchodů a jsou jedny z nejznámějších cichlidek chovaných v akváriích.
Corydoras caudimaculatus
10
Mezi menší pancéřníky z horního roku Rio Guaporé ve státě Rondonia v Brazílii patří i tento nepříliš často u nás viděný pancéřníček. Rybka je lovena i v dalších řekách amazonského řečiště, v Rio Mamoré, Rio Madeira.
Sundadanio axelrodi
12
Do r. 2011 byl znám z rodu Sundadanio jen jeden druh. Toho roku ale CONWAY, K., W., KOTTELAT, M. a HUI, T. H. popsali hned sedm nových druhů včetně S. rubellus, který byl dosud považován za červenou variantu S. axelrodi. HIERONIMUS (1996) si myslí, že vlivem velké úmrtnosti ryb při lovu je v našich obchodech těchto ryb tak málo. Navíc jako prevence mnohých onemocnění akvaristé přidávají do vody kuchyňskou sůl. A to je hlavní příčina, proč tyto ryby hynou. On sám popsal nutnost používat měkkou a velice kyselou vodu.
Heros efasciatus
16
Rod Heros je v našich akváriích již dlouho znám. V posledních desetiletích se ale k nám dostala řada nových druhů. Jedná se o velké cichlidy. Námi popisovaný druh pochází z oblasti Brazílie, Kolumbie a Peru.
Tuberkulóza akvarijních ryb a rizika infekce akvaristů
18
Podle současného názvosloví není označení tuberkulóza pro onemocnění ryb způsobené mykobaktériemi správné, je však akvaristy běžně používané a proto bylo také použito v názvu tohoto článku. Správné označení tohoto onemocnění je mykobakterióza.
Cichla monoculus
20
Tucunaré, jak ryby rodu Cichla nazývají indiáni, byly první rybou, kterou jsem nejdříve ochutnal a až teprve následně jsem ji viděl plavat. Nejprve v přírodě, pak i v akváriu. Tyto ryby patří k největším cichlidám Nového světa, ale i k velmi oblíbeným konzumním rybám Jižní Ameriky.
Macropodus spechti
25
Akva novinky
26
- zákaz plžů rodu Pomacea (ampulárky čeledi Ampullariidae)
- nožovec malý - Notapterus notapterus
Čím se živí červené neonky v přírodě
28
A neb, které informace jsou pravdivé a které ne.
Aphyocharax paraguayensis
30
Rybky rodu Aphyocharax patří mezi barevně zajímavé, klidné a mírumilovné, celkem odolné druhy. Jenom tetra zářivá má jednu neodpustitelnou vlastnost. Zvláště za určitých okolností ráda okusuje jiným druhům ploutve.
Apistogrammoides pucallpaensis
32
Peru nabízí množství nádherných akvarijních rybek. Vzhledem k trvajícím problémům vývozu rybek z Brazílie se z této země se slavnou historií vyváží množství nádherných tetřiček, pancéřníků, krunýřovců i cichlidek. Vyvážejí se léta i "staré dobré" druhy. K těm patří tato cichlidka z Pucallpy.
Brochis splendens
36
Rybka žije v povodí horní Amazonky kolem Iquitos (Peru), Rio Tocantins (Brazílie), Rio Amblyiacu (Peru) a Rio Napo (Ekvádor) a patří k největším pancéřníčkům (7 cm).
Colisa chuna
38
Čichavci medoví patří k nejmenším labyrintkám, u nichž je ještě k tomu samička větší než sameček.
Microdevario kubotai
40
K nejmenším druhům mezi parmičkami patří známý druh Boraras. V posledních letech se ale stále více dovážejí zástupci rodu Microrasbora. Již latinský název ukazuje, že se vlastně jedná o maličké razbory.
Melanotaenia lacustris
46
Tato velice zajímavá duhovka se endemitsky vyskytuje na ostrově Papua Nová Guinea v jezeře Kutubu a v řece Soro, která z něho vytéká. V případě optimálních podmínek nám může dělat v akváriu radost i 8–10 let.
Barbus melanampyx
48
Jedná se o drobnou a klidnou parmičku dříve známou pod označením Barbus sp. panda.
Výhled
49
Co přinese příští číslo časopisu AKVÁRIUM živě.
04/2013 - obsah čísla
Titulní stránka magazímu

Editorial: Více »
Akva bizarně
2
Ancistrus sp. „Schleier“, „Gold-Schleier“, „Schildpatt-Schleier“
4
Výše uvedený název s německými přívlastky jsem vlastně použil schválně, protože takto jsou tyto ryby označovány v mnoha cenících různých exportních firem. Znamená to, že se vlastně jedná o závojové formy ne zcela přesně určeného druhu ancistrusů. A těch v našich nádržích plave celá řada.
Dr. Herbert Axelrod
10
Dr. Herberta AXELRODA můžeme označovat jako otce červené neonky. Jeho zásluhy o akvaristiku jsou nezapomenutelné a rozšířeny po celém světě. Dr. AXELROD založením T.F.H. Publications vytvořil největší světové nakladatelství na téma domácí zvířata.
Návštěva odchovny v Singapuru
12
Vrubozubec paví
16
Velké cichlidy jsou ryby, které jsou oblíbené pro své barvy i majestátnost. Mají ale řadu neřestí. Kdysi to byla i výsada začínajících akvaristů a hlavně kluků. Ryby se snadno odchovávají.
Zprávy z Brazílie
18
H&K je jedna významná exportní firma, která se zabývá exportem divokých odchytů terčovců a tropických mořských ryb. Hudson Crizanto je angažovaný podnikatel, který záhy rozpoznal jak důležitá je pro jeho firmu ochrana životního prostředí.
Ameca splendens
25
Tetraodon
26
Chovať a rozmnožovať tohto netypického krásavca je pre veľa akvaristov ich tajnou túžbou. Je to práve pre ich špecifický život, nároky na prostredie, agresivitu a potravovú špecializáciu. Táto rybka pláva v mnohých akváriách, ale nie v každom akváriu má vytvorené aj vhodné podmienky pre svoj život.
JBL workshop – Vietnam 2013
32
Xiphophorus montezumae
34
Mečovka Montezumova patří u nás k méně známým živorodkám, je to ale skvost mezi nimi. Dováží se velice vzácně a i odchov není tak produktivní, jak jej známe u běžných mečovek (Xiphophorus helleri) nebo dokonce plat.
Scleromystax barbatus
39
Ideální rostliny do akvária s terčovci
40
V minulých číslech jsme naše čtenáře seznámili s rostlinami vhodnými pro teplá akvária s terčovci. Dnes pokračujeme představením zástupců mechů a apradin, druhů velmi vhodných do akvárií s vyššími teplotami.
Synodontis velifer
43
Black Molly
44
Jeseter v akváriu
46
V poslednom čase sa viac ako inokedy dostávajú do popredia ryby, o ktoré akvaristi v minulosti ani nezakopli. Medzi tieto ryby určite patrí jeseter, ktorý je hlavne v jarných mesiacoch na pultoch obchodov doslova povinným tovarom.
Výhled
49
Co najdete v příštím vydání magazínu Akvárium živě.
05/2013 - obsah čísla
Titulní stránka magazímu

Editorial: Více »
Akva bizarně
2
Cryptoheros sajica
4
Jedním z oblíbených "kančíků" pocházejících ze Střední Ameriky je kančík zelenooký. Tato oblíbená ryba se vyskytuje především na území Kostariky v řekách úmoří Pacifiku.
Trichogaster microlepis
6
Velké labyrintky z jihovýchodní Asie jsou již dlouhá léta velice oblíbeny u mnohých akvaristů. Zatímco některé, jako T. leeri nebo T. trichopterus, patří ke standardnímu sortimentu běžných akvaristických obchodů, jiné jsou spíše vzácností. Mezi ně patří čichavec měsíční.
Sera
10
Obrazová reportáž
12
Firma Aqua Fleur se rozprostírá na ploše o velikosti dvou fotbalových hřišť a má 60 stálých zaměstnanců. Své produkty zasílá do zemí celé Evropy i do zámoří. Celá pěstírna je vytápěna podlahovým topením a uměle osvětlena UV výbojkami.
Halančík oranžový
16
Aphysemion striatum je v Africe rozšířen na dolním toku řeky Mitémele v jižní Guinei a Mbei, Komo, Gabunu, Abanga a spodním toku řeky Ogowe v severovýchodním Gabunu. Ve svém příspěvku popisuji druh Aphysemion striatum pocházející z Cap Esterias.
Parmička rhodéská – pruhovaná
20
Fenomén v produkci akvarijních ryb Izrael
22
Letošní prázdniny jsem věnoval tak trochu oprášení svých zahraničních obchodních vztahů. Navštívil jsem některé dodavatele a poklábosil o nových obchodních možnostech a trendech. Jako třešničku na dortu jsem si nechal našeho obchodního partnera z Izraele firmu HAZOREA AQUATICS.
Aplocheilus lineatus
26
Hyphessobrycon roseus
28
Růžový fantóm, jak je tato drobná hejnovitá tetřička u nás nazývána, se objevil v našich nádržích na přelomu 70. a 80. let minulého století. První zmínky o rybě pocházejí z r. 1978.
Bitodoma cupido „Santarém“
34
Biotodoma cupido se vyskytuje běžně v Amazonii. U města Santarém na dolním toku Rio Tapajós pak tato varianta, kterou se mi podařilo po delším hledání získat.
Crenicichla niederleinii
37
Okéno z Veřejného akvária v České Lípě
40
Další malá ochutnávka toho, co lze spatřit při návštěvě Veřejného akvária v České Lípě. V letních měsících navštívilo Veřejné akvárium mnoho turistů a zejména kolektivy dětí si zpestřily prázdniny pohledem pod hladinu tropických vod.
Discusshow Singapur
42
200 akvárií ve dvoj řadách skýtá zajímavý pohled. Zdánlivě je ještě mezi řadami klid, neboť právě probíhá hodnocení. 10 barevných tříd je posuzováno mezinárodní porotou.
Výhled
46
Co najdete v magazínu AŽ v dalším čísle.
06/2013 - obsah čísla
Titulní stránka magazímu

Editorial: Více »
Akva bizarně
2
Betta splendens
4
Tato rybka je v současnosti velmi známá a populární po celém světě hlavně díky nenáročnému chovu a tříděním odchovů zvláště vyvinutých samců.
Altolamprologus calvus
8
Objev a dovoz této cichlidy patří k úspěchům expedice německých akvaristů, kteří v r. 1975 podnikli cestu k jezeru Tanganika. O 3 roky později POLL tyto ryby vědecky popsal, když dostal 26 exemplářů, které v okolí Sambia na jihu jezera nalovil BRICHARD.
Obrazová reportáž – Slaný
10
Okresní výstava drobného zvířectva, morčat, akvarijních ryb a exotického ptactva, proběhla ve dnech 21. a 22. září 2013 ve Slaném.
Tanichthys albonubes
12
Horst Linke oslavil 75. narozeniny
17
Nedávno jsem se v editorialu minulého vydání našeho společného magazínu AKVÁRIUM ŽIVĚ zmiňoval o tom, jak ten čas neúprosně běží. A najednou jsem si uvědomil, že v tom spěchu jsme si ani nestačili všimnout, že velký přítel české akvaristiky, akvarista, fotograf i výtečný řečník i autor mnoha odborných knih a článků v „tichosti“ oslavil své 75. narozeniny.
Barbus oligolepis
18
Tato velice oblíbená a drobná parmička pochází z vod Indonésie, hlavně z ostrova Sumatra. Zde žije v pomalu tekoucích až skoro stojících vodách. Dorůstá obyčejně do 5 cm, zpravidla ale i o něco méně.
Cyclocheilichthys janthochir
20
Parmička žlutoploutvá je u nás známá i jako Systomus janthochir nebo Barbus janthochir. Pochází z černých vod Indonésie.
Barbus mahecola
24
Svátek českého aquascapingu
26
5. října 2013 se uskutečnilo již tradiční setkání českých aquascaperů a tvůrců přírodních akvárií AQUASCAPING 2013.
Bedotia geayi
32
Gavůnek madagaskarský je u nás nejčastějším zástupcem čeledi gavůnkovitých Bedotiidae. Zcela vzácné jsou B. leucopteron LOISELLE & RIDRIGUEZ 2007, B. longianalis PELLEGRIN 1914, B. trikolor PELLEGRIN 1932, B. macrojejy STIASSNY & HARRISON 1999, B. masoala SPARKS 2001, B. madagascariensis REGAN 1903.
Flowerhorn
34
Není to tak dávno, co cichlidy označované jako „Flower Horn“ plnily jak akvária známých i neznámých prodejců, tak i stránky mnoha akvaristických portálů ba i časopisů. Tak proč se k nim právě teď vracet? Odpověď je v mém případě velmi jednoduchá.
Discusshow Singapur
41
200 akvárií ve dvojřadách skýtá zajímavý pohled... pokračování z minulého čísla
Obrazová reportáž – Lysá n. L.
46
Reportáž z výstavy Exotika 2013, která proběhla v Lysé nad Labem.
Lepisosteus osseus
48
Kdo si chce zařídit velkou výstavní a hlavně studenovodní nádrž a chce do ní umístit skutečně reprezentativní ryby, má možnost pořídit si kostlína obecného. Tato živoucí fosílie pocházející ze Severní Ameriky dorůstá v přírodě až 150 cm, v zajetí samozřejmě méně.
Výhled na příště
49
Na co se můžeme těšit v příštím čísle magazínu.
Objednávka starších čísel
Nabízíme Vám možnost objednat si starší čísla magazínu AKVÁRIUM živě. K dispozici jsou skoro všechna čísla. Tyto výtisky máte možnost získat za velmi zajímavou cenu 50,- Kč za jeden výtisk. Bližší informace o způsobu objednání starších čísel najdete na stránce věnované předplatnému.
Moderní
  Akvaristický
    Magazín
Úvod   Vyhledávání   Předplatné  
 
2002   2003   2004   2005   2006   2007   2008   2009   2010   2011   2012   2013   2014   2015   2016