Moderní
  Akvaristický
    Magazín
Úvod   Vyhledávání   Předplatné  
 
2002   2003   2004   2005   2006   2007   2008   2009   2010   2011   2012   2013   2014   2015   2016  
 
01/2014 - obsah čísla
Titulní stránka magazímu

Editorial: Více »
Akva bizarně
2
Tropheus moori "Moliro"
4
Ryba je klasickým zástupcem čeledi vrubozubcovitých žijících endemitsky v jezeře Tanganika. Zde v kamenitých lokalitách obývá vody jihovýchodní části jezera až do hloubky 20 m.
Iriatherina werneri
6
V posledních letech přibývá zájem o duhovky. Je to i proto, že importéři nabízejí stále nové a nové druhy nesmírně zajímavě vybarvené. Při jedné z posledních návštěv u Zdeňka Dočekala, kde jsem fotil krásně zbarvené duhovky Wernerovy, jsem si vzpomněl na počátek 80. let. Tehdy jsme společně s již zesnulým Antonínem Veselským odchovávali tyto obratné a drobné plavce.
Corydoras C 131
12
Pancéřníček C 131 pochází z Peru z Rio Tapiche. Sama jsem rybky koupila jako mladé jedince pod označením C. delphax. Rybky se mnohdy zaměňují i za jiné pancéřníčky. C. agassizii a C. ambiacus mají hlavně větší skvrny, snadná je záměna s C. ephippiper.
Mistrovství světa přírodních akvaristů 2013
14
Xenotoca eiseni
20
Gudeovití podčeledi Goodeinae jsou v našich akváriích zastoupeni velmi zřídka. Jejich zástupci jsou většinou živorodky s vnitřním oplozením. U samců se k tomuto účelu vyvíjí andropodium z předních paprsků řitní ploutve. Zárodky se vyvíjejí v těle samičky, kde jsou vyživovány pomocí tzv.trofoténií.
Melanotaenia parkinsoni
22
Duhovky čeledi Melanotaeniidae jsou vesměs mírumilovné ryby vhodné pro střední a raději větší akvária. Především pro svoji velikost, když dospělci dosahují až 10–13 cm délky. Jsou to vděční všežravci a velice výkonní plavci.
Synodontis angelicus
26
Péřovec andělský dorůstající až 18 cm je domovem v západní Africe (Kongo, Kamerun), kde obývá černé a čiré vody potůčků v povodích velkých řek. Jeho počet v přírodě stále klesá, tak bude asi záležet na šikovnosti akvaristů, zdali tento krásný druh zachrání před vyhynutím.
Nannostomus anduzei
28
Zpravidla jako nahodilé "přimíseniny" při lovu modrých neonek Paracheirodon simulans se objevují ještě menší trpaslíci dorůstající jen 16–18 mm. Jedná se o nejmenší známý druh drobnoústek, který FERNANDEZ a WEITZMAN pojmenovali na počest Dr. Pablo ANDUZE.
Synodontis multipunctatus
32
Peřovec kukaččí má velice trefný název. Jako kukačka i on klade jikry "do jiných hnízd". Domovem je v Africe v jezeře Tanganika, ale i v jeho přítocích, jako např. řeka Malagarazi. Dorůstá kolem 12-15 cm.
Rod Pelvicachromis
34
Celestichthys margaritatus
40
Danio perlové je stále ještě relativní novinka u nás známá pod označením Microrasbora sp. „Galaxy“, později rovněž jako Danio margaritatus.
Apistogramma uaupesi
42
Tato krásná cichlidka je známa již od r. 1967, kdy ji belgický král Leopold III. společně s belgickým ichtyologem Dr. Jean-Pierre Gossem ulovili na Rio Uaupes.
Nannostomus marylinae
46
Jedna ze vzácnějších drobnoústek dostala druhové jméno po manželce Dr. Weitzmana Marylin. Pochází z povodí Rio Negro v Brazílii, kde žije ve skalnatém území s rychle tekoucí vodou u Sao Gabriel, ale i severněji u Cucuí a jižně až k Manaus.
Výhled na příště
49
Na co se můžeme těšit v příštím čísle magazínu.
02/2014 - obsah čísla
Titulní stránka magazímu

Editorial: Více »
Akva bizarně
2
Satanoperca jurupari
4
Perleťovky čertovské obývají jihoamerické stojaté nebo pomalu tekoucí vody . Jejich domovina je v povodích velkých řek – Amazonky, Orinoka, horního toku Paraguay, Rio Negro, Rio Branco.
Mikrogeophagus altispinosa
8
Rybku známe i pod rodovým jménem Papiliochromis. Druhové označení altispinosus pochází z latinských slov altus, což je vysoký a spinosus, což je trnitý, pichlavý, ostnatý, bodlinatý.
Trigonostigma hengeli
10
Na rozdíl od ní je ale menší a má přes tělo zářivě oranžový pruh. Rybka se pohybuje především v horních a středních vrstvách akvária, kam nasadíme minimálně 8–10 kusů. Při dobré péči nám bude v akváriu dělat radost i 2–3 roky.
Myleus rubripinnis
16
Piraňa červenoploutvá nepatří mezi časté zástupce teter v českých akváriích. Příčin je několik.
Přátelé se mají navštěvovat
18
Corydoras davidsandsi
24
Paví očka
26
Je jen málo akvarijních rybek, které by byly rozšířeny po celém světě a zároveň v minulosti tak často měnily svá jména. Cesta této rybky světem začala r. 1856, když ji německý lékárník Julius GÖLLMER chytil nedaleko svého bydliště v Rio Guayre ve Venezuele.
Pimelodella angelicus
30
Synodontis multipunctatus
32
Akva Novinky
34
Aquascape?
36
Corydoras weitzmani
42
Jestli existuje vysoká škola akvaristiky, jak staří akvaristé tvrdí, tak do ní patří i pancéřníček Weitzmanův. Rybka pocházející z Peru, z okolí bývalého inckého hlavního města Cuzco z Rio Vilcanota.
Brachydanio "frankei"
44
Hypancistrus sp. L 333
46
Hypancistrus sp. L 333 patří vedle Hypancistrus zebra L 46 k nejznámějším a asi nejobdivovatelnějším druhům tohoto rodu. Jedná se o značně variabilní druh, jehož zbarvení kolísá podle loviště. Někde převládají bílé pruhy na šedočerném podkladě, jinde jsou tyto pruhy žluté.
Výhled na příště
49
Na co se můžeme těšit v příštím čísle magazínu.
03/2014 - obsah čísla
Titulní stránka magazímu

Editorial: Více »
Akva bizarně
2
Betta pugnax
4
Tato 14-15 cm dorůstající bojovnice tlamovcová pochází z Thajska, západní Malajsie, Sumatry a ostrova Penang.
Amazonka
6
Amazonka je pojem sám pro sebe. Amazonka je domovinou skoro všech u nás chovaných rybiček. S délkou dosahující skoro 7000 km se jedná o nejdelší řeku světa.
Gupky 1. – Možný návrat na výsluní
14
Je pryč doba, kdy příznivec gupek nemusel cestovat dlouhé kilometry, aby si prohlédnul jednotlivé tvarové a barevné formy gupek. Mnoho akvaristických spolků pořádalo soutěžní výstavy
v rámci Mistrovství ČR nebo Mistrovství Evropy a světa. Tato forma prezentace akvaristických nadšenců nebo specialistů vzala za své jednak příchodem vleklé ekonomické krize, zájmem o jiné a v dané době moderní druhy akvarijních ryb a činností dovozců ryb, kdy ve velkém importují gupky z asijských chovů nejistého původu a za směšně nízké ceny.
Chanda wolffii
17
Corydoras fowleri
18
V horním povodí Amazonie na územích Peru a Kolumbie žije pancéřníček Fowlerův, v České republice velice vzácný. Zařídíme pro něj běžné akvárium, jak jsme u pancéřníků zvyklí. Objem 60–80 i více litrů, na dno dáme jemný písek a vytvoříme tady četné skrýše z kořenů a dubových listů.
Kryptopterus bicirrhis
22
Sumeček skleněný nebo průsvitný může být ozdobou mnoha akvárií. Dorůstá 12–15 cm, pochází z řady říčních systémů v Thajsku, Laosu, Kambodži i Vietnamu. Vyskytuje se rovněž v Malajsii i na ostrovech Borneo a Sumatra.
Akva Novinky
24
Rod Boraras
30
Název rodu Boraras vznikl přesmyčkou z původního názvu sběrného rodu Rasbora, kam dříve byly tyto malé „razborky“ řazeny. Jedná se o malé jihoasijské druhy dosahující většinou velikosti kolem 20 mm.
Napoli Aquatica 2013
34
Jambo, tak je nazýváno v Averse u Neapole obrovské obchodní středisko. A právě v něm byly vyčleněny prostorné haly pro mezinárodní šampionát terčovců a v horním patře i pro teraristickou
burzu.
Helostoma temminckii
46
Čichavec líbající pochází z Thajska, Kambodži, Malajsie, Bornea a z Jávy. Zde ryby žijí obvykle v silně zarostlých rybnících a tůních 46 bažinatých oblastí.
Výhled na příště
49
Na co se můžeme těšit v příštím čísle magazínu.
04/2014 - obsah čísla
Titulní stránka magazímu

Editorial: Více »
Akva bizarně
2
Nový trend zařizování akvárií? To snad ne! Posuďte to sami v našem magazínu.
Betta brownorum
4
Rybka má druhové jméno po Barbaře a Allanu Brownových a pochází z oblastí jihozápadního Bornea.
Gupky 2. – Barevná rozmanitost gupek
7
Druhá část seriálu o těchto nádherných rybkách.
Barbus hulstaerti
11
Parmička motýlovitá je jedním z mála zástupců afrických parmiček v našich akváriích. Je to jedna z dalších možností pro oživení nanoakvárií.
Crossocheilus siamensis
12
Hlavně mladé parmičky siamské ve velikosti 2–4 cm jsou vynikající požírači řas včetně i tzv. štětičkových. S přibývající velikostí ale této bohulibé vlastnosti ubývá. Rybky dorůstají do 15 cm, v přírodě dokonce až do 25 cm. V těchto větších velikostech se pak stávají agresivní vůči malým spoluobyvatelům.
Apistogramma erythrura
14
Rybku popsali v listopadu 2008 Dr. Wolfgang STAECK a Ingo SCHINDLER, když ji naši akvaristé léta znali pod řadou synonym, jako A. sp. „Rio Marmoré“, nebo A. trifasciata marmore, A. t. haraldschultzi apod.
Akva Novinky
20
- Aphyosemion (Chromaphysemion) loennbergi
- Aphyosemion (Chromaphysemion) pamaense
Nannostomus eques
22
Jsou rybky, které ač zdravé, vypadají jako nemocné. K nim náleží i šikmostojky. Celý den plavou šikmo hlavou vzhůru a vypadají dosti nemotorně. Ale pozor. Stačí malá skulinka mezi krycími skly a najednou zjistíme, že nám rybičky v akváriu jaksi ubývají.
Betta ocellata
26
Rybka pochází ze severovýchodního Bornea (Malajsie) a z východního Kalimantanu – indonéská část ostrova, Kalimantan Timur. Zde obývají pomalu tekoucí nebo stojaté části potůčků.
Nannostomus rubrocaudatus
28
Když se na trhu objevila drobnoústka purpurová Nannostomus mortenthaleri, mnozí akvaristé si mysleli, že je to vrchol krásy mezi štíhlotělkami. Pak se ale v r.2002 objevila další novinka z Peru. Jako u předchozího druhu se myslelo, že je to barevná varianta nám dlouho známých N.marginatus. N. sp. „Purple“ nebo N. sp. „Peru-red“, jak se označovala. Dostala díky Dr. Axelu ZARSKEMU v r. 2009 své vědecké jméno na základě popisů ryb, které dostal od německých obchodníků.
Drobní pancéřníčci
34
Současná vysoká popularita nanoakvárií generuje poptávku po rybích trpaslících pro ně vhodných . Ideální možností hlavně pro oblast dna jsou někteří zástupci podčeledi Corydoradinae, čeledi Callichthydae. Pancéřníčků je dnes známo více jak 400 druhů.
Betta channoides
38
Druhové jméno této drobné tlamovcové bojovnice channoides má naznačit podobnost tvaru hlavy hadohlavcům rodu Channa. Rybky se vyskytují endemitsky v potůčcích Kalimantan Timur (východní Kalimantan).
Peckoltia compta L 134
40
Takzvaným L-sumcům jsme v našem magazínu věnovali již dost místa. Neustále jich přibývá a nadále roste zájem akvaristů o ně. Dnes se dokonce pořádají oblíbená mezinárodní setkání věnovaná jenom této problematice. L 134 patří k nejhezčím zástupcům této velké skupiny čítající bezmála na 500 druhů. Navíc se jej již opakovaně podařilo v zajetí rozmnožit.
Nanochromis transvestitus
44
Co pro mne znamená mezi jihoamerickými cichlidkami Taeniacara candidi, to pro mne znamená mezi západoafrickými cichlidkami tato nádherná cichlidka klamavá. Název je odvozen od faktu, že samička je zbarvena lépe než sameček, zatímco v rybí říši to obvykle bývá obráceně.
VÝHLED na příští číslo
49
Co naleznete v příštím čísle magazínu.
05/2014 - obsah čísla
Titulní stránka magazímu

Editorial: Více »
Akva bizarně
2
Altum a Horka
4
Altum a Horka. Jak to spolu souvisí? Přitom vysvětlení není příliš složité. Myšleni jsou totiž Pterophyllum altum, které v roce 1903 popsal PELLELGRIN. Se svým rozpětím ploutví přes 35 cm jsou také označováni jako králové Orinoka.
Nannostomus espei
12
Některé drobnoústky dělají chovatelům jen radost. Snadno se chovají, snadno se rozmnožují. Tato drobnoústka patří ale k těm, se kterými se musí "bojovat". Její chov je poměrně nenáročný jako u jiných drobnoústek. Rozmnožování je ale problém, který ne každý umí vyřešit.
Gupky 3. – Pokračování barevné rozmanitosti gupek a udržení krycí barvy
15
Třetí část pojednání o těchto oblíbených rybkách od Ing. Stanislava BRUNCLÍKA.
Bonzajové akvárium
20
Představuje se vám akvárium, ve kterém je jen menší část naplněna vodou. Větší část tvoří souš, která bude podložena kořeny a na ně místíme vhodné orchideje, bonsaje a jiné rostliny ….
Interzoo Norimberk
25
Jako každé dva roky tak i letos se konal ve dnech 29. 5.–1. 6.2014 největší světový veletrh určený pro profesionální pracovníky, velkoobchodníky, výrobce i prodejce z oblasti domácích mazlíčků. Byla tu zastoupena nejen akvaristika, teraristika, ale i chov psů, koček, ptáků a dalších domácích zvířat. Akce se zúčastnilo více než 1700 firem z více než 50 zemí světa.
Akva Novinky
29
- Apistogramma agassizii GOLD RED
- Apistogramm a cacatuoides "Rio Nanay"
Nannostomus trifasciatus
36
Drobnoústka třípruhá patří jistě s N. mortenthaleri a N. rubrocaudatus mezi nejkrásnější drobnoústky vůbec. Co je ale všem těmto druhům společné je jejich vzájemná nevraživost a teritoriální chování. Kdo tuto rybku odchová, může se počítat mezi několik šťastlivců v Evropě. Druh někdy má a někdy nemá tukovou ploutvičku. Proto se uvažuje, že pod tímto označením se ukrývá možná více druhů.
Přátelé se mají navštěvovat – Heiko Grätz
40
S jedním z nejznámějších chovatelů terčovců v Německu se znám již řadu let. Vídávali jsme se na výstavách v Duisburgu, pak v letech 2009 a 2011 na Aquaramě v Singapuru. Také jsme na sebe narazili v Malajsii. Vždy jsem musel jet nebo letět světa lán, abychom se viděli. Nyní jsem konečně splnil slib, že se musíme setkat u něj přímo doma …
Poecilocharax weitzmani
45
Zvláštností této čeledi je i čelní orgán dosud nezjistitelný u jiných druhů, který snad může sloužit k detekci infračerveného záření, což by umožnilo rybám žijícím především v černé vodě lov potravy. Rozhodně se nejedná o mírumilovné společenské rybky, jak se nohdy dočteme. U rodu Poecilocharax jsou i zřetelně lépe vybarveni, u rodu Crenuchus je rozdíl ve vybarvení patrný spíše až v dospělosti.
Výhled na příště
49
Co naleznete v příštím čísle, které vyjde 11.11.2014.
06/2014 - obsah čísla
Titulní stránka magazímu

Editorial: Více »
Akva bizarně
2
Gnatholebias zonatus
4
Oblast výskytu Gnatholebias zonatus se nachází v Jižní Americe, ve větrem bičovaných krajinách nazývaných Llanos, v povodí řeky Orinoko ve venezuelských spolkových státech Cojedes a Guarico.
Anubias
7
Rostlinný rod Anubias patří do čeledi áronovitých. Jsou zde rhizomové nebo hlízovité keře, epifyty neboli přisedlé rostliny a liany, které většinou obývají tropické a subtropické oblasti. Celá čeleď obsahuje přibližně 100 rodů s 1800 druhy.
Velký rybí trh v Guangzhou – Čína
12
Přátelé se mají navštěvovat – Mario Wilhelm
20
Kurta Wilhelma znají naši akvaristé hlavně díky kdysi probíhajícím Akvafestivalům v Praze.
Akva Novinky
24
- Callopanchax monroviae
- Callopanchax occidentalis
Gupky 4. – Výběrový chov a trendy v chovu gupek
27
Důvodem zařazení dnešního dílu do miniseriálu o gupkách je moje přesvědčení, že není základem výběrového chovu gupek znát bezezbytku uvedené skutečnosti v předcházejících částech tohoto seriálu.
Češi v nejprestižnější světové soutěži
32
Král terčovců
36
Nové skaláry?
42
Situace v brazilské džungli zůstává napínavá. Hudson CRIZANTO nám již v našem magazínu AKVÁRIUM ŽIVĚ své nejlepší divoké odchyty terčovců představil. Dnes máme možnost shlédnout jeho nové snímky divokých odchytů skalár, které považuje za naprostou novinku.
Nannostomus digrammus
46
Druh dosahuje velikosti do 4 cm a vyskytuje se v poměrně rozsáhlém území od povodí Rio Madeira až k Rio Guaporé (Bolívie). Dále je to Rio Purus a dolní Rio Negro u Manaus (Brazílie), horní Orinoko a Rio Caura (Venezuela), Rio Branco, Rio Trombetas a Rupununi (Guyana).
Výhled na příště
48
Co naleznete v příštím čísle magazínu AKVÁRIUM ŽIVĚ
Objednávka starších čísel
Nabízíme Vám možnost objednat si starší čísla magazínu AKVÁRIUM živě. K dispozici jsou skoro všechna čísla. Tyto výtisky máte možnost získat za velmi zajímavou cenu 50,- Kč za jeden výtisk. Bližší informace o způsobu objednání starších čísel najdete na stránce věnované předplatnému.
Moderní
  Akvaristický
    Magazín
Úvod   Vyhledávání   Předplatné  
 
2002   2003   2004   2005   2006   2007   2008   2009   2010   2011   2012   2013   2014   2015   2016