Moderní
  Akvaristický
    Magazín
Úvod   Vyhledávání   Předplatné  
 
2002   2003   2004   2005   2006   2007   2008   2009   2010   2011   2012   2013   2014   2015   2016  
 
01/2016 - obsah čísla
Titulní stránka magazímu

Editorial: Více »
Akva bizarně
2
Atypická akvária na loňském veletrhu Aquafair Asia.
Červený hřbet, který dokáže okouzlit
4
Červená barva je v akvaristice velmi oblíbená. Obzvláště u cichlid již není díky cílenému chovu nijak ojedinělá. Právě u skalár se to doposud daří obdivuhodně dobře. Příkladem mohou být "červení ďáblové" z odchovny ryb Wilhelm představení na 2. Aqua Festivalu v Praze.
Stigmatogobius sadanundio
16
Příslušníci čeledi hlaváčovitých Gobiidae jsou v našich nádržích zastoupeni jen velice zřídka.
Pethia narayani
18
Pethia nigrofasciata byla známa nejprve jako Barbus nigrofasciatus, pak Puntius nigrofasciatus, pochází ze Srí Lanky. Dorůstá asi 5–5,5 cm, v domovině lze společně s ní nacházet takové zajímavé druhy jako jsou Rasboroides vaterifloris, Puntius bimaculatus, P. titteya, Malpulutta kretseri a mnohé další.
Ocelové bojovnice
20
Siamské bojovnice se svým vzhledem, chováním a svou pestrobarevností chovných forem nesmazatelně zapsaly do historie akvaristiky. Přesto, že souboje Pla Kat, jak jsou bojovnice v Thajsku nazývány, jsou v této zemi zakázány, stále jsou tajně po celé zemi pořádány představení těchto divokých bojovnic.
Limia tridens
26
Živorodka triburonská nebo také modrá, jak se tento nepříliš častý obyvatel českých akvárií jmenuje, je středoamerická živorodka pocházející z vod Haiti a Dominikánské republiky.
Nová hvězda na veletržním nebi?
28
Poté, co Singapur oznámil konec svého světového a mnoha zájemci dobře navštěvovaného veletrhu AQUARAMA, objevila se na veletržním nebi nové hvězda. „AQUAFAIR ASIA“. Stejně jako Aquarama plánovaný veletrh s hlavním tématem akvaristika. Místem konání již není Singapur, ale jižní Čína, konkrétně město Guangzhou.
Prázdniny v Londýně
36
Pokud v létě, nebo vlastně i někdy jindy, zamíříte do Londýna, buď za nákupy, na zlepšení si svých jazykových znalostí, nebo snad jen tak pro radost, pak si na své přijde srdce každého. Je mi jasné, že každý bude po chvíli zdrcen přemírou nabídek muzeí, galerií a všeho ostatního a rád by se uchýlil do klidnějších částí této metropole. Pokud si myslíte, že to není možné, pak bych vás ráda vyvedla z omylu a představila vám místa, která potěší,
Leporinus bruneus
43
Čeleď úzkotlamkovitých Anostomidae obývá tropické a subtropické oblasti Jižní Ameriky od severozápadní Kolumbie po oblast centrální Argentiny.
Leliella sp. „RED“
44
Je to stará ryba s novým názvem. O této rybce jsme informovali nedávno (BYDŽOVSKÝ, 2013) a už leccos neplatí.
Výhled na příští číslo
49
č. 2/2016– obdržíte od 15. března 2016
02/2016 - obsah čísla
Titulní stránka magazímu

Editorial: Více »
Akva bizarně
2
Kdo ze čtenářů pozná co snímek znázorňuje? Správně uhádli ti, co se domnívají, že se jedná o část ocasu sladkovodního rejnoka ...
Novinky rodu Hyphessobrycon
4
Rod Hyphessobrycon patří k nejoblíbenějším rodům akvarijních rybek, které pocházejí z jižního Mexika až po Rio de la Plata v Argentině. Největší diverzita se nachází v povodí Amazonky, kde žije přibližně polovina známých druhů. Jedná se o největší rod čeledi tetrovitých Characidae.
Neolamprologus brichardi nebo pulcher?
14
Kdo by neznal "princeznu z Burundi" nebo také, chcete-li, pestřence tanganického. Rybku známe pod řadou latinských synonym, jako jsou Lamprologus savoryi elongatus TREWAVAS & POLL, 1952; Lamprologus elongatus (TREWAVAS & POLL, 1952); Lamprologus brichardi (POLL, 1974); Neolamprologus Richardi (POLL, 1974). Dříve se uznávaly dva odlišné druhy N. Richardi a N. pulcher, nyní jsou považovány za jeden druh.
Cryptocoryne pontederiifolia
18
Začátkem osmdesátých let jsem od známého importéra vodních rostlin dostal dvě, asi 8 cm velké a očividně submerzně pěstované rostliny. Pro něj i pro mne neznámý druh kryptokoryny, který byl přiložen k zásilce rostlin ze Singapuru bez udání bližších informací. Poprosil mne o testování těchto rostlinek s ohledem na jejich chování v akvarijních podmínkách.
Sex není nutný k rozmnožování!?
22
Opět nás dostihla zpráva o převratném objevu, která svým obsahem zajisté celosvětově vyvolá rozporuplné reakce. Pro odpůrce Darwinovy teorie vývoje života na zemi to bude skvělý argument, kterým se zdá logicky dokazovat umělý vznik života na naší planetě. V uvedené zprávě se dozvíme podrobnosti o objevu možnosti nepohlavního rozmnožování druhů, která je však prý vývojově zablokována.
CIPS China International Pet Show
24
Od 4. do 7. listopadu 2015 se poprvé v Šanghaji uskutečnila velká mezinárodní výstava chovatelských potřeb. Milionové město Šanghaj se nachází na řece Huang-pu na východu Číny. Doposud se o tuto výstavu ročně střídalo hlavní město Peking a Guangzhou.
Neritina auriculata
33
Výskyt: Ázia, kde obýva sladké, tečúce vody, skalné oblasti a zasahuje aj do mangrovov. Tu sa ukrýva pod kameňmi …
Zamyšlení nad určováním ryb Pterophyllum altum
34
Když v roce 2009 při příležitosti výstavy ryb v pražské botanické zahradě bylo snad poprvé v historii naší akvaristické obce avizováno dopředu panem Heiko BLEHEREM (Itálie), že nás na své přednášce, kterou měl mít na této výstavě, seznámí s tzv. pravými altami, zavládlo nejen u protagonistů, ale i u řady zájemců o chov této úchvatné ryby vzrušení a očekávání něčeho nového.
Brachygobius doriae
37
Rod Brachygobius má v současné době devět známých druhů. V našich zemích jsou známější spíše hlavačky B. xanthosonus a B. nunus. Jinak hlavačky jsou u nás zastoupeny velmi málo. Jedním z druhů, které občasně v akváriích vidíme je B. doriae. Pochází ze západního Kalimantanu, kde obývá jak sladké, tak brakické vody.
Apistogramma viejita
38
Z povodí Rio Meta známe mnoho akvaristicky zajímavých druhů, ke kterým patří i cichlidka pestrá Apistogramma viejita A 123. Vyskytuje se nedaleko od jiné cichlidky A. macmasteri A 120-121, od které se těžko rozlišuje. Zvláště obchodníci oba druhy nazývají podle toho, co je výhodnější finančně. Oba druhy se mezi sebou kříží, a tak z oblastí, kde se vyskytují společně, známe křížence, kteří se pak označují jako A 122 A. macmasteri/viejita.
Corydoras osteocarus
45
Nedávno jsme se v našem magazínu zmiňovali o Rio Atabapo. Z oblasti San Fernardo de Atabapo, kde ústí Rio Atabapo do Rio Orinoco pochází tento zajímavý pancéřníček. Je znám také pod označením C 60, samička dorůstá do 46 mm, sameček do 42 mm. Vedle Venezuely jej najdeme i v pobřežních vodách Sutinami a Guyany.
Baryancistrus chrysolomus
46
Tento nádherný krunýřovec dorůstá i přes 25 cm, je domovem v Rio Xingu (Altamira), Rio Iriri až k hornímu toku Rio Curuá. Zde žije v bohatých peřejích až ve středně rychle proudících vodách. Ve stejných místech žijí i nám známé Peckoltia vittata a některé druhy rodu Hypostomus.
Výhled na příští číslo
49
č. 3/2016– obdržíte od 10. května 2016
03/2016 - obsah čísla
Titulní stránka magazímu

Editorial: Více »
Akva bizarně
2
Při pohledu na tento snímek bude zapotřebí delšího přemýšlení co asi znázorňuje. Vysvětlení je však prosté a více se dozvíte uvnitř magazínu v článku "Black Molly". Jedná se o přeměnu pohlavního orgánu samečků tohoto druhu.
Fascinující rejnoci
4
Sladkovodní rejnoci, nebo také anglicky nazývané "Stingray", jsou neobyčejní obyvatelé akvária. Při alespoň přibližné, "druhově správné" péči se nechají téměř ochočit a poznají i svého chovatele. Přesto je vždy nutné být na pozoru.
Corydoras eversi
11
V r. 1998 známí akvaristé Hans-Georg EVERS a Ian FULLER ulovili a následně do Evropy dovezli i několik jedinců dosud neznámého pancéřníčka, který se tehdy označil jako Corydoras sp. "Guarana" i podle barvy brazilské limonády a pancéřníčka. Později dostal označení jako "C 65". Nedávno byl popsán na počest objevitele jako Corydoras eversi.
Ivanacara adoketa
12
Rybku popsali švédský ichtyolog Sven O. KULLANDER a kolumbijský biolog Saúl PRADA-PEDEROS v r. 1993 na dvou jedincích, které dostali ze středního Rio Negro. Pak ji hned v r. 2006 dva známí němečtí odborníci RÖMER a HAHN převedli do nově ustanoveného rodu Ivanacara, kam ještě zařadili I. bimaculata.
Aulonacara
20
Zástupci rodu Aulonacara (REGAN, 1922) patří mezi tzv. Utaka-cichlidy, čímž se rozumí cichlidy z jezera Malawi, které v přírodě obývají volné vody a živí se hlavně planktonem.
Agaonema costatum
25
Táto rastlina je najmenším druhom rodu. Je to veľmi dekoratívna a zároveň aj jedna z najkrajších akváriových rastlín s pevnými, širšími a fľakatými listami s prekrásne bielou kresbou škvŕn na tmavo zelených listoch, odolná voči rastlinožravým rybám.
Laetacara curviceps
26
Akary tečkované známe i pod dřívějším označení Acara curviceps AHL, 1924 nebo Aequidens curviceps (AHL, 1924). Rod Laetacara obsahuje v současné době sedm druhů.
Betta macrostoma
28
Velký podíl mezi labyrintkami zaujímají druhy Betta. Většina z nich jsou tlamovci. Jenom asi 20 druhů z nich staví pro rozmnožování pěnová hnízda. Nejznámější z nich jsou siamské bojovnice ve svých nádherných chovných barvách. Oproti tomu jsou tlamovcové bojovnice barevně většinou méně atraktivní. Jen velmi málo druhů zde tvoří výjimku. Betta macrostoma, bojovnice velkotlamá, je jednou z nich.
Badis a Dario
35
ůvodně byli ostnáči rodu Badis řazeni do čeledi ostnáčovitých Nandidae. Pro některé anatomické rozdíly i odlišné chování byla ale ustanovena nová čeleď Badidae, která je ne všemi uznávána za samostatnou. Ještě v r. 2002 měla jen 5 druhů. Ze všech těchto ryb byl tehdy u nás známý snad jen Badis badis. Pak ale Dr. Swen O. KULLANDER a Dr. Ralf BRITZ převedli řadu hlavně malých a obvykle červeně zbarvených druhů do rodu Dario, takže dnes má čeleď dva rody a celkem asi 27 popsaných druhů.
Synodontis ocellifer
40
V prírode tento druh dosahuje veľkosť až 50 cm, ale v akváriu dorastá do 30, zväčša 18–26 cm.
Poecilia (Mollienesia) sphenops var. Black Black Molly
42
Přestože je přítel spíše přírodních forem, je jedna chovná forma pro autora článku Hanse ESTERBAUERA zajímavá. Ano je to Black Molly.
Výhled na příští číslo
49
č. 4/2016 – obdržíte od 12. července 2016
Objednávka starších čísel
Nabízíme Vám možnost objednat si starší čísla magazínu AKVÁRIUM živě. K dispozici jsou skoro všechna čísla. Tyto výtisky máte možnost získat za velmi zajímavou cenu 50,- Kč za jeden výtisk. Bližší informace o způsobu objednání starších čísel najdete na stránce věnované předplatnému.
Moderní
  Akvaristický
    Magazín
Úvod   Vyhledávání   Předplatné  
 
2002   2003   2004   2005   2006   2007   2008   2009   2010   2011   2012   2013   2014   2015   2016