Moderní
  Akvaristický
    Magazín
Úvod   Vyhledávání   Předplatné  
 
2002   2003   2004   2005   2006   2007   2008   2009   2010   2011   2012   2013   2014   2015   2016  
 
01/2012 - obsah čísla
Titulní stránka magazímu

Editorial: Více »
Akva bizarně
2
Mistrovství světa přírodních akvaristů 2011
4
Soutěžního hodnocení se zúčastnilo 1603 prací z 55 zemí světa. Ani v roce 2011 neutichá zájem o tuto soutěž a tak opět došlo k rekordnímu nárůstu účastníků. Zvýšení počtu však automaticky neznamená také i zvýšení kvality přihlášených prací.
Novinky a zajímavosti
14
Další splněný sen – Tanganika
18
Sedím na břehu jezera a pozoruji okolí během ranního rozednívání. Slunce vychází na tanzanijské straně, nevyhoupne se přímo z vody jako umoře, ale nad vodou, protože břeh jezera v těchto místech lemují hory, vypínající se místy až 1000 m nad hladinu. Místo, kde se nyní nacházím, se jmenuje Ntilinga a je pouze 2 km od známé zambijské lokality Ndole Bay.
Crenicichla regani
26
Tato štikovitá cichlidka z povodí Amazonie patří k nejkrásnějším zástupcům vrubozobcovitých (Cichlidae), které lze ještě v našich obvyklých nádržích celkem bez výrazných problémů chovat.
V říši Inků
32
Peru je posvátnou zemí nejen pro potomky Inků, ale i pro akvaristy a milovníky přírody. Je několik způsobů, jak tuto zemi poznat.
Ako vytrieť ryby…
38
Otázka ako? To je vec, ktorou si prešiel asi každý akvarista. Aj keď akvaristika je predovšetkým záľuba ako podnikateľská činnosť, tak je tu určitý krásny pocit.
Iquitos a okolí
46
Hluboko v peruánské džungli leží ukryté město Iquitos. Je to největší město na světě, kam se nelze dostat po silnici.
02/2012 - obsah čísla
Titulní stránka magazímu

Editorial: Více »
Akva bizarně
2
Divoké odchyty zcela jednoduše
4
Svým počtem nehraje prodej divokých odchytů terčovců žádnou významnou roli. Největší počet krásně vybarvených terčovců směřuje stále ještě do Japonska, ale v poslední době také i do Číny. V těchto zemích platí odběratelé ty nejvyšší ceny. My si dnes povíme, jak nejlépe navyknout čerstvě importované divoké odchyty.
Mogurnda mogurnda
8
Nová Guinea a Austrálie nenabízí jen duhovky, které jsou z tohoto kontinentu v našich akváriích asi nejvíce rozšířeny. V této pro mne velice exotické oblasti žije mnoho podivných a pro nás velice zajímavých ryb. Mezi ně patří i hlavačky.
Iquitos a okolí – pokračování
10
Hluboko v peruánské džungli leží ukryté město Iquitos. Je to největší město na světě, kam se nelze dostat po silnici. Stejně jako před sto léty se sem dostanete buď letadlem nebo lodí… (pokračování z minulého čísla)
Microphis deocata
16
Z oblasti Indie a Bangladéše před několika lety dorazila do starého kontinentu další jehla, dorůstající jen asi do 15 cm. V přírodě tyto rybky žijí v čistých vodách potůčků s bohatou vegetací v povodích Bráhmaputry a Gangy.
Prionobrama filigera
18
Jsou tetry, které jsou vhodné jak pro začátečníky, tak pro specialisty i pro obdivovatele jiných rybích čeledí. Mezi ně patří tetra vláknoploutvá.
3. ročník soutěže Přírodní akvária ČR 2012
24
Pravidla pro účast v soutěži, ceny, kontakty atd viz. podrobné informace
Obrazová reportáž – Hannover 2012
26
Účast na letošním „Umění osázených akvárií“ v Hannoveru 27.–29. ledna 2012, alespoň jako divák, nešla odmítnout. Vždyť přítomen byl i ten, kdo udává světový směr přírodních akvárií, pan Takashi Amano z Japonska.
Takashi Amano – Workshop
28
Obrazová reportáž
Akva novinky
30
Apistogramma agassizii "Mamoru"
Apistogramma agassizii "Rot keil"
Garnelenchampionat 2012
34
Mnoho zájemců o design sladkovodních akvárií a chov bezobratlých živočichů přilákal již čtvrtý Garnelenchampionat. Spolu s ním se na hannoverském výstavišti konala soutěž The art of the Planted Aquarium.
Bichirovití v akváriu
40
Zástupci řádu bichirovitých (Polypteriformes) jsou v našich akváriích i akvaristických obchodech velkou raritou.
Plži rodu Tylomelania
44
Zatímco naši akvaristé znají především krevetky z ostrova Sulawesi, v posledních 2-3 letech se z tohoto ostrova, starším akvaristům známým spíše jako Celebes, začali dovážet plži.
Pristolepis marginata
46
Zástupců čeledi Pristolepidae v akvaristice není příliš mnoho. Tito ostnáči mají tu nevýhodu, že dorůstají větších rozměrů a tudíž vyžadují i větší akvária.
Uaru fernandezyepezi
48
Tuto zajímavou a nádhernou rybu popsal teprve nedávno, v r. 1989 šéfredaktor časopisu DATZ a milovník velkých cichlid Jižní Ameriky Rainer STAWIKOWSKI. Obývá Rio Atabapo na jihu Venezuely u hranic s Kolumbií.
03/2012 - obsah čísla
Titulní stránka magazímu

Editorial: Více »
Akva bizarně
2
Puntius denisoni
4
Kdo chce najít klidnou a společenskou rybku pro velká akvária, která jsou v místnostech s nepříliš vysokou teplotou, má šanci. Již několik let pozorujeme na různých výstavách tuto stále ještě relativní novinku o jejíchž odchovech se toho příliš neví.
Betta sp. Palangkaraya
6
V současné době je velice obtížné někde ve světě a zvláště na ostrově Kalimantan najít nějaký nový druh bojovnice. Země je tam prozkoumána mnoha různými expedicemi. Ale přece jen jsou místa, kde stále ještě žijí nové druhy.
Planiloricaria cryptodon
12
Monotypický rod Planiloricaria ustanovil ISBRÜCKER v r. 1971. Ryby jsou známy i pod původním označením Pseudohemiodon. Pocházejí z Peru, kde žijí ve vodách Rio Ucayali poblíž Pucallpa, v Brazílii v Rio Purus a v Bolívii v Rio Mamore.
Některé biotopy na Kalimantanu
14
Periophthalmus sp.
18
Chce-li někdo zkusit chov živočichů v brakické vodě, musím mu doporučit lezce. Ti obývají pobřežní oblasti Indopacifiku od východní Afriky až po Austrálii.
Nové názvy terčovců
20
Akva novinky
28
Neritina sp. a Marisa cornuarietis
Kde stály deštné pralesy
30
Sewelia lineolata
34
Mřenkovití (Balitoridae) nepatří k častým zástupcům rybek chovaných v akváriích, navíc v mnoha společenských nádržích špatně prosperují.
Zajímavý biotop v Malajsii
36
Corydoras duplicareus
40
Když se tento druh objevil v Evropě, hodně se diskutovalo o jeho původu. Někteří ho považovali za širokoprsou barevnou variantu dříve známého C. adolfoi, rybky žijící na horním Rio Negro.
Bucephalandra motleyana
43
Aphyocharax anisitsi
44
Kdo by neznal oblíbené „rubropinky“, rybky, se kterými začínal nejeden akvarista. Na nich se naučil nejen správnému chovu teter, ale i jejich odchovu. Jedná se o rybku, která v našich akváriích udělá hodně parády za relativně málo peněz.
3. ročník soutěže Přírodní akvária ČR 2012
48
Výhled na příště
49
04/2012 - obsah čísla
Titulní stránka magazímu

Editorial: Více »
Akva bizarně
2
Co tak kruhové akvárium?
Schilbe mystus
4
Kdo chce mít doma něco živého z Afriky a má větší akvárium, sumčík stříbřitý je dobrá volba.
Projekt Piaba pokračuje
6
V posledních letech se podařilo obnovit jeden velmi zajímavý projekt, jehož cílem je pochopit sociokulturní a ekologické systémy středního povodí Rio Negra.
Přátelé se mají navštěvovat
12
Hans Esterbauer oslavil 70. výročí narození.
Akva novinky
14
- Apistogramma sp. APACHE
- Hyphessobrycon sp.
Do míst kde žije Sphaerichthys selantanensis
16
Kalimantan Tengah byl naší třetí zastávkou na cestě po jihovýchodní Asii. Z tohoto města jsme pak podnikali výpravy na všechny strany.
Jak se odchovávají arowany v Malajsii
22
První odchov arowan jsme viděli v nádherné odchovně v Jakartě, jejímž provozovatelem je Jeffrey Tan.Ten ale nechtěl, aby se fotky z jeho tajných koutů dostaly na veřejnost.
Tam kde žije Badis ruber
26
60 miliónové Thajsko má více jak 3000 vesměs rodinných farem, které se zabývají akvaristickou produkcí.
Synodontis ocellifer
31
Peřovci nejsou zcela běžnými chovanci amatérských akvaristů. V současné době je jich známo na více jak 120 druhů.
Nový šampionát terčovců v Německu
32
Na základě tiskového oznámení firmy ZAJAC se letos poprvé za posledních 14 roků nebude v Duisburgu konat žádný šampionát terčovců. Vzniklou mezeru se nyní snaží zaplnit Michael J. Schönefeld
z nakladatelství DPS a za pomoci firmy MEGAZOO pořádá dne 29.–30. září 2012 poprvé "Aqua Discus Tage 2012" v Dortmundu.
Odtud pochází Betta smaragdina
36
Mezi bojovnicemi má smaragdová bojovnice výsostné postavení. Do Německa je dovezl již v r. 1970 D. SCHALLER, aby je pak v r. 1972 popsal W. LADIGES.
Zde se odchovávají miliony plat
40
Rodinná farma v Malajsii má rozlohu něco přes hektar a produkuje převážně platy a to až 1 milión kusů měsíčně.
Nové barvy?
46
White and Gold – tak je nazýván tento terčovec. Bílí terčovci, kteří svého času byli senzací, měli jednu nevýhodu: byli příliš jednostranně bílí. Teprve nové kombinace nejprve s červenou a nyní i se zlatou barvou celou záležitost znovu oživily.
Výstava terčovců v Malajsii
50
Téměř nad oblaky se tentokrát konal již šestý mezinárodní šampionát terčovců v malajsijském hlavním městě Kuala Lumpur. V 15. patře jakési otevřené haly bylo nesmírné vedro, ale přesto se podařilo sestavit expozici s 290 soutěžními terčovci zařazenými do devíti skupin.
Zajímavá farma v Malajsii
56
Při přesunu z Luang Luang do Kuala Kurun jsme se zastavili u chovatele, letitého známého Horsta Linke.
Pěstírna vodních rostlin v Malajsii
62
Byli jsme již 15 dní na cestě jihovýchodní Asií. Kochali jsme se u vodopádů Kota Tingga, vypili jsme po jednom pivu Bintang, docela dobré chuti. Najednou se zjevila velká terénní Toyota a z ní vystoupil muž.
Farma v Malajsii
68
Tato farma byla zajímavá tím, že se v mnohém blížila obvyklým farmám v Evropě.
Stará škola akvaristiky
74
Ľudia, ktorí sa dnes považujú za akvaristických veteránov sa musia v modernej predajni cítiť ako Alenka v ríši zázrakov. Chemické prípravky sú dnes už snáď na všetko, k dispozícii sú špeciálne filtračné náplne, druhov rýb je dnes už od výmyslu sveta a veľa veľa ďalšieho.
Hyphessobrycon pulchripinnis
78
Tetra citrónová, nebo jak ji staří akvaristé nazývali „rakušanka“ případně „citrónka“, nebývá příliš častou nabídkou akvaristických obchodů. Problém je v tom, že mladé rybky mají spíše hnědavé a celkem nevýrazné zbarvení a málokdo si jich všimne. Záleží hlavně i na krmení, které rybky přijímají. Krásné citronové zbarvení mají rybky teprve až v dospělosti.
Novinky ze světa
84
Co se děje v akvaristickém světě.
06/2012 - obsah čísla
Titulní stránka magazímu

Editorial: Více »
Akva bizarně
2
Nemoci krevet v akvaristice
4
Bakterie, houby a viry jsou stejně jako nespočet dalších neškodných mikroorganizmů nedílnou součástí životního prostředí zdravých krevet. Zde rozlišujeme neškodné užitečné (apathogeny) a nemoci vyvolávající (pathogeny) bakterie, přičemž ty užitečné převládají.
Amazonie – cesta za snem
8
Amazonie se svou nekonečnou pestrostí rybích druhů je snem každého akvaristy. Většina z nich si vybaví neodmyslitelné druhy, které obývají naše akvária. Existují zde však i druhy, které by se nevešly do žádného běžného akvária a ty jsou pro mnohé akvaristy stejně zajímavé a stávají se jejich životní výzvou. Pojďme si dnes povědět o takovémto životním snu, který je pevně spojen s bájnou Amazónií.
Synodontis multipunctatus - Moje zkušenosti s peřovcem kukaččím
16
Krásně zbarvení peřovci z čeledi Mochocidae - peřovcovití - pocházejí z Afriky. Jedním z druhů rodu Synodontisje i peřovec kukaččí - Synodontis multipunctatus. Obývá mělké pobřežní oblasti jezera Tanganika, kde žije jako endemit.
Veřejné akvárium & Fata Morgana
19
Veřejné akvárium v České Lípě ve spolupráci s botanickou zahradou hl. m. Prahy v unikátním skleníku Fata Morgana připravuje pro své návštěvníky velice zajímavou expozici akvárií, které budou co nejvěrněji imitovat přirozené biotopy tropických ryb.
Produkt roku 2012
20
Kam s ním…?
22
Tuto nerudovskou otázku si klade jistě téměř každý akvarista, který se rozhodl skončit s akvaristikou. Řeč je zde o akváriu, které mnohdy skončí u popelnice, v lepším případě ve vlastním sklepu nebo na půdě.
Staronová tetra s novým názvem - Hemigrammus filamentosus
28
V r. 2006 jsem si u firmy Aquarium Glaser (Rotgau, Německo) koupil zajímavé tetřičky.
3. ročník soutěže Přírodní akvária ČR 2012
28
Seznámení se soutěžními akvárii.
Corydoras napoensis
36
Jestliže chceme nějakého pancéřníčka, na kterém bychom se "naučili" pancéřníky odchovávat, pak asi není lepší možnost, než zkusit to s pancéřníkem drobným. A právě to je rybka, o které chceme v našem článku pojednat.
Nannacara aureocephalus
42
Tato skvostná akarka patří mezi oblíbené cichlidky Francouzské Guyany. Zde většinou obývá mělké stojaté vody pobřežních zón potůčků a jejich bažinatého okolí.
Akva novinky
46
Výhled na příště
49
Na co se můžeme těšit v roce 2013.
Objednávka starších čísel
Nabízíme Vám možnost objednat si starší čísla magazínu AKVÁRIUM živě. K dispozici jsou skoro všechna čísla. Tyto výtisky máte možnost získat za velmi zajímavou cenu 50,- Kč za jeden výtisk. Bližší informace o způsobu objednání starších čísel najdete na stránce věnované předplatnému.
Moderní
  Akvaristický
    Magazín
Úvod   Vyhledávání   Předplatné  
 
2002   2003   2004   2005   2006   2007   2008   2009   2010   2011   2012   2013   2014   2015   2016