Moderní
  Akvaristický
    Magazín
Úvod   Vyhledávání   Předplatné  
 
2002   2003   2004   2005   2006   2007   2008   2009   2010   2011   2012   2013   2014   2015   2016  
 
04/2012 - obsah čísla
Akva bizarně
2
Co tak kruhové akvárium?
Schilbe mystus
4
Kdo chce mít doma něco živého z Afriky a má větší akvárium, sumčík stříbřitý je dobrá volba.
Projekt Piaba pokračuje
6
V posledních letech se podařilo obnovit jeden velmi zajímavý projekt, jehož cílem je pochopit sociokulturní a ekologické systémy středního povodí Rio Negra.
Přátelé se mají navštěvovat
12
Hans Esterbauer oslavil 70. výročí narození.
Akva novinky
14
- Apistogramma sp. APACHE
- Hyphessobrycon sp.
Do míst kde žije Sphaerichthys selantanensis
16
Kalimantan Tengah byl naší třetí zastávkou na cestě po jihovýchodní Asii. Z tohoto města jsme pak podnikali výpravy na všechny strany.
Jak se odchovávají arowany v Malajsii
22
První odchov arowan jsme viděli v nádherné odchovně v Jakartě, jejímž provozovatelem je Jeffrey Tan.Ten ale nechtěl, aby se fotky z jeho tajných koutů dostaly na veřejnost.
Tam kde žije Badis ruber
26
60 miliónové Thajsko má více jak 3000 vesměs rodinných farem, které se zabývají akvaristickou produkcí.
Synodontis ocellifer
31
Peřovci nejsou zcela běžnými chovanci amatérských akvaristů. V současné době je jich známo na více jak 120 druhů.
Nový šampionát terčovců v Německu
32
Na základě tiskového oznámení firmy ZAJAC se letos poprvé za posledních 14 roků nebude v Duisburgu konat žádný šampionát terčovců. Vzniklou mezeru se nyní snaží zaplnit Michael J. Schönefeld
z nakladatelství DPS a za pomoci firmy MEGAZOO pořádá dne 29.–30. září 2012 poprvé "Aqua Discus Tage 2012" v Dortmundu.
Odtud pochází Betta smaragdina
36
Mezi bojovnicemi má smaragdová bojovnice výsostné postavení. Do Německa je dovezl již v r. 1970 D. SCHALLER, aby je pak v r. 1972 popsal W. LADIGES.
Zde se odchovávají miliony plat
40
Rodinná farma v Malajsii má rozlohu něco přes hektar a produkuje převážně platy a to až 1 milión kusů měsíčně.
Nové barvy?
46
White and Gold – tak je nazýván tento terčovec. Bílí terčovci, kteří svého času byli senzací, měli jednu nevýhodu: byli příliš jednostranně bílí. Teprve nové kombinace nejprve s červenou a nyní i se zlatou barvou celou záležitost znovu oživily.
Výstava terčovců v Malajsii
50
Téměř nad oblaky se tentokrát konal již šestý mezinárodní šampionát terčovců v malajsijském hlavním městě Kuala Lumpur. V 15. patře jakési otevřené haly bylo nesmírné vedro, ale přesto se podařilo sestavit expozici s 290 soutěžními terčovci zařazenými do devíti skupin.
Zajímavá farma v Malajsii
56
Při přesunu z Luang Luang do Kuala Kurun jsme se zastavili u chovatele, letitého známého Horsta Linke.
Pěstírna vodních rostlin v Malajsii
62
Byli jsme již 15 dní na cestě jihovýchodní Asií. Kochali jsme se u vodopádů Kota Tingga, vypili jsme po jednom pivu Bintang, docela dobré chuti. Najednou se zjevila velká terénní Toyota a z ní vystoupil muž.
Farma v Malajsii
68
Tato farma byla zajímavá tím, že se v mnohém blížila obvyklým farmám v Evropě.
Stará škola akvaristiky
74
Ľudia, ktorí sa dnes považujú za akvaristických veteránov sa musia v modernej predajni cítiť ako Alenka v ríši zázrakov. Chemické prípravky sú dnes už snáď na všetko, k dispozícii sú špeciálne filtračné náplne, druhov rýb je dnes už od výmyslu sveta a veľa veľa ďalšieho.
Hyphessobrycon pulchripinnis
78
Tetra citrónová, nebo jak ji staří akvaristé nazývali „rakušanka“ případně „citrónka“, nebývá příliš častou nabídkou akvaristických obchodů. Problém je v tom, že mladé rybky mají spíše hnědavé a celkem nevýrazné zbarvení a málokdo si jich všimne. Záleží hlavně i na krmení, které rybky přijímají. Krásné citronové zbarvení mají rybky teprve až v dospělosti.
Novinky ze světa
84
Co se děje v akvaristickém světě.
04/2012 - Editorial
Vážení přátelé!
S rozvojem turismu se čím dále tím více akvaristů dostává do „zaslíbených“ oblastí. Do míst, o kterých jsme ve svém dětství a mládí jen snili a která jsou dnes všeobecně a za přijatelné ceny dostupná. Při naší poslední cestě do Peru jsme se dostali před jeden problém, který ale platí ve většině exotických zemí. Přijde k vám místní „obchodník“, který vám nabídne nějaké zvíře z místního prostředí, které byste chtěli mít jistě doma. No řekněte, třeba maličkou a milou opičku. Najednou se dostanete do problémů a uvažujete, jak se zachovat. Je to legální, je možno tento druh beztrestně koupit? Jsou oblasti světa, kde obchodování se zvířaty i s výrobky z nich je velice rozvinuté. Speciálně Asie vám nabídne nekonečnou škálu možností. Tam snadno koupíte suvenýr vyrobený z chráněného rostlinného nebo živočišného druhu. Mnohdy za malou sumu, ale s nedozírnými následky. Jednak pro vás, když jste odhaleni celníky nebo policií, hlavně však pro přírodu. Z té opět touto cestou může zvolna mizet vzácný nebo vymírající druh. Obecně platí, kradené věci se nekupují. Podobně jako nekoupím ukradené kolo nebo hodinky, nekupuji takto nabízené živočišné druhy nebo výrobky z nich. Když totiž není poptávka, pak není ani nabídka. Čím více takovéto věci kupujeme, tím více jsou tito živočichové loveni. Podobné to je v rostlinné říši.

CITES je mezinárodní úmluva o obchodování s ohroženými živočišnými i rostlinnými druhy. Jejím hlavním úkolem je regulovat obchod se zhruba 33 000 druhy, z nich je asi 5 000 živočišných a 28 000 rostlinných. Podle míry ohrožení jsou jednotlivé druhy řazeny do příloh I–III. V první jsou druhy přímo ohrožené vyhubením, ve druhé druhy ohrožené s nutností regulace mezinárodního obchodu a ve třetí jsou druhy ohrožené pouze v některých zemích. Pro EU platí přísnější přístup, jsou pro ni vytvořeny ještě přílohy A–D k ochraně některých svých vlastních druhů. Tak se stalo, že některé druhy, které jsou světově řazeny do II.skupiny, jsou v EU řazeny do kategorie A, tedy mezi ty nejohroženější. K tomu slouží zajímavé webové stránky http://www.mzp.cz/cites, kde se můžete dozvědět podrobnosti. Je rozumné se před cestou do Orientu o takovýchto věcech nechat poučit. Dnešní tlak na přírodu je tak obrovský, že bychom my, jako její milovníci, neměli stávající stav ještě zhoršovat. Nejznámější případ je vybíjení nosorožců kvůli jejich rohům. O nich si někteří a většinou bohatí lidé myslí, jaké mají afrodiziakální účinky. Stejně jako sloní kly vedou k vybíjení slonů, kůže krokodýlů má za následek vybíjení těchto plazů. Kůže kočkovitých, medvědovitých i psovitých šelem není pro naše oblečení nezbytná. Potřebujete doma vycpaná zvířata nebo preparované brouky či motýly? K čemu slouží ulity plžů a mlžů nebo dokonce sušení mořští koníci? Jak říká jedna moje známá, jsou to stejně jen „lapače“ prachu. Existuje ještě mnoho věcí, které normální člověk mít nemusí. Když se nad těmito zdánlivými maličkostmi zamyslíte, můžete ochraně přírody i svým maličkým přispěním pomoci. Pokud nebude poptávka, pak obchod s těmito produkty i lov ohrožených zvířat bude podstatně menší. Až budete na své vysněné dovolené, vzpomeňte si na tato slova.

Příjemné počtení přeje
MUDr. Vladko Bydžovský
Objednávka starších čísel
Nabízíme Vám možnost objednat si starší čísla magazínu AKVÁRIUM živě. K dispozici jsou skoro všechna čísla. Tyto výtisky máte možnost získat za velmi zajímavou cenu 50,- Kč za jeden výtisk. Bližší informace o způsobu objednání starších čísel najdete na stránce věnované předplatnému.
Moderní
  Akvaristický
    Magazín
Úvod   Vyhledávání   Předplatné  
 
2002   2003   2004   2005   2006   2007   2008   2009   2010   2011   2012   2013   2014   2015   2016