Moderní
  Akvaristický
    Magazín
Úvod   Vyhledávání   Předplatné  
 
2002   2003   2004   2005   2006   2007   2008   2009   2010   2011   2012   2013   2014   2015   2016  
 
06/2015 - obsah čísla
Akva bizarně
2
Ocelové bojovnice.
Megalechis thoracata
4
Pancéřníček kropenatý patří mezi větší zástupce podčeledi Callichthyinae a je rozšířen téměř po celé severní části Jižní Ameriky.
Alisma plantago
7
Výška dospelej rastliny je od 20 do 100 cm. Náročnosť je nízká a její rozšírenie? Je to druh kozmopolitný, ktorý nájdeme na celej severnej pologuli (mimo trópov), zplanelý kultivar na južnej pologule a aj v našej prírode.
Venezuela
8
Při letošním jubileu Gerda Fellnera a jeho krásných sedmdesátin si Vám dovolujeme představit jeho článek o návštěvě Venezuely. Tento čtrnáctidenní výlet se uskutečnil sice již v roce 1995, ale při prohlížení fotek a vzpomínání na celou výpravu to vypadalo, jakoby to bylo nedávno.
Julidochromis marksmithi
18
Cichlidky z východoafrického jezera Tanganjika budí pozornost již od r. 1958, kdy byly prvně dovezeny do Evropy.
Rod Hemigrammus
20
Tento na druhy bohatý rod teter čeledi Characidae pocházející z Jižní Ameriky ustanovil v r. 1858 GILL. V současné době je známo přes 50 vědecky popsaných druhů. Hemi znamená půl, polovina, gramma znamená písmo, kresba, v našem případě postranní linie, resp. neúplná postranní linie.
Mé zkušenosti s rybou Monocirrhus polyacanthus
25
Již od mého akvaristického mládí jsem obdivoval zvláštní rybu, která měla tvar listu vznášejícího se ve vodním sloupci. Že příroda dokáže vytvořit účelové živočišné tvary a funkce ryb, které jsou pro pozorného akvaristu srozumitelné na první pohled i k čemu těmto rybám slouží, je známé. U monocirhů je tato čitelnost jednoduše a zároveň víceúčelově zřejmá.
Dvě nové superhvězdy
28
Altum flora je velmi velká chovná varianta tyrkisového terčovce. White leopard byl zkřížen s Golden leopard. K
Andinoacara pulcher "Electric Blue"
30
To tu ještě nebylo – akara modrá má „modrou“ variantu! Tato novinka se do Evropy dostala jak jinak, než přes firmu Glaser/Rodgau. První zmínky o této zajímavé novince jsou od jara 2013. Ze Singapuru přišlo do Německa 8 kusů.
Změny v taxonómii cichlíd
34
V odbornom časopise Zootaxa bola v auguste 2015 publikovaná revízia cichlíd, ktorú publikoval ichtyológ Caleb McMahon. Pri jej vzniku aplikoval morfologické prvky doplnené o sekvenovanie DNA.
Akva Novinky
36
- Chilaterina alleni "Siriwo"
- Chilaterina alleni "Wapoga"
- Chilaterina multisquamata
- Chilaterina campsi
- Melanotaenia australis
- Meanotaenia boesemani
- Melanotaenia macculochi
- Melanotaenia rubrostriata
- Melanotaenia sp. "Ambalanga"
- Melanotaenia trifasciata
- Rhadinocentrus ornatus
Piraně v lese
40
V minulém vydání vašeho krásného odborného magazínu Akvárium živě jsem svůj příspěvek v rubrice "Akva bizarně" končil konstatováním, že se budu snažit určit druh pohozených piraní. Za tímto účelem jsem kontaktoval specialisty na Jižní Ameriku Uwe Wernera a Mag. Antona Lamboje z vídeňské univerzity, odd. vývojové biologie a požádal je na základě připojených fotografií o pomoc s určením rodu, případně i druhu.
Červená neonka – nové druhy nebo varianty?
43
Neonka červená je v našich akváriích známá od 50.let a stále zůstává nejvíce prodávanou akvarijní rybkou. Společně s neonkou obecnou Paracheirodon innesi obsazují první místa v různých „Top Ten“ řady evropských zemí. O této rybce bylo již napsáno mnoho. Stále se ale objevují nové a nové znalosti, které je dobré akvaristům připomenout.
Obzvláštní terčovec
48
Dnes si představíme jednoho extrémně krásného terčovce s nádhernou kresbou. Je jím checkerboard terčovec z Europa-Discus-Center. Checkerboard, nebo jinak řečeno šachovnice.
Výhled na příští číslo
49
č. 1/2016– obdržíte od 12. ledna 2016
06/2015 - Editorial
Vážení přátelé!
Evropou procházejí migranti a akvaristika je prý na vzestupu. Tedy akvaristika skutečných hobbyistů , kteří mají obvykle doma jedno nebo dvě akvária. Tak to pozorují někteří majitelé akvaristických obchodů pozorující příliv nových kupujících. Na facebooku jsem si prohlédl fotografie z posledního jednání EATA, které mě naplnilo radostí. Přece jen existuje spolupráce na evropské úrovni. Pokusil jsem se toto nadšení převést do praxe. Akvaristé z hornorakouského Riedu mě poprosili, abych jim zajistil návštěvu u 2–3 " velkochovatelů", kde by si, vedle prohlídky a dotazů na tělo, samozřejmě koupili i nějaké ty výpěstky proslulé české akvaristiky. Navázali by nové kontakty, nová přátelství. Přijel by jich jen jeden autobus. Při jednom z podobných zájezdů akvaristů z Rakouska, kteří přijeli ve stejném počtu, prodavači v naší bývalé prodejně utržili za 2 hodiny 80 000 Kč. Dobrá odměna za dvě hodiny práce. Světe div se! Akvaristika je u nás na takovém vzestupu, že jsem nenašel v Jižních Čechách nikoho, kdo by tyto akvaristy přijal. Jsem rád, že naši akvaristé se mají již tak dobře, že podobné kontakty a natož "přivýdělky" ani nepotřebují. Asi se již připravují na zavedení elektronické evidence tržeb.

Výhodná poloha Českých Budějovic mi umožňuje navštěvovat stále ještě poměrně časté přednášky na večerech akvaristických spolků v Rakousku a Německu. Letošní bombou byla série celkem šesti přednášek Olivera LUCANUSE, který si na dva týdny odskočil z Kanady do Mnichova. A aby se nenudil, naši aktivní akvarističtí sousedé jej využili k této nádherné propagaci vodní říše. A propos! Znáte jeho publikaci "Der Amazonas unter Wasser"? Pokud sháníte pro akvaristu vánoční dárek s tímto nemůžete neuspět.

Minulé týdny ale nepřinášely jen pozitivní zprávy. 26. 9. 2015 zemřel tiše po delší nemoci ve věku 76 let letitý akvarista, fotograf, autor mnoha publikací a především vzácný člověk Jaroslav ELIÁŠ. Jeden z posledních českých akvaristů, kterého znal celý akvaristický svět. Na jeho jedinečném díle byla znát i ruka ještě známějšího akvaristy a fotografa Rudolfa ZUKALA, se kterým náš zesnulý v minulosti léta spolupracoval. Jeho třecí seriály nemají konkurenci, perfektní kvalita fotografií. Jen Hans-Joachim RICHTER snesl s těmito dvěma českými velikány srovnání. Škoda jen, že mladá generace akvaristů již tyto skvělé záběry rybí říše neuvidí. Snad jen na pomalu žloutnoucích starých publikacích z dob minulého století si ještě léta budeme připomínat, o čem všem to byla ta naše slavná československá akvaristika.

Ale protože vánoce jsou již téměř přede dveřmi a Silvestr zakončí, co Nový rok začal, přeji vám za všechny, kteří se na fungování našeho jediného a ještě existujícího českého akvaristického magazínu podílejí, veselé vánoce, mnoho zdraví, štěstí a spokojenosti v roce příštím.
Příjemné počtení přeje
MUDr. Vladko Bydžovský
Objednávka starších čísel
Nabízíme Vám možnost objednat si starší čísla magazínu AKVÁRIUM živě. K dispozici jsou skoro všechna čísla. Tyto výtisky máte možnost získat za velmi zajímavou cenu 50,- Kč za jeden výtisk. Bližší informace o způsobu objednání starších čísel najdete na stránce věnované předplatnému.
Moderní
  Akvaristický
    Magazín
Úvod   Vyhledávání   Předplatné  
 
2002   2003   2004   2005   2006   2007   2008   2009   2010   2011   2012   2013   2014   2015   2016