Moderní
  Akvaristický
    Magazín
Úvod   Vyhledávání   Předplatné  
 
2002   2003   2004   2005   2006   2007   2008   2009   2010   2011   2012   2013   2014   2015   2016  
 
04/2015 - obsah čísla
Akva bizarně
2
Monocirrhus polyacanthus
4
Čeleď ostnáčovitých Polycentridae je poměrně velkou neznámou pro evropské akvaristy a ichtyologicky dost neprobádaná. V současné době zahrnuje 4 rody se 4 vědecky popsanými druhy ryb.
Botia kubotai
12
Asi nejčastěji v našich akváriích vidíme sekavku nádhernou Chromobotia macracanthus. Pochází z říčních systémů západního, středního i východního Kalimantanu a ze Sumatry. Do Evropy jsou dováženy hlavně asijské odchyty, ale i odchovy. Jedny z největších odchovů se uskutečňují v Jakartě.
Kde žije Rasbora kalochroma
14
Rasbora kalochroma jsou podle našich zjištění obyvateli hlavně černých vod.
Bojovnice z Bangkoku
20
Bangkok je město, kam můžete zavítat nejen jako běžní turisté, ale i jako akvaristé. Bangkok využívám nejen jako přestupnou destinaci při výletech do vzdálenějších oblastí, ale i jako destinaci konečnou. Obyvatelé tu jsou velice přívětiví, milí, žádný spěch.
Velké jihoamerické cichlidy
26
Živočišná říše nabízí mnohá překvapení. To že existují inteligentní zvířata, je dobře známo. To, že existují inteligentní ryby, dokazují právě velké cichlidy.
Pterophyllum scalare "Peru Altum"
32
Zatímco skalár vysokých Pterophyllum altum je stále v evropských akváriích relativně málo, skalár amazonských Pterophyllum scalare je mnohem více. Těch je mnoho barevných variant, mezi nimi možná v budoucnosti se určí i nové druhy.
Zde žije Hemirhamphodon tengah
37
Polozobánkovití čeledi Hemirhamphidae mají typicky zvláštně uspořádané čelisti. Zatímco horní je výrazně krátká, dolní je naopak výrazně prodloužená. Jsou to obyvatelé prostorů těsně pod hladinou.
Přátelé se mají navštěvovat – Michal Roškota podruhé
40
V minulém vyprávění o vzniku a fungování nádherného akvária jsem slíbil, že se k němu vrátíme. Zhruba 1000l akvárium s 200l vnějším čtyřkomorovým filtrem, UV lampou i vzduchovacím kamenem se stalo již nedílnou součástí obývacího pokoje.
Skiffia multipunctata
48
Skifie skvrnitá nepatří mezi často v Evropě chované živorodky. Vyskytuje se v obchodech často i pod řadou synonym, jako jsou Goodea multipunctata nebo Ollentodon multipunctatus, Xenendum multipunctatus, případně i Skiffia punctata.
Výhled na příští číslo
49
č. 5/2015– obdržíte od 8. září 2015
04/2015 - Editorial
Vážení přátelé!
Jsme na začátku léta a já nevím, jak ho vlastně budu trávit. Léta mám jasno již od začátku roku, kdy si naplánujeme každý týden prázdnin, jak budu pracovat, které dny kam pojedeme a které dny budeme trávit jen prostým odpočinkem na chalupě. Letos se mi nějak nedaří. Z obvyklých výletů k moři těžko vybíráme možnost, kde bychom měli jistotu, že dovolená proběhne bez problémů. Že nenarazíme na všudypřítomné teroristy, že se do hlubin nestáhne krachující ekonomika tolik oblíbené země a nebo aby cestovní kancelář, dříve než nás dopraví do vysněné destinace, nezkrachovala. Naplánoval jsem si původně cestu do Bolívie, která mi byla rozmluvena s tím, že jsou zajímavější lokality pro akvaristu, že na podzim realizujeme něco lepšího. Tak tedy nevím. Čas utíká, mně se líbí na chalupě a je konečně hezky. Mám tak alespoň čas v klidu rozmýšlet věci, které jsem nedávno prožil a které mě čekají.

Prof. Gartner
Při spěchu, který zachvátil naši a nejen naši společnost nemáme ani chvíli na to, abychom se zastavili a zavzpomínali. O slavných postavách české akvaristiky není slyšet. Já jezdím spíše po německy mluvících zemích, kde se ale takto život nezastavil. Třeba nedávno oslavil krásné 90. narozeniny nestor evropské akvaristiky a můj letitý přítel prof. Otto GARTNER. Oslava proběhla tiše ve Vídni, téměř v kruhu rodinném, kde ale byli přítomny významné autority nejen rakouské akvaristiky. Otto je nadále ve velice dobré psychické kondici, tělo sice neposlouchá jako ve dvaceti, ale stále je to ta obrovská autorita, jakou známe. Otto, přejeme Ti hodně zdraví a pohody!

Gerd Fellner
V těchto dnech se právě chystám na další oslavu kulatin, tentokrát 70., které oslaví můj letitý přítel a poradce ve věci organizované akvaristiky, bývalý viceprezident hornorakouské akvaristiky a dlouholetý předseda spolku akvaristů v Braunau a.I./Simbach Gerd FELLNER. Měl jsem tu čest být čestným členem jeho spolku. Mnoho jsem se od něho naučil. Nejen že na každé schůzi organizoval odbornou přednášku, na kterou zval autority z celé Evropy,ale i pořádal sympozia a setkání akvaristů z celého regionu. Masopustní, velikonoční nebo vánoční oslavy probíhaly v jeho spolku tak, že mnozí profesionální manažeři by se od něho mohli učit. Dosud se na ně daleko od jeho bydliště vzpomíná. Gerd je akvarista, který ale vedle akvarijních rybek miluje celou přírodu, od rostlin až po savce. Vážné onemocnění, které ale s vitalitou sobě vlastní překonal, mu vzalo část původní energie, dnes již tak aktivně nerybaří, jako rybařil, stále ale sleduje dění v našem koníčku, stále nám má co říci a co poradit. Dychtivě poslouchám jeho vyprávění o přírodních krásách Venezuely, stejně tak jako vzpomínky na celoevropské akvaristické akce, na jejichž organizaci se v minulosti podílel. Gerde, rovněž i Tobě přejeme všechno nej a hlavně zdraví!
Bezstarostné prožití léta a příjemné počtení přeje
MUDr. Vladko Bydžovský
Objednávka starších čísel
Nabízíme Vám možnost objednat si starší čísla magazínu AKVÁRIUM živě. K dispozici jsou skoro všechna čísla. Tyto výtisky máte možnost získat za velmi zajímavou cenu 50,- Kč za jeden výtisk. Bližší informace o způsobu objednání starších čísel najdete na stránce věnované předplatnému.
Moderní
  Akvaristický
    Magazín
Úvod   Vyhledávání   Předplatné  
 
2002   2003   2004   2005   2006   2007   2008   2009   2010   2011   2012   2013   2014   2015   2016