Moderní
  Akvaristický
    Magazín
Úvod   Vyhledávání   Předplatné  
 
2002   2003   2004   2005   2006   2007   2008   2009   2010   2011   2012   2013   2014   2015   2016  
 
02/2015 - obsah čísla
Akva bizarně
2
Apistogramma agassizii a její barevné varianty
4
V současné době je známo 86 popsaných druhů jihoamerických cichlidek rodu Apistogramma a dalších několik desítek jich čeká ještě na vědecký popis.
Aquascaping
14
Vytrvejte a nevzdávejte to při prvních neúspěších, jen vlastní zkušenosti vás mohou posunout o krok dál, to radí Roman Holba, jeden z nejlepších aquascaperů v České republice. Opravdu cenná rada od úspěšného tvůrce, vždyť jeho práce získala v evropské soutěži GAPLC German Aquatic Plants Layout Contest 2014 první místo.
Aphyosemion australe (RACHOW, 1921)
16
K nejatraktivnějším akvarijním rybám patří zástupci afrických vejcorodých halančíků nebo také Cyprinodontidae. Většina z nich má krásné barevné zbarvení a elegantní tvar těla. Mezi ně patří také halančík "Kap Polez", Aphyosemion australe (RACHOW, 1921).
Akvarijní rostliny od A do Z – Anubias barteri var. nana CRUSIO (1979)
23
Akva Novinky
24
- Apistogramma sp. Miua
Králi
28
Rozhodne je terčovec niečo viac ako ryba. Pre mnohých je toto prirovnanie prehnané. Ale pre iných naopak toto pomenovanie ani zďaleka nevystihuje ich majestátnosť a nadradenosť nad inými druhmi.
Sekernatky
36
V přírodě je zařízeno obvykle všechno tak, jak se patří. Ve vzduchu létají ptáci, ve vodě plavou ryby. Ale ouha. Jsou ptáci, kteří se docela dobře potápějí. A jsou ryby, které dokonce létají. To by mi potvrdila řada cestovatelů, kteří se plavili na lodi v Amazonii. Občasně kolem nás zasvištělo nebo zabzučelo cosi, co jakoby hrstka kamínků spadlo do vody. Indiáni říkali, že to jsou ryby. Ani ve snu by mě nenapadlo, že ti drobečci, kteří u mne plavou v akváriích, tohle umějí.
Akva Novinky
40
Přátelé se mají navštěvovat – Michal Roškota
42
V této tradiční rubrice jsme poslední dobou navštěvovali většinou přátele v Německu nebo v Rakousku. Přiznám se, že mě dlouhou dobu nenapadal nikdo z okolí, koho bychom mohli navštívit a do naší rubriky zařadit. Ještě nedávno by mě ani nenapadlo, že nakonec zavítám do svého příbuzenstva. Při návštěvách mého rodného kraje často zamíříme do Dvora Králové n. L., města mého dětství. Prarodiče tam sice již nežijí, ale žije tam řada mých blízkých příbuzných. Michal ROŠKOTA, se kterým
se nyní seznámíte, je manželem mé neteře.
Výhled na příští číslo
49
č. 3/2015– obdržíte od 12. května 2015
02/2015 - Editorial
Milí čtenáři, vážení přátelé akvaristiky.
Jsem velmi rád, že jsme se dnes opět sešli nad stránkami nového vydání našeho společného magazínu AKVÁRIUM ŽIVĚ. Přečkali jsme opět období nijaké zimy, přežili chřipkové období a ocitli se v prvním jarním měsíci. Opět nastane houfné putování do přírody k rybníkům a tůním za potravou pro naše chráněnce v domácích akváriích. Obchodní nabídka náhradních krmiv je velká, ale přírodnímu živému se nic nevyrovná. Jen doufejme, že naše jarní výpady do přírody za potravou - zatím myšleno pro naše rybí mazlíčky – nepřeruší nějaký pozdní vpád sibiřských mrazů. V podstatě by se nebylo čemu divit, vždyť od nás v poslední době tímto směrem také neodchází mnoho dobrého. Mráz sem, mráz tam, už aby konečně přišlo teplé jaro se vším všudy!

V dnešním vydání jsme pro naše čtenáře magazínu AKVÁRIUM ŽIVĚ připravili zcela novou rubriku "Akvarijní rostliny od A do Z". V ní vám budeme pravidelně v každém vydání představovat ve zkratce akvarijní rostliny, které můžeme cíleně použít v našich akváriích nebo při tvoření přírodních akvárií, kde se bez akvarijních rostlin neobejdeme. Dnes začínáme od písmene A což zákonitě znamená "Anubias". Sice jsme již na toto téma psali ve vydání č. 6/2014, ale dnes začínáme druhem var. nana, který je jedním z nejrozšířenějších druhů akvarijních rostlin v našich akváriích a ve zmíněném vydání jsme se o něm nezmiňovali. Není jednoduché získávat portréty jednotlivých rostlin vždy v takové kvalitě, která by byla vhodná do tisku a jednoduše je přejímat z nějakých fotobank nebo již vydaných publikací není účelem této rubriky. Účelem je autentičnost a přímost. A to je příležitost pro vás, milí čtenáři. Jistě většina z vás vlastní fotoaparát alespoň 5 Megapixel, navštěvuje různé výstavy a fotí a fotí. A to nejen rybky, ale i akvarijní rostliny. A zde mohou vzniknout i krásné portréty jednotlivých rostlin, nejlépe fotografované na výšku tak, aby byly použitelné na celou stránku. A když ještě snímek označíte názvem rostliny, již nebrání nic tomu, aby byla použita do takto vzniklé naší společné rubriky "Akvarijní rostliny od A do Z". Není nutný odborný text, o ten se již postarají naši odborní spolupracovníci, ale ani v tomto směru se meze nekladou a pokud máte ke snímku i krátký odborný popis, je to jen ku prospěchu věci. Vaši odbornou námahu i zaslání emailem nebo na CD do redakce magazínu AKVÁRIUM ŽIVĚ budeme na přání honorovat i přiměřeným honorářem, na kterém se společně dohodneme. Takže odvahu a žádné zábrany a hlavně žádný ostych! Nejsme tady v redakci žádná hodnotící komise jako u zkoušek, jen sbíráme podklady a pokud nám grafik oznámí, že ten a ten materiál je vhodný svojí kvalitou do tisku, bude tam! Již nyní se těšíme na vaše snímky, třeba tak naším přispěním vznikne z neobjeveného talentu i opravdový profík fotograf.

V závěru našeho dnešního povídání bych měl ještě jednu věc na srdci, která nám v redakci případně "ulehčí život". Týká se předplatného a jeho placení. Mnozí z vás používají k zaplacení složenku typu "A". Vím, že to dříve byl u jiného časopisu běžný způsob placení. Tento typ složenky určený pro placení přes poštu do banky však seznal jistou změnu, když byl vypuštěn jeden odstavec určený pro adresáta platby, který potom byl informován. To bylo zřejmě pro poštu nákladné a tak tato informace byla vypuštěna. Nyní to v praxi vypadá tak, že na náš bankovní účet přijde zcela anonymní platba opatřená jen kombinacemi různých čísel pošty, podle kterých se nedá platba nikam zařadit a my se zpětně nemůžeme u pošty dopátrat informací. Následkem toho je, že i když náš čtenář své předplatné zaplatil, časopis nedostává a my čekáme až se ozve s reklamací. Tento stav nás velmi mrzí, neboť to potom může vést i k nedorozumění a my se velmi v redakci snažíme, aby naše společné vztahy byly na nejvyšší úrovni. Použijte proto vždy k zaplacení předplatného buďto přiloženou složenku typu "C", nebo jednoduše bankovní převod. Pokud
máte platbu jako prodloužení předplatného, již nám nemusíte oznamovat vaši adresu, tu máme již v databázi. Toto opatření platí pouze pro nové předplatitele, nebo při změně adresy. Děkujeme vám za vaše pochopení.

Vážení a milí čtenáři, přeji vám všem s příchodem jara aby nastalo oteplení i v hlavách mocných tohoto světa a nám obyčejným smrtelníkům abychom načerpali co nejvíce jarního slunce a s ním tolik potřebné energie na zvládnutí všeho, co nám tento rok 2015 ještě připraví. Ať jsou to jen krásné a příjemné věci a ať nám štěstí a zdraví přeje. Krásné a pohodové pročítání našeho společného magazínu AKVÁRIUM ŽIVĚ vám všem
přeje váš
váš František Kolín
šéfredaktor
Objednávka starších čísel
Nabízíme Vám možnost objednat si starší čísla magazínu AKVÁRIUM živě. K dispozici jsou skoro všechna čísla. Tyto výtisky máte možnost získat za velmi zajímavou cenu 50,- Kč za jeden výtisk. Bližší informace o způsobu objednání starších čísel najdete na stránce věnované předplatnému.
Moderní
  Akvaristický
    Magazín
Úvod   Vyhledávání   Předplatné  
 
2002   2003   2004   2005   2006   2007   2008   2009   2010   2011   2012   2013   2014   2015   2016