Moderní
  Akvaristický
    Magazín
Úvod   Vyhledávání   Předplatné  
 
2002   2003   2004   2005   2006   2007   2008   2009   2010   2011   2012   2013   2014   2015   2016  
 
01/2015 - obsah čísla
Akva bizarně
2
Pterophyllum scalare "Rio Japurá"
4
Skalár amazonských, Pterophyllum scalare, je známo množství variant, kterým jsme se v minulosti dostatečně věnovali na stránkách našeho magazínu. Vedle běžných skalár dostupných na našem trhu, kde dominuje spíše větší tělo a krátké ploutve, výška celkově nepřesahuje v dospělosti 15 cm, jsou skaláry, které dosahují výšky téměř jako skaláry vysoké, Pterophyllum altum.
Akva Novinky
12
- Asterorhynchus falcirostris
- Distichodus affinis
Corydoras griseus
16
Malý pancéřníček, který v případě samičky dorůstá do 5 cm, pochází z brazilského spolkového státu Rhondônia, kde obývá „bílé“ vody. Ideální je pro chov hejnka o 6–8 kusech společnost malých tetřiček. Griseus znamená šedý.
Apistogramma sp. Jutaí
18
V poslední době se opět objevují další novinky i mezi jihoamerickými cichlidkami. Na podzim r. 2009 Roland NUMRICH z Mimbon Aquarium Köln dovezl rybky velice podobné tehdy nedávno popsané tlamovcové cichlidce Apistogramma barlowi RÖMER & HAHN, 2008. O tehdejší novince jsme nedávno informovali v našem magazínu s tím, že zpráva o jejím odchovu bude v příštích číslech. Tedy tady je.
Pseudoloricaria sp. Rio Negro
24
Přátelé se mají navštěvovat – Simon Forkel
26
Kdo se zúčastnil památného 2. AQUA Festivalu 2006 v Praze, který organizoval náš společný magazín AKVÁRIUM ŽIVĚ v čele se šéfredaktorem p. KOLÍNEM a jehož součástí byla historicky 1. světová soutěž skalár v rámci mistrovství ČR (viz AŽ č. 6/2006 – str. 44–53), ten Simona FORKELA dobře zná. Tehdy se stal vítězem několika kategorií mezi skalárami.
Mistrovství světa přírodních akvaristů 2014
30
14. ročník největší a nejprestižnější světové soutěže v tvorbě rostlinných akvárií THE INTERNATIONAL AQUATIC PLANTS LAYOUT CONTEST 2014 přinesl tři nové zajímavosti – nejvyšší počet účastníků, změnu kritérií pro hodnocení a vítěze z Evropy.
Akva Novinky
42
- Hemichromis guttatus
- Benitochromis finley
2. Evropský šampionát terčovců Dortmund 2014
46
Neoficiální 2. Evropský šampionát terčovců byl součástí výstavy AquaExpo Tage, kterou uspořádal Michael Schönefeld (DPS-Verlag) a hlavní sponzor Megazoo.
Výhled na příště
48
Co naleznete v příštím čísle magazínu AKVÁRIUM ŽIVĚ
01/2015 - Editorial
Vážení přátelé!
Stále se při těchto úvodních slovech ujišťujeme, jak ten čas letí. Ano, je to pravda, letí. Už jsme na prahu 14. ročníku vydávání našeho magazínu. A mohu říci oblíbeného, protože tisíce akvaristů, kteří jej čtou, a to nejen v České republice, si jej oblíbili. I se všemi těžkostmi, které se při jeho vydávání vyskytnou. A protože u nás není mnoho lidí, kteří fotí ryby a píší články, mnozí pragmatičtí akvaristé říkají, zaplať Pán Bůh.

Musím říci, že nastávající rok je pro mne velice významný. Jistě bude opět pracovní, protože již mám na stole tři pozvánky k přednáškám v zahraničí na první tři měsíce roku. Hned z kraje roku oslavím půlkulaté jubileum, pak moje žena oslaví významné kulatiny, následovně společně oslavíme výročí našeho společného soužití. A mezi tím náš spolek, který tvoří již jen zbytek starého dobrého jádra, oslaví 90 let svého trvání. V druhé polovině roku budu jen odpočívat a užívat si našeho společného koníčka. A propos! Zajímal se někdy někdo v posledních letech, kolik je u nás akvaristů? Kdysi ještě v období všelijakých průzkumů a statistik se to tak nějak vědělo nebo možná předpokládalo. Mne překvapilo číslo, které uveřejnil prezident rakouských akvaristů v posledním loňském čísle jejich časopisu "Aqua Terra Austria". Je to 1800 organizovaných členů. Rakousko má asi stejně obyvatel jako my. Snažil jsem se spočítat naše organizované akvaristy, z nichž asi polovinu znám osobně a dospěl jsem k nepublikovatelnému číslíčku.

Ale abychom nebyli depresivní hned zpočátku roku, spíše se zahleďme do budoucnosti. Akvaristika je koníček, nemusí to být hned povolání. Udělala mi třeba velikou radost zpráva, že známý japonský nakladatel a obchodník s rybami se dověděl, že u nás je velice šikovný chovatel, který odchovává zajímavé rejnoky. A on se na ně přiletěl podívat, aby si je vyfotil. Ještě nejsme na tom tak špatně, když k nám lítají fotit světové novinky až z Japonska! Jsou u nás i noví mladí a šikovní akvaristé, kteří mají velkou perspektivu. A já se těším, že mé jízdy za úspěšnými chovateli, které jsem v posledních letech směřoval spíše do Německa, budu moci nasměrovat i někam u nás. Klidně se mi přihlaste ti, kteří chcete, aby se o vaší šikovnosti vědělo. Abychom propagovali opět úspěchy kdysi tak slavné české akvaristiky. Stále to za to stojí. A vůbec se nebudeme zlobit, Když k tomu tito šikovní akvaristé vytvoří sami několik fotek a řádků, aby se o své zkušenosti podělili i s jinými. Bude to super!

Vykročte do nového roku pravou nohou, hodně zdraví a štěstí v něm!
Příjemné počtení přeje
MUDr. Vladko Bydžovský
Objednávka starších čísel
Nabízíme Vám možnost objednat si starší čísla magazínu AKVÁRIUM živě. K dispozici jsou skoro všechna čísla. Tyto výtisky máte možnost získat za velmi zajímavou cenu 50,- Kč za jeden výtisk. Bližší informace o způsobu objednání starších čísel najdete na stránce věnované předplatnému.
Moderní
  Akvaristický
    Magazín
Úvod   Vyhledávání   Předplatné  
 
2002   2003   2004   2005   2006   2007   2008   2009   2010   2011   2012   2013   2014   2015   2016