Moderní
  Akvaristický
    Magazín
Úvod   Vyhledávání   Předplatné  
 
2002   2003   2004   2005   2006   2007   2008   2009   2010   2011   2012   2013   2014   2015   2016  
 
03/2015 - obsah čísla
Akva bizarně
2
Pterophyllum scalare černá varianta
4
Skalár amazonských je snad nepřeberně barevných variant. Asi mezi nejžádanější patří černě zbarvené, zvláště od doby před lety, kdy se na našem trhu objevily tzv. "Delta skaláry@quot;.
Akva Novinky
12
- Hyphessobrycon jackrobertsi
- Hyphessobrycon bentosi
- Hyphessobrycon dorsalis
Acanthobrama tricolor (LORTET, 1883)
14
Byl po více než osmdesáti letech cejn tříbarvý znovu objeven?
Apistogramma ortegai
22
V současné době se udává na 86 popsaných druhů jihoamerických cichlidek. Na své vědecké určení ještě čeká několik desítek dalších zástupců rodu Apistogramma.
Akva Novinky
26
Herichthys cyanoguttatus
32
Kančík modroskvrnný byl v našich akváriích rozšířen hlavně v 50.–60. letech minulého století. Je to bojovná cichlida dorůstající až do 30 cm v případě samce.
Pelvicachromis taeniatus "Nigeria"
34
Západoafrické cichlidky rodu Pelvicachromis jsou rybky, které akvaristu při dobré péči nikdy nezklamou. Proto asi patří k nejoblíbenějším a nejhezčím mezi cichlidami vůbec. Mezi jedny z nejvíce nabízených patří pestřenec smaragdový nebo také zlatový.
Brochis multiradiatus
42
Jsou rybky, které lze snadno chovat i odchovávat. Pak jsou ale "potížisti", u kterých dělá problém někdy chov, častěji odchov. A to je případ právě pancéřníčka mnohopaprsčitého. Je to ryba, kterou chce mít doma mnohý z chovatelů sumečků.
Kota Tinggi
44
Kota Tinggi je okres i město asi 42 km severovýchodně od malajského města Johor Bahru, kde jsme při naší expedici byli ubytováni.
Anubias gigantea (HUTCHINSON, 1939)
48
Zemí původu je západní Afrika, Sierra Leone, Guinea, Liberia, Pobřeží Slonoviny, Togo, Kamerun. V akvaristice pro svoji velikost je jen podmínečně použitelný.
Výhled na příští číslo
49
č. 4/2015– obdržíte od 8. července 2015
03/2015 - Editorial
Vážení přátelé!
Začalo jaro a právě jsem se vrátil z lovu živé potravy. Ano, v Českých Budějovicích je to možné. Příjemná procházka 20 minut od mého bydliště a výsledek byl znamenitý. Během pěti minut jsem nalovil potřebné množství kvalitních buchanek. Protože je příjemný podvečer, je v obsahu mého lovu i dostatek koreter, tedy kombinace pro většinu akvarijních rybek ideální. Celou cestu jsem přemýšlel o posledních odezvách na obsahy minulých čísel našeho magazínu AKVÁRIUM ŽIVĚ. Jsem nadšený, co jsem dostal mailů. Až si říkám, zdali to není tím, že já původně akvarista zaměřený hlavně na tetry poslední dobou píši o rybách zcela jiných, hlavně o cichlidkách a skalárech. Snad skaláry mohou za to, že řada našich čtenářů přemohla ostych a napsala většinou pochvalné maily. Jsem za ně vděčný a jen tak dál. Jen nepotěším ty, kteří se těší na návštěvy českých akvaristů v rubrice "Přátelé se mají navštěvovat". Čeští akvaristé o takovou publicitu nestojí. Při poslední návštěvě minulý týden v Německu mi majitelé nádherných odchoven pózovali a říkali mi, co si ještě určitě musím nafotit. Třeba jak nádherné skaláry "Manacapurú" chovateli žerou z ruky. Nebo jak novinka posledních měsíců Oryzias woworae se snadno rozmnožuje a hned jsem dostal na 20 kousků mladých s tím, že si to musím vyzkoušet. Abych prý uvěřil a udělal si změnu v chovném repertoáru. Minulý víkend jsem byl v Tyrolích a několik akvaristů, které jsem nestačil navštívit, mě přemlouvali k tomu, abych v době blízké svůj výlet zopakoval a navštívil je. Nevadí, že je to "jen" 400 km. Až mám někdy dojem, zdali jsme ve stejné Evropské unii. Kam se podělo původní nadšení a hrdost našich akvaristů? To už se nemají čím pochlubit?

Inu, smráká se nad organizovanou akvaristikou a importem ryb z přírody. Zvláště v Německu je mnoho politiků a ochránců přírody a druhů, kteří bijí na poplach. Nejenže nechtějí importy, někteří by ale odchov rybek v zajetí zcela zakázali. Ještě nedávno jsme se smáli nad rozhodnutím v Rakousku, kde je nejmenší povolený objem akvária pro chov akvarijních ryb 54 l. Před velikonočními svátky jedna firma v Německu nabízela akvárium pro děti o objemu 18 l. Bože jaká to hrůza, což v takovémto akváriu mohou ryby žít? Co by asi dělali naši chovatelé, když rozmnožují některé tetry v akváriu o objemu 2 l? Nyní v některých spolkových zemích Německa bez odborného prozkoušení nesmějí akvaristé své výpěstky prodávat na burzách! V Rakousku stačí zatím certifikát "rakouský odchov".

Proto mě napadá jediná myšlenka. Pojďme si náš společný koníček nekazit! Užívejme si ho, dokud je to možné.
Příjemné počtení přeje
MUDr. Vladko Bydžovský
Objednávka starších čísel
Nabízíme Vám možnost objednat si starší čísla magazínu AKVÁRIUM živě. K dispozici jsou skoro všechna čísla. Tyto výtisky máte možnost získat za velmi zajímavou cenu 50,- Kč za jeden výtisk. Bližší informace o způsobu objednání starších čísel najdete na stránce věnované předplatnému.
Moderní
  Akvaristický
    Magazín
Úvod   Vyhledávání   Předplatné  
 
2002   2003   2004   2005   2006   2007   2008   2009   2010   2011   2012   2013   2014   2015   2016