Moderní
  Akvaristický
    Magazín
Úvod   Vyhledávání   Předplatné  
 
2002   2003   2004   2005   2006   2007   2008   2009   2010   2011   2012   2013   2014   2015   2016  
 
02/2010 - obsah čísla
Akva bizarně
4
Chcete si vylepšit své akvárium? V Singapůrském ZOO přišli na nápad, že nechávají v obřím akváriu s cichlidami občas vykoupat hrochy.
Thorichthys mekki
6
Rybka byla u nás rozšířená hlavně v 60.–70. letech minulého století. Tehdy to byla rybka, kterou chtěli mít doma kluci, kteří začínali s akvaristikou. Patřila k nejrozšířenějším, hlavně pro své zajímavé vybarvení i životní projevy. Tedy dá se říci, že je to ryba našich otců.
Apistogramma macmasteri
8
Apistogramma macmasteri je mezi chovateli velice oblíbená rybka.
Lysimachia Nummularia L. – Vrbina penízková
16
Majitelé zahradních jezírek často přemýšlejí jak "zazelenit" okraje jezírka. V obchodech nabízené rostliny k takovýmto účelům zůstanou, alespoň na počátku, delší dobu solitérními rostlinami.
Gnatholebias zonatus
22
Méně známou, avšak druhově bohatě zastoupenou skupinou halančíků, jsou ryby z Jižní Ameriky. Mezi halančíkáři se těší poměrně velké oblibě, a to převážně ve světě. Mezi tyto druhy patří i G. zonatus.
Brazílie – perla Jižní Ameriky
24
Brazílie je rozhodně perla Jižní Ameriky. Svou rozlohou, něco přes 8,5 milionů km2, patří k největším státům světa.
Apistogramma elizabethae
30
Základní informace o Alžbětině cichlidce.
Chilodus punctatus
32
Zástupci čeledě hlavostojkovitých (Chilodontidae) patří k vzácně chovaným rybkám našich akvárií. Je to proto, že jejich chov není bez problémů a odchov se zdaří jen skutečně rutinovaným tetričkářům.
Akva novinky
38
Uskutečnilo se první setkání chovatelů L-sumců.
25 let firmy Aquarium Glaser.
Aqua-Fisch Friedrichshafen.
Tetry jsou chloubou jihočeské akvaristiky
40
Za 36 let chovu akvarijních rybek prošlo mojí rybárničkou mnoho běžných i raritních rybek. Vedle pancéřníčků, jihoamerických i západoafrických cichlidek, parmiček i cichlid včetně terčovců v mých akváriích dominovaly vždy tetry (Characidae).
Nannostomus unifasciatus
44
Rybka byla dříve známa pod rodovými označeními Poecilobrycon nebo Nannobrycon. Akvaristé mají dnes situaci snažší, obě označení jsou již několik let považována za synonyma.
Takashi Amano
48
Další krásně provedené akvárium v podání Takashi Amano.
Modrá ramirezka rozmnožena i v Čechách
50
Papiliochromis ramirezi "Electric Blue" se staly asi největší senzací na výstavě Aquarama 2009 v Singapuru.
Hyphessobrycon flammeus
54
Podrobnější popis o této rybce jménem tetra červená nebo také se jí říká žanérka.
Paracheirodon axelrodi
56
Neonka červená je asi nejznámější akvarijní ryba vůbec. Krásná, atraktivní, ale někdy problematická na úspěšný odchov.
Xiphophorus maculatus
60
Platy byly v mých dětských letech rybky, které jsem vedle mečovek, tetrazonek a čichavců měla nejraději. Zatímco v přírodě se vyskytují hlavně hnědavé formy, ale i černé, červené nebo kropenaté, v zajetí se vyvinulo během let množství barevných variant.
Zprávy
66
- soutěž o nejlepší přírodní akvária ČR 2010
- Plzeňské akvaristické jaro -den cichlidářů 13. března
- Akvarista Plzeň 2010 od 27 do 29 srpna 2010
- Plzeňský akvaristický podzim 13. listopadu 2010
Apistrogramma trifasciata
68
Cichlidka třípruhá patří mezi ty apistogramy, jejichž hřbetní ploutev je zcela podobná indiánskému číru.
Tržiště
72
Prodej různých akvaristických věcí.
PR JBL
73
JBL Workshop 2007 na Filipínách. Podmořské písečné pouště a jejich tajuplní obyvatelé.
Výhled
74
Co naleznete v příštím čísle.
02/2010 - Editorial
Vážení přátelé, akvaristé!
Letošní rok je pro mne po mnoha stránkách mimořádný. Je to rok samých jubileí, sám jsem oslavil jubileum, žena měla jubileum, naše manželství má jubileum. Ve dnech, kdy budete číst toto číslo našeho magazínu AKVÁRIUM živě, oslavím 55 let provozování akvaristiky. Daleko významnější jubileum však slaví náš českobudějovický spolek AKVA TERA. V blížících se květnových dnech to bude již 85 let, co funguje. Přestál různá období, období rozkvětu i skomírání. Vždy se ale nakonec postavil na nohy a zase fungoval dále. Bylo to ještě nedávno, vlastně před 25 lety, kdy za mnou někteří akvaristé přišli, abych se ujal vedení tohoto spolku. Prý jen na 1–2 roky, než se zase obnoví činnost. Že to je vlastně taková čestná funkce, že nebudu nic dělat, jenom dávat pozor, aby se chlapi zbytečně na schůzích nehádali. Čtvrtstoletí uplynulo jako voda a já dělám předsedu stále. Spolek žije dále, má stále vysoký kredit v celé Evropě. Jen se kolem mne vyměnila spousta akvaristů. Všichni trochu zestárli, někteří se již této doby nedožili, jiní s akvaristikou skončili. Spolek měl mnoho špičkových akvaristů, z nich bych chtěl zmínit hlavně dva. Prvním je Antonín VESELSKÝ, člověk, který byl znám svými nepředstavitelně krásnými akvárii plnými stovkami a tisíci různých rybek, hlavně teter, parmiček, živorodek, skalár i terčovců. Druhým mužem, který je známý v celé České republice i v okolních zemích je Jindřich PEKAŘ. Ač v požehnaném věku a občas trápen nemocemi, dochází na naše schůze. Je řada akvaristů, kteří z jeho zkušeností dosud čerpají. Oba prokázali velkou službu celé české akvaristice.
Díky jejich dobré znalosti němčiny je zná celé Bavorsko i Rakousko. S nimi je spojena představa mnoha akvaristů v těchto zemích o vysoké kvalitě českých odchovů. Stále se po svých toulkách západní Evropou setkávám s akvaristy, kteří na tyto fenomény českobudějovické akvaristiky vzpomínají. S tím mě napadají myšlenky, které se dnes Německem rovněž šíří. Deprese z poklesu úrovně českých vývozců, mezi kterými jsou celé firmy, které tam dodávají odchovy z Asie. Vlastně tyto maličké rybky koupí, pár týdnů je ve svých firmách dokrmují, zpravidla granulemi. Pak tyto "granuláče", které s českou akvaristikou nemají nic společného, prodávají dále. Jejich život je většinou ryze jepičí, mnohdy ve velkém po několika dnech od převozu hynou. Proto je dnes takový odklon západoevropských firem od nákupu "českých" ryb, proto se do původně našich obchodních teritorií vozí stále více rybky přímo z Asie. Ne přes naše rádoby chovatele. Tito neprofesionální vývozci, aniž si to vlastně uvědomují, hodně napomáhají asijským dovozcům. Tak vlastně připravují i konec slávy našeho hobby.

Při vzpomínce na pilíře českobudějovické akvaristiky musím apelovat na naše akvaristy, aby v sobě pěstovali hrdost nejen na sebe jako akvaristy, ale i na sebe jako součást české akvaristiky. Aby podobné praktiky vymizely z našeho regionu. Aby běžní akvaristé dávali pozor, co vlastně v některých prodejnách kupují. Laciná věc bývá někdy drahá, jak říkávala moje babička. Žádejte po svých prodejcích jen kvalitní a české odchovy.

Pro dnešní číslo jsem poprosil několik přátel, aby pro vás napsali některé zkušenosti ze své praxe. Jsou to všechno chovatelé s letitými zkušenostmi. Podle vaší reakce můžete od nich očekávat další články pro příští čísla.
Příjemné počtení přeje MUDr. Vladko Bydžovský
Objednávka starších čísel
Nabízíme Vám možnost objednat si starší čísla magazínu AKVÁRIUM živě. K dispozici jsou skoro všechna čísla. Tyto výtisky máte možnost získat za velmi zajímavou cenu 50,- Kč za jeden výtisk. Bližší informace o způsobu objednání starších čísel najdete na stránce věnované předplatnému.
Moderní
  Akvaristický
    Magazín
Úvod   Vyhledávání   Předplatné  
 
2002   2003   2004   2005   2006   2007   2008   2009   2010   2011   2012   2013   2014   2015   2016