Diskuse  (1. strana z 66)

Historie hledání   Pokec   Zobrazit vše   |<   <<   >>   >|  
Chronologicky řazené příspěvky: (záznamy jsou na řazeny od nejnovějšího po nejstarší)
Hledaný text:
no2
Hledat text:
Hledá se přesně zadaný text, bez rozlišení malých a velkých znaků.
Hledá se pouze v textu  příspěvků,  nehledá se podle jména či data.
Nové téma diskuse    Pokec    Otočit řazení
Číslo stránky:
Odstranění NO3 z akva  (Odpověď pro: Jiřík  Zobrazit původní příspěvek )
13.5.2005 10:39
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Možná se pletu (ale asi ne), ale až do dneška žiji v tom, že rostliny (a tedy i řasy) se živí NO3 (dusičňany). NO2, tedy dusitany, jsou pro ně k ničemu a jsou jedovaté i pro ryby. NO2 naštěstí zpracovávají na NO3 nitrifikační bakterie (většina jich žije ve filtru). Pokud dobře vypereš filtr, tak určitě zjistíš, že se zvýšila koncentrace NO2 a rybičkám se to nemusí líbit. NO2 by v normálnně fungujícím akváriu nemělo být. Takže odpověď na otázku, které rostliny spotřebovávají NO3 je "echny"
Odstranění NO3 z akva  (Odpověď pro: Roman  Zobrazit původní příspěvek )
13.5.2005 10:02
Jiřík   (id: 210   Televize Jiříka a Verunky  
 kategorie velká akvária, objem 288 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  )
[Odpovědět]
Dobře, ale které vodní rostliny (ponořené nebo plovoucí) jsou k tomuto účelu vhodné? Pokud vím, většina rostlin přijímá dusík ve formě NO2, takže dusičnany (NO3) ve vodě nijak výrazně neovlivní.
CO2  (Odpověď pro: surpan  Zobrazit původní příspěvek )
11.5.2005 10:52
Kulda & Prášek   (id: 141   K&P Little Boy  
 kategorie malá akvária, objem 28 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  )
[Odpovědět]
O technice a ceně tlakové láhve CO2 jsem už jednou psal - http://www.akvarko.cz/kniha.php?fulltext=goo... - nevidím důvod k používání objemného aplikátoru, když je možné na vývod CO2 připojit místo vzduchovacího kamínku lipové dřívko (vydrží poměrně dlouho než se rozpadne). To rozptýlí plyn natolik, že se k hladině nedostane prakticky nic.
O tom zda je lepší vnitřní nebo vnější filtr není třeba polemizovat - k 20l akvárku nebudu kupovat vnější filtr za 3000,- a stejně tak pro akvárium o 500l nevystačím s filtříkem s náplní filtrační hmoty kolem 300ml...
Aktivní uhlí je vhodné pro odstraňování škodlivin (nebo léků) z akvarijní vody, ovšem svůj účel plní pouze 1 - 2 dny, po té už není aktivní :o)
Keramické kroužky jsou jedna z možností jak vystavět vhodný byteček pro nitrifikační bakterie, které papají škodlivý NO2 a mění jej na NO3, který je vhodným hnojivem pro naše rostlinky. Ale vhodná je i polyuretanová pěna nebo jemný molitan.
Howgh
Partner rubriky
Partner rubriky
agresivní čihavec  (Odpověď pro: Roman  Zobrazit původní příspěvek )
10.5.2005 8:07
Jarda   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
To je možné, protože NO2 mám stále ještě 0,1, ale maštěstí to pomalu klesá. Maj tam pár schovávaček z kamenů, tak doufám že se to zlepší až bude voda OK a kytky povyrostou.
Díky za rady Jarda
agresivní čihavec  (Odpověď pro: Jarda  Zobrazit původní příspěvek )
9.5.2005 17:21
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Agresivita někdy může být zaviněna i zhoršenou kvalitou vody, což může být zrovna tvůj problém, protože máš akvárium založeno čerstvě. Zkontroluj NO2, popřípadě zkus vyměnit část vody.
5.5.2005 13:17
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
O dusičňany nešlo, šlo o dusitany (NO2) a fosfor.
úprava akvarijní vody  (Odpověď pro: Dušan  Zobrazit původní příspěvek )
10.4.2005 22:27
Roman   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Dusitany v akváriu, to je průšvih. Pravděpodobně ti ještě nefunguje filtr. Lépe řečeno, nevytvořily se ti v něm nitrifikační baktérie, které přeměňují NO2 na NO3. Pokud se akvárium zaběhne NO2 bude neměřitelný. Do té doby budeš muset častěji měnit vodu neb NO2 máš moc vysoké.
KH a pH  (Odpověď pro: mARTINek  Zobrazit původní příspěvek )
3.4.2005 9:25
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Problém proč máš v akva NO2 je v tom, že ti ještě správně nefunguje filtr. NO2 totiž přeměňují na NO3 nitrifikační bakterie ve filtru. Pokud není filtr zaběhnutý, nemá kdo měnit NO2 na NO3.

Pozn.: NO3 využívají k růstu rostliny. NO2 by měl být skutečně 0.
KH a pH  (Odpověď pro: Baci  Zobrazit původní příspěvek )
3.4.2005 1:46
mARTINek   (id: 134 )
[Odpovědět]
Zkušenosti po týdnu: po cca 20ti výměnách vody (pražské vodovody a kanalizace si pěkně namastily kapsu) se tvrdost začala stabilizovat, tj. večer při vodě z vodovodu pH 7, druhý den ráno 7,5-8. Vrazil jsem do akvárka přebytkové rostlinky s tím, že se uvidí a po troškách do vody dodával ACID (levný a brutálně účinný okyselovač od PetDajana, mohu doporučit). Po dalších třech dnech pH bez větších výkyvů, rostlinkám se zdá se daří. Pokusná neonka chvilku nevěřila, ale pak si na nový domeček zvykla a už 24 hodin drží. Závěr, který mi z toho plyne: výrobu pozadí/skalek opravdu neuspěchat, nechat beton řádně vytvrdnout a průběžně ho máčet. Nojo, ale kdo to má vydržet, žejo?

Ještě otázečka nakonec: když se mi konečně podařilo stabilizovat PH, začalo se mi zvedat NO2. Ne moc, ale trochu ano - z původní takřka nuly na cca 2-3. Nějak mě nenapadá co jsem zanedbal a uvítal bych nápady, čím to může být a co s tím dělat (vodu už ale neměním, neb bych se nedoplatil thx
Kniha návštěv  (Odpověď pro: Lalwen  Zobrazit původní příspěvek )
17.2.2005 22:49
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Vodu pro výměnu nijak neupravujeme a její parametry jsme kdysi změřili s následujícím výsledkem:

Ph - 8, FE - 0 mg/l, NO2 - <0,1 mg/l, NO3 - 5 mg/l a PO4 - 0,25 mg/l
Kniha návštěv  (Odpověď pro: zuza  Zobrazit původní příspěvek )
5.2.2005 0:00
Marcela   (id: 2 )
[Odpovědět]
Mohla by to být nějaká plíseň. Také by to mohla být otrava např. čpavkem nebo NO2. Jak často odkaluješ a měníš část vody? Živorodky jsou pověstné produkcí odpadních látek , takže zkontroluj si vodu. Také jim nemuselo prospět přílišné kolísání teploty.
Kniha návštěv  (Odpověď pro: Jitka  Zobrazit původní příspěvek )
31.1.2005 0:00
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Vyšší hodnoty NO3 nesouvisi s čištěním filtru. Naopak úkolem filtru je kromě zachytávání nečistot též přeměna NO2 na NO3. O to se starají nitrifikační bakterie žijící ve filtru. Pokud by se filtr čistil extémně často, pak by se bakterie nedokázaly rozmnožit a v akváriu by mohla vzrůst koncentrace NO2, což by mohlo být nebezpečné pro ryby. Čištění filtru častěji než jedenkrát týdně nemá význam (pokud je dobře nadimenzovaný). My osobně čistíme filtr asi jedenkrát za měsíc (někdy i později). Snížt obsah NO3 je možno pomocí rostlin nebo častější částečnou výměnou vody a odkalováním. Důležité je také ryby nepřekrmovat, aby se zbytky portravy nerozkládaly v akváriu.
Kniha návštěv  (Odpověď pro: Glomba  Zobrazit původní příspěvek )
27.1.2005 0:00
Marcela   (id: 2 )
[Odpovědět]
Samozřejmě by bylo vhodné zkontrolovat parametry vody (PH, NO2, NO3, Čpavek, tvrdost), ale osobně bychom odhadovali, že problém by mohl být ve vypínání filtru. Ve filtru žijí nitrifikační bakterie, které přeměňují NO2 (jedovatý pro ryby) na NO3. Ty ovšem vyžadují k životu neustálé proudění vody. Takže pokud byl filtr vypnutý několik hodin a poté byl zapnut, tak se jeho obsah dostal do akvária a otrávil rybičky. Rozhodně by se filtr neměl vypínat a pokud se odstaví na delší dobu, měl by se před použitím vyčistit.
4.1.2005 0:00
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Ahoj Márty. Tvé akvárium se vyvíjí příliš dynamicky. Máš ho teprve krátce a mění se hodně počty ryb, ale i vlastní vybavení nádrže. Je možné, že ti ještě nezačaly ve filtru pořádně fungovat nitrifikační baktérie a tedy že nedochází ke nezpracování NO2 na NO3. Můžeš mít také v akváriu i jiné odpadní látky neslučitelné s rybičkami (např. čpavek). Pokud ti umře nějaká rybička, raději nedokupuj hned nové a počkej dokud se akvárium nezaběhne (je nutno mu dát čas). Pravidelně vyměňuj část vody za odstátou.
Kniha návštěv  (Odpověď pro: michal  Zobrazit původní příspěvek )
27.12.2004 2:00
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Tak nevím, nic nás nenapadá. Raději bys měl zkontrolovat vodu, zda je v pořádku (Ph, NO2, čpavek). Ale pokud nemají žádné jiné příznaky, tak fakt nevíme co by jim mohlo být, možná to chce opravdu jen více času. Ještě nás napadlo, v jak teplé vodě je máš? Teplota vhodná pro chov těchto rybek je v rozsahu od 19 až do maximálně 24°C. Nemáš v akváriu vyšší teplotu?
Kniha návštěv  (Odpověď pro: POMOOOC  Zobrazit původní příspěvek )
24.12.2004 4:00
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Ahoj, je nám líto, ale žádné větší zjušenosti s živorodkami nemáme. Určitě si ale zkontroluj vodu tj. teplotu a hlavně NO2 a čpavek (nesmí být měřitelné). Pokud nemáš testy, raději bychom doporučili částečnou výměnu vody. Pokud ryby nenají nějaká viditelná poškození na těle, plavou normálně a přijímají potravu, tak by to nemuselo být nic hrozného, možná se jen vystresovaly.
Problém s rostlinkami  (Odpověď pro: Lubík  Zobrazit původní příspěvek )
13.12.2004 0:00
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Světla máš určitě málo, chtělo by to jednu, ale spíše dvě zářivky 15W přidat. Druhý problém to je průšvih. Co se týče NO2, tak to by jsi v akváriu vůbec neměl naměřit (to rybičkám nesvědčí a rostliny ani řasy ho nezpracují). Pokud ti filtr pracuje správně, určitě by měly nitrifikační bakterie, které v něm žijí, zpracovat veškerý NO2 na NO3. Přebytek NO3 vzniká pravděpodobně překrmováním, nebo máš přerybněné akvárium. Můžeš jej řešit pravidelnou výměnou vody (třeba i jednou týdně 1/3 akvária). Jaký vliv má na bakterie reverzní osmoza to ti bohužel nepovíme, nemáme totiž s tímto zařízením žádné zkušenosti.
Rybičky z Hornbachu  (Odpověď pro: Blanka  Zobrazit původní příspěvek )
21.6.2004 0:00
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Ahoj Blanko, nepropadej pesimismu, určitě ti akvaristika půjde. Někdy je to s rybičkami holt složitý. Pokud mají rybky nějaké vnější příznaky, mohla by jsi zkusit stránky Dominiky, kde najdeš diagnostiku nemocí, pokud ale na první pohled vypadají rybičky v pořádku, měla by jsi se zaměřit na kvalitu vody. Ancistusy jsou na ni citliví. Jedním z problémů může být přítomnost dusitanů (NO2) nebo čpavku (amoniaku) nebo i CO2 (pokud jej přidáváš), jenž mohou rybičkám způsobit otravu. Člověk vodu moc nekontroluje, ale pokud je nějaký problém, měl by to udělat. Dusitany ani čpavek by neměly být za normálních okolností vůbec měřitelné. Pokud je ve vodě zjistíš, je to pravděpodobně příznak špatně fungující filtrace (možná mnoho rybiček v akváriu). Prvním opatřením by měla být částečná výměna vody. Často se stává, že dusitany se ve vodě objeví například po čištění filtru (0,1 mg/l), než se obnoví kolonie nitrifikačních bakterií, ale za běžného provozu by v akváriu být neměly. Možná by jsi měla zkontrolovat i PH, popřípadě disčňany (NO3), aby jsi měla lepší přehled o kvalitě vody a také zkontrolovat vodu, kterou používáš na výměnu vody v akváriu. Jo a s tím solením, dezinfekcí či léky opatrně. Léky používej jen tehdy, když víš, co léčíš. A pokud je problém v kvalitě vody tak zvyšováním teploty rybičkám spíš ublížíš, než pomůžeš. Dej vědět jak to vypadá a popřípadě jaké vnější příznaky na rybičkách pozoruješ a jaké ryby a kolik jich máš.


P.s. Nedá se říci, že v Hornbachu nelze za žádných okolností koupit rybičky (i když my je tam nekupujeme), jen musí být člověk opatrný a měl by dodržet raději měsíční karanténu. Ostatně to platí u všech nových rybiček.
Kniha návštěv  (Odpověď pro: Pavel  Zobrazit původní příspěvek )
29.3.2004 0:00
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Máš pravdu, že NO2 bylo výš, ale my 24.3. čistili filtr a možná se ještě nevzpamatovaly nitrifikační bakterie. Dnes je NO2 prakticky neměřitelné, no uvidíme. Bohužel ale nevím, jak snížit PO4, což asi bude jedna z příčin růstu řas. Zkusíme ještě dosadit nějaké rostlinky. Je fakt, že s testy nemáme příliš zkušeností, možná že by to byl vhodný námět na diskuzi.
Kniha návštěv - nové téma
29.3.2004 0:00
Pavel   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Přečetl jsem si váš deník a to NO2 je také dosti zvýšené. Vysledná hodnota NO2 by měla být neměřitelná. Znamená to, že nefunguje filtrace tak jak by měla. Za testy jste asi zbytečně zaplatili více peněz. Testy od našeho výrobce jsou nejen levnější, ale z mojí zkušenosti vím, že se s nimi i lépe pracuje.
Historie hledání   Pokec   Zobrazit vše   |<   <<   >>   >|