Diskuse  (1. strana z 1)

Historie hledání   Pokec   Zobrazit vše   |<   <<   >>   >|  
Chronologicky řazené příspěvky: (záznamy jsou na řazeny od nejnovějšího po nejstarší)
Příspěvky diskutujícího:
mARTINek
Hledat text:
Hledá se přesně zadaný text, bez rozlišení malých a velkých znaků.
Hledá se pouze v textu  příspěvků,  nehledá se podle jména či data.
Nové téma diskuse    Pokec    Otočit řazení
nafoknuté ryby  (Odpověď pro: AKVARISTA.cz  Zobrazit původní příspěvek )
2.12.2008 17:36
mARTINek  (id: 134 )
[Odpovědět]
Hihihi. Vše vím, vše znám, leč ono to nefunguje Tak možná proto...
A propos, jsme ještě u našich nafouklých ryb?

Počkám ještě den a pak podám report, jak zabrala lázeň z BactopuruDirect...
nafoknuté ryby  (Odpověď pro: AKVARISTA.cz  Zobrazit původní příspěvek )
1.12.2008 9:20
mARTINek  (id: 134 )
[Odpovědět]
Ad AKVARISTA.CZ: co dodat, technické parametry neokecám. Jen se trochu bojím marketigu výrobců, neb si živě pamatuju, že můj otec měl před nějakými 25 lety taky akvárko, ohadem 200l. Jediný filtr byl podomácku vyrobený "bublifuk" (pro neznalé: podomácku vyrobený extení filtr z 2l nádoby na destilku poháněný vzduchovacím motorkem) s reálným výkonem max několik litrů za hodinu. A fungovalo to skvěle! Nechápu jak to dělal, nicméně měl s aqua mnohem méně problémů než drtivá většina lidí, kteří mají prezetntace tady na serveru (včetně mě). Ale zpět k tématu: aqua je primárně určeno pro Péřovce a čichavce, obě skupiny ryb mají radši menší pohyb vody (čichvci pro páření - pěnové hnízdo), čili z tohoto důvodu je výkon filtru cíleně poddimenzován. Hodnoty vody (popsané níže) při tomto nastavení OK, při údržbě 1h/týden věci +/- fungují tak, jak mají... tedy, kromě té "vodnatelnosti", ehm. Jenže ta se objevila po třech letech jako první průšvih... Shrnuto, podtrženo, potřeboval bych pádnější argumenty pro výměnu filtru za silnější, než jen nápis na krabici výrobce

Ad ustavprochore: JBL EasyTest 5in1

Ad Sidonius: hezky řečeno Zelená řasa je už několik let součástí akvárka. Byť nechtěnou součástí, nicméně už jsme si na sebe tak nějak zvykli - ona to nepřehání s růstem, já to nepřeháním s jejím pečlivým odstraňováním a oběma je nám dobře. Kdysi jsem ve nsaze mít superčisté akvárko bez řas experimentoval se vším možným - světlo, algicidy, UV... abych nakonec zkonstatoval, že efekty jsou krátkodobé a čas vynaložený na 100% eliminaci řasy neúměrný tomu, co od akvárka očekávám. Čili jsme se nakonec docela skamarádili a potvrzuji Vaše slova, že co se týče zelených řas, nepřeháním to...
nafoknuté ryby  (Odpověď pro: Yirka  Zobrazit původní příspěvek )
30.11.2008 18:21
mARTINek  (id: 134 )
[Odpovědět]
nechybí... vnější Eheim, typ 2211010, trochu škrcený... 50 l/h je reálný průtok
Partner rubriky
Partner rubriky
nafoknuté ryby  (Odpověď pro: Sidonius  Zobrazit původní příspěvek )
30.11.2008 18:18
mARTINek  (id: 134 )
[Odpovědět]
no, fotka pravda může trochu klamat...
samice s jikrami jsou vypoulené hlavně ve spodní části břicha, tahle je ale mnohem víc vypoulená ve střední části... a až moc... jelikož tření čichavců probíhá v nádrži takřka neustále, je snadné rozeznat rozdíl mezi "jikrným standardem" a "nepřirozeným nafouknutím"...
Údržba: standard, 1x týdne odkalení dna + výměna cca 1/4 vody...
nafoknuté ryby  (Odpověď pro: mARTINek  Zobrazit původní příspěvek )
30.11.2008 14:01
mARTINek  (id: 134 )
[Odpovědět]
třetí fotka nafukujícího se čichavce

Přiložený obrázek: čichavec 3
nafoknuté ryby  (Odpověď pro: mARTINek  Zobrazit původní příspěvek )
30.11.2008 14:01
mARTINek  (id: 134 )
[Odpovědět]
druhá fotka nafukujícího se čichavce

Přiložený obrázek: čichavec 2
nafoknuté ryby  (Odpověď pro: mARTINek  Zobrazit původní příspěvek )
30.11.2008 14:01
mARTINek  (id: 134 )
[Odpovědět]
první fotka nafukujícího se čichavce

Přiložený obrázek: čichavec 1
nafoknuté ryby  (Odpověď pro: Yirka  Zobrazit původní příspěvek )
30.11.2008 14:00
mARTINek  (id: 134 )
[Odpovědět]
Píšu za leonni...
krmení je kombinace Tropica Basic od Dajana Pet, Bottom Tablets od Dajana Pets a občas mražené červené komáří larvy. Osvědčená kombinace za cca poslední tři roky. Poctivě víčka zavíráme, takže vlhkost by se tam dostat určitě neměla, respektive ne v nějaké extrémně velké formě.
Poslední 4 měsíce v nádrži žádná nová ryba ani kytka.
Za poslední 4 měsíce se neustále rodí Čichavci perleťoví (1 samec + 4 samičky, z nichž jedna už je tuhá a druhá se nafukuje), čili voda by měla být OK.
Rybí osazenstvo: kromě Čichavců ještě 6 ancistrusů, 2 péřovci tečkovaní, 15(? nejde spočítat) neonek a 2 xify (mečovky).
Parametry vody už Leonni psala, dodám jen techniku: akvárko 300l, externí filtr s průtokem cca 50l/h, CO2 z kvasnic.

Posílám fotky ancistruse, který skončil jako první, a dále současné fotky nafukující se léry...

Otázka je: co teď s tím?
Předpokládaná varianta: odlov nafukující se ryby, její léčba BaktopurDirektem a velké doufání, že v akvárku (kam se mi nechce ty antibiotika lít, protože vzpomínaje na začátky, biologická rovnováha v akva se zrovna u mě nastoluje sakra pomalu a BaktopurDirekt prý vymlátí všechny bakterie, i t užitečné).

Nějaké nápady? Připomínky? Díky!

Přiložený obrázek: ancistrus - už umřel
bílý zákal v akvárku  (Odpověď pro: wayn  Zobrazit původní příspěvek )
16.2.2008 11:48
mARTINek  (id: 134 )
[Odpovědět]
Původní filtr jsem nepral, respektive jen mírně, aby v něm zdravé bakterie zůstaly. O předčasném nastěhování rybiček moc dobře vím, bohužel holt nemám druhé natolik velké akvárko, v němž by Péřovci (viz obr., velikost cca 15cm) přežili měsíc bez úhony. Poučení pro příště, sehnat něco takového (napadá mě teď barel, co se s nímjezdí na vodu, to by asi šlo...). Moje rozčarování pramení z toho, že stejný postup jsem použil (rychlé vystěhovní a nastěhování) během posledních 10 let dvakrát a ani jednou se mléčný zákal neobjevil.

Co se týče dalšího postupu: nechávám tedy běžet jen jeden filtr (ten zajetější), více vzduchuju, koupím a naleju tam nějaké "starter" bakterie. A budu trpělivý Má cenu pořizovat něco proti nálevníkům?

Co se týče dalších podrobností: nevím co by bylo potřeba vědět, aby se dalo radit, tak zkouším nastřelovat, kyžtak napiš, co dalšího - PH, KH i GH v optimálním rozmezí, trochu více N, osvětletní zářivky O,25W/l, teplota cca 23°C, z rostlinek hlavně egeria densa (plus pár dalších), rybí osazenstvo tvoří dva péřovci, osm ancistrusů, neonky, xify, léry. Co ještě chyb?

Díky
bílý zákal v akvárku  (Odpověď pro: wayn  Zobrazit původní příspěvek )
14.2.2008 12:58
mARTINek  (id: 134 )
[Odpovědět]
Díky za podnět. Pilně suduju, uvítal bych trochu konkrétnější a konstruktivnější rady co teď s tím Díky!
bílý zákal v akvárku - nové téma
13.2.2008 22:14
mARTINek  (id: 134 )
[Odpovědět]
Ahojky, před týdnem jsem zlikvidoval staré mnohaleté akavárko a založil fungl nové. Do prázdné nádrže přišlo pozadí tvořené polystyrenem pokrytým pryskyřicí Epoxy 1200 a vrstvou křemičitanového písku, na dno přišel čistý křemičitanový písek - velmi jemňoučký, ten nejjemnější, co se dá sehnat. Naplněno odstátou vodou. Ihned po naplnění se mi voda mléčně zakalila - přisuzoval jsem to bublinkám vzduchu. Po 12 hod. se zákal začal zhoršovat, houstnout. Dal jsem dva filtry na maximum, začal měnit vodu. Výsledek: denně měním cca půlku vody, i přes to je sotva vidět na zadní stranu akvárka (45cm), čistý průhled tak cca 10cm. Ve vodě neplave nic velkého, evidentně jsou to nějaké mikroskopické částečky okem neviditelné. Na rostlinkách se tvoří bílý povlak, na omak slizký. Rybky to zatím nijak nevzrušuje, sic moc nežerou, ale to přisuzuju spíš změně prostředí než čemukoliv jinému. No ale teď už nevím, co s tím - měnit pořád vodu už mě nebaví a hledám problém. Hypotézy mám dvě:
1) křemičitanový písek byl nedostatečně vyprán a způsobuje "prachový" zákal. Logické, leč proč i při takhle časté výměně vody se situace nezlepšuje, ba spíše naopak.
2) něco má tendenci uvolňovat se z Epoxy 1200 - teoreticky by nemělo, ale kdo ví. Pokud se něco uvolňuje, naštěstí to není toxické, protože ancistrusové po tom vesele lezou.
Čili se obracím na zkušenější, moudřejší a nápaditější pro jakoukoliv radu, doporučení, zkušenost, zkrátka cokoliv, co mi situaci pomůže řešit, aniž bych musel složitě laborovat s výměnnou pozadí a písku (bojim bojim že pro rybičky by byl další odchyt v takhle krátkém intervalu smrtící). Díky za pomoc!
Níže přikládám obrázek, jak to vypadá po výměně poloviny vody, což je asi ten nej výsledek, kterého jsem schopen dosáhnout...

Přiložený obrázek: bílý zákal v akvárku
bazar - prakticky - nové téma
28.4.2005 20:56
mARTINek  (id: 134 )
[Odpovědět]
No, myšlenka bazaru je mi také blízká. Dneska jsem v akvárku provedl dosti brutální čistku a teď tu mám plný kbelík rostlinek, jež je mi líto vyhodit. Takže nabízím: zadarmo, jenom si přijeďte (Praha 5). Jedná se o: CERATOPTERIS THALICROIDES, HYDROTRICHE HOTTONIFLORA, LIMNOPHILA SESILIFLORA, MARSILEA CRENATA, PISTIA STRATIOTES (fotky viz. třeba www.aqua-daho.cz). Nejsou to žádné "mateční rostliny", prostě nadbytky. Možný bonus v podobě zapomenutého okružáka. Pokud byste měli zájem -> martin@chochola.net
mnozeni  (Odpověď pro: ondrasimus  Zobrazit původní příspěvek )
6.4.2005 22:11
mARTINek  (id: 134 )
[Odpovědět]
pokud jich máš 40, opravdu by si mezi sebou mohly vybrat chce to jen (vlastní zkušenost) teplo (cca 27stupňů), hodně kyselou (např. filtrace přes rašelinu) a a taky hodně měkkou vodu (pH může klidně klesnout až na 6). Nutno je ztlumit osvětlení - rybky se třou zásadně v noci, lze tedy vypnout osvětlení úplně. A nebo to chce dostatek rostlinek, pod něž se neonky schovají do stínu. Jiker je docela hodně - tedy aspoň zezačátku, neboť neonky mají v oblibě svá dítka vesele pojídat - včasný a jemný odlov dospělých kusů je krizovým místem celého množení (dá se to udělat tak, že dáš do akvárka na dno síťku, jejímiž oky neproplavou dospělé ryby. Po vytření síťku povytáhneš, aby nebyla na dně ale např. v polovině - jikry zůstanou dole (na rostlinkách, kamenech apod.), dospělé ryby vytáhneš nahoru, kde nemůžou na potěr. Růst plodu je hodně rychlý - pár dnech od vylíhnutí už malé neonky loví a papají - a to už se akvárko může zase pořádně osvětlit.
KH a pH  (Odpověď pro: Baci  Zobrazit původní příspěvek )
3.4.2005 1:46
mARTINek  (id: 134 )
[Odpovědět]
Zkušenosti po týdnu: po cca 20ti výměnách vody (pražské vodovody a kanalizace si pěkně namastily kapsu) se tvrdost začala stabilizovat, tj. večer při vodě z vodovodu pH 7, druhý den ráno 7,5-8. Vrazil jsem do akvárka přebytkové rostlinky s tím, že se uvidí a po troškách do vody dodával ACID (levný a brutálně účinný okyselovač od PetDajana, mohu doporučit). Po dalších třech dnech pH bez větších výkyvů, rostlinkám se zdá se daří. Pokusná neonka chvilku nevěřila, ale pak si na nový domeček zvykla a už 24 hodin drží. Závěr, který mi z toho plyne: výrobu pozadí/skalek opravdu neuspěchat, nechat beton řádně vytvrdnout a průběžně ho máčet. Nojo, ale kdo to má vydržet, žejo?

Ještě otázečka nakonec: když se mi konečně podařilo stabilizovat PH, začalo se mi zvedat NO2. Ne moc, ale trochu ano - z původní takřka nuly na cca 2-3. Nějak mě nenapadá co jsem zanedbal a uvítal bych nápady, čím to může být a co s tím dělat (vodu už ale neměním, neb bych se nedoplatil thx
KH a pH  (Odpověď pro: Roman  Zobrazit původní příspěvek )
25.3.2005 14:07
mARTINek  (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
"Takticky" jsem se ve stavebninách zeptal, jak na beton, který bude po zaschnutí pod vodou (-> aby se nerozmáčel a nic nevypouštěl). Doporučili mi hotovou směs, která se jen zaleje vodou, do ní jsem přidal trochu písku... poměr tedy nedokážu určit. Ach jo. Jdu si koupit hadici a nějaký acidon, uvidíme...
KH a pH - nové téma
25.3.2005 12:41
mARTINek  (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Ahoj, udělal jsem si dle Havrošova návodu pozadí do akvárka a při prvním napuštění vody stala se věc nemilá: KH a pH vody jsou strašlivě vysoké, oba ukazatele modré (tj. jaksi mimo měřící škálu), skoro se do toho bojim strkat ruce, natož pak osazenstvo. Vodu jsem vyměnil v naivní iluzi, že šlo o nějaké louhující se zbytky, ale voda po čase (cca 2hod) opět zcela ztvrdla. Vyměnil jsem tedy vodu potřetí, počtvrté... efekt je takový, že voda tvrdne stále - sice pomaleji, ale přece. No, a vzhledem k tomu, že to mám od akvárka (240l) k nejbližšímu vodovodu 20m a hadicí nedisponuji, docela se s kyblíky naběhám, což mě přestává bavit - takže otázka: přestane tohle někdy? Přépadně, má smysl koupit nějakou chemii, která vodu uměle okyselí (bude to fungovat? na jak dlouho? Dal jsem si s výrobou pozadí docela práci, nechce se mi to jen tak vyhazovat... Díky, m.
Historie hledání   Pokec   Zobrazit vše   |<   <<   >>   >|