Diskuse  (108. strana z 108)

Historie hledání   Pokec   Zobrazit vše   |<   <<   >>   >|  
Chronologicky řazené příspěvky: (záznamy jsou na řazeny od nejnovějšího po nejstarší)
Hledaný text:
řasy
Hledat text:
Hledá se přesně zadaný text, bez rozlišení malých a velkých znaků.
Hledá se pouze v textu  příspěvků,  nehledá se podle jména či data.
Nové téma diskuse    Pokec    Otočit řazení
Číslo stránky:
Úmrtí pancéřníčků - nové téma
4.2.2023 9:19
Lucka121214   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Dobrý den,
Máme přes půl roku 240l akvárium. V průběhu této doby nám zemřela většina pancéřníčků, vždycky jakoby “ochrnuly”, fungovala jim pouze zadní ploutev a neustále se točili a nebyli schopni plavat. U pár se objevily i boule na hlavě, jinak žádné viditelné problémy neměli. Postupne jsme zkusili více dodavatelů a zemřeli i tak. Vodu měníme cca každý týden, všechny testy ( chlor, tvrdost vody, amoniaku, ph,…)i teplota jsou v pohodě. Do akvária přidáváme pouze hnojiva. Všechny ostatní rybičky jsou v pohodě. Jediný problém, který nás občas trápí jsou řasy.
Nevíte někdo, čí by to mohlo být?
31.7.2021 12:47
dukie   (id: 16335 )
[Odpovědět]
Dobrý den,

hledala jsem zde a nepodařilo se mi najít uspokojivou odpověď, tedy zakládám s dovolením toto téma a budu vděčná za každou užitečnou radu.

Máme s dětmi akvárium 112 litrů, vody je v něm 96 litrů. Nádrž máme více jak rok, vodu měníme týdně cca 1/3 objemu. V nádrži máme 1 skaláří holku a aktuálně 7 parmiček mechových (ještě nedávno jich bylo 11). Plus 4 přísavky thajské.

Vše až dosud bylo bez větších potíží. Asi před 14 dny u 2 parmiček došlo k rozpadu ploutví, použila jsem eSHa 2000 v dávkování dle návodu. Bohužel, bez nějakého většího efektu. Další 3 parmičky postupně (každá jindy) začaly výrazně tmavnout, až černat, rozpad ploutví též (ovšem oproti těm prvním dvěma nic dramatického), a postupně pošly. Do posledního okamžiku byly všechny (dnes již mrtvé) rybičky aktivní a přijímaly potravu.

Aktuálně ze zbylých 7 parmiček jsou další 2 téměř černé a mám o ně obavy. Ostatní rybky vypadají úplně v pohodě, krásně vybarvené, ploutvičky o.k., v akváriu dovádí.

Vodu testuji (pH, kH, gH, Cl2, NO3, NO2), vše se zdá být v pořádku. Voda 26 stupňů. Rostlinám se daří, voda čirá, řasy občas - aktuálně téměř žádné. Nepořizovali jsme žádné nové rybky, rostlinky, krmivo stále stejné - používáme Hikari (různé druhy, střídáme), v podstatě ten víc jak rok, co akvárium máme, děláme stále vše stejně... a teď tohle. :(

Včera jsem "o"kvária přidala vzduchování, po výměně opět 1/3 vody přidala i nitrifikační bakterie... jiný nápad už prostě nemám.

Máte někdo, prosím, nějaký nápad?

Do profilu jsem se pokusila přidat fotografie, snad se zadaří, jsem tu nová, úplně nevím, jak na to.

Předem moc děkuji všem za Váš čas.
Bílá rybička  (Odpověď pro: Marla  Zobrazit původní příspěvek )
19.1.2021 10:54
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
V prvé řadě, řasy ti asi odpad ve výlevce neucpaly, neb řasy beze světla nerostou Navíc se prakticky rozpustí, když je poliješ Savem.

Co se týká čichavce, tak za ztrátu barvy může moci přemíra dusíkatých látek v akváriu. Za to by mohla zanedbaná údržby a tedy přimíra "nek"ytků stravy, případně nedostatečná filtrace. Je malá pravděpodobnost, že by sis do se šnekem zanesla nějakou nemoc.
Partner rubriky
Partner rubriky
Bílá rybička - nové téma
18.1.2021 19:54
Marla   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Dobrý den, dal jsem čichavci do akvarka sneka, aby zlepšoval kvalitu vody. Aby měl dost práce, tak jsem nečistil hovinka dostatečně. Po dvou měsících zacal čichavec blednout a přestal jist. Muže za to šnek a nebo přemíra hovinek v akvarku? K tomu všemu mi řasy ucpaly odpad ve vylevce a nepomáhá ani Mr. Muscle. Co s tím ? Nevíte?
Mockrát děkuji za pomoc.
23.12.2019 0:29
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Pokud štěrk vypereš v Savu, řasy se z něj zbavíš. Řasa může zmizet i ze stonků, ale není to běh na krátkou trať. Zkontroloval bych NO3 a PH4 ve vodě. Nevím kolik ryb máš v akváriu a jak je akvárko velké, ale pokud máš dost místa, zkus dokoupit tak tři malé parmičky černopruhé (SAE).
22.12.2019 1:41
had12   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Díky za odpověď. Mám naději, že napadené kytky se řasy zbaví (když mají napadené stonky), nebo myslíš, že jsou k odstranění? Někde jsem četl, že řasa zmizela i z napadených částí...

Drobný štěrk bude stačit louhovat v savu?

Díky, radostné Vánoce i tobě.
18.12.2019 22:24
had12   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Ahoj,

v srpnu jsem dostal k narozeninám akvárko. Nic jsem o akvaristice nevěděl, takže se dávalo jenom krmení - a samozřejmě se rozmohla černá štětičková řasa. Delší dobu jsem to nijak neřešil, ale když už bylo napadený všechno, začal jsem se o akvaristiku zajímat a vyhlásil jsem řase boj. :)

Cca dva měsíce už pravidelně vyměňuju vodu (1/3 týdně, nyní přidávám i 1x týdně jen 10 l), snažím se odkalit dno. Kytky týdně stříhám (napadené listy), ale většina kytek má napadený i stonek.
Kořen a topítko šlo k vydrhnutí i pod savo. Dávám kvasničáka a snažím se držet světle zelenou na drop checkeru.
Přidávám tekutý uhlík Tetra CO2 Plus týdně doporučenou dávku, hnojivo Tetra PlantaMin cca 1x za 2 až 3 týdny.
Akvárko má 80 litrů, mám 4 čichavce, 3 ancistrusy, 6 rasbor a 14 neonek. Svítil jsem hodně (asi 14 hodin denně), ale stáhl jsem na doporučovaných 10. Filtr Diversa Claro 1000, proudění je takové, že ve vedlejším dolním rohu (filtr vlevém zadním pod hladinou) je jemný pohyb rostlin. Filtr čistím jednou za 1,5 týdne (když se zanese), v odebrané vodě a jen jemně.
Historicky se mi namnožili (a taky pochcípali) nějaký šneci a drželi se u dna (což prý není dobré). Nyní se situace se šnekama zlepšila (dost ubyli a jsou rozprostřený).

Některé rostliny mají výrustky nových listů, ale stejně jsou všechny napadené, včetně stonků. Nyní jsem si všimnul, že řasa je i na drobných kamínkách na dně. Některé jsou víc obalené, některé vůbec.
Ještě přidám jednu informaci - na předním skle se mi dělá pár drobných zelených výrůstků zelené flekaté řasy. K ní jsem četl, že stačí odstraňovat žiletkou, což dělám.

A nyní - potřeboval bych od Vás radu. Prosím, co je postupově špatně? Odstraňuju špatně? Jakým způsobem se zbavit BBA z drobných kamínků? Bude třeba znovu založit akvárium, případně mám vyházet celé napadené kytky? A v případě nových kytek - chytnou řasu od stávajících, nebo ode dna?

Díky za rady.
Honza
31.8.2019 12:49
akara_zelenej   (id: 743   192. litrů  
 kategorie velká akvária, objem 192 litrů  92. litrů  
 kategorie střední akvária, objem 92 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA  )  Autor editoval příspěvek 31.8.2019 12:50
[Odpovědět]
Zdravím všechny a prosím o Vaše zkušenosti s LEDkovým osvětlením - abych byl konkrétní, jde o Aquatlantis Easy LED Freshwater 1047mm na akváriu 120x40x40cm s vodním sloupcem cca 30cm. Po téměř 2 letech všelijakých experimentů (intenzita světla, hnojiva, frekvence výměny vody, intenzita filtrace atp.) se mi totiž pořád nedaří pěstovat opravdu pěkné rostliny - a to žádné. Ve starém, stolitrovém akváriu, kde jsem svítil 2x18W T8 zářivkami s odstínem 865, byly nádherné anubisy, kryptokoryny, dařilo se jávskému mechu, mokřankám - vše jsou to samozřejmě rostliny nenáročné, ale prostě vypadaly dobře. Pod LEDkami mi neroste kloudně nic. Při intenzitě osvětlení nad 50% mízí stínomilné kryprokoryny (jsou vysoké do 1cm a tvoří sice poměrně pěkný "eček" rozhodně jim to nevyhovuje) a rostou zelené i hnědé řasy, pří snížení výkonu na 33 nebo i 25% se objevuje štětičková černá řasa a rostliny jsou také zcela hnusné. Zcela úmyslně jsem na úvod psal, že mi jde o zkušenosti spoluakvaristů, kteří mají podobné podmínky v akváriu (nízký vodní sloupec, LEDky). Obecné rady jsou mi samozřejmě známy, takže je zbytečné mi psát, že se DOMNÍVÁTE, že by pomohlo to a to ... přestože máte 20l nanoakvárium s žárovkou nebo 600L nádrž vysokou 60cm s halogeny. Akvaristikou se zabývám 25 let, ale z aktuální situace už jsem poměrně nešťastný. Nechci za "nou cenu"ívat CO2 (čímž se okruh případných relevantních odpovědí ještě podstatně sníží). Pro úplnost - filtrace přes 4,5l molitan s čerpadlem 500l/h, skimmer, svícení (aktuálně) na 50% (t.j. 2260lm) 8,5 hodiny denně. Přímé slunce do akvária nesvítí. Voda má teplotu kolem 24-25°C (ovšem teď přes léto bohužel až k 29°), pH 6,8, dGH 8°, dKH ~15°, nitráty do 50mg/l. Děkuju.
prosba o rady  (Odpověď pro: Roman  Zobrazit původní příspěvek )
2.2.2019 14:41
Foligno   (id: 10883   Nové Folignovo  
 kategorie střední akvária, objem 160 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  )
[Odpovědět]
nafouklý byl jen jeden ze 4 čichavců- ne žádné rudé žábry biditelné změny pigmentu cizopasníci na těle- rybky kromě neklidného chování nevykazovaly anomálie- krmivo přijímyly ochotně, plavaly taky dobře- teďkom ti poslední pancéřníčci mají trochu schlíplé ploutve a začínají se hodně otírat o listy, jeden z kropenáčů má jakoby bílý pigment na hřbetě a těle- nikoliv ploutvích krmil jsem sušeným krmivem a dnes mi došla trpělivost vytahal jsem rostliny a že jich je, mám připravené sklenice od okurek protože náhradní a půjčená 15l nádržka teče, některé ryby půjdou pryč okamžitě a s tetrama černýma a kardinálkama to ještě zkusím. umíte mi poradit nějaký roztok, snad voda + nějaký ten krapetek sava ve kterém třeba preventivně vyprat rostlinky?Vypustím úplně vodu a asi by bylo dobré i proprat dno- jestli to je dobrý nápad ale myslím si že když hladina klesne to špatné z vody ulpí na dně a celé to začne znovu- a udělám holt restart, co mě těší, že se mi dařilo v rozumné míře držet na uzdě řasy a že mi rostlinky prospívaly tak, že bych mohl rozdávat přebytky- kdyby někdo z okolí Ostravy chtěl, můžu někde posečkat a nějaký ten kousek darovat Hygrofilii guanensis- kupovánu u Rataje.
Pokec  (Odpověď pro: Hope10  Zobrazit původní příspěvek )
16.11.2018 8:39
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
V zaběhlém akváriu v podstatě stačí čistit jednou za 14 dní. Co se týká razbor, myslím si, že to akvárium ještě zvládne. Žabku bych ale v žádném případě nedoporučoval. Je to dravec. Krmení rybek je spíše o sledování. Krmit dvakrát denně je ideální. Při krmení by měly rybky vše stíhat sežrat, nic by nemělo padat bez povšimnutí na dno. Rozhodně bych si nedělal starosti s tím, že je beťák moc hladový, protože ožírá tabletu pro pancéřníčky. Můžeš ale zkusit beťákovi trochu při krmení přidat, ale sleduj, že má o nabízenou potravu zájem. Méně je ale lepší než více. Jinak řasy, jsou všeobecný problém. Hnědá řasa roste spíše ve chvíli, kdy je v akváriu málo světla. Můžeš zkusit prodloužit dobu svícení na 10, případně až 11 hodin. Nevím kolik máš rostlinek, ale možná, pokud jich není moc, bych zkusil dokoupit další.
Pokec  (Odpověď pro: evik1  Zobrazit původní příspěvek )
8.7.2018 10:38
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Je to buď zelená řasa nebo by to mohla být i sinice. Je ale pravděpodobné, že ve tvém případě se jedná o řasu. Sinice vytváří na dně takový škraloup, dá se sebrat a smrdí jako starý bramborový sklep. Řasy rostou v každém akváriu. Prosperují tehdy, když je v akváriu buď přebytek živin, nebo jsou živiny v nerovnováze. Většinou platí pravidlo, že pokud se daří rostlinám, nedaří se řasám. Hodně závisí i na tom jak svítíš. Řas se ale nikdy úplně nezbavíš. Zkus napsat něco o svém akváriu.
Mizící rostliny  (Odpověď pro: Roman  Zobrazit původní příspěvek )
1.7.2018 10:43
hacko   (id: 14718   I.  
 kategorie malá akvária, objem 60 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  )
[Odpovědět]
Děkuju za reakci ;) . S tím počtem rostlinek máš pravdu. Nikdy jsem akvárium neměl posázené opravdu hodně. Čekal jsem, že se rostliny "zou" řasama také pravda. Někde jsem četl, že buď rostliny nebo řasy. Takže dosázení rostlin může být řešení.

Dělal jsem testy vody. Dopadly v mezích. Nic výjimečného.


Můj tatík měl akvárium. 20let zpět, 100l, téměř stejné rostliny, které rostly jak divé. Bez jakýhokoli hnojení. Co měsíc jsem musel protrhávat, jinak by to byla jungle. Ale jiné město, jiná nádrž, jiná voda.


Mrzí mě když se podívím jak vypadá krásná velká Echinodorus amazonicus a pak se podívám na ty svoje chudáky :D

Díky
Ondra
Mizící rostliny  (Odpověď pro: hacko  Zobrazit původní příspěvek )
27.6.2018 21:37
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Některé rostlinky jsou pěstovány emerzně (na suchu). Poté co je dáš pod vodu shodí staré listy a časem začnou růst nové submerzní (často mají jiný tvar). U tvého echinodoru ale toto asi nebude problém. Spíše je problém, že převládají řasy. Nevím jak jsi rostliny zkoušel, ale vždy se vyplatí jich vysázet více najednou. Rozhodně nemá smysl sázet jednu roslinku a až to nepřežije, vysázet jinou. Čím více najednou, tím lépe. ;) Co se týká echinodorů, na rozdíl od některých jiných rostlinek, tak kromě hnojení tekutými hnojivy je můžeš podpořit přidáváním hnojiva do písku ke kořenům. Jinak z obrázku se mi zdá, že tvůj štěrk je docela hrubý. Pro kořenící rostlinky typu echinodorus mohl být o něco jemnější.
Hnojení tekutým CO2  (Odpověď pro: chobot  Zobrazit původní příspěvek )
18.6.2018 12:40
Anthrax   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Záleží co si od toho slibuješ. Jestli to chceš jako zdroj CO2, tak je to nesmysl. Ve skutečnosti je to glutaraldehyd. Je to akorát biocid, ničí řasy a nižší rostliny. Celkem humus a finančně se to taky nevyplatí. Otázka je jestli opravdu umělé dodávávní CO2 tvoje akvárko potřebuje. V přírodě taky těm rostlinám nikdo CO2 nenodává uměle...

http://akvarijni-hnojivo.cz/glutaraldehyd-v-...
8.3.2018 6:39
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Je to řasa. Řasy v akváriu, věčný problém. Zkus se kouknout na http://planta.aquariana.cz/rasy_01.htm

Řasy se objeví prakticky v každém akváriu. Řasy prosperují, když je v akváriu dostatek živin, které nepotřebují vyšší rostliny, takže pokud se rostlinám daří a je jich dost, řasy se drží zpátky. Nějaká univerzální rada co s tím, asi neexistuje.
26.2.2018 6:54
Roman   (id: 1 )  Autor editoval příspěvek 26.2.2018 6:55
[Odpovědět]
Popravdě míříš směrem, kde jsem se nikdy nepohyboval. Lávovou drť jsem nepoužíval, zmíněný substrát také ne. Korálový písek je vápenaté podstaty, ten bych osobně do akvária nedával, navíc netuším, jak ho chceš kombinovat s Platinum Soil? S kobercovkami to také není lehké, většinou se bez CO2, intezivního osvětlení a správného hnojení neobejdou a to chce zkušenosti. Podle mě, když začínáš, měl by ses držet při zemi, abys nebyl potom zklamaný. Ve většině akvárií po čase nastoupí řasy a to tvoje záměry může hodně ovlivnit. Osobně v akváriích používám křemičitý písek, je neutrální a neovlivňuje pH. Jen jde o to, aby měl zrnitost 2-4 mm a neměl ostré hrany, tedy měl by být říční. Topítko je v pořádku a co se týká kořenu, záleží na tvých designových záměrech. ;)

P.S: Rostlinky si nech posílat jen když je teplo, aktuální mrazy by nezvládly.
Prvni cisteni akvaria?  (Odpověď pro: Andaska  Zobrazit původní příspěvek )
17.2.2018 13:46
Roman   (id: 1 )  Autor editoval příspěvek 17.2.2018 13:47
[Odpovědět]
Co se týká rostlinek, záleží na tom, jak ti rostlinky půjdou, jak se budou rozrůstat. Klidně můžeš zkusit doplnit i nějaký další druh. Na řasy jsou fajn Neritini (https://www.akvarko.cz/atlasrybdetail.php?ry...), jen musíš hlídat, aby se neotočili na záda. Neumí se totiž obrátit zpět a musíš je obrátit ty. K beťákovi bych klidně do akvária doplnil nějaké drobné pancéřníčky na dno v počtu tak čtyř kusů.
Hnědá řasa  (Odpověď pro: martin.ol  Zobrazit původní příspěvek )
3.2.2018 13:38
Roman   (id: 1 )  Autor editoval příspěvek 3.2.2018 13:39
[Odpovědět]
Ahoj, co se týká údržby, pravidelná týdenní údržba spojená s odkalením nečistot a výměnou asi 1/4 až 1/3 vody je naprosto v pořádku. To že někdo píše, že do akvária se nemá příliš zasahovat je spíše myšleno tak, abys nepřerýval dno, neměnil dekorace, nepřidával další a další ryby atd., prostě nedělal větší zásahy do akvária. Růst řas je vždy dán nerovnováhou v akváriu. Máš tam spoustu živin, nemáš tam ale nic, co by je spotřebovávalo. Hnědé řasy rostou při slabším osvětlení. Takže pokud se ti objevila hnědá řasa, tak omezení světla tomu nepomůže. Pokud ale přidáš na intenzitě světla, je pravděpodobné, že se sice hnědé řasy zbavíš, pravděpodobně se ti ale v akváriu objeví řasa zelená. Nezvažoval jsi mít v akváriu nějaké rostliny? V akváriu bez rostlin je těžké udržet rovnováhu.
Zakalenost  (Odpověď pro: Therion  Zobrazit původní příspěvek )
29.1.2018 15:07
Roman   (id: 1 )  Autor editoval příspěvek 29.1.2018 22:29
[Odpovědět]
Zelený zákal? To vypadá buď na řasu nebo na sinice. Akvárko je mladé, je v něm spousta živin a řasy či sinice bují. Voda je něčím cítit? Pokud je cítit starým bramborovým sklepem, pak to jsou sinice. Pokud nic necítíš, bude to řasa.
22.1.2018 11:24
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Na stěnách usazeniny? Z čeho? Většinou na špínu i řasy stačí houbička na nádobí a voda maximálně Savo na dezinfekci. Sůl jsem osobně nepoužíval. Při čištění pozor na poškrábání akvária! Škrábance jsou pak často hodně vidět.
Historie hledání   Pokec   Zobrazit vše   |<   <<   >>   >|