Diskuse  (1. strana z 1)

Historie hledání   Pokec   Zobrazit vše   |<   <<   >>   >|  
Chronologicky řazené příspěvky: (záznamy jsou na řazeny od nejnovějšího po nejstarší)
Příspěvky diskutujícího:
had12
Hledat text:
Hledá se přesně zadaný text, bez rozlišení malých a velkých znaků.
Hledá se pouze v textu  příspěvků,  nehledá se podle jména či data.
Nové téma diskuse    Pokec    Otočit řazení
6.1.2020 10:50
had12  (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Díky za tip, zkusím.

Začal jsem po částech odebírat štěrk k odsavování a snažím se víc odkalit i to, co bylo pod štěrkem. Egerie jsem zkusil odštěpit a rozsadit, bakumy ty konce odstřihnout a zasadit znovu, ty napadené stonky jsem vytrhal (třeba nerostou kvůli řase, co spotřebovává živiny už na cestě stonkem?), tak uvidíme, jak se chytne.

Přijde mi, že už se aktivně řasa nerozrůstá, něco zřejmě začalo zabírat.

Soudě podle napadených okrajů to určitě má souvislost s prouděním (nyní je minimální, co dovoluje filtr nastavit), ale nevím, zda přímo nebo ne. Zkusím nechat víc zarůst egeriema a dokončit to dno a uvidí se, zda pomohlo.
Ještě mám v plánu nasadit rozstřikovací rampu, ale ne úplně hned.
30.12.2019 20:31
had12  (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Ahoj,

štětičkovou řasu jsem nyní objevil na hadičce od CO2, které je umístěné cca 15 cm od ústí filtru tak, aby filtr roznášel CO2 po celém akvárku. Je narostlá z opačné strany, než odkud jde voda a nejvíc porostlá je v místě, kde je proud nejsilnější.

Před týdnem jsem dokoupil Egeria densa, na ní řasa zatím není. Zkouším aplikovat tekutý uhlík k listům napadených rostlin a u anubiasů už je první nový list, který ještě napadený zatím není.

Chci se zeptat - jak dlouho trvá, než se řasa projeví? Může to souviset s proudem vody? (proud je tak, že když obejde celé akvárko, tak se jemně hýbou kytky.) Také jsem přidal v sobotu optimální dávku hnojiva Sera Florena, co přinesl Ježíšek. Může to být tím?

Díky, Honza
22.12.2019 1:41
had12  (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Díky za odpověď. Mám naději, že napadené kytky se řasy zbaví (když mají napadené stonky), nebo myslíš, že jsou k odstranění? Někde jsem četl, že řasa zmizela i z napadených částí...

Drobný štěrk bude stačit louhovat v savu?

Díky, radostné Vánoce i tobě.
Partner rubriky
Partner rubriky
18.12.2019 23:05
had12  (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Ještě doplním - teplota se udržuje na 25 stupních. Osvětlení asi 36 W (0,4 W/l), což by mělo být doporučované optimum podle mých propočtů.
Konkrétní jména rostlin nevím (zakládala akvárko žena), ale podle atlasu tipuju, že tam je:

- bakuma drobnolistá (spíš) nebo kolovka indická - 1 trs.
- zákruticha šroubovitá - 2 trsy
- kryptokoryna Wendtova Brown - 4 trsy
- šípatkovec amazonský - 1 trs
- heteroscyphus zollingeri - 3 ks (zlikvidoval jsem, byly úplně zničené)
- anubias (poddruh fakt nepoznám) - 2 trsy
- zakucelka bahenní - 6 ks

H.
18.12.2019 22:24
had12  (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Ahoj,

v srpnu jsem dostal k narozeninám akvárko. Nic jsem o akvaristice nevěděl, takže se dávalo jenom krmení - a samozřejmě se rozmohla černá štětičková řasa. Delší dobu jsem to nijak neřešil, ale když už bylo napadený všechno, začal jsem se o akvaristiku zajímat a vyhlásil jsem řase boj. :)

Cca dva měsíce už pravidelně vyměňuju vodu (1/3 týdně, nyní přidávám i 1x týdně jen 10 l), snažím se odkalit dno. Kytky týdně stříhám (napadené listy), ale většina kytek má napadený i stonek.
Kořen a topítko šlo k vydrhnutí i pod savo. Dávám kvasničáka a snažím se držet světle zelenou na drop checkeru.
Přidávám tekutý uhlík Tetra CO2 Plus týdně doporučenou dávku, hnojivo Tetra PlantaMin cca 1x za 2 až 3 týdny.
Akvárko má 80 litrů, mám 4 čichavce, 3 ancistrusy, 6 rasbor a 14 neonek. Svítil jsem hodně (asi 14 hodin denně), ale stáhl jsem na doporučovaných 10. Filtr Diversa Claro 1000, proudění je takové, že ve vedlejším dolním rohu (filtr vlevém zadním pod hladinou) je jemný pohyb rostlin. Filtr čistím jednou za 1,5 týdne (když se zanese), v odebrané vodě a jen jemně.
Historicky se mi namnožili (a taky pochcípali) nějaký šneci a drželi se u dna (což prý není dobré). Nyní se situace se šnekama zlepšila (dost ubyli a jsou rozprostřený).

Některé rostliny mají výrustky nových listů, ale stejně jsou všechny napadené, včetně stonků. Nyní jsem si všimnul, že řasa je i na drobných kamínkách na dně. Některé jsou víc obalené, některé vůbec.
Ještě přidám jednu informaci - na předním skle se mi dělá pár drobných zelených výrůstků zelené flekaté řasy. K ní jsem četl, že stačí odstraňovat žiletkou, což dělám.

A nyní - potřeboval bych od Vás radu. Prosím, co je postupově špatně? Odstraňuju špatně? Jakým způsobem se zbavit BBA z drobných kamínků? Bude třeba znovu založit akvárium, případně mám vyházet celé napadené kytky? A v případě nových kytek - chytnou řasu od stávajících, nebo ode dna?

Díky za rady.
Honza
Historie hledání   Pokec   Zobrazit vše   |<   <<   >>   >|