Terária - výběr ze všech terárií

Nápověda   Mapa   Statistika   Foto   Archiv   Seznam   |<   <<   >>   >|  
134/192

Gekončík noční (Eublepharis Macularius) - naše rodinka

Deník
 
Záznamy jsou řazeny od nejnovějšího po nejstarší.
28.8.2010(vloženo 28.8.2010)
- Dnes jsme zadali inzerát. Pomalu začíná být čas, hledat našim miminkům nový domov. Už teď je jasné, že se nám s nimi nebude chtít rozloučit, ale nedá se nic dělat, protože bytové podmínky nám rozšíření chovu nedovolují :O(
- Nezbývá doufat, že se podaří najít jim domov, kde se jim bude líbit a kde o ně bude dobře postaráno :)
10.8.2010(vloženo 28.8.2010)
- Prckové přežili všichni ... daří se jim dobře, pěkně žerou, rostou a přibývají.
- Pohlaví je zatím nejisté, ale inkubováno bylo na SAMIČKY !
- Ještě se vybarvují , takže konečný odstín ještě nelze odhadnout, ale samozřejmě druh zbarvení bude KLASIK po rodičích
20.7.2010(vloženo 28.8.2010)
** Další 2 přírůstky z posledních 2 vajec jsou na světě !! Ti poslední jsou největší nerváčci :) ... Strašně prskají , křičí a snaží se útočit a kousat. byl docela problém, dostat je z inkubátoru do terárka .

** ostatní už pěkně žerou a zvykají si na příbytek i na nás :)
10.7.2010(vloženo 28.8.2010)
** Tak máme další přírůstky - v rozmezí 2 dnů se nám vylíhla další 4 mláďata. První 2 klidnější, další 2 divočejší - mají snahu útočit, prskat a křičet. Musí se na ně opatrně, aby nevypadla a hlavně pozor na ocásek ! :)**

- Máme radost, jak se nám pěkně daří ... celý předchozí zádrhel s vysušováním vajec vyřešila již zmíněná víčka na krabičce.
3.7.2010(vloženo 28.8.2010)
- Manžel vyrobil ODCHOVNU PRO MLÁĎATA, takže jsme je z boxu přesunuli do nového domečku.
- Je to nadstavba k již existujícímu terárku, rozdělená na 3 komůrky. V každé sekci je v zadní části větrací mřížka, která se dá dle potřeby otevírat/zavírat. Každá komůrka má svoje dvířka z čirého plexiskla. Mezi jednotlivými sekcemi jsou otevírací dvířka, která se dají nechat otevřená, pokud máme mláďata stejné velikosti a můžeme si dovolit nechat je společně.
23.6.2010(vloženo 28.8.2010)
- Dnes se nám vylíhli první 2 Gekončí miminka !! :o)
***********************************************************************
- zpočátku se na ně musí velice pomalu a opatrně. Nejdříve jsou vyplašená a můžou se klidně nějakou dobu ponechat na místě, aby měly čas vzpamatovat se z líhnutí, které je pěkná fuška. Mimika ani hned nenutíme žrát, protože nejprve tráví žloutkový váček.

- Většinou začínají žrát až po prvním svleku. Kůži sežerou a ta je ještě na nějakou dobu zasytí a pak už se směle (anebo nesměle) pustí do cvrčků. Nemá se bránit, aby kůži sežrali (dělají to i dospělí - kůže je pro ně výživná a obsahuje vitamíny)

- Miminka bývají ze začátku dost vyplašená, zbrklá a někdy i agresivní. Naše první přírůstky byli ale poměrně klidní a s přesunem do jejich nového (provizorního)obydlí nebyl problém.

- Nejprve jsme je umístili do platového boxu s odklápěcím víkem a větrací mřížkou (zakoupeno v obchodě). Mladým Gekončíkům se nemá dávat substrát, protože při požití by zahynuli. Používají se obyčejné bílé ubrousky, které se snadno mění a pokud by si mrňous ukousl, tak se mu nic nestane. Jako úkryt jsme použili papírové roličky od toaletního papíru. Dále mají misku s vodou - než povyrostou, je dobré dát doprostřed kamínek, aby se neutopili ).

- Když začnou mláďata žrát (asi 2 dny po prvním svleku), tak krmíme nejprve každý den... Postupně 1-3 cvrčky na hlavu (dle velikosti). Cvrček nesmí být větší než 1/2 hlavičky mláděte!!!
- Cvrčci se nesmí s maličkými gekončíky nechávat osamotě delší dobu a např. přes noc. Mohli by totiž gekončíka stresovat, poranit a v nejhorším případě i zabít.
Pokud si nejsme jisti, je lépe vložit do terária (boxu) např. kousek salátu nebo lístek pampelišky. Gekončík si toho nevšimne, za to cvrček, dá přednost "vegetariánské stravě " před gekončíkem :)
28.5.2010(vloženo 28.8.2010)
- Sameček je velice aktivní a samičky pěkně prohání.

** Na uchování vajec postavil manžel INKUBÁTOR :

- Je to v podstatě krabice postavená z polystyrenu, slepená silikonem, aby dobře těsnila. Na spodní straně víka jsou topné kabely.
- V jedné stěně je okénko s teloměrem a vlhkoměrem,abychom mohli hlídat především správnou vlhkost a dle potřeby rosit.
- Uvnitř je termostat, který hlídá správnou teplotu.
- Na dno jsme umístili misku s vodou , která se postupně odpařuje

- Každou snůžku ( vždy vejce) jsme umístili do samostatné plastové krabičky, kterou jsme asi do poloviny naplnili vlhkým VERMIKULITEM (výborně zajistí, aby vejce neplesnivěla).
- Z počátku jsme krabičku nechali bez víčka, ale vejce nám vyschla i když jsme se snažili hlídat vlhkost a rosit.
- Dali jsme tedy na každou krabičku víčko s drobnými dírkami ( jen volně položit na krabičku / nezaklapnout ! )

- Pak už to šlo samo ... Stačilo hlídat tu správnou teplotu a vlhkost
31.12.2009(vloženo 28.8.2010)
- Skupinka se velice rychle zabydlela. Sameček měl hned od počátku výborný apetit, samičky byly zdrženlivější, ale poměrně rychle si zvykly. Jen jedné to trvalo trošku déle, tak jsme v počátku povzbudili chuť k jídlu přesnídávkou a medem ( jen maličko na prst a gekončík si to sám olíže, má-li chuť ). Nakonec se rozežrala i ta poslední a cvrčky přijímají i z pinzety.

- Krmíme výhradně cvrčky, protože červi naši gekončíci absolutně odmítají, o kobylky také moc nestojí (ale to možná spíš, protože moc skáčou :) ... No a švábi se nám do bytu stěhovat nechce. Jsou ale i tak dobře živení a spokojení.

- cvrčky obalujeme vitaminovou směsí ROBORAN nebo PLASTIN

- jako zdroj vápníku používáme převařenou a mletou sépiovou kost nebo mleté vaječné skořápky (ideálně smíchané obojí dohromady)

- důležité je také jak je živený hmyz (cvrček), protože to ovlivňuje, jakou výživu do sebe dostane gekončík. Když dostane hladového cvrčka, tak asi moc živin nepřijme.
- Cvrčky občas kupujeme a občas něco vypěstujeme sami ,ale přeci jen , v bytě je to horší pořízení ... Dáváme jim vodu, pampelišku, jetel, hlávkový salát, jablko, mrkev, list z kedlubnu, mleté psí granule ...atd..
28.10.2009(vloženo 28.8.2010)
- Gekončíci si většinou vyberou jedno místo, které si určí jako WC a tam potom chodí všichni. Dle zkušených chovatelů, to tak udělá každá skupinka, která přijme terárium za svůj domov. U nás si velice rychle zvolili "domeček" , který je součástí vyrobené stěny a původně byl zamýšlen jako jeskyně/úkryt. Majitelé příbytku si to ale udělali po svém :o) Sice se to hůř čistí, ale za to nejsou výkaly vidět a ještěrky přes ně nelezou :)
30.9.2009(vloženo 28.8.2010)
- V terárku používáme dle rady zkušeného chovatele - stelivo pro kočky MIKEŠ. Jedná se o přírodní jíl, takže nehrozí ohrožení na zdraví a životě gekončíků v případě, že by došlo k požití substrátu.

- Kladiště je naplněno VERMIKULITEM smíchaných s jemným křemičitým pískem, který byl předem spařen vroucí vodou. Vermikulit má výhodu, že dobře absobuje vlhkost, takže zabraňuje přemokření a neplesnivý.

- Gekončíci mají neustále k dispozici misku s vodou, menší misku s drcenou sépiovou kostí a mletými skořápkami ( opět vždy převařeno kvůli sterilizaci )

- Terárko pravidelně rosíme - kladiště musí být neustále vlhké + dle potřeby (tzn. dle stavu na vlhkoměru) rosíme stěny terária.

- Květinu máme pouze umělou, protože se tak snadněji udržuje čistota. Navíc v suším teráriu se živá těžko udržuje, ještěrky mají tendenci je okusovat a např. o kaktus by se poranily, protože mají tendenci po všem lézt.

- Topný kámen - není nutný , ale gekončíci ho mají rádi a s oblibou si nahřívají bříška :) Kdybychom měli větší terárium, využil by klidně každý gekončík svůj vlastní kámen :o)

- jako dekorace - přírodní kameny (převařené) - rádi přes ně lezou

- teploměr + vlhkoměr

- žárovka na vytápění přes den
1.9.2009(vloženo 28.8.2010)
Doma kompletně zhotoveno terárko (manželem), do kterého jsme usadili smečku Gekončíka nočního - 1 samečka a 3 samičky.
Záznamy jsou řazeny od nejnovějšího po nejstarší.
Nápověda   Mapa   Statistika   Foto   Archiv   Seznam   |<   <<   >>   >|