Diskuse  (1. strana z 1)

Historie hledání   Pokec   Zobrazit vše   |<   <<   >>   >|  
Chronologicky řazené příspěvky: (záznamy jsou na řazeny od nejnovějšího po nejstarší)
Příspěvky diskutujícího:
Ioann
Hledat text:
Hledá se přesně zadaný text, bez rozlišení malých a velkých znaků.
Hledá se pouze v textu  příspěvků,  nehledá se podle jména či data.
Nové téma diskuse    Pokec    Otočit řazení
prosím o pomoc :o)  (Odpověď pro: misulina5  Zobrazit původní příspěvek )
11.12.2010 13:16
Ioann  (id: 11638 )
[Odpovědět]
Takže jestli rodinná rada rozhodla přijetí akvária do rodiny doporučuji začít usilovně studovat Na již uvedeném odkazu http://www.akvarijni.cz je také dobře provedený rozcestník na různé akvarijní stránky (na horní liště viz "odkazy"): http://www.akvarijni.cz/odkazy.htm

A nyní už jen procházet všechny akvarijní weby a pročítat a pročítat, nakolik to množství velkého času umožňuje. Z vlastního případu vím, že to nejen přinese spoustu vědomostí a poznatků o zkušenostech dalších akvaristů, ale zároveň se tím povzbuzuje nadšení a líhnou se vlastní nápady, co a jak v akvárium zařídit.

Dále doporučuji pročítat si krásný časopis Akvárium, který je k dispozici v PDF zde: http://www.klub.akva.sk/akvarium.php

Z fotografie Vašeho akvária jsem vyrozuměl, že tam (skoro) nejsou rostliny. Někomu to tak vyhovuje. Moje doporučení však je: osadit akvárium rostlinkami (a čím více, tím lépe .

Zkontrolujte si však nejprve osvětlení akvária: kvalitu a hlavně kvantitu světla. Osvětlení se dnes provádí prakticky výhradně zářivkami (u velkých akvárií jsou to zářivkové trubice, které jsou zároveň nejúspornějším druhem svítidla /nepočítám-li LED apod./; obyč. žárovky se už nepoužívají a výbojky jsou pro veliká, resp. hluboká akvária). Zjistěte si souhrnný výkon Vašich zářivek nad akváriem - mělo by být asi půl watu na litr vody akvária. Pokud to ani zdaleka nedosahujete, pak je potřeba instalovat další trubici. Bez dobrého osvětlení většina rostlin neporoste či rovnou zajde.

Pokud jsou zářivky již staršího data (zvláště, když jsou toho staršího typu - tlusté dva a půl centimetru), pak bych je vyměnil, i když ještě svítí (po čase jim totiž znatelně ubývá svítivost). Kupujte obyčejné zářivky s denním světlem (nebo trochu teplejším typu warm white).

Rostliny jsem nakupoval v e-shopu zde: http://www.aqua-daho.cz/aqua-daho/OCA.htm a byl jsem velmi spokojen (jen nevím, zdali je to vhodné provádět, když jsou mrazy; raději bych to s prodejci telefonicky probral).

(Osobní doporučení: dokud rostliny přiměřeně rostou, tak bych se raději nepouštěl do přidávání hnojiv do vody ani do experimentů s CO2 - alespoň ne zpočátku. Z některých článků totiž můžete získat trochu pocit, že bez CO2 snad ani rostliny pěstovat nelze

Namátkou pár nikterak nesetříděných článků o rostlinách: http://www.akvarijni.cz/rostliny.htm http://www.akvarko.cz/clanky.php?str=44 http://www.aquapage.cz/clanky/34-akvarijni-r... http://www.akvarko.cz/clanky.php?str=47 http://planta.aquariana.cz/ http://moje-akvarium.wz.cz/rostliny.htm http://lucky.olomouc.com/intro.htm http://www.aquapage.cz/rostliny.php http://www.akvarko.cz/clanky.php?str=117 A na závěr něco speciálního: http://akvarium.napady.net/

A ještě jedna rada. Z fotografie jsem měl dojem, že Vaše akvárium je situováo jakoby uprostřed místnosti a je skrze něj vidět (možná se mýlím a byl to jen nějaký odraz ve skle, nevím). Každopádně by takové řešení nebylo moc vhodné. Když se kolem dokola akvária chodí a něco se pohybuje, rybky jsou plaché, lekavé, žijí ve stresu stálého ohrožení. Akvárko by mělo stát u zdi a mít nainstalované nějaké pozadí (buď nějaké sofistikované pozadí umístěné ve vodě uvnitř - prodávají se např. pozadí imitující skalní stěnu, nebo břeh s kořenem apod., nebo vnější - různé obrázky apod. Kupodivu však bohatě stačí zvenku na zadní stranu nalepit matnou černou samolepící tapetu - černé pozadí zvýrazní obsah akvária, barvy ryb i rostlin).

Tak to je vše. Více už musí poradit zkušenější než jsem já...
akvario od Juwel  (Odpověď pro: Bobson  Zobrazit původní příspěvek )
11.12.2010 12:11
Ioann  (id: 11638 )
[Odpovědět]
Napadlo mne, že by šlo jakési "částečně krycí sklo" položit na tu středovou lištu (takový ten plastový svorník, který nahoře uprostřed spojuje dlouhé stěny akvárka). Stačilo by menší sklo - takový cca 10 cm široký pásek dlouhý jako půlka délky nádrže (nezapomenout zabrousit hrany). Díval jsem do svého akvária (Juwel Rio 180) a tam by se docela dobře dal takovýto pásek skla položit jedním koncem na středovou lištu a druhým koncem na filtr. Pod tento pásek lze pak umístit vzduchování.

Jenže bude určitě potřeba toto sklíčko stále čistit. Brzy se "zaprská" od bublinek, a pak se stává hůře průhledným a pohlcuje část světla ze zářivek a to je škoda (a zvláště bych na to dohlížel u setu Rio 240, kde myslím není už tak dobrý poměr mezi objemem akvária a počtem watů zářivek jako u Ria 180).

Nicméně souhlasím s dalším diskutérem, že vzduchování není potřeba (kdysi jsem ho používal, nyní již nikoliv). Filtr dostane dost kyslíku do vody tím, že trochu čeří hladinu. A je-li v akváriu dost rostlin, je o kyslík postaráno. (Samozřejmě předpokládám, že akvárium nebude přerybněno.)
prosím o pomoc :o)  (Odpověď pro: misulina5  Zobrazit původní příspěvek )
8.12.2010 23:05
Ioann  (id: 11638 )
[Odpovědět]
To je dosti obšírný dotaz. Myslím, že v prvé řadě byste si měli doma ujasnit, jestli opravdu chcete mít akvárium a jste připraveni mu věnovat ten čas a práci, které vyžaduje. Mít akvárium totiž není jen o nakrmení rybiček, ale znamená to (např. jedenkrát týdne) i pravidelnou péči: výměna části vody a odkalení dna, revize stavu filtru, očistit řasy ze skla a možná zásah do rostlinného osazenstva nádrže, jestli si tam časem nějaké rostliny pořídíte (to jen namátkou pár základních udržovacích úkonů). Pak to znamená řešení problémů: např. onemocnění ryb, chemická či biologická nerovnováha (např. přílišný rozvoj řas nebo naopak sinic apod.) Na čas to není tak náročné, ale mělo by to člověka bavit. Akvaristika je koníček - budete-li to brát jen jako povinnost, zřejmě to dříve či později začnete zanedbávat a akvárium se vám časem změní v nevábně vypadající tůni. To je pak lepší dát si inzerát, dokud je ještě čas a rybí osazenstvo žije, a akvárium prodat.

Pokud akvárium opravdu chcete a máte pocit, že vás to bude bavit, pak je v prvé řadě potřeba začít studovat - pročíst si knihy o akvaristice či alespoň prostudovat články na akvaristických webech, např. http://www.akvarijni.cz/index.htm

Co se týče té vlhkosti v místnosti, o níž píšete, domnívám se, že to asi nezpůsobuje akvárium (spíše bych podezíral vlhnoucí stěny či podlahu). Stačí sledovat, jak rychle v nádrží ubývá voda a tedy jak často musíte dolévat, aby neklesala hladina. Podle toho poznáte, kolik litrů vody se odpařuje do místnosti. Podle mé zkušenosti každé malé vaření v kuchyni vyprodukuje daleko více vlhkosti do vzduchu než akvárko za celých 24 hodin.
V případě, že by akvárium opravdu bylo zdrojem vlhkého vzduchu, lze významně omezit odpařování vody použitím krycího skla položeného na horní kraj akvária.
Filtr zřejmě bude ve Vašem případě nutno používat, protože nemáte (skoro?) žádné rostliny. Pouze v akváriu rostlinného typu je možno obejít se bez filtru.
Přeji uvážené rozhodování a případně hodně úspěchů a radosti z akvária.
Partner rubriky
Partner rubriky
poradte kde koupit  (Odpověď pro: Bobson  Zobrazit původní příspěvek )
25.11.2010 23:56
Ioann  (id: 11638 )
[Odpovědět]
Moje doporučení je Juwel Rio 180. Oproti setu AQUA NOVA, na který směřuje ten link uvedený Bobsonem, má Rio docela dobře vyřešené víko s osvětlením (zářivky T5 2 x 45 W - nutno však k setu ihned dokoupit reflektory na zářivky), zajímavý vnitřní filtr s topítkem.
Viz recenze: http://akvaria.heureka.cz/akvarium-rio-180/r...

Set Rio 180 i se skříňkou se dá pořídit kolem 10 tisíc Kč (nebo i levněji - např. v e-shopu http://www.levnaakvaristika.cz/akvarijni-kom... mají tento set za necelých 6000 Kč a skříňku za 3150 Kč. (Zároveň je tím vyřešena doprava.)

Osobně nedoporučuji akvária s ohnutým předním sklem - bude fungovat jako vypouklé zrcadlo a sbírat odlesky všeho možného, co v místnosti někde svítí.
16.11.2010 0:13
Ioann  (id: 11638 )
[Odpovědět]
Máte, prosím, někdo zkušenost s regulací otáček turbínky čerpadla? Dal by se tím snížit výkon a hlučnost? Mám čerpadlo, které má příliš výkonné čerpadlo a víří vodu v akváriu docela vydatně, a také dosti hlučí (v místnosti se v noci spí). Někteří výrobci dodávají ke svým filtrům "light" verze turbínek (menší lopatky vrtule), ale to asi nebude řešit tu hlučnost. Domnívám se, že řešení obou problémů by mohla přinést regulace otáček motorku čerpadla. Mám zato, že turbínka (vrtulka) s magnetem je vlastně rotorem motoru (nejspíš je tak koncipována většina čerpadel ve filtrech různých výrobců). Nezkoušel už jste někdo zkonstruovat nějaké zařízení na regulaci jeho otáček?
Historie hledání   Pokec   Zobrazit vše   |<   <<   >>   >|