Diskuse  (1. strana z 151)

Historie hledání   Pokec   Zobrazit vše   |<   <<   >>   >|  
Chronologicky řazené příspěvky: (záznamy jsou na řazeny od nejnovějšího po nejstarší)
Hledaný text:
řasa
Hledat text:
Hledá se přesně zadaný text, bez rozlišení malých a velkých znaků.
Hledá se pouze v textu  příspěvků,  nehledá se podle jména či data.
Nové téma diskuse    Pokec    Otočit řazení
Číslo stránky:
Kniha návštěv  (Odpověď pro: Lucie  Zobrazit původní příspěvek )
29.1.2005 0:00
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Bez fotky se to nedá říci s určitostí, ale pokud je ta "na"ě zelená, tak to řasa bude, protože řasa je prakticky v každém akváriu. Pokud v akváriu nejsou rostlinky, tak jediné jak s řasou bojovat je pravidelná výměna vody, čistit akvárium a mít v něm nějaké rybičky, které se řasou živí.

P.S. Pokud v akváriu nechcete mít žádné rostlinky, dá se proti řase použít i chemie např. tablety algo-stop či jiné.
Kniha návštěv - nové téma
25.1.2005 18:41
Ondra   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Akvárko vypadá pěkně,jenom rostlinky hodně rostou mám je teprv 2 týdny a už sem musel jednu zkracovat.Trošku se tam objevuje hnědá řasa,ale na ni koupím parmičku černopruhou.S tou fotkou to bude trochu trvat,protože nemůžu to pořádně zachytit.Snad se vydaří.
Kniha návštěv  (Odpověď pro: Petrushka  Zobrazit původní příspěvek )
20.1.2005 0:00
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Nic proti chovu krevetek, jsou to zajímavá stvoření, ale pořizovat si je jen kvůli likvidaci řasy není nejlepší řešení. Je pravda, že pokud se v akváriu vyskytuje štětičková řasa, tak krevetka Caridina Japonica je jedním z mála živočichů, který se touto řasou živí. Podle toho co píšeš ale usuzujeme, že máš problémy s jiným typem řasy. Pokud se jedná o řasu zelenou, tak tou se živí více živočichů. Kromě krunýřovců, též přísavky, některé parmičky nebo živorodky a také často zavrhovaní šneci okružáci. Pokud se ale stane, že v akváriu se vyskytnou ideální podmínky pro růst řasy (hodně živin roznášených proudem vody po celém akváriu, málo rostlin nebo nedostatečná částečná výměna vody), žádné rybičky či krevetky to nezachrání. Jo a ještě k těm ancistrusům, z vlastní zkušenosti můžeme říci, že nejlépe řasu likvidují spíše mladší jedinci.

P.s. Určitě je možno dosáhnou pohodového soužití některých rybiček a některých druhů krevetek. Ale úplně jednoduché to není. Kromě řasy se dají krevetky krmit klasickým krmením pro rybičky.
Partner rubriky
Partner rubriky
Kniha návštěv - nové téma
18.1.2005 0:00
Jitka   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Díky vám za všechny rady, zkusím tomu dát čas.Buď zvítězí řasa, nebo já.
Kniha návštěv - nové téma
16.1.2005 0:00
ola   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Jsem ráda ,že jste se již vrátili, zase si budu pročítat vaše posřehy s chovem rybiček a pěstováním rostlinek .Máte velice pěkné akvárium a to že píšete i o problémech mi pomohlo nezrušit akvárium ,když mi při léčení přestalo jít vzduchování a zemřelo mi několik rybiček. Teď bojuji s krupičkou, o které nevím ,jak se do akvária dostala, možná s rostlinkama , protože ty jsou nové. Četla jsem si i dotaz na štětičkouvou řasu ,kterou jsem si úspěšně zavlekla od souseda , který mi z dobré vůle poskytl pár rostlinek . Nejdříve jsem k boji zakoupila parmičku černopruhou , ale ta už to nezvládala a tak jsme likvidovali hodně napadené listy , ale po týdnu to bylo stejné . Proto jsem v akvaristice zakoupila ALGO-stop depot ,jelikož máme jako filtr biohoubu a v návodu je ,že se má tableta dát před proudící vodu, tak jsme nákonec tablety dali do trubice v houbě . Řasa je pryč, ale pozor nesmí se to podle mě používat moc dlouho i rostlinky potom moc nerostou.
Kniha návštěv  (Odpověď pro: Jitka  Zobrazit původní příspěvek )
15.1.2005 0:00
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Aaaa.. to bude štětičková řasa. Problémy jsi neměla, dokud jsi si tuto řasu do akvária s něčím nezavlekla. Bohužel toto je nejproblematičtější řasa. Na rozdíl od jiných se jí totiž živí jen pár živočichů (např. parmička černopruhá), takže ti s jejím pacifikováním nikdo z tvých osadníků v akváriu nepomůže. Měla by jsi si pořídit novou rybičku. V této chvíli ti nezbývá nic jiného než trhat a trhat. Rozhodně to ale nepřeháněj s odstraňováním celých listů. Netrhej ty, které jsou nápadeny jen trochu, je to zbytečné. Co se týká testů, skutečně testy na PO4 existují. My používáme test Nutrafin PO4 (viz. technika) a určitě jej dělají i další výrobci. A jak jsi na tom s hodnotami NO3? My s touto řasou bojovali víc jak půl roku.
Kniha návštěv - nové téma
15.1.2005 0:00
Jitka   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Řasa vypadá takhle a do PMDD nepřidávám KNO3.Všechno o řasách už jsem si přečetla, rostlin mám v akváriu hodně, ale leze to dost do peněz, když jsou za pár dní na vyhození.Snad jen zbývá už jen změřit to PO4.Na to je taky nějaký test? Vodu doplňuju dešťovou.Jen je mi záhadou, proč první rok po založení akvária byl bez problému.Žádné změny si nejsem vědoma.
Kniha návštěv  (Odpověď pro: Jitka  Zobrazit původní příspěvek )
15.1.2005 0:00
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Ahoj Jitko. Na konci listů jsou štětičky nebo spíše povlak? Nebo-li o jakou řasu se jedná?

Obecně podle nás ale platí, že se jedná o nerovnováhu mezi živinami a rostlinami, které je spotřebovávají. Takže obecná rada zní, doplnit rostliny a omezit přísun živin pro řasy (NO3 a PO4 - kup si nějaké testy). Pokud je živin málo, dokáží rostliny tyto živiny spotřebovávat přednostně a na řasy pak nic nezbude. Pokud dodáváš PMDD, tak v případě, že naměříš NO3 více než 10 mg/l, vynech složku KNO3. Množství PO4 by se mělo pohybovat pod 1 mg/l (pravidelná výměna části vody). Jo a zkontroluj si i vodu, kterou používáš na doplňování. Řešení tvého problému ale rozhodně není krátkodobá záležitost. Dívala jsi se na článek o řasách?

P.S. Osvětlení je podle nás dobře nadimenzováno.
Kniha návštěv - nové téma
15.1.2005 0:00
Jitka   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Ahojky.Mám akvárko 360 l, asi 2 roky v provozu.Moje problémy začaly asi na podzim, kdy mi rostliny přestaly růst, a začaly mi vše obrůstat černá řasa.Svítila jsem denně asi 6 hod. zářivkami 2 x 36W, nehnojila jsem.Před vánocema jsem zvýšila osvětlení na 6x36W (216W), začala hnojit denně PMDD, rostliny protrhala, nepoužitelné vyhodila, dokoupila nové. Snížila jsem tvrdost vody z 25 na 14, ph mám kolem 6,8. Bublám CO2 z kvasnic.V akvárku mám 15 skalárů, 2 přísavky thajské,2 ancistruse.Minulý víkend jsem vytrhala všechny rostliny, 50% jsem jich vyházela, protože byly příšerně obrostlé černou řasou, koupila jsem nové, dno prohrabala asi ve vrstvě 4 cm, odkalila, vrchní vrstvu štěrku nahradila novou, znovu osázela a použila asi 1/2 staré vody.A dnes už je zase na nových rostlinách vidět, jak jim černají okraje listů. Co dělám špatně? Poradíte? Díky
Kniha návštěv  (Odpověď pro: Márty  Zobrazit původní příspěvek )
26.12.2004 2:00
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Ahoj. Co se počtu týče, tak vše samozřejmě závisí také na velikosti ryb. Pokud se na to jde podle objemu akvária, pak pro vaše akvárium vychází asi 75 cm celkové délky rybyček, což momentálně vaše akvárium s určitou rezervou splňuje (máte spíše menší rybičky). Pokud nevzduchujete, tak existuje i doporučení z hlediska velikosti styčné plochy vody a vzduchu. Z tohoto doporučení pak vyplývá, že celková délka rybiček by neměla moc přesáhnout asi 60 cm. Délka se počítá od úst k po ocasní část těla. Takže ty skaláry už jsou na hranici. Co se týká Ancistrusa, tak toho raději kupte, ať vám má kdo ožírat řasu. Ono určitě dojde i nějakým úbytkům, takže pokud nepořídíte skaláry ihned, tak časem na ně určitě přijde řada. Pokud chcete koupit nějaku pomalu rostoucí rostlinku do popředí, zkuste Anubias barteri var. nana, ta roste opravdu velmi pomalu a pokud se na ní neuchytí řasa, tak vypadá moc pěkně (i když je také zelená). Mějte se pěkně.

P.S. Pokud vás akvaristika chytí, tak určitě časem na větší akvárium dojde . A kdy se objeví navašich stránkách nějaká fotka i s rybičkami?
Kniha návštěv - nové téma
9.12.2004 0:00
Tommy   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Ahoj. Tak s vytřením ancistrusů to nedopadlo (teda asi). Samec se od úterního večera pohybuje po nádrži a po mladých ani stopy - až na shluk jiker, nebo spíš prázdných jikerných váčků, které se pohybovaly nade dnem a neónky do nich občas zobly. Takže bohužel, snad příště. Z neónek v karanténě dvě zahynuly, jednoho samce jsem asi po týdnu přelovil do společenské nádrže a tam se docela zotavil. Ještě jedna samice zůstala v karanténní nádrži (elementka 5 litrů) a stále žije a přijímá potravu, i když se zdá, že dosud není zdravá (po tělě má stále pár bílých skvrnek). Jinak jsem zaznamenal změnu v růstu rostlin - už dlouho mám v nádrži hnědovku (Microsorium pteropus), kterou mi už nějakou dobu trápí štětičková řasa a tím dost dospělích listů odumírá. Asi před měsícem jsem zakoupil do nádrže doušku (Egeria densa), pro změkčení vody, douška se krásně rozrůstá a hnědovka začala vyhánět nové listy a množí se. Takže si myslím, že se kvalita vody mění, což příznivě působí nejen na ryby (ancistrusy se začali třít), ale i na rostliny (hnědovka a Hygrophila).

Pro Jásona:
S krmením ryb se mi osvědčil jednodenní půst v každém týdnu a obecně můžu říct, že pokud krmím ryby méně (někdy celý víkend nejsem doma a tedy nekrmím) nevadí to rybám tolik, jako když bych je spíše překrmoval (což jsem dělal dříve). S množstvím krmení také souvisí kvalita vody, která se tolik nemění a tedy nehrozí zákal nebo rozklad krmiva a vznik nežádoucích látek. K likvidaci zbytkového krmiva na dně se výborně hodí pancéřníčči (např. Corydoras paleatus) a také šneci.

Mnoho zdaru a krásných zážitků v akvaristice přeje všem Tommy.
Kniha návštěv  (Odpověď pro: Hnáta  Zobrazit původní příspěvek )
30.11.2004 1:00
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Řasa je v každém akváriu, buď v menším nebo větším množství. A co je to podle nás hodně živin? Dle našeho názoru je to přebytek NO3 a PO4, rozhodně to není přebytek CO2. Ale třeba to není tvůj problém. Když tak můžeš zkusit nějaké testy. Ale možná to bude prostě tím, že v akváriu nemáš žádné obyvatele, kteří by se řasami živili.
Kniha návštěv - nové téma
29.11.2004 0:00
Hnáta   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Ahojky všem. Potřeboval bych s něčím helpnout. V nádrži se mi po dně začala šířit hnědá řasa - co ale vim tak ta roste jen když je v nádrži nedostatek osvětlení a tahle oproti všem zákonitostem roste naopak na dně kam dopadá přímo světlo od zářivek. Všude jinde ve stínu je krásně čisto. Absolutně nevím co s tím a na těch odkazech co máte uvedeny v sekci boj s řasou nic podrobného není. No a pak mám ještě jeden problémek- v sobotu na výstavě jsem si pořídil chovný páreček Bett Bojovnic. Samička v pohodě proplouvá nádrží, ale sameček je zalezlej v nejnemožnějším koutku a nevylézá se ani nažrat. Z Akvárka jsem odstranil už parmičky krásnoploutvý a nepomohlo to. Ještě tam mám Xifi, ale nevim jestli by jejich odstranění pomohlo. Pak tam jsou ještě paví oka, neonky, pancéřníčci skvrnitý, čichavec zakrslý ale nezdá se mi že to by byly nějací provokatéři. Prosím poraďte!
Kniha návštěv  (Odpověď pro: Marlou  Zobrazit původní příspěvek )
16.10.2004 0:00
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Ahoj Marlou, hnědá řasa se objevuje při nedostatku světla, ale problém se všemi řasami je principiálně pořád stejný. Je to příliš mnoho živin, které rostlinky nedokáží spotřebovat. Největší problém podle nás je s fosforem (můžes si na PO4 koupit nějaký test). Takže naše doporučení je jednoduché. Mít v akváriu více rostlin, kterým vytvoříš dobré podmínky pro růst, pravidelně týdně měn asi 1/3 vody a odkaluj nádrž, ale nerozhrabávej dno do hloubky, nepřekrmuj rybičky (krmivo je hlavním zdrojem fosforu) a hlavně je nutno dlouhodobě tyto pravidla dodržovat. Také by ti s hnědou řasou mohli pomoci často zatracovaní šneci okružáci. Uvidíš, že pokud vydržíš, tak řasa začne ustupovat a časem ji prakticky z akvária vymítíš. Toto je námi ověřený postup. Měj se pěkně.
Kniha návštěv  (Odpověď pro: calvus  Zobrazit původní příspěvek )
14.9.2004 0:00
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Ahoj, je to tak, obyčejné zářivky (žádné speciály), CO2 a držet živiny kvůli řasám na uzdě. My ještě využíváme pro přihnojování rostlin PMDD (v době bujení řas jen některé složky).
Kniha návštěv - nové téma
23.8.2004 0:00
Blanka   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Ahoj.To byste neveřili jakou já mám smůlu.Konečně jsem sehnala Ten filtr,v neděli jsem vyčistila akvárko a nastalo velké zapojování a instalace filtru.Když jsme to dali všechno do kupy a vítězně jsme ho spustili tak jsme zjistili že nefunguje.Takže ho musím zase vrátit.Ćerná řasa si žije po svém a je vidět že se jí u nás líbí.Ničim jí jak se dá.Do maleho akvárka jem koupila léčiva a zatim to vypadá že bakterie to vzdaly.Cichlidky cacadu už zase mají jikry .Co je máme tak za půl roku už po páté.Nejradši bych ten párek dala někomu kdo se zajímá o jejich chov.Jsou krásně červeně vybarvený.
Kniha návštěv - nové téma
29.7.2004 0:00
Blanka   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Ten okružák je asi on,je krásně červenohnědý a při růžové zářivce na rostlinky svítí červeně.Je velký něco málo přez centimetr.Ten druhý je menší tmavohnědý a někteří mají spoustu černých teček a šíleně se množí.Co myslíte mám zkusit na tu řasu ty pulce? Bojim se toho.V akvarku se zatim nic neděje tam kde ta řasa zbyla,tak tam pořád je.Mám ho už 5 dní potmě.Zatim ahoj.
Kniha návštěv - nové téma
28.7.2004 0:00
Blanka   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Ty řasy mám asi obě dvě.Jedna je malé černé trsy kolem listů tuhých rostlinek,a ta druhá je u hladiny,jsou to různě zatočené a prohýbané černé nitky.Četla jsem vaší přílohu o řasách,je perfektní.Tam jsem se dočetla co to je a co mám dělat.Šnek okružák je ten zatočený červený?Mám i tlustější hnědý,některá z těch potvor mi žere rostlinky.
Kniha návštěv  (Odpověď pro: Blanka  Zobrazit původní příspěvek )
27.7.2004 0:00
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Blanko, nepodléhej panice. Co to je černá řasa? Je to spíše povlak na rostlinách, který je tmavě zelený až skoro černý, nebo je to štětičková řasa (ruducha). Pokud je to první druch řasy, tak si s ním poradí například orkužáci. Ve druhém případě je to složitější, tam to chce redukovat mechanicky. Z rybek by ti mohla posloužit parmička černopruhá (pravá SAE).

Musím tě ale zklamat, žádný rychlý recept neexistuje, boj s řasou je dlouhodobá záležitost (alespoň měsíc). Když něco pomůže okamžitě, pomůže to jen na chvíli.

V prvé řadě je ale nutno zjistit příčinu prudkého přemnožení řas. Pravděpodobně je problém v příliš velkém množství živin ve vodě, které nedokáží rostliny spotřebovat, a které jsou roznášeny prouděním po celém akváriu. Zkontroluj tedy vodu (hlavně NO3 a fosfor), proveď odkalení s částečnou výměnou vody, naopak doplň rostlinky, necpi do vody acylpiriny, rostlinky nevyhazuj celé, ale jen nejvíce napadené listy, ostatní se spíše snaž očistit. A hlavně v tom všem musíš vydržet měsíc či dva, než se poměry v akváriu stabilizují. Naše akvárium prošlo podobným vývojem. Více najdeš v článku " řasou"
Kniha návštěv  (Odpověď pro: Martin  Zobrazit původní příspěvek )
6.7.2004 0:00
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Ahoj Martine, co se týká odstranění řasy z rostlinek, předpokládáme, že se chceš zbavit řasy jednorázově a že máš na mysli některý druh řasy (jako je např. štětičková řasa), který nejde odstranit mechanicky například otřením houbičkou. K odstranění této řasy jsme v nouzi nejvyšší použili roztok Sava (1 díl Sava a 20 dílů vody). Tento způsob se ale hodí jen k odstraňování řasy z tuholistých rostlin jako je například Anubias apod. Rostlinku jsme ponořili do tohoto roztoku na dobu asi čtyř minut a poté dobře opláchli. U našich anubiasů to pomohlo. U rostlin s jemnějšími listy by bylo nutno zkrátit dobu, po kterou je ponořena v roztoku. Problém ale je, že řasu nezahubíš a pokud rostlinku necháš v roztoku déle, pak zase poničíš ji. Tento způsob není univerzální a ani moc šetrný k rostlinkám, ale kromě otrhávání napadených listů jiný bohužel neznáme.


Jinak ale boj s řasou je dlouhodobější záležitost, a pokud nedosáhneš v akváriu rovnováhy, objeví se ti řasa na rostlinkách znovu. Pokud jsi se ještě nekouknul, zkus se podívat na náš článek o boji s řasou, kde jsou odkazy i na zkušenosti jiných akvaristů.
Historie hledání   Pokec   Zobrazit vše   |<   <<   >>   >|