Diskuse  (7. strana z 7)

Historie hledání   Pokec   Zobrazit vše   |<   <<   >>   >|  
Chronologicky řazené příspěvky: (záznamy jsou na řazeny od nejnovějšího po nejstarší)
Příspěvky diskutujícího:
Tommy
Hledat text:
Hledá se přesně zadaný text, bez rozlišení malých a velkých znaků.
Hledá se pouze v textu  příspěvků,  nehledá se podle jména či data.
Nové téma diskuse    Pokec    Otočit řazení
Číslo stránky:
Umírající ryby-pomoc  (Odpověď pro: jnatura  Zobrazit původní příspěvek )
11.11.2017 19:54
Tommy  (id: 370 )
[Odpovědět]
Dobrý den,
nenakoupili jste v posledních dnech nějaké nové ryby? Mohla by to být nějaká nemoc, přinesená z jiné nádrže. V každém případě bych zkontroloval pH vody, jestli vlivem přidávání CO2 nekleslo na úroveň, která rybám vadí. Přidávání CO2, pokud "bubláte z bomby", je třeba vypínat na dobu, kdy nesvítí světlo (noc) - neprobíhá fotosyntéza, CO2 se nespotřebovává rostlinami a ryby se mohou dusit. Pokud by se jednalo o nemoc, zkuste podle příznaků najít na internetu, o co by mohlo jít a řešit to nejlépe přesunem ryb do karantény s přídavkem léčiv (pokud nestačí zvýšená teplota a solný roztok).

Tommy
ancistrus do 60l  (Odpověď pro: good guy  Zobrazit původní příspěvek )
31.10.2017 18:48
Tommy  (id: 370 )  Autor editoval příspěvek 31.10.2017 18:58
[Odpovědět]
Měl jsem ancistruse (Ancistrus multispinnis) v akvárku 50 litrů - jeden pár - a dokonce se mi tam i vytřeli. Základní podmínkou je úkryt. Nejlépe kořen, klidně větší a členitější. Ancistrusy se musejí mít kde schovat, pak je jim celkem jedno, jak je nádrž velká. Zrovna nedávno se mi ten samý pár vytřel v nové společenské nádrži (180 litrů). Dneska jsem jich napočítal 30.
V menším akvárku jen třeba tolik nevyrostou, i když mně v té padesátce vyrostli do cca 6-7 cm.
nákup zářivek  (Odpověď pro: langosh  Zobrazit původní příspěvek )
5.3.2006 18:52
Tommy  (id: 370 )
[Odpovědět]
Souhlasím s Tebou, že spektrum zářivek není všechno. Jak tak sleduju diskuze okolo osvětlení (na tomto webu), mám pocit, že většina diskutujících neřeší problém "ŘASY x OSVĚTLENÍ" z toho logicky správnějšího konce (můj názor), tedy:
1/ umístění nádrže vůči dosahu slunečního světla
2/ osvětlení (typ a výkon) v poměru k velikosti nádrže
3/ množství hnojiv a "stavebních látek" pro rostliny ve vodě

Většina se uchyluje k tomu, že za vším stojí nevhodné (nebo málo výkonné) osvětlení nádrže, ovšem faktorů je zpravidla více. Pro prevenci zamezení růstu řas bych tedy nejprve řešil vhodné umístění nádrže - tedy aby na něj dopadalo co nejméně slunečního světla.
Partner rubriky
Partner rubriky
CO2  (Odpověď pro: Andy2  Zobrazit původní příspěvek )
24.2.2006 23:19
Tommy  (id: 370 )
[Odpovědět]
Nevím jak Ty, ale já osobně kupuju drobnosti a levnější věci raději přímo v nějaké akvaristické prodejně. A pokud vím, tak zrovna výrobky od Rataje jsou velice rozšířené, takže mi přijde zbytečné objednávat to z e-shopu na dobírku a platit poštovný a balný. Jo, ceny Český pošty už nejsou co bejvaly...

PS: Ale proti gustu žádný dišputát.
Světlo  (Odpověď pro: Martin L.  Zobrazit původní příspěvek )
24.2.2006 18:22
Tommy  (id: 370 )
[Odpovědět]
Souhlasím s MYNem, negativum LED diod spočívá právě v jejich nízké svítivosti, což je parametr, který se projeví zejména při osvětlení vyšší nádrže.

Ale jinak pro osvětlení hodně nízkých nádrží (např. rozplavávačky pro malé tetry) by to mohlo být zajímavé řešení (zejména z hlediska min. odběru elektřiny). Akorát nemám ponětí o spektru vyzařovaného světla; asi bude hrát roli barva diod.
CO2  (Odpověď pro: Andy2  Zobrazit původní příspěvek )
24.2.2006 18:06
Tommy  (id: 370 )
[Odpovědět]
Já teda dost dobře nechápu, proč jsi obětoval nějaký dvě kila za nějaký test na KH+GH, když na určení množství CO2 stačí dva testy např. od Rataje (AKVIN a KARBON) za necelých 100,-Kč.

Už jsem to tady nedávno psal, ale klidně to zopakuju:

Obsah CO2 určíš následovně (pomocí testerů fy RATAJ):
1/ testerem AKVIN změříš pH (dle přiloženého návodu) a zjistíš jeho hodnotu dle přiložené barevné stupnice;
2/ testerem KARBON (dle návodu) zjistíš hodnotu UT (nezapomeň přidávající kapky počítat a pak vydělit dvěma, jinak Ti vyjde nesmysl);
3/ dle tabulky, uvedené na testeru KARBON zjistíš, jestli máš v nádrži CO2 dost nebo málo

Pozn. UT = uhličitanová tvrdost (jednotka 1°dKH)
řasy  (Odpověď pro: tom.malina  Zobrazit původní příspěvek )
22.2.2006 20:40
Tommy  (id: 370 )
[Odpovědět]
1/ Kelviny - viz http://planta.aquariana.cz/osv_rostl_nobg.htm. Jinak zkráceně čím víc Kelvinů, tím více modré složky ve spektru a tím je světlo více "bílé" a tedy studené. Člověk vnímá pozitivněji teplejší tóny (méně Kelvinů).

2/ Jedna žárovka 15W na 18-ti litrové akvárium je v pohodě, možná při té výšce by se hodila i žárovka 40W. Je třeba si uvědomit, že kompaktní zářivka s výkonem 18W je totéž, co žárovka 75W ! Poměr W/litr se používá při osvětlení zářivkami a Tobě tedy vycházela hodnota 1W/litr (18/18), přičemž za dostačující se považuje 0,4-0,6W/litr. Je to ale vždy individuální-viz případ mé nádrže (hlavně záleží na výšce nádrže). Jinak příčinou růstu hnědých řas bývá spíše nedostatek světla, než jeho přebytek, takže těžko říct, v čem je problém právě u Tebe.
Testy  (Odpověď pro: Los_Andrlos  Zobrazit původní příspěvek )
22.2.2006 20:25
Tommy  (id: 370 )
[Odpovědět]
A) Pokud už máš zaběhlé akvárko a spíš větší (100 litrů a více), pak bych to u bezproblémové nádrže asi moc neřešil - myslím, že stačí test na pH a UT (uhličit.tvrdost), aby se dalo určit množství CO2 (kvůli rostlinám), příp. ještě test na NO2 (pro řešení náhlého zhoršení stavu či umírání ryb).

B) Pokud teprve uvažuješ o založení nádrže, pak bych spíše doporučil dodržet základní zásady při zakládání - tj. vložit písek + nalít vodu a spustit filtraci (alespoň týden), nakoupit a zasadit nějaké rychlerostoucí rostliny (Egeria densa, Microsorium pteropus, Hygrophila polysperma, Vesicularia dubyana, apod.) + topení a osvětlení (1-2 týdny). Teprve poté nakoupit prvních několik ryb (u hejnových hejno jednoho druhu stačí). Při bezproblémovém průběhu postupně osadit další ryby. Testy (dle A) lze také dokoupit podle potřeby.

Největší chyby se právě dělají při zakládání (nejhorší varianta = nákup všeho najednou) a pak dost často přichází rychlé zklamání z neúspěchu. Akvárium s rybami je "ŽIVÝ ORGANISMUS" a podle toho s k němu musíme chovat. Je dobré se tedy držet klasického českého přísloví: "PRÁCE KVAPNÁ MÁLO PLATNÁ !".
řasy  (Odpověď pro: tom.malina  Zobrazit původní příspěvek )
22.2.2006 18:20
Tommy  (id: 370 )
[Odpovědět]
Řeknu Ti, 18W zářivku na 18-ti litrové akvárko, to je teda fičák ! To těm rybám nezávidím. Mám nádrž cca 52 litrů a svítím 9W kompaktní zářivkou (Tc = 2700 K); rostliny rostou jak divý a i vizuálně se mi osvětlení jeví jako dostačující. Docela by mě zajímalo, jestli nejsou ryby ve Tvém akvárku vystresované - rostlin pomálu (málo ukrytu) a tolik světla...?

Jinak problém s řasami může pramenit z toho studeného světla klasické (a většinou i levné) kompaktní zářivky - studené odstíny (BÍLÁ, DENNÍ BÍLÁ) obsahují obvykle dost modré složky ve vyzařovaném spektru, kterou mají řasy moc rády, ňam ňam.... Zářivku, kterou používám na osvětlení své nádrže, najdeš zde http://www.brilux.bg/default.asp?wybor=2&...)
17.2.2006 17:44
Tommy  (id: 370 )
[Odpovědět]
Souhlasím s tím, že obchodní řetězce nedělají s reklamací žádné cavyky - i když je rozmach řetězců pro řadu malých prodejců asi dost likvidační, chovají se řetězce v případě reklamace obvykle dost seriózně.
To je pro zákazníky v ČR dost zásadní, protože za 40 let socialismu (před listopadem 89) se český zákazník "naučil" moc si nevyskakovat - konkurence byla nulová a nikdo si to nechtěl s prodavačem v prodejně blízko svého bydliště rozházet (aspoň tak si to vysvětluju já).

Bohužel (pro malé prodejce) se od sam.revoluce řada z nich (někteří dodnes) chovají takovým způsobem, že se vůbec nedivím lidem, co se radši seberou a jdou si koupit to co potřebují do TESCA nebo HYPERNOVY. Při reklamaci je to potom dost velkej rozdíl - donutit totiž malého obchodníka, aby vrátil peníze nebo uznal reklamaci je obvykle nadlidský úkol a mnohým se z jednání těch "prodavačů" (ve většině však spíše podavačů) dělá dost špatně od žaludku...

Takže řetězce jsou v pohodě, i když třeba ryby nebo rostliny bych si tam nekoupil.
16.2.2006 11:11
Tommy  (id: 370 )
[Odpovědět]
Můžeš, prosím, uvést typ a výrobce topení, které Ti přestalo fungovat ? To abychom se všichni poučili a příp. si vybrali raději jiného výrobce. Pokud přidáš ještě název a adresu obchodu, kde Ti s reklamací dělají problémy, jistě to někteří ocení.

Díky a přeji hodně zdaru s vyřízením.

Btw: Člověk si nesmí nechat nic líbit, protože na to mnoho obchodníků spoléhá - dost "otrlí" v tomto směru jsou hlavně obchodní řetězce.
Světlo  (Odpověď pro: Miloš  Zobrazit původní příspěvek )
15.2.2006 11:52
Tommy  (id: 370 )
[Odpovědět]
Pokud chceš, aby Ti někdo poradil, jaké máš zvolit osvětlení pro své akvárium, nestačí uvést objem 230 litrů. Důležité jsou hlavně rozměry (délka, šířka a výška), podle nichž se dá navrhnout osvětlení - délka zářivkových trubic je různá dle výkonu (30W/cca 600mm; 36W/cca 1200mm, atp.), žárovkové osvětlení je nehospodárné a způsobuje (hlavně v létě) problém s přehříváním nádrže. Doporučuji Ti nastudovat např. web http://planta.aquariana.cz/osv_rostl.htm nebo http://www.akvarijni.cz/zacatky.htm
Divný úhyn  (Odpověď pro: Jiřík  Zobrazit původní příspěvek )
14.2.2006 19:36
Tommy  (id: 370 )
[Odpovědět]
Souhlasím s tím, že u vody s vysokou tvrdostí nelze snadno snížit pH. Nepředpokládám ovšem, že když máš v téměř 300-litrové nádrži více než 15 druhů rostlin, hrozí to, co jsem uvedl ve svém příspěvku.
Bohužel ovšem přispěvatel STATUS neuvedl množství a druhové zastoupení rostlin v problémové 60-ti litrové nádrži své kamarádky. A určitě se shodneme na tom, že v malé nádrži se biologické parametry vody mění jinak než ve velké (Tvůj případ).

Prostě není nad to, když se při žádání o pomoc v akvaristice uvede max. množství informací o nádrži. Tím spíš, že jde o podivný a těžko vysvětlitelný úhyn některého druhu ryb.
Divný úhyn  (Odpověď pro: status  Zobrazit původní příspěvek )
14.2.2006 11:56
Tommy  (id: 370 )
[Odpovědět]
Pečlivě jsem pročetl celou anabázi s podivným úhynem živorodek v nádrži Tvé kamarádky. Pořád dokola se řešila výměna vody, výkaly živorodek, překrmování...

Jak jsem si přečetl v Tvém 1.příspevku, uvedl jsi, že kamarádka má v nádrži i rostliny rodu Cryptocoryne. Docela by mě zajímalo, jestli v její nádrži nepřevažují rostliny Cryptocoryne affinis (kr. červená) - tyto rostliny jsou známé tím, že ovlivňují pH vody v nádrži směrem dolů, tedy že okyselují vodu; uvedená rostlina má údajně dokonce schopnost (při velkém množství v nádrži) "udusit" ostatní rostliny a okyselit vodu tak podstatně, že to může ohrozit i život některých druhů ryb. Sám jsem s tím měl problém v nádrži cca 30 litrů, kdy jsem dlouho nebyl schopen přijít na to, proč je pH vody stále kolem 5,8-6,2 a pouze krátkodobě se mi povedlo pH zvýšit pomocí přípravku STABILAN (Rataj).

Takže bych nejprve prověřil množství kryptokoryn v nádrži a následně hodnotu pH - pro živorodky se obecně doporučuje spíše zásaditější voda (pH=7,0-7,2). Špatné osvětlení může být pro stínomilné kryptokoryny výrazně prorůstovým faktorem.
CO2  (Odpověď pro: Andy2  Zobrazit původní příspěvek )
14.2.2006 11:29
Tommy  (id: 370 )
[Odpovědět]
Obsah CO2 určíš následovně (pomocí testerů fy RATAJ):
1/ testerem AKVIN změříš pH (dle přiloženého návodu) a zjistíš jeho hodnotu dle přiložené barevné stupnice;
2/ testerem KARBON (dle návodu) zjistíš hodnotu UT (nezapomeň přidávající kapky počítat a pak vydělit dvěma, jinak Ti vyjde nesmysl);
3/ dle tabulky, uvedené na testeru KARBON zjistíš, jestli máš v nádrži CO2 dost nebo málo

Poznámka (tip): Při určování UT obvykle nejdřív nakapu do odměrky s vodou asi tak 10 kapek indikátoru (protože UT obvykle bývá víc než 5°dKH), pak to promíchám a pokračuju po 2 kapkách s promícháním, dokud se barva roztoku nezmění na oranžovo červenou. To uvidíš sám, že ten roztok bude postupně světlat a přecházet z tmavěmodré do světlemodré.
CO2  (Odpověď pro: Andy2  Zobrazit původní příspěvek )
12.2.2006 23:31
Tommy  (id: 370 )
[Odpovědět]
Obsah CO2 ve vodě se určuje podle 2 parametrů: pH a UT (uhličitanová tvrdost).

Pokud změříš pouze hodnotu pH, nic tím nezjistíš o obsahu CO2. I přesto, že je obecně doporučováno, aby hodnota pH vody v akváriu byla mezi 6,5-6,8, můžou rostliny strádat nedostatkem CO2 (při vysoké UT).

Pokud si zakoupíš tester na UT (třeba od Rataje je to KARBON za nějakých 50,-Kč) a k tomu ještě tester na pH (Rataj - AKVIN, o něco levnější), získáš za nějakých 100,-Kč na cca 1 rok (přibližná použitelnost obou testerů) možnost zjišťovat obsah CO2 v nádrži. To je, dle mého názoru, finanční položka v dnešní době v podstatě minimální (myslím tedy 100,-Kč/rok).
BIOFILTR OD RATAJE  (Odpověď pro: dejna  Zobrazit původní příspěvek )
12.2.2006 16:34
Tommy  (id: 370 )  Autor editoval příspěvek 12.2.2006 16:40
[Odpovědět]
Máš asi na mysli, jestli na čerpací hlavu (Circulator) můžeš nasadit různě velké vložky (kvádry) z PUR pěny, ne ?

Osobně si myslím, že ve velikosti kostky z PUR pěny (tedy filtrační vložky) není problém. Čím menší filtr.vložka je, tím je také menší objem pro vlastní filtraci a také pro osídlení nitrifikačních baktérií. Filtr s menší filtr.vložkou také ztrácí dříve na výkonu, protože se vložka dříve zanese a tím se sníží možný průtok vody filtrem - s tím je také třeba počítat při uvažování o výkonu čerpadla.

Jestli jde nasadit Tebou uvedená filtrační vložka na čerpadlo Circulator 650 je třeba vyzkoušet. Pokud by otvor pro nasazení byl příliž malý, není nic jednoduššího, než ho nůžkama zvětšit na odpovídající. Pokud bude otvor velký, bylo by nutné vůli mezi sáním a vložkou něčím vymezit, což není asi tak velký problém (např. odstřižkem ze staré molitanové vložky).
11.2.2006 22:03
Tommy  (id: 370 )
[Odpovědět]
Zkus pročíst pojednání na tomto webu http://planta.aquariana.cz/osv_rostl_nobg.htm a mnohé z toho, co Ti odpovím, bude hned jasné. Pojednání je sice poměrně dlouhé, ale po jeho detailním přečtení získáš dost velký přehled o osvětlování (nejen) v akvaristice, především s ohledem na požadavky růstu rostlin (přičemž uznávám zásadu: zdravé rostliny = zdravé a krásné akvárium).

Kombinace bílé a "speciální" zářivky Ti (resp. Tvému akváriu) pravděpodobně nepřinese to, co si od toho slibuješ. Poněvadž jsi psal o 2 ks linár. zářivek, budu nadále brát toto za bernou minci - pokud použiješ 2 trubice, ta speciální bude vydávat nižší světelný tok (viz uvedené pojednání, kterému věřím) a její životnost bude nižší, nehledě ke "zbytečně" vynaloženým financím navíc za specialitu.

Tedy se spíše přikláním k použití dvou bílých zářivek - jednu z nich bych volil se spektrem BÍLÁ, tu druhou spíše ve spektru TEPLE BÍLÁ. Typ BÍLÁ bude vyzařovat světlo s lepším podáním barev, typ TEPLE BÍLÁ zase vyzařuje světlo s vyšším obsahem červené a žluté složky (a s menším podílem modré složky), což je vhodné pro většinu rostlin a také to zpříjemňuje osvětlení nádrže. Teple bílé světlo je pro oči příjemné (asi každý zná rozdíl mezi osvětlením místnosti bílými zářivkami a žárovkami).

Osobně se přikláním k názoru, že modrá složka světla u zářivek (hlavně u spektra BÍLÁ A DENNÍ BÍLÁ) způsobuje problémy s růstem řas (hlavně štětičkatých). Nemusí to být ovšem vůbec pravda.
11.2.2006 21:11
Tommy  (id: 370 )
[Odpovědět]
Z dalších krmiv můžu doporučit krmiva fy SERA (http://www.sera.cz/) - tablety na dno nebo k přilepení na sklo. Pancéřníčky (Corydoras) také občas krmím tabletami fy DAJANA (http://www.dajanapet.cz/cz/products/tablets_...), které nejsou příliž drahé a ryby je ochotně přijímají (při častějším krmení trošku kalí vodu). Odletující kousky tablet také sbírají neonky, nikdy si to nenechají ujít.
Ke kvalitnějším (a také dražším) krmivům patří rozhodně výrobky německé fy TETRA (např. http://www.pets.cz/shop/shop.asp?show=objedn...) - mimochodem na webu http://pets.cz/shop/index.asp najdeš i další druhy krmiv (vč. mražených).
11.2.2006 17:30
Tommy  (id: 370 )
[Odpovědět]
Napadají mě asi tak 2 řešení:
1/ topná podložka - prodává se to, myslím, do postele - může být problém se zátěží takové podložky a problematická je regulace teploty. Lze asi taky vyrobit z odporového drátu a tepluvzdorné tkaniny (napájení raději přes transformátor, nutné větší znalosti z elektrooboru). Topnou podložku lze také umístit k zadní stěně akvária z příčkami (samozřejmě zvenku !) - pak bude ohřívat celou zadní stěnu.
2/ propojení nádrží - průtočné nádrže v uzavřeném cyklu s čerpadlem a topením - složitější provedení nádrže, ale snažší provedení ohřevu a regulace teploty.
11.2.2006 17:20
Tommy  (id: 370 )
[Odpovědět]
Mražené nítěnky, pokud vím ze své vlastní zkušenosti, nejsou příliš vhodným krmivem - proces mražení totiž nítěnky velice naruší a po rozmražení vznikne doslova kaše. Dalším problémem u mražených nítěnek je to, že člověk nikdy neví, v jakém stavu byly nítěnky před mražením. Chci tím říct, jestli prošly tzv. očišťovací kůrou (byly nechány několik dní bez potravy za současného proplachování čistou vodou), která se doporučuje u živých před zahájením zkrmování.

Nítěnky se totiž (zpravidla) odlovují v nepříliž čistých místech - v odpadových stokách a v bahně - takže jejich útroby mohou obsahovat pro ryby nebezpečné látky (např.těžké kovy).

Z mražených krmiv bych spíše doporučil mražené patentky (červené larvy pakomárů), které jsou sice tužší, ale to je při mražení spíše jejich výhoda. Živé patentky bývají pro malé rybky hůře konzumovatelné.

K používání mražených krmiv: před zkrmováním nechávám krmnou dávku patentek rozmrznout v plastovém kelímku, až dosáhnou zhruba pokojové teploty a pak je pomocí špejle dávám do akvárka. Vodu se zbytky, která zbyde, vyliju do odpadu - v nádrži by akorát zkalila vodu.
11.2.2006 17:01
Tommy  (id: 370 )
[Odpovědět]
Jen na okraj: Tvůj dotaz se mi líbí - oceňuji, že jsi nejprve pročetl nejrůznější diskuze na toto téma a teprve potom si položil svůj dotaz (vč. uvedení důležitých údajů).

Teď můj názor:
Z uvedenéch rozměrů nádrže pro Tebe jednoznačně vychází (při použití lineárních zářivk. trubic = Tebou nazvané "klasické zářivky") max. výkon jedné trubice 30W (délka cca 89,5 - 89,9cm), protože výkon 36W odpovídá délce trubice 120cm. Tedy pokud bys nepoužil trubice menšího výkonu (ve větším počtu). Při použití 2 ks trubic 30W bys dosáhl poměru 0,4W/litr.
Dle výrobců to vypadá asi tak, že např. OSRAM Lumilux 30W/21 dosahuje sv. toku 2350 lm (http://www.e-light.cz/catalogue/list.php?cat...), ale cena 1 trubice je kolem stovky. Philips vyrábí trubice TL-D 30W, které dosahují sv. toku 1825 - 2100 lm (http://www.prismaecat.lighting.philips.com/P...), cenově jsou trochu výhodnější (kolem 85,-Kč - http://www.emas.cz/ceniky/EMAS12.HTM).
U varianty 4x trubice 18W lze dosáhnout sv.toku 5400 lm (4x OSRAM Lumilux 18W, cena cca 50,-Kč/1 trubice), je ovšem nutné uvážit nutnost použití buď 2 ks dvouzdrojových předřadníků nebo 4 ks jednozdrojových (klasické tlumivky nebo elektronické předřadníky). A trubice by bylo nutno ve svítidle osadit prostřídaně (tedy s přesahem mezi sebou = na okrajích nádrže by byla intenzita osvětlení menší než na krajích). U této varianty se dostaneš k poměru 0,48W/litr, tedy o něco více.
Otázka prosvětlení nádrže v celém sloupci je hůř zodpověditelná. Asi bych se tím tolik nezabýval, neboť předpokládám, že v nádrži stejně budeš mít rostliny s různými nároky na světlo a různého vzrůstu. Takže vyšší rostliny Ti budou zastiňovat ty nižší a problém nároků na světlo lze řešit způsobem umístění v nádrži (tzn. vyšší rostliny osadit do krajů a dozadu a rostliny s vyššími nároky na světlo do středu a do popředí). Ryby také mají rády místa v nádrži, kde je spíše stín, je to pro ně prostor, kde se lze schovat.
Doufám, že jsem Ti svým příspěvkem spíš nezamotal hlavu - resumé je tedy buď 2 trubice á 30W, nebo 4 ks á 18W; výrobce a typ bude závislý především na Tvých finančních možnostech a představě o druhovém obsazení rostlin.
6.2.2006 21:18
Tommy  (id: 370 )
[Odpovědět]
Dotaz M42ORION:
Mám ještě otázku na jiné téma, je někdo z HK a okolí ? Do jaké akvaristiky chodíte pro rybky ?

Jsem z Dobrušky, v Hradci je známá akvaristika na Velkém (Starém) náměstí - mají tam celkem velký výběr, ceny odpovídají HK (jsou tedy vyšší); jinak tam mají mnoho akva techniky i krmiv.
Jinak přímo v Dobrušce jsou chovatelské potřeby (spolu se zahradnickými) proti Geospolu kousek od pošty. Výběr ryb není nijak oslnivý (převážně), ceny ryb také neoslňují (vzhledem k jedinému obchodu v Dobrušce se není čemu divit) a jejich stav je mnohdy diskutabilní.
Dobrou zkušenost s nákupem ryb mám v Novém Městě nad Metují (u Rychty) - přijatelný stav ryb a příznivé ceny nejen ryb v kombinaci s vlídnou obsluhou je dobrou vizitkou (pozn. nejsem majitelem ani spolumajitelem tohoto obchodu, natož rodinný příslušník majitele).
Historie hledání   Pokec   Zobrazit vše   |<   <<   >>   >|