Diskuse  (1. strana z 289)

Historie hledání   Pokec   Zobrazit vše   |<   <<   >>   >|  
Chronologicky řazené příspěvky: (záznamy jsou na řazeny od nejnovějšího po nejstarší)
Hledaný text:
rostliny
Hledat text:
Hledá se přesně zadaný text, bez rozlišení malých a velkých znaků.
Hledá se pouze v textu  příspěvků,  nehledá se podle jména či data.
Nové téma diskuse    Pokec    Otočit řazení
Číslo stránky:
Kniha návštěv - nové téma
2.1.2005 0:00
Márty   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
To Xera: nejlepsi je se zkontaktovat s lidma co maji akvarka a rostliny a povymenovat oddenky, da se to dobre posilat postou. Kdyz budes chtit udelame nekdy obchod :) ale pravda je ze vsechny rostliny takhle mnozit nejde. ja sem ale zatim nekouil ani jednu, ale Irca uz objednala nejake barevnejsi u AQUA DAHO nebo kde. tak 300 nas to bude stat, ufff
Kniha návštěv - nové téma
2.1.2005 0:00
xera   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
no doufam ze se mi nepustej do rostlin :)) protoze zase nechci davat 900 za novy rostliny, proc ty rostliny stojej tak hodne :))
Kniha návštěv - nové téma
23.12.2004 0:00
Tommy   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Pro Mártyho:
Podle fotek Tvého akvária si myslím, že na 99% je Tvá rostlina (se 40 cm oddenkem, ze ktrého vyrůstají listy) Microsorium pteropus - hnědovka křídlatá (tzv. studenovodní kapraď), která snáší dobře i nízké teploty (18°C) a je vhodná k tetrovitým rybám. Sám jsem totiž majitelem několika kusů této rostliny, proto jsem jí poznal. Měj se a ať se daří. T.
Partner rubriky
Partner rubriky
Kniha návštěv - nové téma
22.12.2004 0:00
Márty   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Tak dnes jsem nedočkavý večera, dovezou mi akvárko!!!! Nakonec mám to 60x30x50, za cvhíli jdu koupit štěrk, topítko a filtr. Včera jsem dostal rostliny. Myslím že jde o Tiger lotus green a Anubias barteri(ta je to určitě - a fakt hezká) pokud jse o tu první rostlinu, je od známého a je opravdu obrovská a má dlouhý kořen,který vytváří oddenky,takže se táhne asi přes 40 cm. Zajímavé, listy jsou dlouhé a široké, bojím se že když ji dám do akvária tak zachvíli budu moct dělat salát jak se rozroste a zahluší to všechno. Co si myslíte vy, posílám odkaz na foto. Akvárium má rozměry 35x21x22. http://marty.kvalitne.cz/Hobby/Akvarium.html
Kniha návštěv  (Odpověď pro: Vlad.Slunečko  Zobrazit původní příspěvek )
21.12.2004 2:00
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Do čeho jsou rostlinky zasazeny? Jakou má písek zrnitost? Pokud by byl hrubší (5-10 mm) může při sázení dojít k poškození (pomačkání) kořenů a jejich následnému uhnívání. Kořeny mohou také uhnívat proto, že se rostlince nedaří jako celku, to znamená, že nemá dostatek odpovídajících živin a světla. Jak jsou na tom tvoje rostlinky, prospívají? Navíc pokud si rostlina buduje mohutnější kořenový systém (některé rostliny používají kořeny jen k uchycení a nečerpají jimi živiny), určitě ji neprospívá, když se po zakoření opětovně vytahuje. Tím pádem vlastně nemá šanci pořádně zakořenit. U jakých rostlinek ti vlastně kořínky uhnívají?
Kniha návštěv - nové téma
16.12.2004 0:00
ada   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Mohli by jste mi někdo prosím poradit?Mám poměrně zaběhnuté akvárium.Ryby- skalár a čichavec,tetra krvavá.Rostliny- Echinodory.Udělal se mi bílý zákal ve vodě a nemůžu se ho zbavit, ani když vyměním část vody.Žádné mrtvolky jsem nepostřehla ani rostliny nejeví známky hynutí, tak nevím co stím.Děkuju za rady.
Problém s rostlinkami  (Odpověď pro: Lubík  Zobrazit původní příspěvek )
13.12.2004 0:00
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Světla máš určitě málo, chtělo by to jednu, ale spíše dvě zářivky 15W přidat. Druhý problém to je průšvih. Co se týče NO2, tak to by jsi v akváriu vůbec neměl naměřit (to rybičkám nesvědčí a rostliny ani řasy ho nezpracují). Pokud ti filtr pracuje správně, určitě by měly nitrifikační bakterie, které v něm žijí, zpracovat veškerý NO2 na NO3. Přebytek NO3 vzniká pravděpodobně překrmováním, nebo máš přerybněné akvárium. Můžeš jej řešit pravidelnou výměnou vody (třeba i jednou týdně 1/3 akvária). Jaký vliv má na bakterie reverzní osmoza to ti bohužel nepovíme, nemáme totiž s tímto zařízením žádné zkušenosti.
Kniha návštěv - nové téma
9.12.2004 0:00
Tommy   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Ahoj. Tak s vytřením ancistrusů to nedopadlo (teda asi). Samec se od úterního večera pohybuje po nádrži a po mladých ani stopy - až na shluk jiker, nebo spíš prázdných jikerných váčků, které se pohybovaly nade dnem a neónky do nich občas zobly. Takže bohužel, snad příště. Z neónek v karanténě dvě zahynuly, jednoho samce jsem asi po týdnu přelovil do společenské nádrže a tam se docela zotavil. Ještě jedna samice zůstala v karanténní nádrži (elementka 5 litrů) a stále žije a přijímá potravu, i když se zdá, že dosud není zdravá (po tělě má stále pár bílých skvrnek). Jinak jsem zaznamenal změnu v růstu rostlin - už dlouho mám v nádrži hnědovku (Microsorium pteropus), kterou mi už nějakou dobu trápí štětičková řasa a tím dost dospělích listů odumírá. Asi před měsícem jsem zakoupil do nádrže doušku (Egeria densa), pro změkčení vody, douška se krásně rozrůstá a hnědovka začala vyhánět nové listy a množí se. Takže si myslím, že se kvalita vody mění, což příznivě působí nejen na ryby (ancistrusy se začali třít), ale i na rostliny (hnědovka a Hygrophila).

Pro Jásona:
S krmením ryb se mi osvědčil jednodenní půst v každém týdnu a obecně můžu říct, že pokud krmím ryby méně (někdy celý víkend nejsem doma a tedy nekrmím) nevadí to rybám tolik, jako když bych je spíše překrmoval (což jsem dělal dříve). S množstvím krmení také souvisí kvalita vody, která se tolik nemění a tedy nehrozí zákal nebo rozklad krmiva a vznik nežádoucích látek. K likvidaci zbytkového krmiva na dně se výborně hodí pancéřníčči (např. Corydoras paleatus) a také šneci.

Mnoho zdaru a krásných zážitků v akvaristice přeje všem Tommy.
Kniha návštěv - nové téma
8.12.2004 0:00
zuzka   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Ahojky lidičky. Jsem zvířátkomil a tak mi manžel koupil k Vánocům (předčasně) 150litrové akvárium.Je vestavěné ve skříni se zabudovanými zářivkami.Může mi někdo poradit co do něj??Jaké rostliny a rybky?Chtěla bych něco nenáročného.Zatím jsem akvárium neměla.Děkuji moc za rady.
Kniha návštěv - nové téma
27.11.2004 0:00
anjin   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Ahoj po nějaké době... Jak vidím, tak vaše kniha návštěv se hezky rozjela. Stejně jako vaše akvárium a rostlinky v něm. Já už z toho začínám být docela smutnej. Koupil jsem pmdd, svítím jako o záchvatu měním 50 litrů vody každý 3 týdny. A výsledek? Z echinodorů je pár chudáčků (tenellus a quadricostatus již zkompostovatěly), které se ani zdálky (tak z 200 metrů snad) nepodobají těm, co jsem nasadil. Tiger lotus red odešel do věčných lovišť a green ho následuje. Původně nádherně rostlá hygrophilla angustifolia pomalu odchází, z Ceratopteris ceratopterides zbylo jen pár mladých plovoucích na hladině (kde se jim zřejmě skvěle daří). Jediné co pořád roste jsou Vallisneria gigantea, Microsorium pteropus a snad i ta cryptocoryna. Fakt nevím... asi si zařídím akvárko zarostlé jen giganteou a do toho pohodím kořen s m.pteropus. Do popředí nasadím tu cryptocorynu a bude to. Ovšem, zajímá mne Váš názor: Pavel Kratochvíl (Kratas z aqualandu) mi vnukl myšlenku: možná že rostliny odchází nadbytkem světla. Svítím 11 hodin denně 4 zářivkama o 18W. Výška vodního sloupce je asi 45 cm a hladinu tak z 1/4 - 1/3 zakrývají dlouhé listy Vallisnerií ... co vy na to?
Kniha návštěv - nové téma
8.11.2004 0:00
Lubík   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
ahoj vím že jsem asi otravný ale rosliny submerzní rostou i emerzně zcela bez problému což nový výzkum prokázal viz http://www.rataj-spk.cz/monatze/Tomovarubrik.... A ještě abych pořád rataje nechránil má nekvalitní rostliny, kvalitní rostlinky jsou od www.agroholding.cz. .

Text původního příspěvku byl zkrácen, neb lepší je to s obrázky viz. odkaz na originál. Tímto se Lubovi omlouváme za zkrácení jeho příspěvku.
Kniha návštěv  (Odpověď pro: Pavol  Zobrazit původní příspěvek )
3.11.2004 1:00
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Co se týče hnojení, my místo různých přípravků se železem hnojíme pomocí PMDD (viz. otázky a odpovědi), ve kterém jsou obsaženy veškeré stopové prvky potřebné pro růst rostlin, ale to asi nebude hlavní problém. V popisu akvária se vůbec nezmiňuješ o osvětlení, které je velmi důležité pro správný růst rostlin. Je ve tvém případě dostatečné?. Kromě toho je též nutné si uvědomit, že většina prodávaných akvarijních rostlin není pěstována submerzně, tedy pod vodou, ale emerzně (na vzduchu). Pokud si takovou rostlinu zasadíš do akvária, nejdříve velmi bujně roste, pak začne stagnovat a po čase vytvoří submerzní listy a opět se má čile k světu. Není toto náhodou tvůj problém? Také ne každá rostlina se hodí do každého složení vody, i toto by jsi si měl ověřit. A z vlastní zkušenosti ti můžeme říci, že některé rostliny např. Micranthemum micranthemoides nám stagnovali půl roku, než začli znovu bujně růst. S rostlinkami i s rybičkami holt musí mít člověk trpělivost.
Kniha návštěv  (Odpověď pro: Michal Strnad  Zobrazit původní příspěvek )
8.10.2004 0:00
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Ahoj, co se týče velikosti avária, tak 25 litrů je opravdu hodně malé akvárium (to je asi tak 40x30x21 cm). Pokud by jste na to měli místo, lepší by bylo akvárium alespoň dvojnásobného objemu, aby rybičky měly kde plavat. I tak by do takového akvária měly přijít rybičky menší, takže pozor na jejich velikost až dorostou. Navíc u akvárií platí: čím menší, tím pracnější na údržbu. Co se týká vzduchování, není nutné, pokud v akváriu nebude moc ryb a bude v něm dostatek rostlin. Ve většině případů se také o dostatek kyslíku ve vodě postará filtr pro filtrování vody v akváriu. Co se týče svícení, určitě by se v akváriu mělo svítit. Ať už kvůli rostlinkám, tak i kvůli rybičkám. Navíc by akvárium nemělo stát na místě přímo osvětleném sluníčkem. Pokud budete mít v akváriu živé rostliny, je nutné jim zajistit i dostatek světla. Když se svítí zářivkami, doporučuje se minimálně 0,5 W příkonu na 1 litr objemu akvária. Pozor ale na to, aby osvětlovací kryt nebyl úplně uzavřený, aby nedocházelo k nadměrnému ohřevu vody. V případě, že nebudete mít živé rostlinky, stačí i méně výkonné osvětlení. Svítit by se mělo asi tak 12 hodin denně.


Co se týče rybiček a rostlinek, nechte si poradit v nějaké akvaristice podle toho, co se vám bude líbit. Hezké jsou neonky, tetry císařské nebo krvavé, razbory klínoskvrnné a spousta dalších. Určitě si přikupte i nějakého ancistrusa a popřípadě i pár pancéřníčků (např. pandy), aby vám zbírali i potravu, která spadne až na dno. K rybičkám můžete přidat i jednu ampulárii (šnek). Uvidíte že bude zajímavé pozorovat co vyvádí. I u rostlinek si dávejte pozor na velikost. Některé (např. Echinodorus horemanii red), pokud se jim daří, jsou opravdu náročné na místo.


Pokud ale budete akváriu věnovat pravidelně trochu času, určitě budete mít radost z každého pohledu na něj. Jenom je potřeba si uvědomit, že když se do toho pustíte, musíte vydržet, aby rybičky nakonec nebyly chudáci.
Kniha návštěv  (Odpověď pro: Mirka  Zobrazit původní příspěvek )
29.9.2004 0:00
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Ahoj, přiznám se, že je těžké říci, čím to je. Rozhodně obě rostliny jsou vhodné pro akvária, takže to není tím, že by se jednalo o rostlinky vhodné spíše do terárií. Možná, že než jsi je zakoupila, byly pěstovány emerzně (nebyly pěstovány pod vodou), takže listy, které měly před zasazením do akvária odejdou, ale měly by je nahradit nové. Samozřejmě může být problém s dostatkem světla a živin. Obě rostlinky mají doporučováno osvětlení zhruba 50 W příkonu zářivek na 100 litrů objemu akvária. Také můžeš zkusit přihnojovat pomocí PMDD, popřípadě přidávat CO2, ale to je již technicky náročnější. Problémy mohou rostlinkám způsobovat též léky, pokud jsi léčila nějakou chorobu. I některé rybičky jim dokáží dát pořádně zabrat, ale to asi nebude tvůj případ. No a někdy se nakonec člověk musí smířit s tím, že se bohužel nebude některému druhu v jeho akváriu dařit.
Kniha návštěv - nové téma
15.9.2004 0:00
calvus   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Co se týče osvětlení,neutrácej zbytečně za drahé speciální(v uvozovkách)zářivky a podobné kraviny.Z mých zkušeností je nejlepší a zároveň nejlevnější zářivková trubice s barvou světla jakou vydávají klasické žárovky.Například já používám OSRAM LUMILUX INTERNA s barvou světla 827(tyto zářivky stojí kolem 90,-korun/kus!)a používám je v kombinací se žárovkami(úspornými 8wattovými)zn.IKEA,které taktéž svítí naprosto přirozeně a teple do žluta.Taky se tomuto světlu říká teple bílá.Já toto osvětlení mám napojeno na dvoje spínací hodiny,tak aby jsem uměle vytvořil rozednívání a stmívání,taky samozřejmě svítím 12 hodin denně.Ovšem ty dva okruhy a druhy světla určitě nejsou zase tak důležité.Ono nakonec stejně záleží na dalších faktorech jako například filtrace(čím větší a pomalejší filtr,tím lépe)dále pokud chceš aby se ti v akváriu dařilo rostlinám,je důležité nepoužívat žádné vzduchovací zařízení,protože z vody vytěsňuješ CO2,na druhou stranu hnojení CO2 je ideálním a nejlevnějším řešením hnojení rostlin vůbec,zase ale platí nekupovat žádná drahá plně automatizována zařízení a stačí ti sehnat láhev s CO2(třeba od kolegy hasiče)a do akvária nainstal.nádržku s patřičným objemem a vlepit do rohu dnem vzhůru.Pak už jen kousek hadičky a škrtítko a je to.Pak se stačí každý den po naplnění nádržky jen dívat,jak to v akváriu bublá,jako když ti vaří voda na kafe(řečeno s trochou nadsázky)a pozorovat rostliny a jejich růst.Nakonec taky je třeba akvárium nepřerybňovat a ryby nepřekrmovat!Dále co nejméně nádrž zatěžovat například patentkami a nitěnkami.Já používám pouze kvalitní druhy krmiv lepších značek.Pokud krmíme střídmě,můžeme si dovolit tady v tomto případě nešetřit,vyplatí se to!
Kniha návštěv  (Odpověď pro: Hnáta  Zobrazit původní příspěvek )
12.9.2004 0:00
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Ahoj, řeknu ti, že jsme nad tím mnohokrát spekulovali, co by se asi stalo, kdyby prasklo naše akvárium, a vůbec ti nezávidíme, že ty sis to už ověřil v praxi. No doufám, že akvárium i podstavec máme dobře nadimenzovány.

Co se týče doporučeného souboru rostlin, pak pro začátek bychom doporučili některé z Echinodorusů, například Echinodorus horemanii nebo Echinodorus osiris. Z ostatních rostlin pak Hygrophila siamensis, Vallisneria gigantea, Vallisneria asiatica a možná i Ludwigia repens. Dále si myslíme, že celkem zajímavý je i Tiger lotus green a red, který se dodává jako cibulky. Určitě taky nic nepokazíš nějakým Anubiasem.

Je pravda, že je výběr rostlin je důležitý, podle nás je ale na začátku ještě důležitější kvantita. Něco se totiž chytí a něco ne a čím dřív se rostliny rozrostou tím dřív získáš stabilní prostředí. Které rostliny půjdou záleží na spoustě faktorů. Nejdůležitější je ale asi dostatek světla, který je ve většině akvárií podceňován.
Kniha návštěv  (Odpověď pro: Simona  Zobrazit původní příspěvek )
17.8.2004 0:00
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Ahoj, osobně Ti doporučujeme škebli do akvária nedávat. Ne proto, že by se ji něco mohlo stát, ale proto, že by jsi si do akvária mohla zanést nějakou infekci či parazity a to by byl určitě průšvih. Navíc některé druhy škeblí jsou chráné. Co se týká stravy, škeble se živí mikroskopickou potravou, takže ryby ani rostliny by Ti pojídat neměla. Samozřejmě, že některé druhy ryb by ji asi ublížit mohly, většina ale ne. Přesto Ti ale ještě jednou doporučujeme, aby jsi ji do akvária nedávala.
Kniha návštěv  (Odpověď pro: Blanka  Zobrazit původní příspěvek )
27.7.2004 0:00
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Blanko, nepodléhej panice. Co to je černá řasa? Je to spíše povlak na rostlinách, který je tmavě zelený až skoro černý, nebo je to štětičková řasa (ruducha). Pokud je to první druch řasy, tak si s ním poradí například orkužáci. Ve druhém případě je to složitější, tam to chce redukovat mechanicky. Z rybek by ti mohla posloužit parmička černopruhá (pravá SAE).

Musím tě ale zklamat, žádný rychlý recept neexistuje, boj s řasou je dlouhodobá záležitost (alespoň měsíc). Když něco pomůže okamžitě, pomůže to jen na chvíli.

V prvé řadě je ale nutno zjistit příčinu prudkého přemnožení řas. Pravděpodobně je problém v příliš velkém množství živin ve vodě, které nedokáží rostliny spotřebovat, a které jsou roznášeny prouděním po celém akváriu. Zkontroluj tedy vodu (hlavně NO3 a fosfor), proveď odkalení s částečnou výměnou vody, naopak doplň rostlinky, necpi do vody acylpiriny, rostlinky nevyhazuj celé, ale jen nejvíce napadené listy, ostatní se spíše snaž očistit. A hlavně v tom všem musíš vydržet měsíc či dva, než se poměry v akváriu stabilizují. Naše akvárium prošlo podobným vývojem. Více najdeš v článku "asou"
Kniha návštěv  (Odpověď pro: Blanka  Zobrazit původní příspěvek )
4.7.2004 0:00
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Co se týče desinfekce, je to u rostlinek velký problém. Asi neexistuje způsob, jak zajistit, že s rostlinami se nepřenesou i původci choroby. Takže jediné doporučení je nádrž rozebrat a vydesinfikovat a rostliny vyhodit. Jo a pokud je akvárium používáno jako karanténní nádrž, tak by v něm neměly být žádné rostliny, maximálně tak umělé.
Kniha návštěv - nové téma
30.3.2004 0:00
Pavel   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Ještě jsem zapoměl na ten fosfor, odkalováním je pořeba vyměnit větší množství vody. Třeba i opakovaně. Přidat nějaké rostliny a ty by to měli časem udržet. Možná bude problém i s typem filtru zvoleným pro toto akvárium.
Historie hledání   Pokec   Zobrazit vše   |<   <<   >>   >|