ARCHIV - jezírka

Nápověda   Mapa   Statistika   Foto   Archiv   Seznam   |<   <<   >>   >|  
K prezentaci jsou přidána videa
2/86

Jezírko-Škrovád

Základní údaje
 
 
Údaje o prezentaci:  (prezentace přesunuta do archivu, jelikož nebyla aktualizovaná více jak půl roku)
Autor prezentace
JardaSlatinany (id: 11610)
ID prezentace
6687
Prezentace založena
11.11.2010 tj. 4998 den
Poslední aktualizace
24.2.2017 19:43 (deník)
Poslední aktualizace základních údajů
25.11.2012
Poslední aktualizace obrázků
19.7.2011
Poslední vložení videa
6.5.2014
Poslední aktualizace deníku
24.2.2017
Počet zobrazení
57713x, tj. 11.55 x/den
Základní parametry jezírka:
Maximální délka jezírka
1500 cm
Maximální šířka jezírka
350 cm
Maximální hloubka jezírka
190 cm
Přibližný objem vody
35000 litrů
Časová náročnost údržby (bez krmení)
1 hod/týden
Město umístění jezírka
Slatiňany
Stát umístění jezírka
CZ, kraj pardubický
Obyvatelé jezírka:
Kapři, karasi, jelci, perlíni, líni, kaprovci, sumci, jeseteři, vyza, hrouzci, ostroretky, veslonosi, amur, čolci, skokani, znakoplavky, potápníci, larvy všeho možnýho, raci červení, raci signální, želvy, úhoři, klapavky a já.
Víc se o mých rybách dozvíte tady- http://www.jezirko-skrovad.webzdarma.cz/historie1.htm
Rostliny v jezírku i okolo:
Equisetum hyemale - přeslička zimní, Hippuris vulgaris - Prustka obecná, Lysimachia thyrsiflora - Vrbina kytkokvětá, Ranunculus lingua ´Grandiflora´ - Pryskyřník velký, Calla palustris - ďáblík bahenní, Juncus effusus 'Spiralis' - sítina rozkladitá, Juncus conglomeratus - sítina klubkatá, Eriophorum vaginatum - suchopýr pochvatý, Acorus gramineus ´Ogon´ - puškvorec trávovitý, Acorus calamus - Puškvorec obecný, Žabník drobnokvětý - Alisma parviflora, Iris pseudacorus - kosatec žlutý, Scirpus tabernaemontanii 'Zebrinus' - skřípinec dvoublizný, GEUM RIVALE L. – kuklík potoční, Blatouch bahenní - Caltha palustris, Caltha palustris ´Multiplex´ - blatouch bahenní plnokvětý, Sagittaria latifolia - šípatka širokolistá, Šmel okoličnatý - Butomus umbellatus L., Vachta trojlistá - Menyanthes trifoliata, Orobinec nejmenší - Typha minima Hoppe, Typha laxmannii - Orobinec sítinovitý, Carex riparia ´Variegata´ - ostřice pobřežní, Juncus ensifolius - Sítina měčolistá
Bližší popis jezírka:
Jezírko jsem si navrhnul a stavěl já sám za pomoci malé mechanizace a jednoho kamaráda z nejmenované pobaltské republiky. Exteriéry má na svědomí manželka a zbytek rodiny. Já jsem spíš přes ty dolíky, chodníky, lávky, velké kameny a techniku, žena s holkama to pak dolaďuje.

O filtraci se stará čerpadlo OASE dávající při odběru 65W asi 10 kubíků vody za hodinu. Samotná filtrace byla zprvu kořenová a byla to mělčina zarostlá uvedenými vodními rostlinami. Zatím mi stačila, ale jak rostou ryby, vznikla potřeba klasické mechanické a biologické filtrace. UV lampu mám ponornou, 40w, filtraci čtyřkomorovou, čerpadlového typu, s mechanickým předfiltrem a skimmer jsem také pořídil.
Vodu mám z vlastní studny. Na dlouhou vláknitou řasu na jaře pustím Algae Away, výrobce House Of Kata. Je to směs bakterií a enzimů, která už zhruba 2 týdny po aplikaci řve hlady a po zbytek roku se dožaduje dalších řas.Ryby nekrmím chlebem, ale kvalitními granulemi. Asi jednou za měsíc odkaluju dno, aby bylo stále čisté a neprobíhaly hnilobné procesy. Ryby kupuju jen u prodejců, kteří mají ryby kvalitní a zdravé. Nejsem zvědavý na nějaký kapřivec...

Jsem asi jediný svého druhu, kdo má v jezírku trvale umístěné podvodní kamery přístupné z internetu. Amerika to ještě není, takže když vám to nepůjde, nebo to bude cukat, tak se na yotube můžete podívat na vzorky mnou natočené - http://www.youtube.com/user/JardaSlatinany

Často dělám to, že si na monitoru pustím čtyři kamery najednou a můžu vám říct, že je to lepší,než cokoli v televizi. Někdy je toho na kamerách vidět víc, než ze břehu. Hlavně když jde o jesetery (kamera2). Jsou to ty nejlevnější kamery co jsem sehnal, tak od nich nečekejte zázraky ( http://www.lan-shop.cz/edimax-ic-1510-87003 ), přesto na ně nedám dopustit, protože jsou zdá se nezničitelné. Kamera č.2 totiž přežila i zatopení vodou. Spadl na ni ze břehu velký kámen, který rozbil můj skleněný obal a po propláchnutí vodou, lihem a po vysušení funguje vesele dál.

Kolem jezírka mám plůtek, aby kočky nemohly tak snadno lovit ryby. Jsou to pěkné potvory. Rybí svačinky jsem zatrhnul hned po tom, co mi málem vychytaly všechny nové jesetery. Oni totiž jeseteři začnou večer jezdit podél okrajů jezírka a stávají se snadnou kořistí všech koček z okolí. Ten plůtek, i když má jen asi 20 centimetrů jim přístup k vodě pěkně znepříjemňuje a v noci je k tomu automaticky sprchuje závlaha spouštěná třemi pirosenzory a to je asi rozhodí ještě víc.
Do záložky nákladů jsem napsal spíše hrubé odhady na stavbu takového jezírka a filtrace svépomocí. Náklady na provoz, údržbu, osázení vodními kytkami, zarybnění a rostliny v okolí doplněné vápencovými kameny, břidlicí, kačírkem a kůrou neuvádím. Možná později. Datumy pořizování věcí potřebných na stavbu jezírka jsou jen nutnost, aby se to zapsalo. Ve skutečnosti bylo jezírko několikrát zvětšováno, takže se náklady rozprostřely na několik let. Už jsem do toho nastrkal víc, než je zdrávo, tak se musím krotit. Jsou to ale určitě lepší investice, než to třeba prokouřit, nebo propít.

Jestli jste si nahoře v přehledu nevšimli odkazu na můj web, tak tady je ještě jednou - http://jezirko-skrovad.webzdarma.cz/ Najdete tam víc fotek.
Další fotografie akvária:
Výstraha
Výstraha
(vloženo 11.11.2010)
Kobylka zelená
Kobylka zelená
(vloženo 11.11.2010)
Koupel1
Koupel1
(vloženo 11.11.2010)
Lávka madeindoma
Lávka madeindoma
(vloženo 11.11.2010)
pohled1
pohled1
(vloženo 11.11.2010)
pohled2
pohled2
(vloženo 11.11.2010)
pohled4
pohled4
(vloženo 11.11.2010)
pohled5
pohled5
(vloženo 11.11.2010)
pohled6
pohled6
(vloženo 11.11.2010)
pohled7
pohled7
(vloženo 11.11.2010)
pohled8
pohled8
(vloženo 11.11.2010)
pohled9
pohled9
(vloženo 11.11.2010)
Prezentace je oblíbena u:
Tuto prezentaci si mezi oblíbené zařadilo 16 registrovaných návštěvníků.
Hlavní obrázek jezírka
večerní kocháníse
(vloženo 11.11.2010)
Nejnovější video
Zobrazit video
Další obrázky jezírka
prkno se jim zalíbilo
(vloženo 19.7.2011)
Želva útěkářka-kdy to konečně vzdá?
(vloženo 19.7.2011)
na pláži nového želvária
(vloženo 9.4.2011)
Prosinec 2010
(vloženo 30.12.2010)
29.11.2010
(vloženo 29.11.2010)
denivka
(vloženo 11.11.2010)
detail plůtku
(vloženo 11.11.2010)
durman modrý
(vloženo 11.11.2010)
Klark bílý
(vloženo 11.11.2010)
Klark bílý2
(vloženo 11.11.2010)
Klark červený
(vloženo 11.11.2010)
 
Celý deník naleznete na záložce:  Deník
Poslední 3 záznamy v deníku:
16.2.2015(vloženo 16.2.2015)
http://jezirko-skrovad.webzdarma.cz/orgonity... Pár jich je už od loňského jara v jezírkách. Letos prubnu, co udělají s rybama větší kousky.
2.9.2015(vloženo 2.9.2015)
Přátelé jezírkáři. Všechny Vás zdravím a doufám, že jste měli dobrou sezonu.
Moje ryby letos dost sexuálně harašily, takže mám plno nových karasů, kaprů, perlínů a koljušek. Trochu to asi postupně redukujou úhoři, ale i tak jich je všude vidět dost. Konečně jsem našel poměrně levný a účinný lék na dlouhou řasu a bubnová filtrace taky maká podle požadavků. Orgonity ryby nijak nezajímají a nereagují na ně nijak viditelně. Ještě jsem se nedostal k výrobě malých pyramidek, které chci zavěsit do vodního sloupce kvůli likvidaci sinic, naštěstí škodících jen přechodně v jarním období, a chci je vyzkoušet jako nabíječe vody kladnou energií. To samé vyzkouším též v bazénu. Během zimy se snad konečně dostanu k výrobě nových podvodních kamer napojených na DVRko, do kterého bude pohodlný přístup i z mobilů a tabletů. Rozšíření mělčiny odsouvám na neurčito. Dostal jsem nějaké nové bahenní rostliny a páreček leknínů. Snažím se naučit žrát z hladiny svoje nové čtyři veslonosy. U dna se pohybuje nový skoro metrový jeseter atlantský. Kdyby mi sem kačeny nedonesly kapří neštovice, bylo by všechno ok. Letošní horké léto mi dalo téma k zamyšlení. Uvažuju o stínové síti nad jezírko. Mělo by to zchladit vodu přibližně o tři stupně. Asi se mrknu do místního obchodu Excaliberu.
Mějte se všichni fajn a mějte se rádi.
24.2.2017(vloženo 24.2.2017)
Ahoj přátelé jezírek.
Jak tak koukám, pěkně dlouho jsem tu nebyl. Trochu to napravím.
Jezírkaření je krásný, inspirativní koníček, který nás naplňuje láskou k přírodě i navzájem. Je ale také loterií, závislou na počasí a dalších vlivech. Léta jsou čím dál teplejší a sušší, zimy jak kdy-někdy mírné, někdy krutě mrazivé. Teplé léto znamená ve vodě málo kyslíku a hodně zeleniny (sinice a dlouhé řasy). Mrazivá zima je někdy lepší, než mírná, protože si rybky víc odpočinou. Když je ale hodně a dlouho mrazivá, jako ta letošní, může to na jaře vypadat dost smutně. Já mám naštěstí jen pár mrtvolek, hlavně v malém leknínovém jezírku, které asi promrzlo až na dno, ale ve velké jezírku mi odešel jen jeden kapr, kterého asi zdolaly neštovice. Měl je už několik let.
Přiznám se k jednomu experimentu, který dopadl skvěle, přestože jsem už přestával doufat ve šťastný konec. Chtěl jsem jen vyzkoušet, jak si povede pár rybek a jedna želva nádherná, když je nechám zimovat v želvím jezírku. Na hladinu jsem položil polystyrenovou desku metr krát metr krát 5cm. Jezírko má hloubku asi jen 40cm. I přesto, že mrzlo jak sviňa, pod deskou to zase tak nepromrzlo a rybky i želva jsou v pohodě. Teplotu jsem neměřil, sorry, ale asi tam bylo hůř, jak za oltářem. Rybí obsádka - karas, okouni a pár trumenů, kteří tam jsou pro obveselení želviček, kerých mám ve sklepě usalašených ještě 28 kousků. Nikde jsem nevzduchoval, jen ve velkém jezírku jsem to někdy začátkem února zapnul, protože jsem se už začínal bát o ryby. Pod ledem sice byly vidět jejich stíny, ale co se děje na dně nevím ani teď, protože voda je kalná a zelená, jako vždycky k jaru. Kritické období bude až se teplota vody začne blížit k 10°C a pak k 18°C, protože to začnou úřadovat bakterie a viry, které se snaží přebrat kontrolu nad zesláblými rybami.
Kamarádi jezírkáři hlásí dost velké, nebo i totální úhyny, způsobené dlouhým a tuhým mrazem a s tím spojeným nedostatkem kyslíku ve vodě, nebo možná i otrávením hnilobnými plyny. Nebude od věci tohle příště nepodceňovat a už jsem vymyslel jak to udělám. Letos trochu zvětšuju mělčinu pro vodní rostliny a drobnější rybky. Spolu s kopáním a předěláváním trubek a filtrace zabuduju do země i vzduchovací hadice, aby mi nezamrzaly. Vzduchovat se musí jak v zimě, tak v létě. V zimě kvůli narušení ledového příkrovu a výměně plynů, v létě zase kvůli malé saturaci kyslíku v teplé vodě, která v mém jezírku leze klidně až k 28°C a drtí to hlavně jesetery a ostroretky. Mimochodem ostroretky se hodí na jedinou věc a to je indikace průšvihu pramenící právě z nedostatku kyslíku. Nejdřív hodí břicho ostroretka, pak jeseter, veslonos, kaprovec a pak jde do háje všechno. Když zachytíte signál ostroretek, ještě to můžete zachránit.
Objednal jsem novou filtrační tkaninu (Eurositex - 80mikronů) a teď o víkendu potáhnu buben a spustím filtraci, aby se pročistila voda a já viděl i jesetery. Zatím se ukázala jen vyza, která je pohybově nejaktivnější a dělá celoročně okružní jízdy jezírkem po stále stejné trase a udržovala překvapivě dlouho nezamrzlou poměrně dlouhou část jezírka u jednoho kraje tím, že v těch místech svým neustálým pohybem vířila vodu. Je to můj miláček a velký pomocník.
Filtraci budu dělat novou-gravitační. Teda gravitační bude jen bubnový mechanický předfiltr a zbytek zůstane čerpadlový. Voda z jezírka půjde gravitačně přes buben, za kterým bude čerpadlo brát vodu a posílat ji do biologické části. Z ní pak gravitačně zpátky do jezírka. Než se mi to ale povede, budu muset filtrovat postaru. Od gravitačního bubnu si slibuju větší plochu bubnu, menší namáhání síta a tím jeho větší životnost a když se to osvědčí, zkusím i jemnější síto, zřejmě 40 mikronů. To bude ale až za pár let.
Tak se zatím mějte krásně a pozdravujte ryby. Potřebujou to.
Zdraví Vás Jarda ze Slatiňan.
 
Seznam všech komentářů najdete na záložce:  Komentáře
Posledních 10 komentářů k jezírku:
Baboon  (id: 12957 ) 2.12.2011 13:26
Přenádherné jezírko i jeho obyvatelé...ať se vám daří(8) (hodnocení 8)
zajo  (id: 10017   Jezirko ve skalce  
 kategorie jezírka 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  zajo-jezirko1  
 kategorie jezírka 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 29.10.2012 17:57
musím uznat že to maš pěkny okolo jezirka,ale nemaš tam nějak moc ryb a druhu na takovy maly prostor?
JardaSlatinany  (id: 11610   Jezírko-Škrovád  
 kategorie jezírka 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) odpověď pro zajo 30.10.2012 0:26
Přiznám se, že ano. Už se ale soustřeďuju spíš jen na kapry a jesetery. Ostatní druhy ryb pomalu ruším. Trochu čekám, co s jezírkem udělá nově budovaná filtrace a kolik si toho budu moct nechat. Čistá voda je podmínkou dobré viditelnosti hlavně mých krásných jeseterů, které každý obdivuje a kteří společně s barevnými kapříky slouží k potěše ducha naší rodiny. To zná jistě každý, kdo tomu propadl stejně jako já.
zajo  (id: 10017   Jezirko ve skalce  
 kategorie jezírka 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  zajo-jezirko1  
 kategorie jezírka 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 13.11.2012 18:54
HOJ,ZAJIMALO BY MNE KAM DAVAŠ NA ZIMU RAKY A ŽELVY?DIK ZA ODPOVED
JardaSlatinany  (id: 11610   Jezírko-Škrovád  
 kategorie jezírka 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) odpověď pro zajo 13.11.2012 21:36
Ahoj Zajo.
Oboje zimuju ve sklepě. Želvy na zemi, raky podle potřeby a velikosti v různých nádržích. Malé raky v akvárku, velké raky ve vaně i jinde. Malí ráčci mají teď asi 3 cm a jsou k mání. http://www.youtube.com/watch?v=V1S8DCCj5Q8 Je jich několik desítek. Jestli je někdo chcete, určitě se dohodneme. Samozřejmě že nezimuju úplně všechny, protože je dost těžké vychytat je. Vlastně zimuju jen samičky a mrňata.
Želvy zimuju samozřejmě všechny. Jsou v jiném a podstatně menším jezírku, které jde vychytat i pravidelně čistit zcela jednoduše. Zimování na zemi sklepa jsem zvolil jako nejlepší a nejjednodušší způsob. Všiml jsem si totiž, že želvy si raději vybíraly suché místo, než to s vodou. O vodu jsem je ale nepřipravil. Když chtějí, můžou si k vodě dojít a vymáchat se, případně se napít. Čas od času se totiž objevuje v jednom rohu sklepa, kde je zakrytá jímka s čerpadlem. Než sepne čerpadlo a voda zmizí, nahromadí se jí tam asi 5 cm, možná i víc. Je dost zajímavé, že se během zimování vždycky štosují do komínků. Kolikrát je načapu třeba i ve třech vrstvách. Že je to baví?!
Teplota ve sklepě je nyní asi 11°C, během zimy klesne trvaleji na 8°C. Pro želvy optimální, raci červení to také přeblafnou. Agresivita raků klesne a potřeba krmení také. Fatální jsou někdy jen svlékací nápady v kolektivu. Měkoň to většinou nerozchodí. Proto tam chodím co nejčastěji na kontrolu.
Jarda Slatiňany.
martin.kolacia  (id: 13674   mé akvárium  
 kategorie malá akvária, objem 54 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 9.2.2013 16:33
nevim jak to popsat.....je to jenom sen
Jacke33  (id: 14451 ) 20.8.2013 16:45
chtěl bych se zeptat kde jste zehnal veslonosy a kolik stáli?
JardaSlatinany  (id: 11610   Jezírko-Škrovád  
 kategorie jezírka 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) odpověď pro Jacke33 25.8.2013 20:35
Zdravím. Já je kupoval u Star-fish Pardubice, ale mají je i v čeperce u Papíka. Platil jsem za ně myslím 900 a měli tak 40 cm. Menší podle mě nemá cenu kupovat, protože je to velký risk. Je potřeba koupit je na jaře a větší, aby bylo dost času naučit je žrát a vykrmit je na zimu. Nevykrmený veslonos zimu nepřežije.
Jacke33  (id: 14451 ) 10.12.2013 13:21
super(8)
Smokemesmokee  (id: 10698 ) 24.9.2014 15:11
myslím si, že by to ani nešlo udělat líp, kde jaká zoo může závidět. Perfektní všechno, od jezírka a fotek a textů až po webovky.. Připomíná mi to trochu toto http://www.zivavodamodra.cz
Nové komentáře k jezírku přidávat mohou jen přihlášení uživatelé
Nápověda   Mapa   Statistika   Foto   Archiv   Seznam   |<   <<   >>   >|