Články - obsah článku

Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|  
Výroba venkovního filtru svépomocí
Karlo
(na AKVARKO.cz vyšlo 18.8.2008)
část 1/2 - [1] [2] 
Pro konstrukci vnějšího filtru jsem se rozhodl u svého akvária 75l. Dosud jsem zde používal filtr vnitřní „biologický“. Jednalo se biomolitanovou houbu s čerpací hlavou. Filtrace sice pracovala bezchybně, ale filtr zabíral v akváriu moc místa.
Padlo tedy rozhodnutí o realizaci filtru vnějšího. Protože se řadím mezi „kutily domácí“ a hlavně se mi nechtělo za vnější filtr platit 2000,-, rozhodl jsem se něco vytvořit.
Základním problémem bylo umístění. Filtr by měl stát přímo za zadní stěnou akvária a nasávání bude trubkou pomocí spojených hladin. Tím odpadají případné problémy s přepadem nebo hlídáním hladiny v otevřeném filtru aby nepřetekl. Jako nádobu filtru jsem uvažoval buď akvárium vhodných rozměrů, nebo „něco plastového“, co bude vyhovovat tvarem a rozměry. Po krátké objevitelské výpravě do Globusu jsem měl jasno.
Použité předměty:
- 1x odpadkový koš 9l (rozměry:22x18x28cm)
cena 129,-
- 1x plastová trubka vodovodní (průměr 2cm, délka 3m)
cena 27,-
- 4x plastové kolínko vodovodní
cena 40,-
- 1x elektrikářská izolační páska černá
cena 10,-
- 1x zahradní hadice (délka cca 20cm)
domácí zdroj, cena zanedbatelná
- 2x gumová přísavka
domácí zdroj, cena asi 10,-
- 1x čerpací hlava
použil jsem stávající, nová by stála cca 200,-
- filtrační médium – biomolitan (různé velikosti)
domácí zdroj, cena asi 200,-
- pomocné prvky – mycí houba + houbička na nádobí
cena 25,-
- Celková cena pro mě:
231,-
- Celková cena, kdybych musel vše nakoupit:
451,-
  
Obr. 1 a 2 Drobné pomůcky a předměty, použité při stavbě
Názorné schéma samotného filtru:
Obr.3 Schéma
Stručný popis hlavních částí:
Nádoba filtru:
Jedná se, jak již bylo uvedeno, o plastový koš na odpadky. Víko jsem zatím nepoužil, i když by bylo možné jím filtr zakrytovat. Snad v budoucnu. Jak je vidět na schématu, čerpadlo je „schované“ pod biomolitanem až u dna. Původní záměr byl mít blok biomolitanu a na něj shora nasazenou čerpací hlavu. Problém tu byl v tom, že čerpadlo způsobí pokles hladiny ve filtru a čerpací hlava by tedy nebyla zcela ponořená. Bál jsem se přehřátí a zničení, proto jsem zvolil toto uspořádání. Mycí houby slouží k fixaci biomolitanu na určeném místě. Ve filtru je nyní ještě dostatek místa k případnému přidání dalšího biomolitanu, kdyby současné množství nevyhovovalo. Pokud se někdy rozhodnu pro testování CO2, pak bych ho nejraději aplikoval také přes filtr.
Obr.4 Pohled na filtr a podstavec z boku
Obr.5 Pohled na filtr shora, levá trubka vstup, pravá výstup vody z filtru
Umístění nádoby je přímo za zadní stěnou akvária. Horní hrana nádoby filtru je ve stejné výšce jako horní hrana akvária. Podstavec jsem vyrobil ze zbytků laminových desek, co jsem doma našel.
Čerpací hlava:
Jedná se o čerpací hlavu z vnitřního filtru KING-1L (určený pro akva od 50-220l). Sám o sobě je tento typ filtru v akváriu, podle mě, naprosto nepoužitelný. Nemá žádnou regulaci, celkem velký výkon na objem nádrže, který udává výrobce a malé množství filtrační hmoty. Takže jsem již dříve používal pouze jeho hlavu v kombinaci s biomolitanem dostatečné velikosti. Výhodou bylo, že v sadě bylo pár vhodných vyústění, které se daly použít i zde (např. vyústění na zahradní hadici – viz. Obr.2).
Obr.6 Vnitřní filtr, jehož čerpací hlava byla použita
Sací porubí a výtlačné potrubí:
Sání filtru je řešeno potrubím tvaru U za využití principu spojených nádob. Vyrobeno je z plastového vodovodního potrubí o průměru cca 20mm. Kolínka mají osazení, takže spojení je jednoduché. Jako těsnění jsem použil elektrikářskou izolační pásku. V místech, kde páska přichází do kontaktu s vodou, jsem ji ještě přichytil gumičkou, aby se nezačala roztáčet. Výhoda oproti použití lepidla, kterým jsem chtěl spoje původně řešit, je v tom, že toto lze snadno rozebrat a celou sestavu předělat dle aktuální potřeby, čehož jsem během zkušebního provozu a dolaďování využil minimálně 2x.
Obr.7 Sací a výtlačné potrubí
Trubka, která je ponořená v akváriu je zasazená až do dna. Tím mi odpadl problém jejího uchycení. V celé výšce akva (až cca 3cm pod hladinu) jsou do ní vyvrtány otvory (průměr asi 3mm). Tím je dosaženo nasávání v celé výšce vodního sloupce.
Výtlak filtru je proveden obdobným způsobem. Ve vrchní části jsem místo plastové trubky zkusil použít kus zahradní hadice shodného průměru. Výhodou je, že nasazování výtlaku na výpust je lehčí a pokud je potřeba, kvůli doladění proudění v akva, hýbat s výpustí, hadice je schopna se tomuto přizpůsobit.
část 1/2 - [1] [2] 
 
Komentáře k článku:
AKVARISTA.cz  (id: 2610 ) 20.8.2008 (11:00)
Tento článek byl již publikován před 2 měsíci na AKVARISTA.cz : http://www.akvarista.cz/web/clanky/clanek-217
xjrpavel  (id: 7345 ) 20.8.2008 (11:44)
Taky se mi hned zdálo, že už jsem to někde četl...
Pavel  (id: 288   438 - Pavlovo akvárium 
 kategorie velká akvária, objem 438 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 20.8.2008 (15:37)
Citace z AKVARISTA.cz:
"Nechceme po Vás žádné smlouvy ani sliby, že článek nikde jinde publikovat nebudete. Článek je pouze Váš a je jen na Vás, zda-li jej uveřejníte ještě někde jinde - neztrácíte publikováním na AKVARISTA.cz svá autorská práva."

AKVARISTA.cz  (id: 2610 ) 21.8.2008 (8:31)
Pavel: nikde nepadla zmínka o tom, že by to bylo špatně, jen konstatování, že tento článek byl již publikován jinde, kde jej již navštívilo přes 2000 čtenářů
Roman  (id: 1 ) 21.8.2008 (13:25)
To bude tím, že nám článek ležel v zásobníku již delší dobu a Karlo to asi nevydržel a poslal jej i na AKVARISTA.cz a Pavel byl výrazně pružnější a uveřejnil ho dříve.
LBarnet  (id: 6246 ) 28.8.2008 (13:24)
Mně to příjde zbytečně složité si sám dělat venkovní filtr. Já bych klidně investoval ty peníze do venkovního filtru Atman, Fluval nebo Eheim.
apinek  (id: 5777 ) 29.8.2008 (14:25)
nevim,kdo by se s tim babral,za tu práci,čas,nevim,jestli to bude lepší než koupenej eheim.sice nemá velkej objem na náplně,ale taky to neni nic hroznýho.ale článek pěknej
Karlo  (id: 6250   Karlo 02 - Společenství 75 - Obnova 
 kategorie střední akvária, objem 75 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! Karlo 00 - Malá Asie 
 kategorie malá akvária, objem 30 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA Karlo 00 - Břidlice 30 
 kategorie malá akvária, objem 30 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA Karlo 01 - Společenství 90 
 kategorie střední akvária, objem 90 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! Karlo 03 - Společenství 70 
 kategorie střední akvária, objem 76 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! Karlo 04 - Společenství 30 
 kategorie malá akvária, objem 33 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA  ) 6.11.2008 (6:46)
Myslím, že bych měl napsat, jak si venkovní filtr stojí po delší době provozu:
Pravda je ta, že jsem ho definitivně zrušil. Řešení se zprvu zdálo dobré, ale problémy byly zejména s manipulací. Přívodní potrubí bylo poddimenzované a celý systém se špatně ladil. Po čištění bylo nutné znovu jako na začátku hledat správný průtok čerpadlem tak, aby nedošlo k přerušení oběhu. Uložení čerpadla, které si okolnosti vbynutili, až pod biomolitan také nebylo šťastné řešení...opět manipulace...pokud se mi náhodou podařilo odpojit výtlačné potrubí, bylo těžké ho opět nasadit zpět. Plastová nádoba filtru také nebyla moc dobrá...žádný pravý úhlel a i celkově malý prostor. Takže jsem se vrátil k původnímu řešení vnitřního filtru. Blok biomolitanu jsem osadil čerpací hlavou a schoval za skleněnou přepážku polepenou černou tapetou.
Výsledek nevypadá tak zle a hlavně je to funkční jednoduché řešení. Možná se ještě v budoucnu pokusím vnější filtraci oživit, ale asi určitě půjdu cestou skleněné nádoby nebo možná značkového výrobku.
Prostě ne všechny cesty někam vedou, někde se člověk musí otočit a uznat, že tohle nebylo správné rozhodnutí.
Takže článek nakonec není to co jsem plánoval, ale takový je život. Hlavně se poučit z chyb a už je neopakovat.
Wendy XXX  (neregistrovaný návštěvník) 3.9.2018 (14:13)
Používal jsem delší dobu hodně podobný filtr fungující na stejném principu. Vše fungovalo v pořádku, rozhodně fajn řešení. Mělo to jen jednu vadu, dokud byl tenhle filtr u mě v pracovně, ničemu to nevadilo. Jakmile jsem ale akva přesunul do obýváku, musel jsem začít řešit i vzhled. Tady https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/akvar... se dají vybrat filtry i za pár stovek. Je to sice Čína ale dá se.
Nicméně řešení autora je rozhodně funkční a do pracovny doporučuju!
Vložit nový příspěvek do diskuze
Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|