Články - obsah článku

Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|  
Terčovci v přírodě a v zajetí
MUDr. Vladko Bydžovský
(na AKVARKO.cz vyšlo 14.2.2008)
Magazín AKVÁRIUM živě
Tento článek jsme pro Vás připravili ve spolupráci s magazínem AKVÁRIUM živě.

část 2/3 - [1] [2] [3] 
Jsou modří a hnědí terčovci jeden druh?
Řada ichtyologů v posledních letech diskutuje příbuznost dalších dvou barevných variant - hnědého (S. Aequifasciatus axelrodi) a modrého terčovce (S. Aequifasciatus haraldi). Podle vyšetření genotypu by se totiž mohlo jednat o jeden druh. Jsou jak nadšenci tento stav vítající, tak ale i druhá skupina, která s tímto názorem přísně nesouhlasí. Hnědý terčovec se vyskytuje kolem města Belém, v Rio Urubu, zatím co modrý se nachází v okolí Leticie, Benjamin Konstant.
Blue Diamond
Blue Diamond
Marlboro light
Marlboro „light“je novinkou posledních let.
Terčovci jsou cichlidy
V přírodě žijí terčovci zpravidla ukrytí mezi větvemi napadanými do vody, mezi kterými se jen těžko loví a které je současně chrání před řadou dalších predátorů. Společně s nimi se vyskytují zástupci rodů Uaru, Cichlasoma / Heros, Pterophyllum, Astronotus, Erythrinus, Glyptopterichthys, a další. Často se ale do sítí chytí i malí kajmani a další živočichové.
Snow White Diamond
Snow White Diamond, mladí a velice „dobří“ jedinci.
Leopard
Leopard
Terčovci jsou velké cichlidy. Ty, jak známo, pokud jsou zdravé, jsou mnohdy až nenasytné. Chuť k jídlu je i indikátorem jejich zdraví. Jak ale skloubit krásu s chutí lovit? Jak připravit v jednom akváriu podívanou, která by na jedné straně pozorovatele nadchla majestátností a krásou barev terčovců, na straně druhé vybarvením i živostí drobných a většinou nekonfliktních rybek? Tímto tématem se zabývala řada věhlasných akvaristů i ve článcích, ktreré jsou českému akvaristovi k dispozici.
Jaké společníky k terčovcům?
Leopard Snake Skin
Leopard Snake Skin.
Co tedy k terčovcům můžeme do našeho akvária doporučit? V mnoha článcích se diskutovala možnost chovat s nimi společně některé pancéřníčky. Mezi tzv. malé pancéřníčky podčeledi Corydoradinae se řadí v současné době zástupci 4 rodů. Druhy rodu Aspidoras a Scleromystax vylučují chovatelé terčovců zcela. Druhy Aspidorasjsou až zcela agilní, druhy rodu Scleromystax žijí v subtropické oblasti s teplotami vody 18 - 24°C. Příslušníci rodu Brochis obývají centrální Amazonii. Dosahují větších rozměrů než ostatní příslušníci podčeledi. Jejich značnou nevýhodou je, že toho dost sežerou a zároveň vytváří množství výkalů znečišťujících vodu. To je pro terčovce značně nevýhodné. Vzhledem ke složení vody jsou asi nejvýhodnější společníci k diskusům zástupci rodu Corydoras. Jsou to vděční obyvatelé spodních vrstev akvárií, kteří neustále hledají něco k snědku. Jsou běžně dostupní ve většině ZOO - prodejnách. I když jsou některé lokality výskytu terčovců a pancéřníčků shodná, jsou tu značné rozdíly. Terčovci žijí ve velkých řekách, kde teplota vody dosahuje 29 - 31°C, v období sucha i více. Ale v drobných přítocích je voda podstatně chladnější, obvykle 24 - 27°C. Tam zase žijí pancéřníčci. Evers (2004) si vybral jako příklad Rijo Tapajos. Řeka má po většinu roku čirou vodu s pH kolem 5,0, vodivostí pod 20µS/cm, teplota většinou 29 - 30°C. Zde nalézáme zelené terčovce S. Aequifasciatus aequifasciatus. Pancéřníčky ale najdeme snad 10km odsud ve vodě o 2° chladnější a ještě měkčí (do 8 µS/cm). Přesto lze z nabídky více než 250 druhů pancéřníčků vybrat jedince, kteří budou tolerovat teplotu vody kolem 28 - 30°C. Vždy uvažujeme o hejnku aspoň 6 - 8 kusů . Asi nejvýhodnější spojenec pro terčovce bude Coorydoras sterbai pocházející z Rio Guapore v západní Brazílii. Z dalších druhů jsou jedinečnou možností i u nás vzácnější C. Pulcher, kteří v přírodě rovněž obývají vody i s 28°C (Rio Mamoré), stejně poslední dobou stále populárnější C. Similis jsou těmi obyvateli, kteří teplotu vody vhodnou pro terčovce snesou.
Další možností jsou krunýřovci. Pro spodní vrstvy akvária se u nás doporučují nejvíce Glyptopterichthys gibbiceps. Ti jsou v tomto ohledu nenahraditelní "uklízeči" a "strážci čistoty" i v odchovných nádržích (samozřejmě se přidají do akvária až po vylíhnutí potěru.
V biotopech terčovců se nachází řada zajímavých teter, od zcela neznámých a dosud nepopsaných, tak i celkem běžné ryby, jakými jsou třeba Hemigrammus ocellifer či Gnathocharax steindachneri, Carnegiella marthae nebo Hyphessobrycon socolofi. Jsou tu i druhy, které jsou u nás vyloženě vzácné, jako moji oblíbenci Crenuchus spilurus, ale i některé druhy rodu Moenkhausia, M. collettii, ryby ze skupiny M. lepidura či řada dosud nepopsaných příslušníků rodu. Víme ale, že ryby se jinak chovají v zajetí a jinak v přírodě, kde mají více prostoru, jiné složení vody, jinou potravu, kde je přísný přírodní výběr a slabé a nemocné kusy i díky predátorům nemají příliš šanci na přežití. Jsou velice zajímavá sdělení cestovatelů, kteří při potápění ve vodách Amazonky popisují, jak malé stříbřité rybky v hejnech plavou před velkými rybami, v půlkruzích je obeplouvají či často překotně vyskakují nad hladinu, aby se zachránili před lovcem. Těžko i říci, který druh je nejčastěji loven, zdali někdo z příslušníků rodu Hemigramus, Hyphessobrycon, Moenkhausia, Astynax či Iguanodectes. Mezi jejich predátory často patří také větší tetry, jako druhy rodů Acestrorhynchus či Boulengerella.
Pro dobrý chov
Pro dobrý chov musíme mít především
dostatek vlastních kvalitních jedinců.
Jedince určené pro další chov
Jedince určené pro další chov udržujeme v co nejlepších
podmínkách včetně kvalitního krmení a vodního chemismu.
Pro horní vrstvy akvária jsou vhodnější některé sekernatky, které jsou svým tvarem těla s rovnou hřbetní linií, tlamkou směrovanou k hladině i vysoce postavenýma očima, kterými sledují život těsně nad a pod hladinou, přímo předurčeny k životu v horních vrstách vody. Jejich mohutně vyvinuté prsní ploutve s dokonalou svalovinou i tvar těla umožňují nejen rychlé plavání, ale především i mohutné skoky, často až 3 - 5m nad hladinou, kterými se dostávají z dosahu svých pronásledovatelů. Pocházejí zpravidla z vod se širokou hladinou, něco podobné mají rády i v akváriu. Jak dostatek prostoru pro plavání, tak i hustší trsy rostlin po krajích akvária jim dodávají pocit bezpečí a možnost úkrytů. V přírodě je jejich hlavní potravou hmyz a jeho larvy, které loví při hladině, zřídka i ve spodních vrstvách vody. Pro jejich chov vyhovují akvária jim dodají pocit bezpečí a možnost úkrytů. V přírodě je jejich hlavní potravou hmyz a jeho larvy, které loví při hladině, zřídka i ve spodních vrstvách vody. Pro jejich chov vyhovují akvária alespoň 1m dlouhá, pH lehce kyselé, teplota 25 - 30°C s tvrdostí do 8 - 10°dGH. Tedy parametry vyhovující i terčovcům. Z čeledi Gasteropelecidae jsou pro akvaristiku tři zajímavé rody, zástupci větších rodů, kterými jsou Thoracocharax nebo Gasteropelecus, menší jsou pak příslušníci rodu Carnegiella. Jsou to ryby hejnové, vždy je pořizujeme v počtu minimálně 8 - 10 kusů, raději i více. Dlužno říci, že se jedná o ryby velmi dekorativní, mírumilovné.
Pro střední a spodní vrstvy akvária jsou velice vhodní zástupci teter s třešňovou skvrnou ("Kirschflecksalmler"), od kterých známe 3 druhy - Hyphesobrycon erythrostigma, H. Socolofi a H. Pyrhonotus. O všech je v běžné literatuře napsáno dostatek informací. Jsou to vesměs větší ryby dorůstající obvykle kolem 6cm (samice jsou vždy o něco menší), typičtí všežravci, kteří ale masitou potravou neopovrhnou, stejně tak různé komáří larvy, patentky či koretry jsou pro ně lahůdkou. Opět se jedná o hejnové ryby, kterých si pořídíme vždy kolem 8 - 10 kusů. Pro chov se obvykle doporučuje mekká až středně tvrdá voda s teplotou 24 - 28°C, něco vyšší teplotu snesou bez problémů. Další skupinou větších teter, které mohou být společně chovány, jsou tzv. Rostlinožravé piraně. Pokud terčovce chováme ve větších nádržích s dostatkem úkrytů, můžeme jako o společnících uvažovat i o zástupcích větších teter rodů Anostomus a Leporinus. Tyto ryby jsou mezi sebou často dosti rvavé a svými půtkami mohou v menších akváriích terčovce rušit. Vyžadují právě i dostatek kořenů, kamenů a jiných možností úkrytů pro slabší jedince. Jsou zase ale lépe v akváriu "viditelné", protože netrpí komplexem velikosti terčovců.Spíše naopak, někdy je až nepříjemně pošťuchují.
část 2/3 - [1] [2] [3] 
 
Seznam všech komentářů najdete na záložce:  Komentáře
Posledních 10 komentářů k článku:
lukyin333  (id: 8462   ArchangelD/iskus 220  
 kategorie velká akvária, objem 220 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 7.5.2010 (21:04)
nesouhlasím s předchozím komentářem ... musí se hledat a za čas se dá dát o kupy pěkné akvárko i s novou výbavou a krytem na něj moje aq mě vyšlo na 8000 za všechno . ted bez terčovců a rostlinek
bakana  (id: 8805 ) 7.6.2010 (15:22)
Je trochu pravdou ,že chovat terčovce není jak chovat paví oka a nebo mečovky.Ale zase to není tak strašně náročné na vybavení aqua pro terčovce,
Když chovatel ví co chce tak počká a sežene si akvárium pro terčovce i levně.
To znamená že 200 litrové akvárium dá normální člověk který hledá ,najde takové akva také za 200-300 kč.
Já vím je to teprve začátek a další věci se také najdou. Minimálně dva filtry do akva se dají sehnat pokud mluvíme o filtrech která jsou standartní pro tento chov je asi 700-800,-kč.
Koupit kvalitní a chovné terčíky není problém ale problém vlézt do rozumného rozpočtu.
To asi znamená koupím od nějakého chovatele 6-7 cm terčíky tak zhruba 5 ks za 150,- /kus a krmím krmím a krmím učím se a učím jak chovat terčovce až příjde doba když mi terčíci dorostou a začne se mi to párovat.
Z těchto terčíku vyberu 1 pár a zbytek prodám na čemž by bylo možno již vydělat nějakou korunu která mi částečně vrátí mé náklady neb dospělý jedinec se dá prodat za 500-600 kč.
Potom naučit se něco o chemizaci vody (dostupné na internetu)a nakoupím několik dostupných přípravku a starám se o své rybičky jak umím až přijde kýžený výsledek ,že se mi terčíci začnou klást jikry.
To je začátek starostí které se člověk naučil zvládat po dobu než mu terčíci dorostli.
Možná to vypadá jednoduše ale ať si ti zkusí každý a potom posoudí proč jsou tyto rybičky tak drahé.
S pozdravem M.B
miro m  (id: 10797   moje tercovce  
 kategorie velká akvária, objem 487 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA  moje tercovce2  
 kategorie velká akvária, objem 770 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA  ) 18.8.2010 (14:42)
tercovce su moje oblubene ryby a ak sa niekomu s vas pacia tak si ich kupte a chovajte.je to fascinujuca ryba ktora si nevyzaduje ziadnu extra opateru ako sa to vsade hovori.je pravda ze si vyzaduje urcitu pozornost a ma aj svoje naroky ale da sa to hravo zvladnut.ak by sa vam to zo zaciatku s chovom tejto ryby nedarilo,tak to urcite nevzdavajte.na zaciatok si treba zhanat skor lacnejsie tercovce.
Kopčem  (neregistrovaný návštěvník) 8.9.2010 (18:27)
Prosím poradte někdo jaké dávate přísady do vody terčákům.Jsem z venkova tak dávám deštovku a držím 28 / 30 stupnů.Nemám velké akva.jen 90 litrů a koupil jsem čtyři jen na okrasu,jsou nádherní a rád bych je udržel.Jak často odkalujete,čím krmite atd.Budu vděčný za každou radu.Díky.
mila XXX  (neregistrovaný návštěvník) 14.9.2010 (11:22)
prosim muzete mi poradit?mam chovny par tercovcu koupila jsem ho nedavno,ale o treni se uz nepokousej.jake prisady je dobre davat do vody aby se zacaly trit.jedna se asi o 18 mesicni kousky.jak mam snizit ph-je to mozne bez chemikalii?dekuji muj email:jirkajech1@seznam.cz dekuji za pomoc
Přemek XXX  (neregistrovaný návštěvník) 23.12.2010 (20:27)
PROSÍM KDO MŮŽETE NABÍDNOUT TERČOVCE CENA DO 200KČ. KONTAKT NA MĚ JE MOBIL733476584 A NEBO EMAIL:premdanovotny@email.cz
TAKE VYBAVENÍ DO MOŘSKÉHO AKVÁRIA. DĚKUJI ZA POSÍLÁNÍ NABÍDEK.
marco XXX  (neregistrovaný návštěvník) 17.12.2011 (17:29)
Já jsem objevil akvárium 450l.s komplet výbavou za nějákých 13000,-.360l.kolem 10000.To se dá.Pokud to člověk myslí vážně...Kostky55,55,55jsem kupovalza200.Je krize a každý chce prodat .Ale spousta peněz se dá nevyhodit tím,že nejdříve zajistím kvalitní podmínky tj.chemizmus vody,potrava,teplota atd.atd.Ne že koupím ryby a potom se teprve starám co že to ta ryba vlastně potřebuje.Hlavně vidím jako chybu spoléhání se na chemii.Raději přírodní prostředky.Ale to platí asi všeobecně.Dříve to nebylo,a taky to šlo.Říká se tomu biologická rovnováha.Já sázim na napodobení přírodních podmínek.Ryba se vytírá v období deštů kdy voda změkne a ochladí se,je dostatek potravy? Tak jim to dejte.Mají rády sluneční svit nebo raději přítmí? Prispůsobte se jim.Přeji spoustu pěkných chvil při pozorování životních projevů Vašich ryb.Je to lepší než televize.
xblack  (neregistrovaný návštěvník) 29.12.2011 (17:48)
PROSÍM KDO MŮŽETE NABÍDNOUT PÁR KOUSKŮ ČICHAVCE PERLETOVÉ, SKALÁRY NEBO TERČOVCE? CENU NABÍDNĚTE, NEJLÉPE BRNO A OKOLÍ. EMAIL: fiala@algora.cz
DĚKUJI ZA NABÍDKU.
JirkaBroz  (id: 14391   Jirkovo 120  
 kategorie střední akvária, objem 120 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  Naše Amazonka  
 kategorie velká akvária, objem 360 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 4.4.2015 (18:19)
Zdravím, kde lze a hlavně rozumně zakoupit tyto nádherné ryby. Ceny v akvaterách jsou značně vysoké, lze je sehnat za cca 150 Kč / Ks.
Anonym XXX  (neregistrovaný návštěvník) 9.10.2015 (12:34)
Tady má někdo dobre představy o cenách. Pokud si člověk má zakoupit kvalitní nádobu (akvárium) takové aby mu vydrželo několik let tak to není otazka 200-300kč za 200l akvarium to je šilený posudek. Momentálně nové (čisté) bez stolku a krytu s dvojtými, zesílenými rohy akvárium 100x60x50 objem 300l vyšli za 3200,- s DPH za nejlepší cenu co jsem v okolí Prahy sehnal jinak takové sklo se pohybuje kolem 4-7 000,- s nebo bez DPH kdo tvrdí, že jde sehnat akvárium 200l za 200kč tak trochu jsou ceny ujíždějící i přesto, že příspěvek je rozdílný 5let. Když budu pokračovat a nepořídím si klasický molitanový filtr, ale pořídil jsem Eheim classic 600 tak je to dalších 2700,- s filtračníma hmotama ale bez keramiky + siporax za 600,- 2l. Budem pokračovat dál... nějaký stolek si umí dát dohromady kde kdo i kdyby desky a takov vecičky měli stat tak 2000,- tak je to supr cena + kryt a osvětlení je další cenová relace co svkétá kolem 2000,- když se budem bavit o samo doma. Topítko adekvátně cenové a výkonostné pro takové akvarium 350W Atman mě vyšlo na 444,-. Když opomeneme vodu, štěrk, dekorace, léčiva, uprava vody, testy tak takové akvárium nejen pro terčovce ale pro cokoliv jiného neni otazkou za 1500kč jak zde bylo nějak baj vočko napsano za použité věci (i takova cena se pohybovat za požiité věci nebude). Baj vočko sečteno potrženo jsme na hole stavbe za 300l akvarium (NOVÉ!) 11 000,- s nadymenzovanější technikou než co by bylo u klasického setu v takove velikosti za 15 000,- a nakonec bychom stejnak dokupovali věci typu filtr a osvětlení a realita by byla u komplet setu za 20 000,-. Takovéhle použité vybavené akva bych typoval na cenu mezi 5-10 000,- Opravdu se vyplatí pořizovat věci za 200kč někde z chovny kde to jelo x let a spoje už nemusí být tak kvalitní jako u nového? Já 11 pater vytopit nechci. Pokud má někdo umysl vytopit svůj byt tak jedine do toho :)))

Přeji štastný chov jak terčíku tak ostatních ryb
_________________________________________________________

Je trochu pravdou ,že chovat terčovce není jak chovat paví oka a nebo mečovky.Ale zase to není tak strašně náročné na vybavení aqua pro terčovce,
Když chovatel ví co chce tak počká a sežene si akvárium pro terčovce i levně.
To znamená že 200 litrové akvárium dá normální člověk který hledá ,najde takové akva také za 200-300 kč.
Já vím je to teprve začátek a další věci se také najdou. Minimálně dva filtry do akva se dají sehnat pokud mluvíme o filtrech která jsou standartní pro tento chov je asi 700-800,-kč.
Koupit kvalitní a chovné terčíky není problém ale problém vlézt do rozumného rozpočtu.
To asi znamená koupím od nějakého chovatele 6-7 cm terčíky tak zhruba 5 ks za 150,- /kus a krmím krmím a krmím učím se a učím jak chovat terčovce až příjde doba když mi terčíci dorostou a začne se mi to párovat.
Z těchto terčíku vyberu 1 pár a zbytek prodám na čemž by bylo možno již vydělat nějakou korunu která mi částečně vrátí mé náklady neb dospělý jedinec se dá prodat za 500-600 kč.
Potom naučit se něco o chemizaci vody (dostupné na internetu)a nakoupím několik dostupných přípravku a starám se o své rybičky jak umím až přijde kýžený výsledek ,že se mi terčíci začnou klást jikry.
To je začátek starostí které se člověk naučil zvládat po dobu než mu terčíci dorostli.
Možná to vypadá jednoduše ale ať si ti zkusí každý a potom posoudí proč jsou tyto rybičky tak drahé.
S pozdravem M.B
Vložit nový příspěvek do diskuze
Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|