Články - obsah článku

Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|  
Satanoperca v přírodě a akváriu část 1.
Radek Bednarczuk
(na AKVARKO.cz vyšlo 3.3.2008)
Magazín AKVÁRIUM živě
Tento článek jsme pro Vás připravili ve spolupráci s magazínem AKVÁRIUM živě.

část 1/2 - [1] [2] 
Obr.1 Satanoperca leucosticta
Charakteristický příjem potravy, nápadný zevnějšek, pozoruhodné chování a zajímavé rozmnožování. Tak můžeme několika slovy charakterizovat ryby náležející do rodu Satanoperca, která se sice v akvaristice neřadí k nejoblíbenějším cichlidám, ale které si pro svoje shora uvedené vlastnosti zaslouží bližší pozornosti.
Oblíbené druhy z rodu Satanoperca patří do skupiny požíračů země či kaložroutů tribu Geophagini. Poprvé tyto ryby v roce 1840 popsal HECKEL, a to uvnitř rodu Geophagus. Pro svoje morfologické rozdíly, které je odlišují od ostatních druhů požíračů země, byly přeřazeny do rodu Satanoperca. Revizi provedl v roce 1862 nejdříve GÜNTHER a v roce 1986 také KULLANDER. Ten opět vyčlenil tento druh na základě 12ti charakteristických znaků jako např. bezšupinaté hřbetní a řitní ploutve nebo přítomnost kulaté skvrny na násadci ocasní ploutve.
Tato krásná jihoamerická cichlida se však netěší takové pozornosti jako je tomu u terčovců nebo módních afrických cichlid. Důvodem takového postoje mohou být také těžkosti s druhově správným, ale především zdravým chovem. Cichlidy jsou náchylné na takové nepříjemnosti, jako je vodnatelnost nebo děrová nemoc. Ta vzniká při poranění pokožky a to v oblasti hlavy. Jedním z receptů proti tomuto onemocnění je pestrá strava bohatá na balastní látky a vitamíny A a C, které hrají velkou roli při tvorbě pokožky. Mimo to je ještě důležitá kvalita vody a zabránění vzniku stresových faktorů. Náchylnost k těmto onemocněním je individuální, čímž je pravděpodobnost onemocnění zdravých ryb velmi malá ovšem za předpokladu, že trvalé životní podmínky ryb nejsou nepříznivé.
Obr.2 Imponující osobnost
Budoucí chovatel stojí před problémem nabídky vody ve správné kvalitě. Ta musí být měkká a kyselá, ale především nesmí obsahovat škodlivé produkty látkové výměny, jako jsou čpavek, dusitany a dusičnany. Také nádrž musí být prostorná, neboť tyto cichlidy dorůstají do úctyhodné velikosti. Nejlepší je umístění asi pěti dospělých jedinců v nádrži o obsahu 250 – 300 litrů vody, i když se i takovéto akvárium může později stát malým.
Kouzlo těchto ryb nespočívá jen v jejich krásném zjevu – velké důvěřivé oči a tvar tlamky takový, jako by se neustále usmívaly – ale také v jejich sociálním chování a zajímavém způsobu rozmnožování. Tím nám vynahrazují všechny těžkosti spojené s jejich chovem. Některé z těchto ryb nám svým obličejem a temperamentem připomínají naše domácí okouny a i jejich latinské jméno to potvrzuje, neboť perca znamená latinsky okoun, takže Satanoperca je v překladu satanský okoun (pozn. redakce: oficiální český název této ryby je perleťovka a konkrétně pak Satanoperca leucosticta je perleťovka běloskvrnná).
Jsou to charakteristické ryby, mírnější než mnohé jiné cichlidy, ale především mírnější než ty africké – krátce řečeno, nelze je považovat za nudné. Tak se také může stát, že některý s přihlížejících může jejich jedinečný vzhled považovat za démonický a jako kuriozitu připojuji, že latinské označení jednotlivých druhů používá jména démonů z kultur amazonských obyvatel (lilith, daemon, jurupari). Tyto „čertovské“ ryby jsou vhodným pozorovacím objektem pro ty akvaristy, kteří oceňují výzvy a ke kterým tito požírači země bezesporu patří.
Mezi oblíbené druhy Satanoperca patří především Satanoperca jurupari Satanoperca leucosticta, Satanoperca daemon a poměrně vzácnější Satanoperca pappaterra, Satanoperca lilith a Satanoperca acuticeps. Je pravděpodobné, že existuje ještě mnoho dalších, dosud nepotvrzených druhů požíračů země, kteří se však náhle mohou objevit v našich akváriích.
Habitat – životní prostor
Ryby rodu Satanoperca obývají stojaté nebo pomalu tekoucí vody v tropických oblastech Jižní Ameriky – v ústí Amazonky, Orinoka, horním úseku Paraguaye a i takové toky, jakými jsou Rio Negro nebo Rio Branco. Najdeme je jak v černých vodách, tak i ve světlých tocích. Nejčastěji v blízkosti břehů, kde je dno tvořeno bahnem, jílem nebo jemným pískem ale také listím suchozemských rostlin. Dále zde mohou také být ponořené části stromů, keřů a travin při současně malém počtu vlastních vodních rostlin. Dalším charakteristickým znakem jejich životního prostředí nedostatek stínu, čímž je zde teplota vody vyšší než v oblastech zastíněných stromy. Satanoperca jsou sociálně založené, ve skupinách žijící ryby. Živí se především krunýřovitými živočichy, larvami hmyzu a také zbytky rostlin. V přirozených podmínkách nejsou náchylné na napadení parazity, s výjimkou infekce žábrohlísty.
Obr.3 Satanoperc cf.leucosticta
Obr.4 Pár Satanoperca leucosticta
část 1/2 - [1] [2] 
 
Seznam všech komentářů najdete na záložce:  Komentáře
Posledních 10 komentářů k článku:
Jiřík  (id: 210   Televize Jiříka a Verunky 
 kategorie velká akvária, objem 288 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 7.3.2008 (8:08)
Myslím, že by bylo vhodné upřesnit český název těchto ryb. Není to ani "kaložrout" ani "satanský okoun", je to jednoduše perleťovka běloskvrnná a najdete ji pod tímto názvem i ve zdejším atlasu ryb. Není vhodné názvy ryb doslovně překládat z cizích jazyků.
provokatér  (id: 5992 ) 7.3.2008 (8:31)
Milý Jiříku, ten překlad do češtiny vhodný je, neb je výstižným "domácím" pojmenováním této ryby vyjadřujícím její styl života. Není to název věděcký, tudíž si ani není třeba lámat hlavu nad nějakým českým pojmenováním. Možná autor mohl více zdůraznit, že je takto ryba takto nazývána ve své domovině...
Roman  (id: 1 ) 7.3.2008 (8:45)
Ahoj, tak jsem doplnil český název jako poznámku redakce. Ten překlad v článku je tam podle mě jen proto, aby podtrhl myšlenku autora, že se tato ryba má podobné vlastnosti jako náš okoun.
langosh  (id: 494   Apistogramma & Co. 
 kategorie střední akvária, objem 84 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! Geophagus & Co. 
 kategorie střední akvária, objem 160 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! Apistogramma & Co. Reloaded 
 kategorie střední akvária, objem 84 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 7.3.2008 (12:41)
Ona celková překladatelská kvalita AŽ je hodně slabá... Co se týká této problematiky, tak místo „kaložrout“ mělo být uvedeno spíše „zeměžrout“ - viz latinské geophagus a angl. eartheater. Kaložrout je druhové jméno jiné ryby...

Jinak články R. Bednarczuka bývají vždy kvalitní (je uznávaným odborníkem na cichlidy http://cichlidae.com/author.php?id=81 ), takže díky i za tento.

Roman
langosh  (id: 494   Apistogramma & Co. 
 kategorie střední akvária, objem 84 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! Geophagus & Co. 
 kategorie střední akvária, objem 160 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! Apistogramma & Co. Reloaded 
 kategorie střední akvária, objem 84 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 7.3.2008 (12:49)
Jo a ještě poznámka k „Cichlidy jsou náchylné na takové nepříjemnosti, jako je vodnatelnost nebo děrová nemoc. Ta vzniká při poranění pokožky a to v oblasti hlavy. “. Toto podání mi přijde, mírně řečeno, scestné...
Roman
Carlos  (id: 5962   Karlíkova 110ka 
 kategorie střední akvária, objem 110 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! Krevetárko necelých 9L 
 kategorie malá akvária, objem 9 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! Krab krabice a paludarium 
 kategorie terária 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA Brachypelma emilia 
 kategorie terária 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA Mimča Brachypelma smithi, albopiloum, albiceps a Psalmopoeus irminia 
 kategorie terária 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! Lasiodora parahybana 
 kategorie terária 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA  ) 7.3.2008 (19:17)
To je nahoda zrovna dnes jsem si o ni cetl ve starym dobrym atlasu ryb od Zukala
tosik  (id: 6235 ) 7.3.2008 (20:20)
Článek je podle mne zajímavý, jen mi chybí údaj o velikosti těchto ryb, do které dorůstají. Já vím, můžu si to najít jinde.... Ale mohlo to tam být.
Psycho  (neregistrovaný návštěvník) 21.3.2008 (16:45)
Tak tomu říkám komentáře.

Pak se divte, že nikdo nepíše články, když jediný co za to má je kartáč od každýho druhýho co si to přečte. Asi byste neměli zapomínat, že když dáváte připomínky, měli byste NEJPRVE ohodnotit článek jako celek a teprve potom vytýkat ty drobné nedostatky. Takhle to vypadá, že se Vám to nelíbilo a jenom Vás pobouřilo, co jste našli.

??? Nebo chcete jen machrovat, že toho víte víc ???

Fakt nevím.

Zdar Psycho
Bubus  (neregistrovaný návštěvník) 24.6.2015 (8:17)
Parádny článok .... ostatné komentáre sú mimo....
Jakub kuba Krb  (neregistrovaný návštěvník) 17.2.2018 (17:51)
Paradni clánek smekam. Miluji tyto ryby a vzdy si rad neco o nich prectu.. A vy chujove, debilni čuraci co umite psat jen samou kritiku napiste svoje clanky a uvidite ze se zase najde nejaky debilni čurak ktery Vam napise jen a jen samou kritiku. Hodne zdaru vsem.
Vložit nový příspěvek do diskuze
Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|