Články - obsah článku

Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|  
Apistogramma cacatuoides - papoušci ve vodě
Peter Pam
(na AKVARKO.cz vyšlo 22.2.2007)
Magazín AKVÁRIUM živě
Tento článek jsme pro Vás připravili ve spolupráci s magazínem AKVÁRIUM živě.

část 2/4 - [1] [2] [3] [4] 
Společenská rybka
Hrozící sameček

Hrozící sameček otevře svoji
tlamku k agresivnímu postoji.
Vzhledem ke své mírumilovné povaze je A. cacatuoides vhodná do společného akvária, pokud to ovšem složení vody dovolí. Nedoporučuje se umístění do biotopních akvárií, jakým je např. Amazonské akvárium, neboť v nich je voda měkká a kyselá, l když A. cacatuoides takové prostředí snese, můžeme pak častěji pozorovat její náchylnost k různým kožním onemocněním a špatnému růstu mladých rybek.
Pro dlouhodobě úspěšný chov potřebujeme akvárium o obsahu nejméně 100 litrů vody, v němž se nechá chovný pár dobře umístit. V menších nádržích se může vyskytnout problém, že stále pronásledovaná rybka (i to se někdy u mírumilovných cichlidek stává) nemá možnost úniku, l když z tohoto důvodu je úhyn poměrně vzácný, je dobré na toto pamatovat.
Akvárium musí být dostatečně osázeno rostlinami. Vhodné jsou např. Echinodorus tenellus do popředí a E. amazonicus do postranních částí. Tam můžeme použít i Anubias sp. nebo Microsorum pteropus, které sice nepocházejí z Jižní Ameriky, ale k pokrytí kořenů v akváriu jsou vhodné. Také mnohá stonkovitá rostlina snese polotvrdou vodu a přispěje tak k hezkému sestavení akvária. Sem patří např. Ceratophylium demersum nebo Hygrophila polysperma. Hladinu lze částečně pokrýt použitím Ceratopteris spp. nebo Salvinia spp. Tyto plovoucí rostliny však musíme pravidelně probírat, protože jinak se natolik rozrostou, že svým stínem budou bránit v růstu ostatním rostlinám v akváriu.
Kromě již zmíněných kořenů je dobré v nádrži umístit břidlicové desky, jejichž navrstvením vzniknou různá zákoutí. Ta potom skýtají možnosti úkrytu. Teplotu vody udržujeme v rozmezí od 24 °C do 27 °C, i když tato rybka snese i teploty vyšší. Filtrace vody musí být silná a efektivní, jinak se dostaví velké problémy.
l když je A. cacatuoides považována za odolnou, nelze brát čistotu vody na lehkou váhu. Ve skutečnosti je totiž na znečištěnou vodu velmi citlivá. Je proto nutné týdně asi 15 až 20 % vody vyměnit.
Pokojná a společenská
Nebojovná povaha tohoto druhu cichlidek je velkým kladem při umístění v akváriu s ostatními druhy ryb, jako jsou např. tetrovité. Ty však nesmějí být příliš malé. Také druhy pancéřníčků nebo krunýřovců jsou vhodnými společníky. V podstatě je možné soužití i s ostatními druhy rodu Apistogramma, musíme se však připravit na poněkud rušnější příbuzenské vztahy.
Divoká forma

Divoké formy – i když ne
tak vybarvené – jsou nádherné ryby
Mnohému akvaristovi se jako velká překážka jeví fyziologická podobnost a chování cichlidek rodu Apisstogramma. Zatímco u samečků lze poměrně snadno všechny druhy od sebe rozeznat, u samiček, které jsou si velmi podobné, musíte již mít hodně štěstí.
Nannacara anomala je cichlidka, kterou raději pro společný chov nepoužívejte. Všechny exempláře tohoto druhu, které jsem měl v akváriu, se projevily vyloženě nepřátelsky k A. cacatuoides. Sameček akarky zelené zavinil i úhyn několika těchto cichlidek papoušcích, neboť nesnesl jejich přítomnost. Nemohl jsem si však zodpovědět otázku, zda je to nesnášenlivost jednoho jedince či celého druhu, chci však naše čtenáře na tuto skutečnost upozornit. Vhodné k soužití jsou např. Laetacara (dříve Aequidens) curviceps, nebo L. dorsigera.
V mnohé akvaristické literatuře najdeme poznámku, že není dobré chovat A. cacatuoides společně se skaláry, neboť dochází ke stresovým situacím, které mají za následek to, že cichlidky odmítají potravu. l když je možné, že při soužití s ostatními velkými cichlidkami tento problém může nastat, neplatí to pro Pterophylium scalare. Dlouhou dobu jsem tyto dva druhy společně choval, ale nikdy jsem nepozoroval, že by přítomnost skalár A. cacatuoides nějak rušila. Naopak, byly to právě tyto dva druhy, které se při krmení jako první společně pustily do jídla. Je ale třeba dodat, že u skalár se jednalo o chovný druh přizpůsobený polotvrdé vodě, a ne o divoké odchyty. Ty potřebují měkkou vodu a jsou proto ke společnému chovu s A. cacatuoides nevhodné.
Divoká forma
Společenské uspořádání u A. cacatuoides je takové, že sameček obsadí velký revír, ve kterém si samičky rozdělí své části, o jejichž hranice potom silně zápolí. Ostatní druhy rybek zůstávají přitom nepovšimnuty, pokud ovšem vlastnímu druhu nejsou nějak podobné.
Motivace samečků k obraně svého revíru je velmi silná. V žádném případě v tomto prostoru nesnášejí konkurenci a to ani na přechodnou dobu. Případného soka napadnou a velmi často dojde k divokým bojům, zvláště když velikost akvária není vhodná k chovu více samečků. Ještě před tím se však sameček pokouší svého soka zastrašit a z revíru vypudit, což se projevuje "ježením" ploutví a odstáváním žaberních víček. Tělo je v šikmé poloze a silně vibruje. To velmi často stačí a vetřelec pak prchá se staženými ploutvemi, přičemž majitel revíru ho vyprovází až za jeho hranice. Často sice přitom ztratí několik kousků z ploutví, ale tato ztráta nemá význam. Hlavní je, aby akvárium bylo dostatečně veliké a skýtalo možnosti úkrytu. Naštěstí jsou vážné souboje vzácností a většinou zůstává jen u výhrůžek.
Obr. Divoké formy mají jen málo červené barvy v ploutvích. Tuto variantu lze zařadit spíše mezi šlechtěnou formu.
část 2/4 - [1] [2] [3] [4] 
 
Seznam všech komentářů najdete na záložce:  Komentáře
Posledních 10 komentářů k článku:
ufinka  (id: 1308   JV Asie, 150 
 kategorie střední akvária, objem 150 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! regál 
 kategorie střední akvária, objem 100 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 2.1.2008 (1:41)
Nádherné ryby! A díky za článek. Ale nemohla jsem sehnat samice...nakonec sehnala, ale jedna pošla a druhá nechce nic žrát. Vezme si ode všho jeden kus. Nabízela jsem mražené patentky, nitěnky, žábronožky vločky...a nic. Ještě pojde hlady ta druhá a budu "nadšena". Nevím co s ní. Ostatní ryby jsou ok. Zajímalo by mne, kde je ten Sklorex vzal, a ještě po mně chtěli 70 Kč za jednu. Samec co mám z jiného zdroje -ten je naprosto ok, žere skoro vše a pěkně roste.
Kdyby někdo z Brna věděl o samičkách Apistogr.cacat., dejte vědět. Díky
sandman  (neregistrovaný návštěvník) 22.1.2008 (14:46)
Akvárko mám cca měsíc, páreček cichlidek kakadu už tam byl, ale teď se mi samice celá zabarvila dožluta!Tak nevím, jestli budou mladí "papoušci" nebo co...Je těžké něco uhlídat,když je člověk přez den v práci Jinak včerá jsem zakoupil v Olomouci druhou samičku (zverimex naproti Ušatému domu - 39,- kč) tak jsem zvědav, jak se jí bude u mě dařit...
johnx  (neregistrovaný návštěvník) 23.3.2008 (23:42)
Ufinko 70 Kč ještě de já dal za samce 130,- ,zdálo jse mi to drahé ale nemněl jsem na výběr tak jsem si ho vzal a dnes se asi vytřeli takže se mi ten člének hodí
Terka.Kamikadze  (id: 5480   Moje potěšení 
 kategorie střední akvária, objem 160 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! Ráj na zemi 
 kategorie jezírka 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! Physignathus cocincinus - Dexter, Barney, Zoey a Sanny - první terárko 
 kategorie terária 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 2.5.2008 (15:16)
Jsou to krásné ryby. Zamilovala jsem se do nich hned když jsem je poprvé viděla. Nyní mám akvárium založené výhradně pro tento druh rybek a připravuji se na množení. Příteli už plave v akvárku okolo 8 kousků vlastních mladých, velikost se blíží k 2cm :) Moc hezký článeček.
vladimir  (neregistrovaný návštěvník) 3.6.2008 (12:17)
postradal jsem v vybornem clanku jak je to s teritoidnim uzemim a ci samec maam mit harem samicek praxe mne vsak douci sama
muzi  (id: 6340   muziho první 112 
 kategorie střední akvária, objem 112 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! muziho 16 - krevetkarium a spol 
 kategorie malá akvária, objem 16 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! muziho 25 - odchovná 
 kategorie malá akvária, objem 25 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 13.11.2008 (16:35)
Tak jsem v Olomouci sehnal mladý pár a celk. cenu 78,- Kč
neúspěšný  (neregistrovaný návštěvník) 19.3.2009 (22:18)
Tak já nevim, všude jsem četl, jak to jsou klidný ryby, tak jsem si koupil samce a 2 samice, v akvárku mám ještě 2 ancistrusy. Bohužel jsem si asi pořídil nějakýho psychopata, jednu samici mi už odrovnal, druhá se schovává, jak jen může a k tomu mi ten kanec prohání i ty ancistrusy. Je to ještě mladej samec, je tady nějaká šance, že se věkem uklidní, nebo co s ním?
Roman.st  (neregistrovaný návštěvník) 22.2.2010 (22:27)
Ahojec lidiny.
Mám dva samce a dvě holčiny. Docela si dávají pozor na své ter. a doplácí na to zatím pancéřníčci a akary zlaté, hold život je boj. Musel jsem pro jeden pár udělat sólo aqa. a teď se jen kochám mladým potěrem. Pokud by měl někdo mladé, tak si můžeme nějaké potvory vyměnít, aby to nebylo, jako bratr a ségra :). Tel ist 739876207 i sms.
Rád poradím s chovem, ale na net. moc nechodím, protože su porát ve stáji, nebo v práci.
holous25  (id: 12338   Parmičky čtyrpruhé 
 kategorie malá akvária, objem 50 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 26.4.2011 (19:50)
AHOJ koupil sem si 1 pár jenže je takovej problém že sameček se pořád schovává poradte čím to změnit
crevo  (neregistrovaný návštěvník) 17.8.2013 (15:53)
Ahojte, potreboval by som vediet ze kedy priblizne pohlavne dospievaju :)
Vložit nový příspěvek do diskuze
Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|