Články - obsah článku

Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|  
Apistogramma cacatuoides - papoušci ve vodě
Peter Pam
(na AKVARKO.cz vyšlo 22.2.2007)
Magazín AKVÁRIUM živě
Tento článek jsme pro Vás připravili ve spolupráci s magazínem AKVÁRIUM živě.

část 1/4 - [1] [2] [3] [4] 
Nádherný hřeben hřbetní ploutve

Nádherný hřeben hřbetní ploutve připomínající chocholku známého
papouška Kakadu, byl vzat jako základ vědeckého pojmenování
tohoto druhu.
Nepotřebují cichlidky mnoho místa? Jsou mírumilovné a překrásné? Existují vůbec takové rybky? Odpověď je jednoznačná - ano. Najdeme je především v rodu Apistogramma, ale doprovází je pověst obtížných ryb. Výjimku tvoří A. cacatuoides.
Tento druh se nejvíc vyskytuje především v Peru, v poamazonské oblasti, objevuje se však i v rozsáhlých pohraničních oblastech sousední Brazílie. Tam žije v lesních potocích, jejichž tmavé dno skýtá mnoho možností k úkrytu. To je velmi důležité, neboť kromě přirozených nepřátel ve vodě jsou tu ještě velmi obratní, ryby lovící ptáci.
Nádherná ryba
Tuto rybu známe v mnoha barevných variantách, které mohou být jednak výsledkem pilných chovatelů, jednak přirozeným důsledkem rozlehlosti oblasti, v níž se vyskytuje. Z hlediska velikosti je pak řazena mezi cichlidky, neboť samečci dorůstají do délky asi 7 až 8 cm, zatímco samičky jsou zhruba jen poloviční. Jednotlivé exempláře velké až 10 cm jsou vzácnými výjimkami a lze je spatřit jedině u chovatelů. Působí pak zvláštním dojmem zejména vedle samiček, které jsou obvykle velké jen 4 cm. Celkově působí Apistogramma cacatuoides spíše zavalitým dojmem. Zbarvení těla se pohybuje mezi hnědou a šedou s občas převládající zelenou až zlatou-jako znamení přírodní nebo šlechtěné varianty. Středem těla se táhne ozdobný tmavý pruh, který začíná u oka a končí u ocasního kořene. Tmavým zbarvením jsou označeny rovněž brada a čelo. Náznaky svislých tmavých pruhů jsou viditelné jen pod hřbetní ploutví. Také horizontální pruhy řitní ploutve jsou zredukovány do tečkovaných linií. Tato znamení mají také samičky a mladé rybky a jsou patrná zvláště při stresu. Sameček má vláknité prodloužení nepárových a prsních ploutví. Nejpřednější tvrdé paprsky hřbetní ploutve jsou nezvykle prodloužené a připomínají jakousi korunu nebo chocholku, která zdobí papouška Kakadu a která dala tomuto druhu jméno A. cacatuoides. Nepárové ploutve, především však řitní, má červené nebo oranžové, tmavě orámované skvrny. Přestože se jedná o typické zbarvení samečků, najdeme podobné ozdobné prvky i u samiček, i když ne v takovém počtu a v tak zářivých barvách.
Sameček v agresivní poloze
Pohlavní rozlišení je velmi zřetelné. Samičky jsou podstatně menší a na rozdíl od samečků méně pestrobarevné. Převládá u nich spíše světlé zbarvení, ploutve jsou kratší a ocasní ploutev je zaoblená, u samečků má lyrovitý tvar. Také rty mají samečkové zřetelně mohutnější.
Jednoduchá péče
A. cacatuoides není náročnou rybkou, alespoň co se potravy týká. Její hlavní částí ale musí být potrava živá, na doplnění pak lze krmit všemi klasickými prostředky včetně rostlinné stravy. Je dobré také rybce nabídnout krill, který pozitivně přispívá k připravenosti samiček ke tření.
Obr. Sameček v agresivní poloze. Spuštěná tlamka a odstávající žaberní víčka, mají opticky zvětšit objem těla k zastrašení protivníka.
část 1/4 - [1] [2] [3] [4] 
 
Seznam všech komentářů najdete na záložce:  Komentáře
Posledních 10 komentářů k článku:
sandman  (neregistrovaný návštěvník) 22.1.2008 (14:46)
Akvárko mám cca měsíc, páreček cichlidek kakadu už tam byl, ale teď se mi samice celá zabarvila dožluta!Tak nevím, jestli budou mladí "papoušci" nebo co...Je těžké něco uhlídat,když je člověk přez den v práci Jinak včerá jsem zakoupil v Olomouci druhou samičku (zverimex naproti Ušatému domu - 39,- kč) tak jsem zvědav, jak se jí bude u mě dařit...
johnx  (neregistrovaný návštěvník) 23.3.2008 (23:42)
Ufinko 70 Kč ještě de já dal za samce 130,- ,zdálo jse mi to drahé ale nemněl jsem na výběr tak jsem si ho vzal a dnes se asi vytřeli takže se mi ten člének hodí
Terka.Kamikadze  (id: 5480   Moje potěšení 
 kategorie střední akvária, objem 160 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! Ráj na zemi 
 kategorie jezírka 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! Physignathus cocincinus - Dexter, Barney, Zoey a Sanny - první terárko 
 kategorie terária 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 2.5.2008 (15:16)
Jsou to krásné ryby. Zamilovala jsem se do nich hned když jsem je poprvé viděla. Nyní mám akvárium založené výhradně pro tento druh rybek a připravuji se na množení. Příteli už plave v akvárku okolo 8 kousků vlastních mladých, velikost se blíží k 2cm :) Moc hezký článeček.
vladimir  (neregistrovaný návštěvník) 3.6.2008 (12:17)
postradal jsem v vybornem clanku jak je to s teritoidnim uzemim a ci samec maam mit harem samicek praxe mne vsak douci sama
muzi  (id: 6340   muziho první 112 
 kategorie střední akvária, objem 112 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! muziho 16 - krevetkarium a spol 
 kategorie malá akvária, objem 16 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! muziho 25 - odchovná 
 kategorie malá akvária, objem 25 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 13.11.2008 (16:35)
Tak jsem v Olomouci sehnal mladý pár a celk. cenu 78,- Kč
neúspěšný  (neregistrovaný návštěvník) 19.3.2009 (22:18)
Tak já nevim, všude jsem četl, jak to jsou klidný ryby, tak jsem si koupil samce a 2 samice, v akvárku mám ještě 2 ancistrusy. Bohužel jsem si asi pořídil nějakýho psychopata, jednu samici mi už odrovnal, druhá se schovává, jak jen může a k tomu mi ten kanec prohání i ty ancistrusy. Je to ještě mladej samec, je tady nějaká šance, že se věkem uklidní, nebo co s ním?
Roman.st  (neregistrovaný návštěvník) 22.2.2010 (22:27)
Ahojec lidiny.
Mám dva samce a dvě holčiny. Docela si dávají pozor na své ter. a doplácí na to zatím pancéřníčci a akary zlaté, hold život je boj. Musel jsem pro jeden pár udělat sólo aqa. a teď se jen kochám mladým potěrem. Pokud by měl někdo mladé, tak si můžeme nějaké potvory vyměnít, aby to nebylo, jako bratr a ségra :). Tel ist 739876207 i sms.
Rád poradím s chovem, ale na net. moc nechodím, protože su porát ve stáji, nebo v práci.
holous25  (id: 12338   Parmičky čtyrpruhé 
 kategorie malá akvária, objem 50 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 26.4.2011 (19:50)
AHOJ koupil sem si 1 pár jenže je takovej problém že sameček se pořád schovává poradte čím to změnit
crevo  (neregistrovaný návštěvník) 17.8.2013 (15:53)
Ahojte, potreboval by som vediet ze kedy priblizne pohlavne dospievaju :)
Evča XXX  (neregistrovaný návštěvník) 25.4.2022 (20:05)
Měla jsem kakadáčky několikrát a po nějaké době vždy uhynuly. Nevadí jim dešťová voda ? Máme bohužel jen vodu ze studně a ta je silně železitá, tek používám do akva dešťovou.
Vložit nový příspěvek do diskuze
Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|