Nádherný hřeben hřbetní ploutve připomínající chocholku známého papouška Kakadu, byl vzat jako základ vědeckého pojmenování tohoto druhu.
Nepotřebují cichlidky mnoho místa? Jsou mírumilovné a překrásné? Existují vůbec takové rybky? Odpověď je jednoznačná - ano. Najdeme je především v rodu Apistogramma, ale doprovází je pověst obtížných ryb. Výjimku tvoří A. cacatuoides.
Tento druh se nejvíc vyskytuje především v Peru, v poamazonské oblasti, objevuje se však i v rozsáhlých pohraničních oblastech sousední Brazílie. Tam žije v lesních potocích, jejichž tmavé dno skýtá mnoho možností k úkrytu. To je velmi důležité, neboť kromě přirozených nepřátel ve vodě jsou tu ještě velmi obratní, ryby lovící ptáci.
Nádherná ryba
Tuto rybu známe v mnoha barevných variantách, které mohou být jednak výsledkem pilných chovatelů, jednak přirozeným důsledkem rozlehlosti oblasti, v níž se vyskytuje. Z hlediska velikosti je pak řazena mezi cichlidky, neboť samečci dorůstají do délky asi 7 až 8 cm, zatímco samičky jsou zhruba jen poloviční. Jednotlivé exempláře velké až 10 cm jsou vzácnými výjimkami a lze je spatřit jedině u chovatelů. Působí pak zvláštním dojmem zejména vedle samiček, které jsou obvykle velké jen 4 cm. Celkově působí Apistogramma cacatuoides spíše zavalitým dojmem. Zbarvení těla se pohybuje mezi hnědou a šedou s občas převládající zelenou až zlatou-jako znamení přírodní nebo šlechtěné varianty. Středem těla se táhne ozdobný tmavý pruh, který začíná u oka a končí u ocasního kořene. Tmavým zbarvením jsou označeny rovněž brada a čelo. Náznaky svislých tmavých pruhů jsou viditelné jen pod hřbetní ploutví. Také horizontální pruhy řitní ploutve jsou zredukovány do tečkovaných linií. Tato znamení mají také samičky a mladé rybky a jsou patrná zvláště při stresu. Sameček má vláknité prodloužení nepárových a prsních ploutví. Nejpřednější tvrdé paprsky hřbetní ploutve jsou nezvykle prodloužené a připomínají jakousi korunu nebo chocholku, která zdobí papouška Kakadu a která dala tomuto druhu jméno A. cacatuoides. Nepárové ploutve, především však řitní, má červené nebo oranžové, tmavě orámované skvrny. Přestože se jedná o typické zbarvení samečků, najdeme podobné ozdobné prvky i u samiček, i když ne v takovém počtu a v tak zářivých barvách.
Pohlavní rozlišení je velmi zřetelné. Samičky jsou podstatně menší a na rozdíl od samečků méně pestrobarevné. Převládá u nich spíše světlé zbarvení, ploutve jsou kratší a ocasní ploutev je zaoblená, u samečků má lyrovitý tvar. Také rty mají samečkové zřetelně mohutnější.
Jednoduchá péče
A. cacatuoides není náročnou rybkou, alespoň co se potravy týká. Její hlavní částí ale musí být potrava živá, na doplnění pak lze krmit všemi klasickými prostředky včetně rostlinné stravy. Je dobré také rybce nabídnout krill, který pozitivně přispívá k připravenosti samiček ke tření.
Obr. Sameček v agresivní poloze. Spuštěná tlamka a odstávající žaberní víčka, mají opticky zvětšit objem těla k zastrašení protivníka.
|