Velká akvária s malými rybkami poskytují nejen krásný pohled, ale taktéž i svou vlastní atmosféru, kterou vysoce hodnotí nejeden chovatel.
Zelený skvost
Princip osázení nádrže je vskutku velmi jednoduchý. Nejprve začneme s tzv. "solitéry", to jsou rostliny většího vzrůstu, ke kterým patří např. amazonské šípatkovce (Echinodorus amazonicus, E. bleheri, E. barthii atd.), leknín (Nymphaea), anubisy (Anubias), kalatky (Aponogeton). Do zadní části nádrže a do jejich rohů patří jemnolisté rostlinky typu kabomby (Cabomba) nebo stolístku (Myriophylium).
Zbylou část osázíme menšími rostlinami, dobré jsou i jejich různobarevné varianty, např. sytě zelené (Hygrophila corymbosa, Bacopa caroliana), světle zelené (Hygrophila difforrnis). zabarvené do růžová (Alternanthera aquatica, A.reineckii nebo Ludwigia sp.). Přední část se doporučuje ještě osázet "kobercovým" porostem, který lze vytvořit pomocí Echinodorus tenellus nebo Lilaeopsis brasiliensis.
Při zařizování nádrže pro neonky bychom měli mít stále na paměti, že se nevyplatí šetřit na rostlinách. Avšak neměli bychom se ani obávat zeptat se odborníka na radu, které z nabízených rostlin se hodí právě do toho našeho akvária. Celkem by mělo být osázeno 60-70 % celkové plochy, ani za této podmínky však nesmíme zapomenout na dostatečný prostor pro pohyb ryb.
Solidní základna
Dno nádrže je v nádrži pro neonky velmi důležité. Je sídlem denitrifikačních baktérií, obsahuje důležité živiny pro růst rostlin. K pokrytí dna se doporučuje použít tmavý materiál s průměrnou zrnitostí 3-5 mm, na jedné straně tím vynikne barevnost pěstovaných rybek a na straně druhé jim nabídnete pocit bezpečí. Také použití dalších dekoračních předmětů není na závadu, jen bychom neměli zapomenout, že veškeré kameny a kořeny by též měly být tmavší barvy. Kořeny z rašelinišť jsou dekorativní a trvanlivé. S jejich pomocí lze z každého akvária vytvořit jedinečný, nikde se neopakující originál.
Chov neonek
Modrá nebo "falešná" neonka, Paracheirodon simulans, je třetím druhem neonek. Také chov této neonky je jednoduchý, ale její odchov se podařil jen několika málo specialistům.
Akvaristou jsem již od roku 1955 a od roku 1958 se věnuji především chovu teter. Dříve mi tento koníček pomáhal i po finační stránce, mé odchovy jsou velmi dobře známy v Bavorsku a Rakousku. Odchoval jsem desetitisíce kusů obyčejných a červených neonek, ale jen stovky neonek modrých. Všeobecně se předpokládá, že úspěšný odchov neonek se může podařit jen chovateli s mnohaletými zkušenostmi. Tajemství úspěchu je však ukryto v použití správné vody a krmiva. Toto je celé tajemství úspěšných českých chovatelů neonek. Pro odchov se používá především pestrá paleta krmení a častá výměna vody (minimálně dvakrát až třikrát týdně vždy tak 15 %, celkově pak 50 % celkového objemu týdně).
Pro odchov se nejlépe osvědčila akvária s obsahem 2-5 l, maximálně pak 10 l (pro modré neonky). Větší nádrže není třeba používat, protože rybky, pokud jsou ke tření dobře připravené, se vytírají již druhý či třetí den. Nedostaví-li se úspěch, pak je opětovně vrátíme do společného akvária a po týdnu celou proceduru znova zopakujeme. Chovné nádrže by neměly stát na příliš světlém místě. Na dno nádrže nesmíme zapomenout dát třecí rošt, rostliny nejsou nutné.Ve vytíračce nezavádíme provzdušňování, protože jeho použití může mít vliv na změnu hodnoty pH. V této fázi je to i zbytečné a jen by to mělo rušící efekt. Tedy zcela opačný než bychom v dané situaci potřebovali. Chovné páry nasazujeme ke tření zpravidla k večeru, den předtím bychom je neměli již krmit. V třecích nádržích je taktéž nekrmíme!
Po skončení tření je třeba chovný pár odlovit. Jikry neonek jsou citlivé na světlo, proto se doporučuje tyto nádrže zastínit před dopadajícím světlem. Tlumené světlo je vhodné i pro čerstvě vylíhlé mladé rybky, protože i ve volné přírodě vyhledávají právě stinná místa, jenž jim skýtají útočiště. Ihned po odlovení a tření zavedeme filtraci vody.
V malých vytíračkách doporučuji chovat mladé rybky jen krátkou dobu, dokud jsou ještě stále citlivé na změny, které provázejí jejich přemístění do větší nádrže. Lepší je přelovit jikry ještě před vylíhnutím z nádrže o objemu 2 l do nádrže s větším objemem vody, kde mají ideální podmínky pro růst a jejich vývoj. |