Akvária velká (nad 300 litrů)

Nápověda   Mapa   Statistika   Foto   Archiv   Seznam   |<   <<   >>   >|  
1/31

Amazonie

Základní údaje
 
 
Údaje o prezentaci:
Skupina v níž je akvárium zařazeno
Akvária velká (nad 300 litrů)
Autor prezentace
majla82 (id: 5870)
ID prezentace
9320
Prezentace založena
3.11.2017 tj. 16 den
Poslední aktualizace
16.11.2017 14:01 (deník)
Poslední aktualizace základních údajů
3.11.2017
Poslední aktualizace obrázků
3.11.2017
Poslední vložení videa
videa nevložena
Poslední aktualizace deníku
16.11.2017
Domovská stránka
neuvedena
Počet zobrazení
434x, tj. 27.13 x/den
Základní parametry akvária:
Druh akvária
společenské akvárium
Typ akvária
sladkovodní - tropické
Rozměry akvária
standardní nádrž (180x50 cm, výška 60 cm)
Objem akvária
500 litrů
Osvětlení akvária
jiný typ (příkon 80 W)
Časová náročnost údržby (bez krmení)
1 hod/týden
Město umístění akvária
Hradec Králové
Stát umístění akvária
CZ, kraj královehradecký
Rybičky v akváriu:
Neonka Obecná – 80ks
Neonka Červená – 50ks
Parma Denisonova – 4ks
Skalára amazoonksá KOI – 1ks
Rostlinky v akváriu:
Echinodorus amazonicus
Echinodorus major
Echinodorus osiris
Echinodorus ocelot red
Microsorium pteropus
Eleocharis parvulus
Anubias barteri var. nana
Lotus Tiger
Valisneria (Asiatica?)
Mech - Taxiphyllum sp.
Bližší popis akvária:
Nádrž:
Akvárium vyrobeno firmou Sklorex na základě předchozí zkušenosti 10 letého provozování akvaria 120x40x50.
Podstavec svařen z ocelového jeklu 50x50 tl.2mm. Výška podstavce 50cm na něm jako roznášecí deska pod akvárium vodovzdorná překližka tl 18mm. Podstavec opláštěný laminem 18mm, dekor hruška Lindau h3113, soklík u podlahy a lišta u dna akvária je formou nalepení nejširší ABS hrany ve stejném dekoru.

Filtrace:
Vnitřní filtr vlastní konstrukce. Nejprve jsem uvažoval o variantě z černého skla, ale černé sklo je velmi drahé a hlavně není moc k sehnání a všude je na objednávku.
Takže výsledek je skleněný vnitřní filtr ze skleněných tabulek o tl. 5mm. O hlavních rozměrech 26x21x54cm. Z estetického důvodu jsem celý vnitřek pohledové části vymazal černým akvarijním silikonem.
Vnitřní prostor je rozdělen na filtrační komoru a čerpací komoru. Ve filtrační komoře jsou umístěny filtrační media: biokavacit – kostky bioklavacitu s keramickými kroužky – bioakvacit – filtrační vata – biokavacit. Celkový objem filtračních médií je cca 19l (plocha filtrační komory 3,86 dm2). Natékání do filtru je z horní části, lze ho uzpůsobit jako „sběrač hladiny“ a výtlak je ze spodní části čerpadlem Eheim Compakt 600 (600 l/h) do rozstřikovací rampy po celé zadní straně akvária (vyrobeno z vodovodních trubek PPR). Reálný změření průtok je někde okolo 450 - 500 l/hod což odpovídá přibližně přečerpání objemu celého akvária 1x za hodinu.
Možností výtlačné komory je další volný prostor pro uložení topítka nebo jiné techniky aniž by rušila pohled v akváriu.
Filtr je do akvária pouze vložen/postaven do rohu na korkové podložce. Nechtěl jsem na stěny do akva nic lepit.

Kryt:
Plastový kryt od firmy Farao UH. Celodekor „olše střední“ samolepící folie d-c-fix. Desky jsou dost tenké a bez podpěry se mají tendenci prohýbat, takže jsou podlepeny tak, aby se opíraly o hliníkové profily osvětlovacích těles.

Osvětlení:
Vlastní návrh inspirován profi LED světly Farao. Snažil jsem se použít to nejlepší z LED čipů co se v současné době vyrábí a také zajistit pokud možno co nejlevnější provoz. Odborníci na tyto komponenty jsou firma tron.cz od kterých jsem nakoupil na osvětlení komplet díly. Systém je tedy postaven na AL profilech, úspornějších proudových LED páscích a proudovém zdroji Meanwell s možností programování.
Hlavním prvkem jsou tři masivní hliníkové profily (označení AL06 včetně čirého difuzoru 110°) osazeny proudovými LED pásky s LEDkami LG 2835 o teplotě studená bílá 6500K.
Jako proudový zdroj slouží ELG-150-24D2 Meanwell, který není zrovna u nás moc obvyklý. Je to zdroj, který s použitím programátoru SDP-001 umožňuje nastavit různou intenzitu osvětlení v rozsahu 10-100% a to i měnící se v průběhu dne včetně plynulých přechodů pomocí softwaru. Je to zdroj vyvinutý hlavně pro veřejná osvětlení nebo automatické osvětlení hal. Bohužel jeho výkon začíná až od zmíněných 150w tím pádem pro menší akva není moc použitelný. Spouštění je stále i v této variantě řízeno standardním časovým spínačem, ale následná intenzita a časový rozvrh osvětlení už se řídí nastavením ve zdroji dle programu.
Maximální intenzita osvětlení celkové délky LED pásků 5,1m (3x1,7m) při max proudu zdroje 6,3A by měla činit 21700 lm což je příkon LED cca 30W/m a účinnost LED 145 lm/W
Optimální nejúspornější svítivosti je dosaženo při nastavení proudu zdroje na cca 4,5A (70% výkonu zdroje). To odpovídá celkové svítivosti cca 15000 lm, příkon LED pásku 19W/m a účinnosti LED 157 lm/W.

Zjištění je takové, že světla jsou zbytečně předimenzovaná a z důvodů rozšíření sinice a rozsivky v počátku založení akvária svítím nyní cca 1 měsíc od založení na cca 20-30% výkonu a pouze 6 hod/den.

Dno a dekorace:
3D pozadí do akvária jsem nechtěl, ikdyž jsem ho v předešlém akváriu měl (vlastní výroba – extruďák a písek s pryskyřicí). Nicméně zabírá zbytečný objem a při výskytu řasy se stěžuje údržba. Zvolena nalepovací černá folie ze zadní strany. Lepení mokrou cestou, pár dní trvá mléčné zabarvení pod folií, ale následně po vyschnutí dokonalý černý povrch.
Na dno jsem dle inspirace literaturou „Ekologie rostlinného akvária“ použil vrstvu cca 1-2cm hlíny ze zahrady (máme celkem lehkou hnědozem) smíchanou s pískem a celé jsem to překryl říčním pískem/štěrkem tl. cca 3cm o směsi frakcí 1-2 a 2-4mm spíše více 1-2mm.
Větve jsou vrbové. Na stromě jsem našel několik suchých větví bez kůry a ty jsem jemně přejel smirkem, abych strhnul nazelenalý povrch jinak bez úpravy. Zatím zatíženy žulovými kameny, časem by měli přestat plavat úplně.

Voda a hnojení:
Ve starém akváriu byla vždy jen kohoutková městská voda (Hradec Králové) Pak došlo k přestěhování a začal jsem napouštět ze studny akvárium mělo více problémům s řasou možná i kvůli tomu.
Nyní jsem změřil celkovou tvrdost vody a zjistil jsem hodnoty hrubě přes 20 °dGH (až okolo 27°dGH) proto nyní zkouším změkčení reverzní osmózou. Doufám, že hodnoty dotáhnu aspoň někde k 10 °dGH. Nyní čerstvě po založení provádím výměny cca 1x za týden a měním cca 1/5 – ¼ vody což je 100-150 litrů vše z reverzní osmosy, časem možná výměna 1:1 (vodovod : osmosa).
Na pravidelné hnojení jsem si sestrojil automatický dávkovač, který se sestává z hydrostatického čerpadla a spínacího relé s možností spínání na sekundy, vše na 12V a spínáno při zapnutí světel časovačem. Toto jsem u starého akvária používal na PMDD, nyní ale zřejmě nebude potřeba denní dávkování, protože zkouším koncentrované komplexní hnojivo Seachem Flourish, které se dávkuje 1x za týden.
CO2 z tlakové láhve s nočním vypínáním. Nerezový čínsky difuzor.
Další moje prezentace:
Přírodní-TV  (id: 2676)
Hlavní obrázek akvária
1 mesic od osazeni
(vloženo 3.11.2017)
 
Celý deník naleznete na záložce:  Deník
Poslední 3 záznamy v deníku:
14.11.2017(vloženo 16.11.2017)
Udělal jsem si kutilsky radost a do skříňky jsem si nainstaloval LED osvětlení, abych lépe viděl na spínací hodiny atd.
16.11.2017(vloženo 16.11.2017)
Samotné led listy šly nainstalovat lehce, více jsem si vyhrál se samotným automatickým spuštěním osvětlení přes spínač po otevření dvířek.
16.11.2017(vloženo 16.11.2017)
V posledních letech jsem bublal CO2 jen podle oka podle toho jak moc se z difuzoru valily bublinky. Objednal jsem z ebay hezké kovové počítadlo bubliny v ceně do 100,-Kč včetně poštovného. Počítadlo má dobré upevnění na hadičku pomocí svorného šroubení, součástí je i zpětný ventil. Jako kapalina je použit glycerin, který nevysychá a díky své hustotě umožňuje pohodlné počítání bublin.
 
Komentáře k akváriu:
sivon  (id: 10063   Šnečkárium  
 kategorie střední akvária, objem 72 litrů  Mechy a bucephalandry  
 kategorie malá akvária, objem 18 litrů  Minišnečkárium  
 kategorie malá akvária, objem 11 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  Fešákovo  
 kategorie malá akvária, objem 17 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 3.11.2017 22:02
Nádherné hejno rybek v pěkném akváriu. Ať se daří.
Nové komentáře k akváriu přidávat mohou jen přihlášení uživatelé
Nápověda   Mapa   Statistika   Foto   Archiv   Seznam   |<   <<   >>   >|