Cílem je pokud možno zcela samostatné bezúdržbové akvárium.
Vše podstatné je v deníku
Umístění
Akvárium je umístěno v paneláku ve druhém patře u nosné zdi, bokem k oknu na západní stranu.
Stojan:
Podlaha je parketová, u zdi byl vytrhán
řádek parket šířky cca 15cm až na panel a vzniklá díra byla
vybetonovaná, aby stojan stál na pevném. Dále je
kuchyňská deska 1680x600x28mm. Tato deska slouží jako roznášecí podložka pod stojky
stojanu. Ten je svařen z jeklu 40x40x3mm, s komaxitovou úpravou. Do zdi je přichycen na 5
chemických kotev, závitovkou 12mm s podložkou a matkou. Na místní doporučení jsem dodal další tři
natloukací kotvy 12/140mm, s podložkou a matkou. Všechny otvory pro kotvy jsem vyfrézoval do oválu směrem nahoru, aby stojan mohl po napuštění sednout jak potřebuje a netlačil na kotvy ve střihu. Toto mi poradil statik.
Inspiraci pro stojan jsem hledal
zde, bohužel ale netuším, jak to u něj dopadlo, nereaguje na vzkazy :-(
Na stojanu jsou dvě
roznášecí OSB desky 1600x695x18mm, oblepené stříbrnou páskou, aby nepouštěly třísky.
Pro jistotu jsem nechal udělat ještě
dvě pomocné nohy do přední části stojanu. Mají v horní části závit, aby se při poklesnutí stojanu mohly upravit dle potřeby.
Akvárium se po napuštění nehlo snad ani o milimetr :-)
Podložka:
Podložka je z polystyrenu 20mm. Odizolování ode zdi je taky z polystyrenu, kde mezi zadní stěnou akvária a odizolováním je mezera cca 5mm. Aby polystyren a osb desky nezářily, jsou oblepeny
černou samolepící fólií až na stojan.
Akvárium:
Akvárium je z 12mm skla, se dvěma podélnými a jednou příčnou výztuhou, lepené černým silikonem. Slepila ho firma
Akvária Farda.
V levém zadním rohu je
přepadová komora, s dvěma
otvory ve dnu akvária pro přepadové trubky do biofiltru.
Pozadí:
Na zadní a levé straně je nalepeno pozadí z plastové matné desky.
Dno:
Výživový substrát
Dennerle DepomitMix Profesional 2x 9,6kg. Krycí vrstva
JBL Manado 3x 25litrů.
Jeden velký
kořen z rybníka.
Biofiltr:
Je umístěn pod akváriem. Z přepadové komory jde voda pomocí plastových trubek, které se používají pro sifony u umyvadel, do první komory, následně přes tři komory biomolitanu do poslední komory s čerpadlem
Eheim Compact+ 5000 a následně černou jedno coulovou bazénovou hadicí do rozstřikovací rampy po celé délce zadní stěny, cca 2cm pod hladinou. Kvůli velké hlučnosti padající vody je na konci trubky vlepen kulový ventil a dotažen tak, aby voda nepadala, ale jen protékala.
V první komoře je topítko, v poslední kromě hlavního čerpadla je co2 difuzor a čerpadélko. Bublinky co2 jdou do čerpadélka a to je dále rozbíjí.
Odpadní nádrž:
Je taktéž pod akváriem, spojená opět sifonovou trubkou s biofiltrem. V nádrži jsou dvě čidla hlídající výšku hladiny, připojené na jednotku MAVE 2-HH. Když se voda dotkne horního čidla, sepne se čerpadlo
Kärcher SCP 6000 a voda je trubkou u stropu odváděna do odpadu. V momentě, kdy voda klesne pod spodní čidlo, čerpadlo se zastaví.
Voda:
Je přivedena
pod stropem až k akváriu, kde je 5x denně dopouštěna přes
elektromagnetický ventil do přepadové komory. Tímto se omezí chlór a studená voda na minimum. Jedna dopouštěcí dávka je něco kolem 20 litrů (3min x 6,75l). Dopouštím tři dny v týdnu. Přebytečná voda odtéká do odpadní nádrže a z tama do odpadu.
Osvětlení:
3x zářivkami T5 80W s reflektoty, řízené stmívačem od firmy Demine.cz. Během půl hodiny postupně nabíhají a večer zase během půl hodiny stmívají. Předřadníky jsou bohužel ze spodu na krytu akvária, kvůli délce patic.
Noční osvětlení je modrými led diodami, na pravé straně akvária nad hladinou. Dělá to krásný
paprskový efekt. Spíná při začátku stmívání zářivek a vypíná dvě hodiny po zhasnutí.
Elektro rozvod:
Vedle akvária je skříňka, kde je na zadní straně deska s patnácti zásuvkami a pojistkovou skříňkou. Je tu 8 pojistek, 6x dvoj-zásuvka, 1x troj-zásuvka a 1x celková. Je to z toho důvodu, že při poruše některé elektro části nevyletí kompletně celé akvárium, ale jen ta daná část.
Jsou tu dvoje digitální časovací hodiny, jedny pro elektromagnetický ventil, druhé pro noční světlo. Dále digitální pulsní dvoukanálové časovací hodiny Elko SHT-1/2, které dokáží sepnout na kratší časový úsek, než jedna minuta. Budou sloužit k automatickému hnojení, kdy budou spínat fontánkové čerpadélka Resun SP-500, umístěné v dávkovačích mikro a makro prvků.
Je tu umístěno ovládání sond v odpadní nádrži, MAVE 2-HH, které řídí automatický odtok vody do odpadu, viz odpadní nádrž.
Také tu je stmívač na osvětlení od Demine.cz, který přes rozhraní DALI řídí stmívatelné předřadníky, které jsou však bohužel umístěné v krytu vedle zářivek. Viz osvětlení.
Stojí tu i CO2 flaška 3kg, od firmy rostlinná-akvária.cz. Na flašce je elektromagnetický ventil, jehlový ventil, zpětný ventil a kdo ví, co ještě :-)
Protože má akvárium obrovský odpar a po zakrytování se začala rychle tvořit černá plíseň, jsou z této skříňky vyvedeny dva pc větráčky průměru 8cm směrem pod akvárium k filtru a odpadní nádrži, které tam nonstop ženou vzduch. Ten se dostane kolem zdi až nahoru nad akvárium a vlhkost netěstnostmi v krytování vyžene ven. Po zapojení se plíseň úplně zastavila. Kvuli vzhledu a hluku jsou umístěny právě do této skříňky. Kvůli odparu byl pořízen i odvlhčovač vzduchu.
Hnojení:
U odpadní nádrže jsou dvě skleněné nádoby, jedna na mikroprvky a druhá na makroprvky. V těchto nádobách jsou fontánková čerpadélka Resun SP-500, které řídí pulsní časovač Elko SHT-1/2. Hadičky jsou vyvedeny do poslední komory filtru k hlavnímu čerpadlu. Obě čerpadla jsou nakonec napojena jen na jeden spínací kanál, protože druhý nějak nefunguje. Hnojím denně ráno 30ml makro a 30ml mikro prvků. Mikro dvojnásobně naředěno.
CO2:
CO2 flaška 3kg, od firmy rostlinná-akvária.cz. Na flašce je elektromagnetický ventil (již odpojeno), jehlový ventil, zpětný ventil a kdo ví, co ještě :-) Vyvedeno do poslední komory filtru, kde se CO2 mělní přes skleněný difuzor, bublinky jdou dále přímo do čerpadélka, které je dále rozbíjí a míchá s vodou v komoře filtru. Dále jsou nasávány hlavním čerpadlem a jdou přes rozstřikovaní rampu do akvária, kde tvoří trochu nevzhlednou mlhu, ale dá se na to v pohodě zvyknout.