ARCHIV - akvária vetší (161 až 300 litrů)

Nápověda   Mapa   Statistika   Foto   Archiv   Seznam   |<   <<   >>   >|  
511/973

Tom - 200l - var.2006

Deník
 
Záznamy jsou řazeny od nejnovějšího po nejstarší.
26.3.2009(vloženo 26.3.2009)
Na přelomu února a března 2009 došlo doma k částečné plánované rekonstrukci obytných prostor. S tím souviselo i nutné vyprázdnění této nádrže, obyvatele jsem přemístil do shodou okolností prázdného 100l akvária, které jsem krátce předtím kompletně čistil a znovuzaložil. Náhoda, ale vyšla časově úplně ideálně. :o)
Po znovuzabydlení pokoje bylo rozhodnuto již tuto starou 200l nádrž neobnovovat i když půvoně jsem měl v úmyslu ji zrenovovat. Nakonec se ukázalo, že bude schůdnější a lepší (i když poněkud nákladnější) pořídit akvárium nové, větší, krásnější....
Proto se v této prezentaci již nic nového neobjeví a až bude čím, pochlubím se novým akváriem.
15.2.2009(vloženo 15.2.2009)
V listopadu 2008 přibylo do akvária hejnko mladých, u kamaráda odchovaných teter diamantových (Moenkhausia pittieri). Přesný počet kusů mi není znám, rybky jsou neustále v pohybu a nedají se spočítat. Jinak se v nádrži přes zimu nic mimořádného nedělo, proto dlouho nepřibyly žádné nové záznamy v prezentaci. Nicméně, na obzoru je celková rekonstrukce...
2.6.2008(vloženo 2.6.2008)
V akváriu se nic moc nového neudálo. Jen již zmíněný Echinodorus vyhnal druhý květ a na jeho šlahounu vznikají dvě nové rostlinky - viz. foto. Rybí osádka beze změn.
15.4.2008(vloženo 15.4.2008)
Echinodorus Ocelot Green - z původního výrůstku, který jsem považoval za květ se vyvinulo něco zajímavého, snímek je uveden v prezentaci. Mezitím rostlina vyhnala další výhon, který vypadá jako ten původní, ale dosud nedorostl k hladině. Je to květenství? - po poradě v místní diskusi doplňuji - ano, je.
1.4.2008(vloženo 1.4.2008)
Provedl jsem poměrně značný zásah do stavu zeleně a "vyplel" cca 10 rostlin Cryptocoryne pontederiifolia. Jde to dost obtížně, protože tyto rostliny tvoří mohutný kořenový systém. Další tradičně odstraňovanou rostlinou byla Ceratophyllum demersum, asi kbelík :o) Skoro jsem si ani nevšiml, ale pak mi bylo přeci jen divné, co to z vody trčí. Echinodorus ocelot green se zřejmě rozhodl vykvést a vyrazil jakousi anténu nad hladinu. Bohužel jsem si neuvědomil, že bych mohl tuto událost vyfotit...tak mě to zaskočilo. Vydrží-li do víkendu, napravím to. Na dnešním aktuálním snímku je stonek květu vidět jako zelená tyčka poblíž topítka na pravé straně nádrže.
27.1.2008(vloženo 27.1.2008)
Na podzim loňského roku jsem zahájil boj se štětičkovou řasou - ruduchou. Provedl jsem několik opatření :
1. Snížení krmných dávek aut. krmítka ze 4 na 2
2. Častější čištění externího filtru (interval 5 měsíců se ukázal jako přeci jen poněkud dlouhý :o)
3. Postupné omezování až úplné odstranění plovoucího ostrova Ceratopteris, který zcela zamezoval přístupu světla k ostatním rostlinám.
4. Odstranění nejvíce napadených listů rostlin.
5. Opláchnutí řasou porostlých kořenů v roztoku Sava.

Štětička opravdu začala ustupovat a dnes je již ke spatření jen tu a tam. Pravděpodobně v důsledku snížení krmných dávek z nádrže v podstatě vymizeli šneci. I přes pravidelné přikrmování salátovou okurkou se mladí ancistrusi rozhodli, že nejchutnější potravou jsou listy echinodorů. Co s nimi provádějí viz. přiložené foto.
21.10.2007(vloženo 21.10.2007)
Tak jsem se konečně odhodlal alespoň k jedné nové fotografii. Je z ní evidentní, že E. argentiensis se přes léto rozhodl, že nádrž zcela opanuje. I E. ocelot green v pravém zadním rohu pěkně povyrostl. Ostatním rostlinám kromě valisnerií se už tak dobře nedaří. Ono asi není snadné vegetovat ve stínu maxirostliny :o)
Bohužel se v nádrži začíná objevovat strašidlo každého akvaristy - štětičková řasa. Zatím není její množství velké, ale musím ji ohlídat. Naštěstí nastává podzim a tak budu víc doma a akváriu se budu moci více věnovat.
Počty obyvatel se přes léto nijak nezměnily, došlo jen k viditelným rozměrovým a váhovým přírůstkům.
18.9.2007(vloženo 18.9.2007)
Čas letí jak blázen a nové fotky nikde. Akvárium se mi po letních výpadcích v péči moc nelíbí (i když rybám je to jedno, ty jsou spokojené). Listy ?šípatkovce? v levém předním rohu se rozpadají. Pravděpodobnou příčinou byl již dříve zmiňovaný plovoucí Ceratopteris, který po většinu léta výrazně zastiňoval nádrž shora a ponejvíce právě levou stranu. Rostlina to byla úžasná, rostla jako z vody :o) , ale prostě musela pryč, neb byla naprosto nezvladatelná. Jakmile se stav zlepší, budou i fotky.

Jedinou letní změnou jsou tedy přibývající nízká bodová ohodnocení. Zajímavé je, že se nízká známka objeví záhy poté, co si dovolím u některé z prezentací vyjádřit svůj kritický názor. Čímpak to asi bude? (ne, 40ti litrovou nádrž obývanou několika skalárami a 20ti dalšími rybami skutečně vychvalovat nebudu, byť by byla na pohled sebekrásnější a byť by ji ostatní vynášeli do nebes). Závěrem vzkaz pro ty, kteří to neunesou - MĚ nenas...te !! :o)
31.7.2007(vloženo 31.7.2007)
Po návratu z dovolené nebyla v akváriu k vidění jediná ryba. Jen zeleno a zeleno...všude samá rostlina. Dnes jsem tedy přistoupil ka radikálnímu zásahu. Výsledný zbylý kbelík zeleně jsem nemusel vyhodit, ale našel jsem nadšeného odběratele. Poněkud jsem přebagroval dno při vyndávání 3ks velkých Cryptocoryne aponogetifolia s jejich mohutným kořenovým systémem. Rybky zase mají kde plavat, fotku stvořím zítra, až sedne zvířený kal... :o)
20.7.2007(vloženo 20.7.2007)
Ne vždy se daří, bohužel. Včera, po návratu z necelého týdne dovolené byl Hubert mrtvý. Co se stalo, nevím. Jeho nádrž byla před odjezdem pročištěna jako vždy. Hlady trpět nemohl, k dispozici měl nějaké ty rostliny a že je schopen přežít i mnoho dní bez potravy dokázal již dříve, kdy se občas na dlouhou dobu schoval v úkrytu a odmítal ho opustit i přes lákání na okurku.

Do opuštěného akvárečka po Hubertovi jsem z nouzové nádržky přestěhoval krevetky i s povyrostlými mláďaty pavích oček. Víceméně náhodou jsem v odsáté vodě na dně kbelíku zaznamenal pohyb. K mému překvapení se tam hemžilo cca 15ks asi 5mm dlouhých minikrevetek. Samičku, která nosila vajíčka jsem před časem zaznamenal, ale miminka jsem objevil až teď. Inu, příroda si vždy nějak poradí a život jde dál...
9.7.2007(vloženo 9.7.2007)
Po několika týdnech poněkud omezené péče o nádrž jsem se k tomu dnes zase dostal. Krycí sklo se pokoušela nadzvednout rostlina, již jsem koncem května dostal jako malou plovoucí rostlinku od jednoho místního kolegy. Porovnáním vzhledu a popisu v knihách tipuji na nějaký Ceratopteris. Do akvária díky ní nešlo moc světla, proto asi měla Cabomba cca 1,5m do délky... :o) Plovoucí ostrůvek byl vyplet do kontejneru, ponecháno pár malých rostlinek...
29.5.2007(vloženo 29.5.2007)
Dnešní foto je z akvária, jehož rekonstrukci neustále odsouvám. Je zde jen pro srovnání tvarů těl mých Tetraodon nigroviridis a týchž ryb z prezentace http://www.akvarko.cz/akvarium.php?nadrz=173... Rozdíl v oblasti břicha je hodně nápadný. (bumbrlíček x vychrtlík) Pokud by někoho napadlo nějaké vysvětlení, dejte vědět.
28.5.2007(vloženo 28.5.2007)
Před cca 14. dny jsem obdržel novou zásilku Neocaridina denticulata var. red chery. Tentokrát jsem je nepoužil jako krmivo, ale půjčil jsem si na ně malou nádrž. Společnost jim dělá pár miminek pavích oček. Jak se zdá, všem se zatím daří dobře.
15.5.2007(vloženo 15.5.2007)
Dnes jsem po čase vyfotil současný stav nádrže. Od 6.3. přidávám denně (s drobnými výpadky) 10ml PMDD a obohacuji vodu kvasnicovým CO2 bublátorem. Zároveň ale také začalo jaro a v pokoji je mnohem více světla. Je patrné, že něco z toho (nebo všechno) má kladný vliv na růst rostlin, v nádrži přestává být pomalu k hnutí. Konečně i E. argentiensis začíná nabývat rozměrů, které jsem od něj očekával. Dříve kritizovaná trubka filtru již téměř zmizela za zelení, kdo o ní neví, už ji bez podrobného zkoumání nenajde.
Hubert (viz. deník) sice nebydlí v této nádrži, ale daří se mu s jarem také dobře. Velice si oblíbil kousek okurky podávaný na špejli. Ona ho vlastně zaujala i ta špejle, kterou se snaží krmiči vytrhnout z ruky, zatáhnout do úkrytu a řádně prozkoumat.
Párek ramirézek se aktuálně opět věnuje svému koníčku - výkopovým pracem. Tentokrát začaly bagrovat u předního skla. Co tím zamýšlejí nevím, ale - kdo si hraje, nezlobí :o)
11.5.2007(vloženo 11.5.2007)
Dnes dorazila zásilka začátkem týdne na www.tanganika.cz objednaného Bioakvacitu hrubosti 10 a 20. Postupně jím nahradím ten letitý v externím filtru. Z toho velkého čtverce vlevo časem vyříznu náhradu rádobyfiltračních kuliček do Tetra Tec EX 700, které se mě ani jiným uživatelům nezdají být účinnou filtrační hmotou.
8.5.2007(vloženo 8.5.2007)
Vzhledem k neustále se v diskusi opakujícím dotazům na velikost filtru Tetra Tec EX700 jsem tento změřil a uvádím zde rozměry :
půdorys : 22x22 cm
výška bez ventilů : 36cm
výška s ventily : 43cm

Pro číštění apod. je potřeba nějaký ten prostor navíc především na výšku. V tomto konkrétním případě mám k dispozici 50cm a s filtrem se dá pohodlně manipulovat.
PS: proč rozměry u externích filtrů neuvádějí ani výrobci (nejen Tetra) je mi tedy záhadou. Že by neměli k dispozici pravítko??? :o)
19.4.2007(vloženo 19.4.2007)
Dnes jsem po delší době navštívil akvaristiku v místním Kauflandu. K dispozici tam byly nádherné rostlinky, prý včerejší dodávka od Aoua-Daho. Neodolal jsem a hlavně kvůli krásnému vybarvení koupil košíček s Alternanthera rubra. Konečně mám čím nahradit obří Cryptocoryne aponogetifolia a v nádrži se to snad trochu začervená.
5.4.2007(vloženo 5.4.2007)
Při čištění vnějšího filtru se v něm cosi mrskalo a ejhle, ona to krevetka. Tak alespoň jedna prokazatelně dosud žije a docela za těch cca 14dní vyrostla a vybarvila se. Jen doufám, že není poslední svého druhu a ostatní jsou tam někde poschovávané. Vrátil jsem ji do akvária, přes čilý zájem ramirézek i teter se stačila ukrýt v rostlinách.
(foceno ve filtru za docela krkolomných podmínek, ale důkaz to je :o)
2.4.2007(vloženo 2.4.2007)
Dnes jsem trochu zasáhl do prezentace a zařadil fotku celku po přestavbě nasávání filtru a několik fotek detailů. Teď už ja to na valisneriích, aby techniku více zakryly. Přiznávám všem kritikům, že měli pravdu, takhle je to opravdu hezčí.

(Když už tu tak občas narážím na druhé akvárium, jehož prezentace se zde může objevit až po plánované jarní přestavbě, našel jsem ve vlastním archivu snad celkem slušný portrét dalšího jeho obyvatele - Krunýřovce plochoústého (Hypostomus plecostomus).)
1.4.2007(vloženo 1.4.2007)
Trochu jsem se motal s foťákem kolem malého akvária a on se tam tak pěkně "vyhříval" sameček Caridina japonica, že mi to nedalo a je tu :o)
31.3.2007(vloženo 31.3.2007)
Dnes jsem se konečně dostal k úpravě nasávání filtru, tedy hlavně k odstranění kritizované (po právu) nasávací trubky od předního skla. Nakonec jsem to vyřešil prodloužením a přemístěním dozadu, až k výztuze. Víc je vidět na připojené fotce.
K čelnímu sklu, kde trubka původně nasávala jsem dosypal drobný světlý štěrk a zasadil do něj zatím neurčenou darovanou úzkolistou rostlinku. Vznikla tak jakási písečná pláž, určitě je to hezčí než ta trubka. Do pravého zadního rohu před topítko přibyl nádherný Echinodorus ocelot green, který jsem obdržel z nádrže své známé, takže je předpoklad, že poroste a topení alespoň částečně zakryje.
Nádrž opravdu prokoukla, vyfotím ji co nejdřív.
27.3.2007(vloženo 2.4.2007)
Stav k 27.3.2007 - rostlinám se snad daří lépe
23.3.2007(vloženo 23.3.2007)
Dnes jsem opět navštívil firmu Profi-Akvarium ve Dříteči. (http://www.profi-aquarium.cz) Vzhledem k momentální naplněnosti nádrží jsem si přivezl jen 10ks krevetek Neocaridina denticulata var. "Red Cherry" jako zpestření do nádrže. (Mám určité zkušenosti s Caridina Japonica, ale u nich je poněkud obtížné rozmnožování (potřebný vývoj larev ve slané vodě), u těchto krevetek by mělo být jednodušší). Původní červená barva cestou poněkud vybledla, zřejmě v důsledku cestování potmě (zabalené v zimních bundách). No, vyfotil jsem jich pár i tak. Poněkud mě zarazilo, že při vypouštění do nádrže se po nich agresivně vrhaly tetry kosočtverečné... Jednu menší prokazatelně ty potvory sluply, ale většina byla snad rychlejší. Teď je pár týdnů nikdo neuvidí, než se zabydlí. Vyhlašuji domácí soutěž - kdo uvidí krevetku, získává bod :o)
18.3.2007(vloženo 18.3.2007)
Procambarus fallax zvaný Hubert. Na samostatnou prezentaci to není, ale tvor je to krásný a velmi zajímavý. Právě byl pár týdnů "zašitý" v úkrytu. Jakmile se ho z něj podařilo vylákat (na okurku), hned jsem ho zvěčnil. :o)
Samozřejmě nebydlí v prezentované nádrži, ale má své separé...
17.3.2007(vloženo 17.3.2007)
V posledních dnech některé rybky již pochopili, k čemu je ta podivná věc, která se v jejich teritoriu objevuje... a pouští se do ní s chutí.
11.3.2007(vloženo 11.3.2007)
Přidávám slíbenou fotku Echinodorus Argentiensis s viditelně červenajícími okraji a kresbou žilkování listů, a to i nově vyrůstajících. Je to běžný jev nebo je to způsobeno nedostatkem či přebytkem něčeho?
9.3.2007(vloženo 9.3.2007)
Pro zajímavost jsem změřil průtok novým filtrem metodou kbelík->kbelík. Horní hrana cílového kbelíku 110cm nad úrovní podlahy, na které stál filtr. Ve filtru byla všechna filtrační média s ním dodávaná, tak, jak přišla (kromě aktivního uhlí samozřejmě). Průtok byl 7l/min, což je 420l/hod.
Odpoledne jsem filtr na záběh přidal na pár týdnů do zde uveřejněného akvária. Žádný vodní vír se nekoná, až se filtr zaběhne a trochu připoucpe, bude zřejmě pro cílové 120l akvárium vhodný možná i bez přiškrcování průtoku.
8.3.2007(vloženo 9.3.2007)
Dnes dorazil objednaný filtr Tetra Tec EX-700. Zatím probíhá testovací proplachovací záběh z kbelíku do kbelíku (téhož) na kuchyňské lince. Filtr je opravdu v podstatě neslyšitelný a tak je první dojem velmi dobrý.
5.3.2007(vloženo 5.3.2007)
Vzhledem k neustále vysokému obsahu dusičnanů (pomáhá jen výměna části vody, ale tak na cca 2dny) a stagnujícímu růstu rostlin jsem se rozhodl rostlinám pomoci a trochu jim přihnojit. Dnes dorazilo PMDD (bez KNO3) objednané od Rosika (v podstatě obratem a naprosto profesionálně zabalené), rozpouští se a od zítra zkusím začít dávkovat 10ml denně. V rámci příprav jsem před pár dny uvedl do provozu CO2 kvasnicový vyvíječ a aplikátor (již jsem s ním kdysi experimentoval, takže vše bylo připraveno). Doufám, že tak podpořím růst rostlin a ty začnou spotřebovávat NO3.

Tak trochu pro radost jsem si minulý týden objednal vesměs vychvalovaný externí filtr Tetra Tec EX700, se kterým počítám do vedlejšího 120l akvária, jež hodlám na jaře celkově předělat. Filtr nejdříve důkladně zaběhnu v tomto akváriu souběžně se stávajícím.

V souvislosti s CO2 jsem zjistil, že zpětné ventilky, které jsem měl doma jsou sice neprofouknutelné, ale CO2 neudrží. V lahvi to bublalo jako o život a v akva nic. Kontroloval jsem všechno několikrát a nic, až nakonec mě napadlo nahradit zpětný ventil jen pevnou propojkou a ejhle, CO2 šlo najednou až do akvária, resp. do aplikátoru. Zkusím ještě koupit nový ventil, přeci jen je to pojistka.
27.2.2007(vloženo 27.2.2007)
Konečně se mi podařilo celkem slušně vyfotografovat zástupce teter kosočtverečných. Ty jsou v neustálém pohybu, při krmení jsou doslova bleskurychlé. Jako hejno okamžitě zaútočily i na mou ruku, když jsem chtěl jen napravit odcucnuté topítko. Jak já se lek! :o)
20.2.2007(vloženo 20.2.2007)
Hygrophila difformis submers dnes opustila akvárium definitivně zdecimovaná. Snad okružákům ty zbytky alespoň chutnaly. Nahradil jsem ji nějakou darovanou úzkolistou rostlinou. Až se trochu vzpamatuje, zkusím ji identifikovat.
12.2.2007(vloženo 2.4.2007)
Stav nádrže 12.2.2007
11.2.2007(vloženo 12.2.2007)
Dnes do akvária přibyli noví obyvatelé. Horní, dosud víceméně prázdnou třetinu vodního sloupce obsadilo 15-ti hlavé hejnko teter kosočtverečných (Hemigrammus caudovittatus) ve velikosti cca 3-4cm. Rybky se rychle zabydlely a začaly se projevovat jako správné hejno (hrrr doleva...otočka...hrrr doprava :o) Nádherná podívaná, jen je při jejich čilost nestíhám slušně vyfotit.
Ač jsem váhal (hlavně kvůli výtěrům ramirézek), přeci jen jsem neodolal a pořídil i 4ks "závojových ancistrusů" ve velikosti cca 4cm. Bohužel v nejmenované akvaristice bližší popis druhu nebyl k dispozici. Budu tedy muset hledat. (a třeba mi někdo poradí?) Ancistrusi jsou přeci jen fotogeničtější, takže alespoň jedno foto přikládám.
A tímto je rybí osádka pro nějakou dobu snad kompletní.
31.1.2007(vloženo 31.1.2007)
Dnes se do akvária vrátila z vyhnanství původní obyvatelka přísavka thajská - albín (Gyrinocheilus aymonieri - albin). Byla cca 2 roky v jiné nádrži, neboť byla přesvědčena, že ty velké ryby okolo (terčovci) jí mají sloužit jako autobus a nemusí se namáhat plaváním. Těm se to však nelíbilo :o) Ramirézek si zatím nevšímá a hned se dala do zkoumání místních příležitostí k sežrání nějaké té řasy.
(To albínství ji v té separaci tak nějak napůl přešlo)
27.1.2007(vloženo 27.1.2007)
V rámci boje proti dusičnanům jsem včera vyměnil 1/3 vody a dnes vyčistil externí filtr. Při té příležitosti jsem jej vyfotil. Poslední, dosud nevyužitou komoru pod čerpadlem jsem vyplnil filtrační vatou Symec XL od JBL, která se mi doma povalovala už pár let a zatím jsem používal jen útržky.
Zároveň snížena četnost krmení aut. krmítkem ze 4* denně na 2*.
26.1.2007(vloženo 26.1.2007)
Jak se tak nudím doma s chřipkou a pozoruju, jak rostliny vesele stagnují, napadlo mě zase jednou změřit parametry vody v nádrži. Vyhrabal jsem tedy mnoho měsíců nepoužité testy a výsledky jsou tu:
Naměřené hodnotyv akváriuvodovodní odstátá
ph6,67
UT (dKH)22
NO2 (mg/l)neměřitelnéneměřitelné
NO3 (mg/l)50-80<10

Přesnost údajů samozřejmě odpovídá přesnosti kapkových (či jak se to správně jmenuje) testů v kombinaci s mou schopností odlišit různé stejné odstíny např. zelené barvy :o)
(jo, už sem to našel, kolorimetrická metoda se tomu říká)

Podle Tillmanovy tabulky je tedy obsah CO2 optimální, ale bylo by žádoucí zvýšit uhličitanovou tvrdost (nějak).
A asi by bylo dobré zkusit snížit obsah dusičnanů (třeba přestat krmit?).
5.1.2007(vloženo 6.1.2007)
Valisnerie, které se definitivně rozhodly, že budou Gigantea (dostal jsem kdysi pidirostlinku bez přesného určení) jsem vybral a rozdal a byly nahrazeny nižšími Asiatica. Přeci jen rostliny s ustřiženými vršky nebyly moc ke koukání.
Do pravé části jsem přidal Echinodorus red flame a nějakou, pravděpodobně Bacopu (v košíčku chyběla cedulka).
Když už jsem měl mokré ruce, přidal jsem i nějaký větší kámen (měl jsem je dlouho připravené a při přestavbě na ně zapomněl) a z břidlice vyrobil dva malé "přístřešky". Labeům se líbí.
Nové fotky budou až (a jestli) se rostliny chytnou a trochu rozrostou.
28.12.2006(vloženo 27.3.2007)
diskutovaná nasávací trubka filtru
26.12.2006(vloženo 2.4.2007)
prolejzačka
Záznamy jsou řazeny od nejnovějšího po nejstarší.
Nápověda   Mapa   Statistika   Foto   Archiv   Seznam   |<   <<   >>   >|