ARCHIV - akvária malá (41 až 80 litrů)

Nápověda   Mapa   Statistika   Foto   Archiv   Seznam   |<   <<   >>   >|  
Záznamy jsou řazeny od nejnovějšího po nejstarší.
27.2.2013(vloženo 27.2.2013)
Úžasný zážitek: dnes jsem měla možnost poprvé v životě(razbory, neonky,parmičky se mi nikdy nemnožily...)ráno pozorovat tření teter modrých (jo, byly to ony,už je to jisté ). Paráda
Šplouchaly ještě než se rozsvítila zářivka (10h). Jsou hezky vybarvené, více modrofialové a kořen ocasu mají červený, i když je to vše bledší kvůli žlutavé zářivce. Rybky se honily, vlnily a po etapách pod hladinou vypouštěly jikry. Ty se rozptylovaly na rostliny, kde se pár přilepilo, bohužel ale hengelky měly také vynikající snídani. I tetry si párkrát uzobly a krevety vystartovaly obírat ty kytky. Takže jsem čekala s hadičkou v ruce a párkrát jikry odsála do elementky. V jiné nádobě mám už vykulených pár drobků z pondělka.
Tak uvidím, jestli je vypiplám.
25.2.2013(vloženo 25.2.2013)
Tak PC prezentaci mého akvária jse se dloouhou dobu nevěnovala, ale akvárko stále výborně prospívá.
V 2012 na podzim jsem obnovila hejnko oblíbených razbor Hengeli nákupem nových 10ks, protože to staré hejno už dožívalo. Razbory klínoskvrné též stářím vyhynuly. Neonky už nechovám, protože se vždy v akva rozprchly do kytek a plavaly moc u dna, na rozdíl od hengelek. Ty se drží v nejlepší výšce - na spodu horní třetiny:)

V srpnu 2012 vpluly do akva tetry modré (8ks), které se krásně drží. Akorát plavou u dna a mají rozdělené místečka pod rostlinami. Myslela jsem, že budou dělat hejnko v ideální výšce, ale nevadí. Jsou veselé a mrštné.
Momentálně poslední dny strašně divočily, šplouchaly po zhasnutí. Včera jsem objevila na koříncích piscie jikry!! Nevím přesně kdo se vytřel, ale razbory nikdy, takže tipuju tetry modré.
Jikry jsem přelovila, respektive ty rostliny kde byly, a dnes (25.2.13) mi v nádobě plavou 3 prcci...

No a už 7. rok života si u mně v akvárku užívají caridiny japoniky. Zdá se mi to neuvěřitelné, ale z 6ti ks koupených 14.10.2006 ve Sklorexu je 5 samečků stále původních, na mou duši. Ta 1 samička po nějaké době zahynula, tak byla nahrazena 2 novými, z nichž mám ted 1, je to už pár let.
Netušila jsem, že jsou tak dlouhověké. A to je nijak nerozmazluji, sežerou si, co najdou. Myslím, že mi udržují okružáky ve snesitelném příjemném počtu(protože se vůbec nepřemnožují ani nedorůstají větších velikostí), občas jim nechám mrtvou rybku, kterou stejně oberou dřív, než si jí všimnu. No a semtam jim hodím tabletky. Přiživují se i na vločkách na hladině. Jsou super:)
15.6.2009(vloženo 16.6.2009)
Dnes koupeno 8 razborek hengelových, jsou proti klasickým razborám o dost menší. Zatím se drží v hejnku v pravém rohu akvárku a pokukují po krevetníku. Že by chtěly tam?
Do deníku jsem dlouho nepsala, nebylo taky co. Akvárko je stabilní, ztráty za poslední rok žádné (kromě 2 neonek). Zjistila jsem, že mi v akva převládly kryptokoryny, kterým se úžasně daří a dále anubiasy, které už vůbec nejsou nana. Kytky vytlačily i velký kořen a kameny, nezbylo už místo. Jen na jednom stojatém kořenu je stále polštář jávského mechu. Udělala jsem jen mírné posuny rostlin, jinak je akvárko stále stejně hodně zarostlé, což všem svědčí.
Samičky Caridin japonic zrovna opakovaně nosí vajíčka (ovšem bohužel bez odchovu). Červeným cherynkám se taky daří, nejraději jsou zalezlé v mechu kromě pár odvážlivců. Nedávno jsem přidala hodně odchovaných prcků z krevetníku.

Snad brzy dojde i na nějaké novější fotky, je s tím mnohem víc práce než napsat text.
3.1.2008(vloženo 5.1.2008)
Dnes přikoupeno 6 ks razborek klínoskvrných. Zatím jsou dost malé.
27.8.2007(vloženo 27.8.2007)
Tak konečně je trocha času na aktualizace . Zas tak moc se ale za poslední 3 měsíce nestalo. Stále se mi nedaří odchov CJ přesto že samička opakovaně nosila vajíčka. S larvami je dost práce, a asi jim nejsem schopna poskytnout odpovídající krmení. Vodu jsem vyzkoušela ledasjakou (myslím koncentraci soli) a stále bohužel nic. Navíc jsem před měsícem o moji jedinou samičku krevetky přišla. Vylovila jsem ji kvůli očekávanému pouštění vajíček a bohužel se po mechu dostala ven z akvárka. Nemohla jsem ji nikde najít . Až za pár dní jsem ji objevila na druhé straně pokoje za postelí a to ušla dobrých 6,5 m!!. Samozřejmě tento výlet chuderka nepřežila .
5 zbývajících kreveťáků ovšem dlouho samo nezůstalo - před 14 dny dostali 2 nové samičky, jela jsem pro ně opět do Sklorexu.

V akvárku se taky úspěšně množí krevetky Red Cherry, i když nových jedinců je zatím málo, jsou totiž poschovávaní v mechu. Taky se obávám že jich pár padne za oběť rybkám. Ale je jich určitě víc a navíc se pěkně vybarvují (lépe než v krevetníku).

V akvárku je s krevetkama velmi živo, stále někde něco oždibují a hledají. Řasy ale nejsou absolutně žádné, kytičkám se velice daří, rostou až moc a mají krásně lesklé čisté listy. Takže krevetky kradou krmení rybkám, vždycky se vrhnou na tabletku a zdrhnou s ní do úkrytu . Už taky nemám v akvárku vůbec žádné kameny, kytky je prostě vytlačily.
Včera jsem důkladně odkalila a protrhala, bylo to třeba. A chystám se na nové fotky k prezentaci, jsou už nafocené, jen na ty úpravy jaksi není čas.
11.5.2007(vloženo 11.5.2007)
Dnes začala samička CJ pouštět vajíčka, hned jak jsem to zjistila přelovila jsem ji do elementky. Bohužel stejně už nějaké larvičky plavou i ve společném akvárku. Nechtěla jsem totiž samičku odchytávat brzy, protože ve velkém aq je jí nejlíp. Dost vajíček jí ale zůstalo, takže začíná 4. pokus o odchov....

A také jedna Cherry krevetka nosí vajíčka. Protože jsou vidět v aq jen samičky a samečci vůbec ne, myslela jsem že třeba nepřežili, ale jsou tam - důkaz je na světě .
22.4.2007(vloženo 25.4.2007)
Dnes vpuštěny do akvárka 2 páry krevetek Cherry. Měla jsem trochu strach, aby po nich nešly rybky, ale nasypala jsem jim na druhé straně akvárka krmení a krevetky vpustila na opačné straně. Prošlo to bez problémů, jen když se pak Cherrynky procházely kliďánko po dně na očích rybkám, trnula jsem, ale úplně je ignorovaly. Jsou už zvyklé na CJ. Ty si velmi užívají naprosto nerušených vycházek po dně i jinde , protože už v aq není parmičák, který považoval dno+5cm nad dnem za naprosto svoje území a ty co se tam vyskytli proháněl.
13.4.2007(vloženo 14.4.2007)
Takže odchov CJ se opět nezdařil. Samička začala vajíčka pouštět již 20. den, což mě překvapilo, že tak brzy. O hodně jich přišla než jsem ji stačila odlovit a ani pak se nedařilo. Pár larev se vylíhlo, zbytek vajíček plesnivěl na dně. Tentokrát larvičky uhynuly do 5ti dní.Ještě byly ve sladké vodě, krmila jsem tekutým krmivem, dost ale "špiní" vodu a nevím jistě jestli to baští. Asi by to chtělo zkusit jiné krmení, ale jaké? Řasy právě díky krevetkám nemám.

Nicméně samička opět ode dneška nosí vajíčka, včera rozhodně nic(sleduji ji pečlivě právě abych věděla kdy očekávat líhnutí larev), našla jsem svlečku - už minule jsem si všimla, že po určité pauze se nejdříve svlékne a vzápětí nosí.
No tak uvidím...

Na fotce moje samička(ještě bez oplozených vajíček) s vločkou, kterou sebrala rybám
3.3.2007(vloženo 3.3.2007)
Samička CJ nosí vajíčka!!!
Dnes opět po několikáté koukám do akvárka(kromě jiného stále vyhlížím kdy bude samička CJ opět nosit vajíčka) a co nevidím - nosí!
Je to už potřetí,poprvé jsem samičku nestihla odlovit, podruhé odchov ztroskotal na přemístění larev do slané vody...teď mám novou šanci pokusit se o odchov.
Jinak celý únor se nic zvláštního nedělo, odkalovala jsem, rostlinky se rozrůstají po přesazení, výborně se daří egerii, jen s anubiasy byly trochu problémy.
Žádné ztráty na životech, jen parmičák(sameček parmičky duhové) neustále potvora prohání pandíky, tak nevím co s ním. Je to mrška ryba.
31.1.2007(vloženo 3.2.2007)
Larvičky krevetky 6. den:
Katastrofa ! Larvičky bohužel v mořské vodě nepřežily ! Že jsem se radši nedržela selského rozumu a nepřidávala sůl postupně, ale v tom návodu bylo 30g na l a že je to důležité. Dokonce byly larvy přeloveny hodinu po narození, sice ne hned přímo do mořské lázně, ale nejdříve do naředěné sladkou vodou, ale pak šup do mořské.
Taky jsem to dělala postupně a stejně to špatně dopadlo. Napíšu si pro příště jak to probíhalo:
takže larvy jsem měla v 3l elementce zatím ve 2l sladké vody. Ten 1l jsem chtěla dolít po rozpuštění soli v něm dnes. Sůl (mořskou) jsem do odstáté vody nasypala už předevčírem. Nejdřív jsem hadičkou ze dna odsála zbylá vajíčka a jiné nečistoty, doplnila jsem odstátou sladkou vodu zase na 2l. Z nádoby se slanou vodou jsem asi polovinu nalila larvičkám-tedy ne všechnu! Čekala jsem co se stane a bohužel se stalo: ne hned ale do 2 hodin byly všechny larvičky mrtvé na dně. Nemohla jsem uvěřit svým očím, kde se stala chyba a jaktože se to tomu někomu v tak slané vodě povedlo?
Taková škoda, měla jsem je asi rozdělit na 2 skupiny, nebo začít opravdu s malou koncentrací soli. Příště to tak zkusím a doufám, že mi to moje šikovná samička se svými druhy umožní .
30.1.2007(vloženo 3.2.2007)
Larvičky krevetky 4.+5. den:
Zatím jde vše dobře, asi 30 larviček si poskakuje ve stále sladké vodě, 3x denně dostanou kapku tekutého krmení. Samičku jsem konečně 5. den mohla odlovit zpět do nádrže, už v sobě neměla žádná vajíčka. Ve vodě je trs jávského mechu.
hledala jsem nějaký návod na úspěšný odchov a konečně něco našla na akva.sk. Šlo mi hlavně o slanost vody. V článku je uvedeno, že odchov ve sladké vodě (larvy se prý stratily po 6 dnech) ani v brakické-17g/l vodě (larvy zmizely po 10 dnech) nebyl úspěšný. Úspěšný byl v mořské vodě-30g/l, zajásala jsem, konečně něco. Šla jsem namíchat mořskou lázeň abych zítra tj. 6.den larvičkám dopřála co potřebují.
Té soli se mi zdálo tedy dost, ale když se to tak povedlo....
28.1.2007(vloženo 28.1.2007)
Larvičky krevetky 3.den:
Tak od včera jich dost přibylo, líhnou se i z vajíček roztroušených a ležících na dně. Samička ještě pár vajíček nosí. Acriflavin proti případnému plesnivění jsem zatím nepřidala, co kdyby jim to neprospělo, prostě nevím. Nejsem si jistá ani s tou brakickou vodou (kolik té soli), asi začnu na menší(to je taky dilema) koncentraci a když se nic nestane, budu postupně zvyšovat. Brakickou vodu mají mít nejpozději 6.-10.den, se píše, tak je ještě čas. Snad.

Zatím předběžné foto po změně. Musím se pokusit dostat z foťáku lepší obrázek než půjde k prezentaci.
27.1.2007(vloženo 28.1.2007)
Dnes byl náročný den, celé odpoledne jsem "měla ruce v akvárcích" . Nejdříve jsem dopoledne nakoupila acriflavin, mořskou sůl a tekuté krmení zn.JBL Nobil Fluid.
Larvičky krevetky 2.den:
Ze všeho nejdřív jsem se pak rozhodla přestěhovat z krevetníku samičku japonky a pár larviček do samostatné asi 3L elementky, protože larvy pak potřebují brakickou vodu a já nechci vytahovat z krevetníku rostlinky(a navíc jsou v něm Cherry krevetky). Samička se chytit dala, ale ty piditvorečky jsem musela odchytit pomocí slámky po jedné. Bylo jich zatím málo, tak se povedlo. Voda byla odstátá, část ještě z akvárka. Samička se v novém dost plašila a jak zběsile plavala a mávala panožkama tak pouštěla nějaká vajíčka. Dostala trs mechu na schování. Kápla jsem do vody kapku krmení tam kde plavalo nejvíc špuntů, rozptýlilo se, nevím ovšem zda se nakrmili, protože mi ty částečky toho krmení připadají velké. Do večera jsem pak chvílemi s baterkou sledovala zda pořád žijí a jestli jich přibylo.
Za další jsem překopala celé akvárium, už se mi nelíbilo, některé rostliny vepředu se dost vytáhly a nebo se nacpaly ke sklu a navíc jsem začala pozorovat na kryptokoryně tropica jakýsi rozpad. Projevilo se to tak, že se dělaly uprostřed listů dírky a odtud pak listy hnily a rozpadaly se (snad přímo kryptokorynová choroba?). Bylo třeba důkladně odkalit a osvěžit rostliny. Vytáhla jsem oba kořeny a kromě doušky a jednoho trsu malé kryptokoryny všechny rostliny. Krevetky CJ se při akci schovaly neznámo kde a rybky se mi pletly pod ruce. Aby netrpěly ve špinavé vodě, vytahovala jsem rostliny pomalu a průběžně odkalovala (a že toho sajrajtu bylo). Pak postupně následovalo nové zasazování. Kryptokoryně jsem odstranila napadené listy (nebylo jich naštěstí moc) a trs rozdělila na 2 a doufám, že se znovu chytí a s ní i ostatní rostlinky. Vyčistila jsem filtr - fuj.
Rybkám i krevetkám se změna moc líbí, krevety mají nové úkryty na kořenech pod anubiasy a rybky více místa na plavání.

Fotku po změně přidám později až se to doladí.
26.1.2007(vloženo 26.1.2007)
Radostná událost! Tak už je to tady-líhnou se larvičky japonky, asi v 16 hod jsem koukala do krevetníčku a co nevidím, takové tenoučké 2mm svisle plavající a poskakující cosi. Ještě že jsem včera samičku s vajíčky přelovila odtud do krevetníku, čekala jsem že každým dnem by mohla pouštět vajíčka. To vyšlo o fous .
A teď je musím nějak vypiplat a tak čtu a čtu a brouzdám a hledám jak nejlíp. Že by to bylo tedy snadné, tak to asi nebude.

Přidávám sem úžasnou fotku 2denních larev, samozřejmě zdůrazňuji NENÍ MOJE! a snad nevadí že jsem si ji půjčila.
5.1.2007(vloženo 5.1.2007)
Hurá-samička CJ zase nosí vajíčka! Všimla jsem si toho včera, tak 3 dny jsem ji totiž neviděla, byla schovaná. Tak jsem zvědavá jak to dopadne.
2.1.2007(vloženo 3.1.2007)
Dnes odkalování aq a vyměnila jsem 2 rostliny mezi sebou, nicméně tato změna mě ale neuspokojila.Přemýšlím co dál.
Přesto že neritinku vidím skoro denně, tak až včera jsem si všimla, že zřejmě dorostla a má na kraji ulity krásnou dvojitou hnědočernou vlnovku(je zebrovaná)-tu tam neměla!Pokoušela jsem se ji vyfotit, ale náš foťák nemůže dělat makro na míň než 10cm, tak to bylo pořád rozmazané. A taky mi frnkl objekt, je překvapivě rychlá.
31.12.2006(vloženo 16.6.2009)
Nový obyvatel-pancéřníček Panda
31.12.2006(vloženo 3.1.2007)
Dnes nové fotky, nelíbí se mi ale horní část akvárka, je to taková změť šlahounů...Jsem ráda že kytičky rostou, chtělo by to ale hustší keříky, možná nějaký echinodorus se širšími listy mezi kořeny.Cryptocoryna balansae se strašně vytáhla až pod hladinu, dříve měla sotva 20 cm a nyní už se do středu nehodí.Zasadila jsem ji tam, protože málem zašla a nedařilo se jí na kraji aq.
27.12.2006(vloženo 3.1.2007)
Dnes výměna zářivky Sera za Osram, barva ted žlutější, vynikly při ní hlavně kardinálky, neonky mají pruh do modrozelena(předtím byly modřejší).Uvidím co to udělá s rostlinami, už před výměnou se jim dařilo a po skoro černé řase na hranách Hygrophily ani památky.
Celkově je v akvárku více světla.
21.12.2006(vloženo 31.12.2006)
V akvárku je teď skoro džungle, rostliny všechny rostou, přesto že je v akvárku docela málo světla, nejlépe se daří právě egerii a limnophile, které nejvíce rostou pod hladinou, kterou už úplně zabraly. Tak opět zmlazuji a zasazuji. Momentálně je pryč všechna vláknitá řasa(ruducha)a snad se nevrátí. Když se daří rostlinkám, řasa nemá šanci. Plánuji výměnu zářivky. Odkaluji každý týden a počet rybiček udržuji do 20ks.
Bohužel jsem přišla o červenou neonku. Celkem neonek je tedy 2+6.
16.12.2006(vloženo 31.12.2006)
Tak jsem se po týdnu stráveném na horách vrátila a skoro nejdříve ze všeho koukám do akvárka co krevetka...bohužel o vajíčka buď přišla a nebo už se larvy vylíhly a nepřežily . Asi je nosila ještě dýl než jsem počítala. Dost mě to mrzelo. Snad příště.
Jinak všech 6 caridinek už se nebojácně prochází po akvárku, nejraději sedí na pozadí v levém horním rohu a nebo na rostlinách blízko hladiny. Těch je tam teď dost, egeria roste jak zběsilá a limnophila taky.Dříve krevetky okupovaly hlavně kořeny. Ryby už si jich nevšímají.
4.12.2006(vloženo 31.12.2006)
Samička krevetky japoniky nosí vajíčka !!!
Mám velkou radost, ale nevím co z toho bude.Informace o chovu mám, bohužel nevím přesně jak dlouho už je nosí, i když do akvárka koukám denně (i několikrát )nicméně jsem si spočítala že by se měly líhnout přibližně kolem 26.12. Uvidíme.
30.11.2006(vloženo 31.12.2006)
Protože byly nějaké malé ztráty na životech (samička čichavce a červená neonka) udělala jsem si radost a koupila 2 pandíky (jen 2 proto, protože už mám další 2 pancéřníčky a nechci příliš přeplňovat dno, i tak už jim ostatní ryby kradou tabletky). Jsou zatím malí, no snad s nimi nebudou problémy.
14.11.2006(vloženo 31.12.2006)
Mám dojem, že není špatné vést si tu deník, protože si časem nepamatuji, kdy se co nového v akvárku událo.Takže to zkusím a doplňuji zpětně.
Asi kolem tohoto data jsem dala do aq nový kořen s připevněným jávským mechem a zároveň byly přesazeny rostliny. Při této radikální změně se opět poschovávaly Caridinky, které už se procházely docela pěkně po kořenu a nejbližší rostlině.Několik dní zas nebyly vidět.
13.9.2006(vloženo 16.6.2009)
Bitka o jedinou tabletu-veškeré osazenstvo
13.9.2006(vloženo 16.6.2009)
Takhle to vypadá při krmení
13.9.2006(vloženo 16.6.2009)
Moji pancéřníčci
Záznamy jsou řazeny od nejnovějšího po nejstarší.
Nápověda   Mapa   Statistika   Foto   Archiv   Seznam   |<   <<   >>   >|