Diskuse  (150. strana z 152)

Historie hledání   Pokec   Zobrazit vše   |<   <<   >>   >|  
Chronologicky řazené příspěvky: (záznamy jsou na řazeny od nejnovějšího po nejstarší)
Příspěvky diskutujícího:
Sidonius
Hledat text:
Hledá se přesně zadaný text, bez rozlišení malých a velkých znaků.
Hledá se pouze v textu  příspěvků,  nehledá se podle jména či data.
Nové téma diskuse    Pokec    Otočit řazení
Číslo stránky:
7.7.2012 15:21
Sidonius  (id: 1736 )
[Odpovědět]
Takže 5 piv. A rozdal byste se, že?
Proč Tomovi.K veřejně nenapíšete, kde se dá taková láhev za 5 piv pořídit? Nebo ještě lépe - že byste mu nějakou zprostředkoval? Nebo rovnou přenechal? To bych ale chtěl po Čecháčkovi moc, že?
Kdybyste si poposedl, možná by vám docvaklo, že jsem už dostatečně konkrétní odkaz, kde se dá domluvit tlaková láhev včetně nápně a plnícího ventilu za pár peněz, poskytl.
7.7.2012 13:03
Sidonius  (id: 1736 )
[Odpovědět]
Neumíte se domluvit. Ani váš kamarád. O tom to je, ne o kecání.
Nejste snad tak naivní, abyste čekal, že vám tady veřejně prozradím, kde takto nakupuji? Nebo jste?
Hlístice ???  (Odpověď pro: Sidonius  Zobrazit původní příspěvek )
7.7.2012 11:19
Sidonius  (id: 1736 )
[Odpovědět]
Plný, ne úplný...
Partner rubriky
Partner rubriky
Hlístice ???  (Odpověď pro: Tom K.  Zobrazit původní příspěvek )
7.7.2012 10:09
Sidonius  (id: 1736 )
[Odpovědět]
Zkuste trochu sám pohledat. Net je řešení tohoto problému úplný...
Např. http://rybicky.net/forum/5089-dlouhe-bile-vy...
(Omlouvám se za odkaz na "konkurenční" stránky, ale "vyskočil" na mne jako první...)
Hlístice ???  (Odpověď pro: Tom K.  Zobrazit původní příspěvek )
6.7.2012 19:59
Sidonius  (id: 1736 )
[Odpovědět]
6.7.2012 19:47
Sidonius  (id: 1736 )
[Odpovědět]
...cena tlakové lahne na CO2 1,5kg je 3OOkč?

Ano, ale ne v každém krámě.
A už bych se na toto téma raději dál nerozepisoval...
6.7.2012 12:06
Sidonius  (id: 1736 )
[Odpovědět]
300,- je běžná cena za "1,5kg hasičák" včetně uzavíracího ventilu a náplně. S novým redukčním a jehlovým ventilem se dá dostat na cenu kolem 1200,-, jak jsem už dříve zmínil.
4.7.2012 23:21
Sidonius  (id: 1736 )
[Odpovědět]
...Po třech dnech je viditelné naprosto markatní zlepšení...

Vida.
KNO3 v PMDD  (Odpověď pro: Niraj  Zobrazit původní příspěvek )
1.7.2012 10:11
Sidonius  (id: 1736 )  Autor editoval příspěvek 1.7.2012 10:12
[Odpovědět]
Jestli vám mohu poradit, (a mám dojem, že už jsem to dřív udělal, tak jen zopakuji...), pokud máte potřebu provozovat akva s tím, že je do něj "nutné" přidávat CO2 a hnojiva, zjistěte si vlastnosti vaší vstupní vody a od toho se "odrazte".

Případně si tím hlavu nelamte, nepřidávejte žádná hnojiva - hnojte jen pomocí výměny části vody, a sledujte, kterým rostlinám se při tomto postupu bude dařit a na nich své akvárium postavte.
Má to, samozřejmě, svá negativa v tom, že si nemůžete vybírat rostliny podle toho, jak se vám "líbí", ale ony se takto vyberou vlastně samy. (Při troše dobré vůle se ale najde dostatek rostlin, z nichž se dá akva takto poskládat. )
Naopak předností je minimální starost o akvárium.

Přes dva roky pečuji o cca 300 l nádrž tak, že (poctivě!) 1x týdně vyměním přímo z vodovodu cca 1/4 vody, přitom upravím rostliny a očistím skla zvenčí, (akvárium stojí v kadeřnickém salonu hned vedle křesel, kde se myjí vlasy = sem tam jsou na sklech skvrny od šamponu ), 1x za 2-3 měsíce přejedu houbičkou na nádobí skla zevnitř a 1x za půl roku propláchnu náplň vnějšího filtru. Akva nepřihnojuji, nesytím CO2, dno neodkaluji. Časová náročnost 30-40 minut (týdně). I přes tuto "minimální péči" a osvětlení 2x 36W/T8 nádrž průběžně produkuje přebytky rostlin...
Provozuji, samozřejmě, i akvária s vysokou intenzitou osvětlení, sycením vody CO2 a (cíleným) přihnojováním živinami. A protože už i u nich je to už o rutině, časová náročnost není o moc větší, než u toho výše zmíněného...
( http://rybicky.net/nadrze/9630 Jen ty fotky už nejsou zrovna aktuální...)
KNO3 v PMDD  (Odpověď pro: Niraj  Zobrazit původní příspěvek )
30.6.2012 22:04
Sidonius  (id: 1736 )
[Odpovědět]
...Spíš mě jen zarazilo, proč je vůbec k PMDD dodáván...

To je vcelku prosté - protože i přes intenzívní "osvětu", o kterou jsem se na akvawebech v několika uplynulých letech snažil, si "místní distributoři" nesrovnali v hlavách, že autoři původní formule (Sears s Conlinem) "poskládali" PMDD s ohledem na své specifické podmínky. Už mě po těch letech tak nějak nebaví stále dokola opakovat, že míchat složky tvořící PMDD v poměrech, jak je ve své studii vlivu živin na kontrolu tvorby řas zmínění pánové uvedli, je nevhodné, a že mnohem lepším postupem je příprava samostatných roztoků a jejich používání podle potřeby a na základě znalosti parametrů vstupní vody...
KNO3 v PMDD  (Odpověď pro: Niraj  Zobrazit původní příspěvek )
30.6.2012 11:25
Sidonius  (id: 1736 )
[Odpovědět]
Je to zhruba tak, jak píšete. Při potřebě zvýšit koncentraci NO3 se pracuje s jinými roztoky.
30.6.2012 11:19
Sidonius  (id: 1736 )
[Odpovědět]
Po tlakových lahvích se ptejte v plnírnách - dá se domluvit "úplně jiná cena", než je běžná na netu.
Na příslušenství, (ventily, těsnění ap.), se poptejte Ondry Sladkého. http://www.akvaristikapolesovice.cz/
26.6.2012 9:33
Sidonius  (id: 1736 )  Autor editoval příspěvek 26.6.2012 9:35
[Odpovědět]
...uhličitanová tvrdost je už jen 2,5° a to je málo, že?

Relativně ještě dost, ale pro jistotu můžete alkalitu trochu zvýšit. Nějakých 4-5 dKH by mělo stačit. A toho zvýšení pH se nebojte - v krajním případě trochu přitlačíte na CO2. (Pokud ještě neznáte, určitě si projděte tyto stránky: http://maniakva.sweb.cz/odkazy.htm )

Co se týče směsi ke kvašení, budete muset zaexperimentovat. Obecně by mělo platit, že více cukru (a vody!) by mělo kvašení prodloužit. Zkuste větší nádobu - občas jsou k vidění 2,5l PET-láhve, příp. 3 l kanystřík od směsi do ostřikovačů ap.
A co ta tlaková láhev?

Tak pokud se jedná o trubice 527, (ty už se moc nevidí, proto se mi vybavily 827), u neznačkových širokopásmových trubic mám ověřeno, že "umírají ve velmi ranném věku" - některé se vypálí už po pár měsících...
Zkuste je nahradit; je dost pravděpodobné, že jejich svítivost bude po těch cca 3 měsících už jen zlomkem té původní.
Nafouklé břicho  (Odpověď pro: leobizon  Zobrazit původní příspěvek )
26.6.2012 7:29
Sidonius  (id: 1736 )
[Odpovědět]
Krmíte suchým krmivem. Zkuste jej chvilku před krmením navlhčit a pak podávat. Samozřejmě po malých dávkách tak, aby je rybky stačily "pochytat", než zapadá do dna.
25.6.2012 16:07
Sidonius  (id: 1736 )  Autor editoval příspěvek 25.6.2012 16:09
[Odpovědět]
...Vím, že pH 8 je jinak v pohodě, ale chci-li mít vyšší obsah CO2, aby mi rostlinky dobře prosperovaly, musím s ním dolů...

Jdete na to nějak podivně... Hmmm...
Nemusíte s pH dolů, abyste zvýšil obsah CO2. (Jestli vám dobře rozumím, za tímto vaším myšlenkovým pochodem je jakýsi ten "okyselovač od Dajany" nebo HCl.) Stačí, když budete ve vodě rozpouštět více CO2. Pak se vám zvýší jak jeho koncentrace, tak sníží pH. A to oboje má pro rostliny nezanedbatelný význam.

Zvýšit frekvenci bublinek kvašením cukru opravdu lze (podle mých zkušeností tak na 7-10 dní), potom je nutné udělat novou náplň. Nejlépe do jiné PET-láhve, a to s předstihem tak, aby ta nová "už bublala", dokud ta původní "ještě bublá".
Špatné je, když se ze zdánlivě "úsporných důvodů" čeká, až původní náplň (téměř) dokvasí.

Pokud vaše směs vydrží CO2 dostatečně vyvíjet kratší dobu, než řekněme oněch 7-10 dní, pak máte tuto směs špatně připravenou.
Při této příležitosti si neodpustím poznámku: pokud dospějete k názoru, že CO2 je tím, co v budoucnu "určitě notně využijete", měl byste zauvažovat nad systémem CO2 z tlakové láhve. Při rozumném postupu se vejdete do pořizovací ceny kolem 1200,- Kč.
(Doufám, že je zbytečné znovu opakovat, že i bez CO2 "se dá žít"! )

Pokud svítíte neznačkovými třípásmovými zářivkami, (827), úvaha o jejich výměně za značkové je IMO na místě. I když 3 měsíce nejsou nic moc, pokles svítivosti může být u těchto trubic značný. (Moje zkušenost - do půl roku bývají tyto trubice "po smrti".)
Aby to nebylo tak jednoduché - příčinou hnědých řas není nedostatek světla, (tyto řasy potřebují světla víc, než např. sinice), ale nesvědčí jim intenzívní ozáření. Proto se obecně proti hnědým řasám doporučuje zvýšit intenzitu osvětlení.
Jak jsem už napsal - zvýšený obsah volného CO2 může nepřímo pomoci tuto řasu zlikvidovat.
Jako "rostlinkář" vám nebudu radit, abyste si do akva nasadil ancistrusy, kteří dokážou tuto řasu likvidovat; poradím vám jiné "řasobijce", kteří jsou v rostlinných nádržích vítáni - nasaďte do akva četu okružáků.
Co je to za rybu?  (Odpověď pro: l.a.p.i.n.k.a  Zobrazit původní příspěvek )
25.6.2012 12:35
Sidonius  (id: 1736 )
[Odpovědět]
Doufám, že jsem se trefil?! Tuhle rybku jsem měl v nádrži naposledy někdy před 25 lety...
25.6.2012 12:23
Sidonius  (id: 1736 )  Autor editoval příspěvek 25.6.2012 12:25
[Odpovědět]
...- parametry vstupní vody se skutečně změnily ... nově pH 7,9 (původně 7,2)... můžu zkusit okyselovat...Jiný vhodný zdroj vody jsem zatím v okolí neobjevil...

Nepotřebujete jiný zdroj vody ani žádný "okyselovač od Dajany" nebo HCl - ke snížení pH vám bohatě stačí to CO2. Chce to jen zvýšit intenzitu jeho sycení.
(Neberte to ale tak, že je to naprosto nezbytné! Akvárium se dá provozovat i bez umělého zvyšování koncentrace CO2 a s pH, které vám "teče z vodovodu". )


...CO2 se mi nedaří zefektivnit ... Přes víkend jsem zintenzívnil bublání (cca 8 bublin/min) a stejně žádná změna v pH (furt těsně pod 8) ...

Problém je v příliš nízké frekvenci bublinek - zkuste ji zvýšit, (nejlépe o víkendu, ať můžete akva průběžně pozorovat), na nějakých 30 bubl./min.


... to hnědnutí konečků rostlin ... je to povlak, dá se prstama odstranit, takže hnědá řasa? Čtu, že nadbytek světla... Takže opravdu asi snížit intenzitu světla...

Pokud jde skutečně o hnědou řasu, tak právě naopak - pomoci by mělo zvýšení intenzity osvětlení.
Ale ani toto není nezbytné. Zlepšené podmínky díky např. zvýšení koncentrace CO2 může (nepřímo) pomoci - lépe "fungující" rostliny si obvykle umí s řasami poradit samy.


...aby se rostliny rozjely, ale to fakt už nevím jak. Začnu experimentovat s rozpouštěním CO2 ze šlehačkové láhve...

Nepotřebujete láhev na šlehačku, vhodnější je upravit bublání pomocí kvašení cukru v PET-láhvi.
Co je to za rybu?  (Odpověď pro: l.a.p.i.n.k.a  Zobrazit původní příspěvek )
25.6.2012 12:08
Sidonius  (id: 1736 )
[Odpovědět]
Co třeba... Hrotnočelec ostnoploutvý (Macrognathus aculeatus)?
21.6.2012 22:28
Sidonius  (id: 1736 )  Autor editoval příspěvek 21.6.2012 22:29
[Odpovědět]
Jedním z možných důvodů, proč klesá alkalita a vzrůstá pH, bývá to, že je v akva méně volného CO2, než by rostliny za daného osvětlení potřebovaly.
Jestli je to také váš případ, to si nejsem jistý. Ale pokud byste chtěl trochu zaexperimentovat, mohl byste zkusit účinnější sycení CO2.
Jestli za tím účelem zvýšíte frekvenci bublinek nebo zvolíte jiný, účinnější druh difuzoru, je na vás.
Neopomeňte ale přitom pohlídat alkalitu, aby tato byla alespoň někde kolem 3-4 dKH. A samozřejmě i pH, ze kterého si můžete udělat představu o koncentraci CO2...

Druhou možností je pak opačný postup - snížení intenzity osvětlení. Za zkoušku, co na to rostliny, to stojí také.

Co vstupní voda? Tam se nemohly parametry "pohnout"?
Nitrity  (Odpověď pro: bodan  Zobrazit původní příspěvek )
9.6.2012 18:30
Sidonius  (id: 1736 )
[Odpovědět]
Omlouvám se - dřív nebyl čas...

......ale kde se berou nové dusitany...

Nejprve bych otestoval to hnojivo Fertisticks. Vemte prokazateně "dusitanůprostou" vodu, (můžete si testnout na obsah NO2 např. vaši zdrojovou vodu), dejte do ní uvedené hnojivo a vodu v průběhu několika následujících dní testujte na amoniak a dusitany.
Nemáte v novém akva nové dřevo?
Že tu vysokou koncentraci NO2 zvládají ramirézky, to je divné...
Historie hledání   Pokec   Zobrazit vše   |<   <<   >>   >|