Diskuse  (1. strana z 108)

Historie hledání   Pokec   Zobrazit vše   |<   <<   >>   >|  
Chronologicky řazené příspěvky: (záznamy jsou na řazeny od nejnovějšího po nejstarší)
Hledaný text:
řasy
Hledat text:
Hledá se přesně zadaný text, bez rozlišení malých a velkých znaků.
Hledá se pouze v textu  příspěvků,  nehledá se podle jména či data.
Nové téma diskuse    Pokec    Otočit řazení
Číslo stránky:
Řasy  (Odpověď pro: ondra  Zobrazit původní příspěvek )
9.3.2005 14:38
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Pokud se jedná o zelenou řasu, tak ano. Ale neprospívá to ani rostlinkám.
Řasy - nové téma
9.3.2005 14:19
ondra   (id: 27 )
[Odpovědět]
Prosím Vás někde jsem slyšel že když se v akvárku vyskytuje hodně řasy,tak že pomůže třeba několik dnů nesvítit..Je to pravda???
Piskořky - nové téma
9.3.2005 8:52
Michal   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Ahoj lidi.Oběvil jsem v akva piskořky.Chtěl bych se zeptat čím se žíví,jestli dlabou řasy jako okružáci,nebo zbytky krmení jako ampulárie.A ještě,je nějeká finta na jejich likvidaci,kdyby se přemnožili?Díky
Partner rubriky
Partner rubriky
Okružáci  (Odpověď pro: AiS  Zobrazit původní příspěvek )
1.3.2005 19:52
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
No je pravda, že okružáci jsou problém, když se přemnoží, ale pokud je člověk trochu pravidelněji likviduje, tak ti co přežívají nám udržují akvárko čisté, bez řasy. Prostě vždy je něco za něco. Zatím se nám ale daří držet je na uzdě.
Kniha návštěv  (Odpověď pro: AIS  Zobrazit původní příspěvek )
20.2.2005 20:27
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Je pravda, že když je ancistrus starší, často začne "vat"y, ale že by dva ancistrusi dokázali zlikvidovat zarostlé 450 l akvárium, to se mi nezdá. Přemnožení řasy způsobuje přebytek živin v akváriu, které nedokáží zpracovat vyšší rostliny. Čím máš rostlinek méně, tím více živin zbývá na řasy. Co se týká výměny zářivek, tak pokud máš opravdu hodně světla (orientačně více než 0,7 W/l), tak v tom by také problém být neměl. Asi byh se zkusil soustředit na přebytek NO3 a nedostatek některých jiných prvků (např. železa) potřebných pro růst rostlin. Z tvého popisu není jasné zda nemáš náhodou přerybněné akvárko. Také nepíšeš jak často měníš část vody. I v tom by mohl být problém. Problém by mohl být i v překrmování. No snad si něco z toho mého monologu vybereš.
Kniha návštěv - nové téma
20.2.2005 19:44
AIS   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Ahojky, chtěl jsem se zeptat jestli je možné, aby mi totálně zdevastoval rostlinstvo v akváriu ancistrus?Nevím co už dělat, měl jsem krásně zarostlé akvárium 450L( dlouhodobé snažení a experimentování hodně světla + CO2 ), zárověň mně začala velmi bujit zelená řasa, tak jsem si pořídil 6 přísavek thajských (teď už mám jen 3 musel jsem dát tři pryč začali si vytyčovat území a dělali mně neplechu v akváriu ).V sočasné době mám na odstraňování řasy 3přísavky thajské, 2ancistruse, 2krunýřovce pruhované, dále tam mám 2parmičky červenoocasé a nějaké ty živorodky.Možná je to také tím, že jsem delší dobu nevyměnil zářivky a špatně řízkoval rostlinky, protože po řízkování mně totálně začali odehnívat listy a teď je z toho skoro mrtvá krajina s ošklivou zelenou řasou.Pomozte prosím!!!
Kniha návštěv - nové téma
7.2.2005 9:05
Ahooj   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
ahoj pamatuje te jak jsem tu řešila problém s parmičkou černopruhou a krásnoploutvou, tak už jsem to konečně vyřešila. takže : Crossocheilus siamensis syn. Epalzeorhynchus siamensis - parmička černopruhá Velmi dobrý likvidátor řas v akváriu. V krátké době dokáže spolehlivě zlikvidovat porosty zejména zelených řas, ale i ruduchy, různé tzv. štětičkové řasy, kterých si jiné ryby, požírající řasy, nevšímají. V případě nedostatku řas či rostlinné potravy, bohužel okusuje jemnější, křehčí rostliny. Od velmi podobné parmičky krásnoploutvé se liší bezbarvými ploutvemi a tmavým pruhem táhnoucím se od špičky hlavy až ke konci ocasní ploutve. Je to mírumilovná rybka, vyžadující aspoň středně velkou nádrž. Epalzeorhynchos kalopterum - parmička krásnoploutvá Často bývá v akvaristikách zaměňována s výše uvedenou a velmi podobnou parmičkou černopruhou. Tmavý pruh táhnoucí se středem těla má nahoře lemovaný nažloutlým proužkem a má tmavěji, pestřeji vybarvené ostatní ploutve, s bílými konečky (odtud český název krásnoploutvá). Uvádí se také jako dobrý požírač řas, ale na rozdíl od parmičky černopruhé není v tomto tak aktivní.
5.2.2005 0:00
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
V životě se člověk potká s všelijakými podivnými názory, ale tenle alespoň nikomu a ničemu neublíží (kromě té kulové řasy).
Kniha návštěv - nové téma
29.1.2005 16:09
Lucie   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Dobrý den, potřebovala bych radu. Měsíc máme akvárko, máme v něm umělé rostlinky, ale poslední dobou se nám tam začala usazovan taková tmavě zelená až černá špína. Nevím jestli jsou to řasy. A nevím jestli je to správné v akvárku s umělými rostlinkami. Dnes jsme vyměnili vodu, vše vyčistili, ale za pár hodin se to tam objevilo znovu. Nevíte, co s tím?? Děkuji.
Kniha návštěv - nové téma
27.1.2005 9:09
zuzka   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Mohla bych se zeptat jak se zbavit krátké černé štětinkové řasy na anubiasech?Jiných rostlinek si nevšímá.Děkuji za radu
Kniha návštěv  (Odpověď pro: Petrushka  Zobrazit původní příspěvek )
20.1.2005 0:00
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Nic proti chovu krevetek, jsou to zajímavá stvoření, ale pořizovat si je jen kvůli likvidaci řasy není nejlepší řešení. Je pravda, že pokud se v akváriu vyskytuje štětičková řasa, tak krevetka Caridina Japonica je jedním z mála živočichů, který se touto řasou živí. Podle toho co píšeš ale usuzujeme, že máš problémy s jiným typem řasy. Pokud se jedná o řasu zelenou, tak tou se živí více živočichů. Kromě krunýřovců, též přísavky, některé parmičky nebo živorodky a také často zavrhovaní šneci okružáci. Pokud se ale stane, že v akváriu se vyskytnou ideální podmínky pro růst řasy (hodně živin roznášených proudem vody po celém akváriu, málo rostlin nebo nedostatečná částečná výměna vody), žádné rybičky či krevetky to nezachrání. Jo a ještě k těm ancistrusům, z vlastní zkušenosti můžeme říci, že nejlépe řasu likvidují spíše mladší jedinci.

P.s. Určitě je možno dosáhnou pohodového soužití některých rybiček a některých druhů krevetek. Ale úplně jednoduché to není. Kromě řasy se dají krevetky krmit klasickým krmením pro rybičky.
Kniha návštěv  (Odpověď pro: Jitka  Zobrazit původní příspěvek )
15.1.2005 0:00
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Ahoj Jitko. Na konci listů jsou štětičky nebo spíše povlak? Nebo-li o jakou řasu se jedná?

Obecně podle nás ale platí, že se jedná o nerovnováhu mezi živinami a rostlinami, které je spotřebovávají. Takže obecná rada zní, doplnit rostliny a omezit přísun živin pro řasy (NO3 a PO4 - kup si nějaké testy). Pokud je živin málo, dokáží rostliny tyto živiny spotřebovávat přednostně a na řasy pak nic nezbude. Pokud dodáváš PMDD, tak v případě, že naměříš NO3 více než 10 mg/l, vynech složku KNO3. Množství PO4 by se mělo pohybovat pod 1 mg/l (pravidelná výměna části vody). Jo a zkontroluj si i vodu, kterou používáš na doplňování. Řešení tvého problému ale rozhodně není krátkodobá záležitost. Dívala jsi se na článek o řasách?

P.S. Osvětlení je podle nás dobře nadimenzováno.
Kniha návštěv  (Odpověď pro: TOM  Zobrazit původní příspěvek )
7.1.2005 0:00
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Ampulárie na rozdíl od okružáků, kteří požírají řasy, není až zase tak užitečná. Jde spíš o to, že je krásná. Krmit ji můžeš například tabletami pro ancistrusy.
Problém s rostlinkami  (Odpověď pro: Lubík  Zobrazit původní příspěvek )
13.12.2004 0:00
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Světla máš určitě málo, chtělo by to jednu, ale spíše dvě zářivky 15W přidat. Druhý problém to je průšvih. Co se týče NO2, tak to by jsi v akváriu vůbec neměl naměřit (to rybičkám nesvědčí a rostliny ani řasy ho nezpracují). Pokud ti filtr pracuje správně, určitě by měly nitrifikační bakterie, které v něm žijí, zpracovat veškerý NO2 na NO3. Přebytek NO3 vzniká pravděpodobně překrmováním, nebo máš přerybněné akvárium. Můžeš jej řešit pravidelnou výměnou vody (třeba i jednou týdně 1/3 akvária). Jaký vliv má na bakterie reverzní osmoza to ti bohužel nepovíme, nemáme totiž s tímto zařízením žádné zkušenosti.
Kniha návštěv  (Odpověď pro: Hnáta  Zobrazit původní příspěvek )
29.11.2004 1:00
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Ahoj, co se týká hnědé řasy, měla by se opravdu objevovat, narozdíl od zelené, při nedostatku světla, ale tak jako u každé řasy, je to hlavně přebytek živin v akva. Měníš pravidelně část vody? Na druhou stranu bez nějakých pomocníků se řasy nikdy úplně nezbavíš. Plave ti v akváriu nějaký ten ancistrus? A jak moc vlastně svítíš? Třeba i místo, kam dopadá světlo zářivek, je osvětlené dostatečně jen pro tu hnědou řasu . Je mi jasné, že asi se nad těmi otázkami zasměješ, ale z tvého popisu není vůbec zřejmé jaké máš akvárko. Jo a k té betě. Klidně by ji mohl prohánět ten čichavec zakrslý, ale třeba chce ten sameček jen více času na to, aby se rozkoukal. My osobně bety bojovnice nikdy nechovali. Samečci nám totiž díky svým přerostlým ploutvím připadají jako chudáci. Nemají to totiž v žádném společenském akváriu nikdy jednoduché.
Kniha návštěv - nové téma
15.9.2004 0:00
calvus   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Na PMDD jsem zapoměl,samozřejmě,že ho taky používám ale bez složky KNO3.Tu jsem vůbec nepoužil.Hnojim ale jen 5ml na mých přesně 225litrů vody v akváriu denně.Takže v menší koncetraci než uvádí Rosík,zatím se rostlinám daří až moc a řasy se vyskytují minimálně a to pouze na sklech.
Kniha návštěv  (Odpověď pro: Hnáta  Zobrazit původní příspěvek )
13.9.2004 0:00
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Dá se říci že platí vše co napsal Calvus v jeho příspěvku. Co se týče intenzity osvětlení, často se používá u rostlin hodnota kolik Wattů příkonu zářivek se pro dannou rostlinku doporučuje na 100 litrů objemu akvária (např. AQUA-DAHO). Většina rostlin vyžaduje alespoň 50 W na 100 litrů. Samozřejmě, že tato hodnota je jen orientační. Důležitá je pak také svítivost zářivek, která se uvádí v lumenech. Jsou v ní velké rozdíly a opravdu stačí obečejné zářivky, speciály jsou zbytečné. Dalším důležitým faktorem je též hloubka akvária, čím hlubší, tím intenzivnější osvětlení budeš potřebovat. Jo a to rozednívání je už jen taková hračička. Ony ty ryby to bliknutí přežijí.

Co se týká řasy, tak je to vždy problém nerovnováhy v akváriu. Určitě se s ní zase utkáš. Co proti ní podle nás můžeš dělat jsme zhrnuli v článku Boj s řasou - naše zkušenosti s ní.
Kniha návštěv - nové téma
28.7.2004 0:00
Blanka   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Ty řasy mám asi obě dvě.Jedna je malé černé trsy kolem listů tuhých rostlinek,a ta druhá je u hladiny,jsou to různě zatočené a prohýbané černé nitky.Četla jsem vaší přílohu o řasách,je perfektní.Tam jsem se dočetla co to je a co mám dělat.Šnek okružák je ten zatočený červený?Mám i tlustější hnědý,některá z těch potvor mi žere rostlinky.
Kniha návštěv  (Odpověď pro: Blanka  Zobrazit původní příspěvek )
27.7.2004 0:00
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Blanko, nepodléhej panice. Co to je černá řasa? Je to spíše povlak na rostlinách, který je tmavě zelený až skoro černý, nebo je to štětičková řasa (ruducha). Pokud je to první druch řasy, tak si s ním poradí například orkužáci. Ve druhém případě je to složitější, tam to chce redukovat mechanicky. Z rybek by ti mohla posloužit parmička černopruhá (pravá SAE).

Musím tě ale zklamat, žádný rychlý recept neexistuje, boj s řasou je dlouhodobá záležitost (alespoň měsíc). Když něco pomůže okamžitě, pomůže to jen na chvíli.

V prvé řadě je ale nutno zjistit příčinu prudkého přemnožení řas. Pravděpodobně je problém v příliš velkém množství živin ve vodě, které nedokáží rostliny spotřebovat, a které jsou roznášeny prouděním po celém akváriu. Zkontroluj tedy vodu (hlavně NO3 a fosfor), proveď odkalení s částečnou výměnou vody, naopak doplň rostlinky, necpi do vody acylpiriny, rostlinky nevyhazuj celé, ale jen nejvíce napadené listy, ostatní se spíše snaž očistit. A hlavně v tom všem musíš vydržet měsíc či dva, než se poměry v akváriu stabilizují. Naše akvárium prošlo podobným vývojem. Více najdeš v článku " řasou"
Kniha návštěv  (Odpověď pro: Martin  Zobrazit původní příspěvek )
6.7.2004 0:00
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Ahoj Martine, co se týká odstranění řasy z rostlinek, předpokládáme, že se chceš zbavit řasy jednorázově a že máš na mysli některý druh řasy (jako je např. štětičková řasa), který nejde odstranit mechanicky například otřením houbičkou. K odstranění této řasy jsme v nouzi nejvyšší použili roztok Sava (1 díl Sava a 20 dílů vody). Tento způsob se ale hodí jen k odstraňování řasy z tuholistých rostlin jako je například Anubias apod. Rostlinku jsme ponořili do tohoto roztoku na dobu asi čtyř minut a poté dobře opláchli. U našich anubiasů to pomohlo. U rostlin s jemnějšími listy by bylo nutno zkrátit dobu, po kterou je ponořena v roztoku. Problém ale je, že řasu nezahubíš a pokud rostlinku necháš v roztoku déle, pak zase poničíš ji. Tento způsob není univerzální a ani moc šetrný k rostlinkám, ale kromě otrhávání napadených listů jiný bohužel neznáme.


Jinak ale boj s řasou je dlouhodobější záležitost, a pokud nedosáhneš v akváriu rovnováhy, objeví se ti řasa na rostlinkách znovu. Pokud jsi se ještě nekouknul, zkus se podívat na náš článek o boji s řasou, kde jsou odkazy i na zkušenosti jiných akvaristů.
Historie hledání   Pokec   Zobrazit vše   |<   <<   >>   >|