Diskuse  (1. strana z 87)

Historie hledání   Pokec   Zobrazit vše   |<   <<   >>   >|  
Chronologicky řazené příspěvky: (záznamy jsou na řazeny od nejnovějšího po nejstarší)
Hledaný text:
zářivky
Hledat text:
Hledá se přesně zadaný text, bez rozlišení malých a velkých znaků.
Hledá se pouze v textu  příspěvků,  nehledá se podle jména či data.
Nové téma diskuse    Pokec    Otočit řazení
Číslo stránky:
Hnojení CO2  (Odpověď pro: surpan  Zobrazit původní příspěvek )
10.5.2005 9:24
acid   (id: 117 )
[Odpovědět]
V současnosti používám hnojení od Rataje Bioflor - rostlinky jdou vcelku dobře, ale je to dost finančně náročný. Proto chci začít s CO2. Osvětlení mám celkově 38 W na 112 litrů, (1 x 18W a 1 x 20W) zářivky Oceanic Nature a Aqua Glo. Zatím bez reflektorů :o(
Kryt akvária  (Odpověď pro: Powder  Zobrazit původní příspěvek )
20.4.2005 20:58
Roman   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Kryt akvária
Co se nás týká, tak my používáme profisionálně vyrobený kryt, který je ale konstrukčně tak jednoduchý, že když se na něj pamatuje již při pořizování akvária, není žádný problém ho zrealizovat doma.

Akvárium musí být o asi 10 až 15 cm vyšší. Vlastní princip krytu je pak patrný z vedlejšího obrázku, kde jednotlivá čísla znamenají následující:

1 - vlastní akvárium
2 - vyztužovací pásky na nichž bude ležet krycí sklo
3 - krycí sklo
4 - případný výřez v rohu boční či zadní stěny pro přívody
5 - zářivky
6 - vlastní kryt z podýhované dřevotřísky
7 - výklopný díl pro krmení rybiček
8 - samolepící tapeta stejného vzhledu jako povrch krytu
9 - zarážky bránící posunutí krytu na akváriu

Pokud by nebylo možné zajistit vyříznutí rohu akvária, přívody by bylo nutné vést vrchem přes kryt. Krycí sklo sice není bezpodmínečně nutné, ale výrazně snižuje vlhkost vzduchu pod krytem. Pokud se navíc prostor pod krytem odvětrává ventilátorem (např. kvůli snížení teploty), není problém s vlhkostí vůbec žádný. Polepení kvária v horní části tapetou je zrealizováno proto, aby zářivky nesvítily do okolí. Je nutno použít nějakou tapetu, která nebude propouštět světlo, nebo použít dvě vrstvy, nejdříve černou a teprve přes ní tapetu například ve světlejším odstínu.
50l co do něj dát ?  (Odpověď pro: Lister  Zobrazit původní příspěvek )
9.4.2005 21:34
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Co se týče krytu osvětlení, asi je zbytečné ho předělávat. Do patice E14 (miňonky) jsem viděl i 20W úsporné žárovky (kompaktní zářivky), takže pokud tam máš dvě patice tak budeš mít příkon 40 W a to je docela dost. A na spektru zase tak moc nezáleží.
Partner rubriky
Partner rubriky
Osvětlení  (Odpověď pro: Kiki  Zobrazit původní příspěvek )
23.3.2005 22:34
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
V akvarijních kompletech se krycí sklo používat nemusí, pokud vše je vodotěsné a odstříkávající voda nemá kam zatéci. Záleží na konstrukci krytu. Kryty z kompletů mají ale jednu podstatnou nevýhodu. Z cenových důvodů (aby kryt nebyl moc drahý) jsou světelně poddimenzovány. S těmito kryty se často nedá dosáhnout ani minimálních 0,3 W/litr. Z tohoto pohledu je lepší si kryt udělat (nebo nechat udělat) na míru. Při jeho konstrukci je dobré pamatovat na to, aby obsahoval jen standardní délky zářivek (60, 90, 120 cm). Existují sice i zářivky o délce 45 a 75 cm, ale ty se nevyrábí běžně a člověk je pak odkázán na specializované výrobce a tedy i na drahé zářivky (sun-glo, power-qlo atd.). Co se týká krycího skla, to my osobně používáme. I kdyby objímky a elektrický rozvod byly vodotěsné, pořád je lepší zbavovat vodního kamene krycí sklo, než odstraňovat vodní kámen ze zářivek a jiného vybavení krytu.
Osvětlení - nové téma
23.3.2005 21:00
Kiki   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Ahoj.
Před 1,5 rokem jsem si založila 200 litrové akvárko.Mám stále problém s osvětlovacím krytem.Rozhodla jsem se pro nový.Nevím,zda ho koupit nebo si ho nechat udělat.(Upřímně,ty koupené se mi moc nezdají.Nedají se doplňovat a posouvat zářivky).Mohli byste mi prosím poradit,jak sestavit kryt tak,aby byl zkrátka dobře funkční.Máte pod osvětlením krycí sklo?Ptám se proto,že na mě v obchodě koukali pomalu jak na blázna,když jsem se jich ptala jakto,že v akvarijních kompletech nemají toto sklo(pro bezpečnost).Díky,že mi věnujete čas na napsání odpovědi:o)). Kristýna
Osvětlení - nové téma
22.3.2005 17:31
Petr   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Je nějaké pravidlo jak vysoko mají být zářivky od krycího skla?Já je mám asi 10 cm nad akvárkem není to moc vysoko?
Kniha návštěv - nové téma
22.2.2005 19:30
MartinM   (id: 42   Akvarijní stěna  
 kategorie velká akvária, objem 630 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  )
[Odpovědět]
No abych pravdu řekl, také z toho nejsem 2xmoudrej.Ale když jsem si to dnes spočítal, tak jsem došel k tomu, že v současnosti disponuji 212W na akvárium o velikosti 180x50x50cm.(zářivky 2x58W a 2x30W + 4x18W reflektory)
Myslím si, že by to mělo být prozatím dostačující.
Kniha návštěv  (Odpověď pro: AIS  Zobrazit původní příspěvek )
21.2.2005 18:14
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Obyčejné zářivky mají o něco nižší svítivost, ale to nevadí. Já si myslím, že to pro začátek bude stačit. Určitě uvádíš hrubý objem a ne objem vody.
Kniha návštěv - nové téma
21.2.2005 18:08
AIS   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Ahojky, tak jsem dnes běžel do Hornbachu a koupil tam zářivky OSRAM LUMILUX 2x30W a 2x58W obyčejné, neboť v délce 150cm bohužel od OSRAMU neměli :( , zároveň ještě používám k zesílení intenzity kryty (tuším, že od firmy JUWELL) které pomáhají využívat co nejefektivnější světlo směrem do akvária. Myslíte si, že to bude dostačující na 450L akvárium? A ještě jsem si všiml, že chválíte firmu SKLOREX, tak to se k Vám musím přidat, protože mám celý akvarijní komplet právě ze SKLOREXU a s panem ing.Šmerdou jsem byl nadmíru spokojen ==> vřele doporučuji!!!
Kniha návštěv - nové téma
20.2.2005 20:47
AIS   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Vodu měním 1/3 každé 2-3 týdny a je pravda, že mám v akváriu (450L) v současné době 90 rybiček od neonek až po skaláry.Rostlinek jsem měl podle mého názoru dostatek, opravdu to byl prales :)
mám totiž rád zarostlá akvária.No zkusím vyměnit ty zářivky, třeba to pomůže.
Jinak Vám chci ješte pochválit Vaše stránky, jsou fakt moc dobře udělané a určitě pošlu nějaké fotečky mého akvária (bohužel ho budu muset celé kompletně vyčistit a přikoupit nějaké ty rostlinky)

Zatím díky

AIS
Kniha návštěv - nové téma
20.2.2005 19:44
AIS   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Ahojky, chtěl jsem se zeptat jestli je možné, aby mi totálně zdevastoval rostlinstvo v akváriu ancistrus?Nevím co už dělat, měl jsem krásně zarostlé akvárium 450L( dlouhodobé snažení a experimentování hodně světla + CO2 ), zárověň mně začala velmi bujit zelená řasa, tak jsem si pořídil 6 přísavek thajských (teď už mám jen 3 musel jsem dát tři pryč začali si vytyčovat území a dělali mně neplechu v akváriu ).V sočasné době mám na odstraňování řasy 3přísavky thajské, 2ancistruse, 2krunýřovce pruhované, dále tam mám 2parmičky červenoocasé a nějaké ty živorodky.Možná je to také tím, že jsem delší dobu nevyměnil zářivky a špatně řízkoval rostlinky, protože po řízkování mně totálně začali odehnívat listy a teď je z toho skoro mrtvá krajina s ošklivou zelenou řasou.Pomozte prosím!!!
Kniha návštěv  (Odpověď pro: Márty  Zobrazit původní příspěvek )
22.12.2004 2:00
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Vypadá opravdu moc pěkně. I my si myslíme, že tvé rozhodnutí pořídit si nový stojan je rozumné. Vždyť hmotnost akvárka s kompletním vybavení se přiblíží 100 kg. Pokud pro osvětlení použiješ zářivky, tak nezapomeň, že se doporučuje alespoň 0,5 W příkonu na jeden litr objemu akvária.
Problém s rostlinkami  (Odpověď pro: Lubík  Zobrazit původní příspěvek )
13.12.2004 0:00
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Světla máš určitě málo, chtělo by to jednu, ale spíše dvě zářivky 15W přidat. Druhý problém to je průšvih. Co se týče NO2, tak to by jsi v akváriu vůbec neměl naměřit (to rybičkám nesvědčí a rostliny ani řasy ho nezpracují). Pokud ti filtr pracuje správně, určitě by měly nitrifikační bakterie, které v něm žijí, zpracovat veškerý NO2 na NO3. Přebytek NO3 vzniká pravděpodobně překrmováním, nebo máš přerybněné akvárium. Můžeš jej řešit pravidelnou výměnou vody (třeba i jednou týdně 1/3 akvária). Jaký vliv má na bakterie reverzní osmoza to ti bohužel nepovíme, nemáme totiž s tímto zařízením žádné zkušenosti.
Kniha návštěv  (Odpověď pro: Tommy  Zobrazit původní příspěvek )
30.11.2004 2:00
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Ahoj Tommy, co se týká materiálu krytu, my to máme řešeno tak, že na akváriu leží vlastně deska z laminované dřevotřísky, ke které jsou přidělány zářivky (tlumivky máme mimo akvárium). Je pravda, že kryt se může zahřívat, ale dost záleží na vnitřním uspořádání a vzdálenosti zářivek od povrchu dřevotřísky. Myslíme si, že laminovaná dřevotříska se používá poměrně často.
Kniha návštěv  (Odpověď pro: anjin  Zobrazit původní příspěvek )
27.11.2004 1:00
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Ahoj, to je vážně divný. Ale co se týče světla, tak nechápu, proč by ho mělo být moc. Vždyť máš akvárium 250 litrů a zářivky 4x18 W. Vem si pro srovnání naše akvárium. Objem po hladinu je asi 380 litrů, zářivky mají příkon 204 W a svítíme 12 hodin. To bychom měli ještě víc přesvícené akvárium než ty. A dle naší ankety jsou akvaristi, co svítí mnohem více (i více než 1W na 1 litr). Zajímalo by mě, jak k takovému závěru Kraťas došel. Co se týče výměny vody, tak jednou za čtrnáct dní měníme asi 120-140 litrů vody. I tady je to mnohem více než u tebe. PMDD přidáváme také, takže jediné v čem se naše akvária výrazně liší, je v hnojení pomocí CO2. Možná by stálo za to udělat pokus s nějakým aplikátorem CO2 pro začátek založeným například na kvasnicích či na sifonových bombičkách či nějaké chemické reakci. Jít totiž rovnou do tlakové láhve by asi bylo finančně náročnější. Na závěr bych chtěl ale připomenout, že i nám se chytly jen některé druhy rostlin. Osobně bych doporučil Hygrophila siamensis, ta nám jde opravdu dobře a nemá tendenci odspodu uhnívat, ale jak jsem se díval na tvoje stránky, tak ji v akváriu máš. Té se taky nedaří?
Kniha návštěv - nové téma
7.11.2004 0:00
Lubík   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Ahoj vidím že se setkávám s docela slušnými akvaristy ale mám pár poznámek 1,Anubias je pomalu rostoucí rostlina vhodná k uchycení ke dřevu nejlepší je mangrové dále Cabomba je velice náročná rostlina a potřebuje jak jste správně uvedli na 100W/100l ale také potřebuje doplňovat vhodná hnojiva doporučuji Bioflor s kombinací Chelatinu sice dražší ale vyplatí se to a poté Ferrotabs od JBL je super na doplnění tak často chybějícího železa poté bych vyřadil ten vzduch motorek pokud mate takovy vykony filtr tak jej seřidte na objem akvaria což je ve vašem případě 450l/hod 1000 litů je už moc,pokud mate dostatek rostlin nic se nebojte vzduch motorek neni potřeba a pak testy ph a dkh zjistite obsah co2 a tim pak upravite proudeni bud to vice nebo mene dále pokud by jste chtěli více investovat bych navrhl čerpadlo Atman At-210 a vhodnou filtrační hmotu viz rataj,možná dělám reklamu ratajovi ale ma opravdu kavalitni vyrobky a vcelku levne njayproti třeba jbl dale bych osvětlení dal zařivky Osram lubilux také od rataje a ktéto rostlince Cladophora aegagropila je to doslava živý filtr vody rozpadá se a z těch kousků se tvoří další nové jinak mrkni te se na www.rataj-spk.cz doufám že jste radi že jsem vam dal par rad a neurazili jste se ale měli by jsme se mi akvariste hlidat a upozorˇnovat se na chyby tak zdar Luba
Kniha návštěv  (Odpověď pro: calvus  Zobrazit původní příspěvek )
14.9.2004 0:00
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Ahoj, je to tak, obyčejné zářivky (žádné speciály), CO2 a držet živiny kvůli řasám na uzdě. My ještě využíváme pro přihnojování rostlin PMDD (v době bujení řas jen některé složky).
Kniha návštěv  (Odpověď pro: Hnáta  Zobrazit původní příspěvek )
13.9.2004 0:00
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Dá se říci že platí vše co napsal Calvus v jeho příspěvku. Co se týče intenzity osvětlení, často se používá u rostlin hodnota kolik Wattů příkonu zářivek se pro dannou rostlinku doporučuje na 100 litrů objemu akvária (např. AQUA-DAHO). Většina rostlin vyžaduje alespoň 50 W na 100 litrů. Samozřejmě, že tato hodnota je jen orientační. Důležitá je pak také svítivost zářivek, která se uvádí v lumenech. Jsou v ní velké rozdíly a opravdu stačí obečejné zářivky, speciály jsou zbytečné. Dalším důležitým faktorem je též hloubka akvária, čím hlubší, tím intenzivnější osvětlení budeš potřebovat. Jo a to rozednívání je už jen taková hračička. Ony ty ryby to bliknutí přežijí.

Co se týká řasy, tak je to vždy problém nerovnováhy v akváriu. Určitě se s ní zase utkáš. Co proti ní podle nás můžeš dělat jsme zhrnuli v článku Boj s řasou - naše zkušenosti s ní.
Kniha návštěv - nové téma
15.9.2004 0:00
calvus   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Co se týče osvětlení,neutrácej zbytečně za drahé speciální(v uvozovkách)zářivky a podobné kraviny.Z mých zkušeností je nejlepší a zároveň nejlevnější zářivková trubice s barvou světla jakou vydávají klasické žárovky.Například já používám OSRAM LUMILUX INTERNA s barvou světla 827(tyto zářivky stojí kolem 90,-korun/kus!)a používám je v kombinací se žárovkami(úspornými 8wattovými)zn.IKEA,které taktéž svítí naprosto přirozeně a teple do žluta.Taky se tomuto světlu říká teple bílá.Já toto osvětlení mám napojeno na dvoje spínací hodiny,tak aby jsem uměle vytvořil rozednívání a stmívání,taky samozřejmě svítím 12 hodin denně.Ovšem ty dva okruhy a druhy světla určitě nejsou zase tak důležité.Ono nakonec stejně záleží na dalších faktorech jako například filtrace(čím větší a pomalejší filtr,tím lépe)dále pokud chceš aby se ti v akváriu dařilo rostlinám,je důležité nepoužívat žádné vzduchovací zařízení,protože z vody vytěsňuješ CO2,na druhou stranu hnojení CO2 je ideálním a nejlevnějším řešením hnojení rostlin vůbec,zase ale platí nekupovat žádná drahá plně automatizována zařízení a stačí ti sehnat láhev s CO2(třeba od kolegy hasiče)a do akvária nainstal.nádržku s patřičným objemem a vlepit do rohu dnem vzhůru.Pak už jen kousek hadičky a škrtítko a je to.Pak se stačí každý den po naplnění nádržky jen dívat,jak to v akváriu bublá,jako když ti vaří voda na kafe(řečeno s trochou nadsázky)a pozorovat rostliny a jejich růst.Nakonec taky je třeba akvárium nepřerybňovat a ryby nepřekrmovat!Dále co nejméně nádrž zatěžovat například patentkami a nitěnkami.Já používám pouze kvalitní druhy krmiv lepších značek.Pokud krmíme střídmě,můžeme si dovolit tady v tomto případě nešetřit,vyplatí se to!
Kniha návštěv  (Odpověď pro: anjin  Zobrazit původní příspěvek )
5.7.2004 0:00
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Fotky akvária jsou pěkné. Koukali jsme na ně s Marcelou. Ale zdá se nám, že máš nedostatečné osvětlení. Opravdu tam máš jen 2 zářivky po 18W na 250 litrů?

Jo a jsme zvědaví na krevety.
Historie hledání   Pokec   Zobrazit vše   |<   <<   >>   >|