Diskuse  (1. strana z 64)

Historie hledání   Pokec   Zobrazit vše   |<   <<   >>   >|  
Chronologicky řazené příspěvky: (záznamy jsou na řazeny od nejnovějšího po nejstarší)
Hledaný text:
no3
Hledat text:
Hledá se přesně zadaný text, bez rozlišení malých a velkých znaků.
Hledá se pouze v textu  příspěvků,  nehledá se podle jména či data.
Nové téma diskuse    Pokec    Otočit řazení
Číslo stránky:
POMOC  (Odpověď pro: MARO  Zobrazit původní příspěvek )
18.3.2005 13:03
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Pravděpodobně se jedná o zelenou řasu. Řasa asi má u tebe dost živin (NO3, fosfor), takže se jí daří a nikdo ji u tebe pravděpodobně nebaští. Tím myslím rybičky, krevetky či okružáky ne nikoho z rodiny .
PMDD alebo CO2 ?  (Odpověď pro: SiSi  Zobrazit původní příspěvek )
16.3.2005 21:53
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
CO2 a PMDD se navzájem doplňují. Osobně doporučujeme kombinovat. Sami to tak děláme. Co se týče testů, tak my využíváme pouze test na NO3. Pokud je ho ve vodě dost, tak vynecháváme z PMDD složku KNO3.
Kniha návštěv  (Odpověď pro: AIS  Zobrazit původní příspěvek )
20.2.2005 20:27
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Je pravda, že když je ancistrus starší, často začne "lovat"sty, ale že by dva ancistrusi dokázali zlikvidovat zarostlé 450 l akvárium, to se mi nezdá. Přemnožení řasy způsobuje přebytek živin v akváriu, které nedokáží zpracovat vyšší rostliny. Čím máš rostlinek méně, tím více živin zbývá na řasy. Co se týká výměny zářivek, tak pokud máš opravdu hodně světla (orientačně více než 0,7 W/l), tak v tom by také problém být neměl. Asi byh se zkusil soustředit na přebytek NO3 a nedostatek některých jiných prvků (např. železa) potřebných pro růst rostlin. Z tvého popisu není jasné zda nemáš náhodou přerybněné akvárko. Také nepíšeš jak často měníš část vody. I v tom by mohl být problém. Problém by mohl být i v překrmování. No snad si něco z toho mého monologu vybereš.
Partner rubriky
Partner rubriky
Kniha návštěv  (Odpověď pro: Lalwen  Zobrazit původní příspěvek )
17.2.2005 22:49
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Vodu pro výměnu nijak neupravujeme a její parametry jsme kdysi změřili s následujícím výsledkem:

Ph - 8, FE - 0 mg/l, NO2 - <0,1 mg/l, NO3 - 5 mg/l a PO4 - 0,25 mg/l
Kniha návštěv  (Odpověď pro: Jitka  Zobrazit původní příspěvek )
31.1.2005 0:00
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Vyšší hodnoty NO3 nesouvisi s čištěním filtru. Naopak úkolem filtru je kromě zachytávání nečistot též přeměna NO2 na NO3. O to se starají nitrifikační bakterie žijící ve filtru. Pokud by se filtr čistil extémně často, pak by se bakterie nedokázaly rozmnožit a v akváriu by mohla vzrůst koncentrace NO2, což by mohlo být nebezpečné pro ryby. Čištění filtru častěji než jedenkrát týdně nemá význam (pokud je dobře nadimenzovaný). My osobně čistíme filtr asi jedenkrát za měsíc (někdy i později). Snížt obsah NO3 je možno pomocí rostlin nebo častější částečnou výměnou vody a odkalováním. Důležité je také ryby nepřekrmovat, aby se zbytky portravy nerozkládaly v akváriu.
Kniha návštěv - nové téma
31.1.2005 15:07
Jitka   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Chtěla bych se zeptat, jak často mám prát molitan ve vnitřním filtru.Mám poměrně vysoké hodnoty NO3, tak kolem 50mg/l.Čistím ho 1x týdně, vždy při odklalování.Mám ho čistit častěji?
Kniha návštěv  (Odpověď pro: Glomba  Zobrazit původní příspěvek )
27.1.2005 0:00
Marcela   (id: 2 )
[Odpovědět]
Samozřejmě by bylo vhodné zkontrolovat parametry vody (PH, NO2, NO3, Čpavek, tvrdost), ale osobně bychom odhadovali, že problém by mohl být ve vypínání filtru. Ve filtru žijí nitrifikační bakterie, které přeměňují NO2 (jedovatý pro ryby) na NO3. Ty ovšem vyžadují k životu neustálé proudění vody. Takže pokud byl filtr vypnutý několik hodin a poté byl zapnut, tak se jeho obsah dostal do akvária a otrávil rybičky. Rozhodně by se filtr neměl vypínat a pokud se odstaví na delší dobu, měl by se před použitím vyčistit.
Kniha návštěv - nové téma
16.1.2005 0:00
Jitka   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Ano, řeč je o celkové tvrdosti.Měřila jsem NO3 v tý dešťovce a je to v pohodě,do 10ti mg/l.
Kniha návštěv  (Odpověď pro: Jitka  Zobrazit původní příspěvek )
15.1.2005 0:00
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Předpokládám, že mluvíš o celkové tvrdosti vody ve °dGH. To vám teda teče z kohoutku minerálka. Je to opravdu móóc hodně. Nebo to uvádíš v jiných jednotkách? A zkusila jsi na NO3 zkontrolovat vodu, kterou používáš k výměně? Za běžných okolností je totiž výměna 1/3 vody za týden naprosto dostačující.
Kniha návštěv - nové téma
15.1.2005 0:00
Jitka   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Na měření NO3 používám Nitrat test od AQUARu. Není to zrovna nejpřesnější, ale naměřila jsem hodnotu 80-90mg/l.To je asi taky dost, že? Vodu teď měním každý týden 1/3.Častěji to asi nezvládnu, protože nemám tolik dešťové vody na ředění. Originál voda z kohoutku mi teče s tvrdostí 38, tak si umíte představit to množství dešťovky na ředění.Rybičku jsem už scháněla a nesehnala.
Kniha návštěv  (Odpověď pro: Jitka  Zobrazit původní příspěvek )
15.1.2005 0:00
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Aaaa.. to bude štětičková řasa. Problémy jsi neměla, dokud jsi si tuto řasu do akvária s něčím nezavlekla. Bohužel toto je nejproblematičtější řasa. Na rozdíl od jiných se jí totiž živí jen pár živočichů (např. parmička černopruhá), takže ti s jejím pacifikováním nikdo z tvých osadníků v akváriu nepomůže. Měla by jsi si pořídit novou rybičku. V této chvíli ti nezbývá nic jiného než trhat a trhat. Rozhodně to ale nepřeháněj s odstraňováním celých listů. Netrhej ty, které jsou nápadeny jen trochu, je to zbytečné. Co se týká testů, skutečně testy na PO4 existují. My používáme test Nutrafin PO4 (viz. technika) a určitě jej dělají i další výrobci. A jak jsi na tom s hodnotami NO3? My s touto řasou bojovali víc jak půl roku.
Kniha návštěv - nové téma
15.1.2005 0:00
Jitka   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Řasa vypadá takhle a do PMDD nepřidávám KNO3.Všechno o řasách už jsem si přečetla, rostlin mám v akváriu hodně, ale leze to dost do peněz, když jsou za pár dní na vyhození.Snad jen zbývá už jen změřit to PO4.Na to je taky nějaký test? Vodu doplňuju dešťovou.Jen je mi záhadou, proč první rok po založení akvária byl bez problému.Žádné změny si nejsem vědoma.
Kniha návštěv  (Odpověď pro: Jitka  Zobrazit původní příspěvek )
15.1.2005 0:00
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Ahoj Jitko. Na konci listů jsou štětičky nebo spíše povlak? Nebo-li o jakou řasu se jedná?

Obecně podle nás ale platí, že se jedná o nerovnováhu mezi živinami a rostlinami, které je spotřebovávají. Takže obecná rada zní, doplnit rostliny a omezit přísun živin pro řasy (NO3 a PO4 - kup si nějaké testy). Pokud je živin málo, dokáží rostliny tyto živiny spotřebovávat přednostně a na řasy pak nic nezbude. Pokud dodáváš PMDD, tak v případě, že naměříš NO3 více než 10 mg/l, vynech složku KNO3. Množství PO4 by se mělo pohybovat pod 1 mg/l (pravidelná výměna části vody). Jo a zkontroluj si i vodu, kterou používáš na doplňování. Řešení tvého problému ale rozhodně není krátkodobá záležitost. Dívala jsi se na článek o řasách?

P.S. Osvětlení je podle nás dobře nadimenzováno.
4.1.2005 0:00
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Ahoj Márty. Tvé akvárium se vyvíjí příliš dynamicky. Máš ho teprve krátce a mění se hodně počty ryb, ale i vlastní vybavení nádrže. Je možné, že ti ještě nezačaly ve filtru pořádně fungovat nitrifikační baktérie a tedy že nedochází ke nezpracování NO2 na NO3. Můžeš mít také v akváriu i jiné odpadní látky neslučitelné s rybičkami (např. čpavek). Pokud ti umře nějaká rybička, raději nedokupuj hned nové a počkej dokud se akvárium nezaběhne (je nutno mu dát čas). Pravidelně vyměňuj část vody za odstátou.
Problém s rostlinkami  (Odpověď pro: Lubík  Zobrazit původní příspěvek )
13.12.2004 0:00
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Světla máš určitě málo, chtělo by to jednu, ale spíše dvě zářivky 15W přidat. Druhý problém to je průšvih. Co se týče NO2, tak to by jsi v akváriu vůbec neměl naměřit (to rybičkám nesvědčí a rostliny ani řasy ho nezpracují). Pokud ti filtr pracuje správně, určitě by měly nitrifikační bakterie, které v něm žijí, zpracovat veškerý NO2 na NO3. Přebytek NO3 vzniká pravděpodobně překrmováním, nebo máš přerybněné akvárium. Můžeš jej řešit pravidelnou výměnou vody (třeba i jednou týdně 1/3 akvária). Jaký vliv má na bakterie reverzní osmoza to ti bohužel nepovíme, nemáme totiž s tímto zařízením žádné zkušenosti.
Kniha návštěv  (Odpověď pro: Hnáta  Zobrazit původní příspěvek )
30.11.2004 1:00
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Řasa je v každém akváriu, buď v menším nebo větším množství. A co je to podle nás hodně živin? Dle našeho názoru je to přebytek NO3 a PO4, rozhodně to není přebytek CO2. Ale třeba to není tvůj problém. Když tak můžeš zkusit nějaké testy. Ale možná to bude prostě tím, že v akváriu nemáš žádné obyvatele, kteří by se řasami živili.
Kniha návštěv  (Odpověď pro: luboš  Zobrazit původní příspěvek )
4.10.2004 0:00
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Ahoj, co se týká řas, tak vždy je to o rovnováze mezi živinami a rostlinami. Přebytek živin (hlavně NO3) a málo rostlin, to jsou ty nejlepší podmínky pro přemnožení řas. Je potřeba rovnováhu hlídat a jak se akvárium zaběhne, pak je to s řasou bez problémů, stačí pravidelná údržba a výměna vody. Co se týká sinic, určitě dej vědět jak to dopadlo.
Kniha návštěv - nové téma
15.9.2004 0:00
calvus   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Na PMDD jsem zapoměl,samozřejmě,že ho taky používám ale bez složky KNO3.Tu jsem vůbec nepoužil.Hnojim ale jen 5ml na mých přesně 225litrů vody v akváriu denně.Takže v menší koncetraci než uvádí Rosík,zatím se rostlinám daří až moc a řasy se vyskytují minimálně a to pouze na sklech.
Kniha návštěv  (Odpověď pro: Blanka  Zobrazit původní příspěvek )
27.7.2004 0:00
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Blanko, nepodléhej panice. Co to je černá řasa? Je to spíše povlak na rostlinách, který je tmavě zelený až skoro černý, nebo je to štětičková řasa (ruducha). Pokud je to první druch řasy, tak si s ním poradí například orkužáci. Ve druhém případě je to složitější, tam to chce redukovat mechanicky. Z rybek by ti mohla posloužit parmička černopruhá (pravá SAE).

Musím tě ale zklamat, žádný rychlý recept neexistuje, boj s řasou je dlouhodobá záležitost (alespoň měsíc). Když něco pomůže okamžitě, pomůže to jen na chvíli.

V prvé řadě je ale nutno zjistit příčinu prudkého přemnožení řas. Pravděpodobně je problém v příliš velkém množství živin ve vodě, které nedokáží rostliny spotřebovat, a které jsou roznášeny prouděním po celém akváriu. Zkontroluj tedy vodu (hlavně NO3 a fosfor), proveď odkalení s částečnou výměnou vody, naopak doplň rostlinky, necpi do vody acylpiriny, rostlinky nevyhazuj celé, ale jen nejvíce napadené listy, ostatní se spíše snaž očistit. A hlavně v tom všem musíš vydržet měsíc či dva, než se poměry v akváriu stabilizují. Naše akvárium prošlo podobným vývojem. Více najdeš v článku " s řasou">.
Rybičky z Hornbachu  (Odpověď pro: Blanka  Zobrazit původní příspěvek )
21.6.2004 0:00
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Ahoj Blanko, nepropadej pesimismu, určitě ti akvaristika půjde. Někdy je to s rybičkami holt složitý. Pokud mají rybky nějaké vnější příznaky, mohla by jsi zkusit stránky Dominiky, kde najdeš diagnostiku nemocí, pokud ale na první pohled vypadají rybičky v pořádku, měla by jsi se zaměřit na kvalitu vody. Ancistusy jsou na ni citliví. Jedním z problémů může být přítomnost dusitanů (NO2) nebo čpavku (amoniaku) nebo i CO2 (pokud jej přidáváš), jenž mohou rybičkám způsobit otravu. Člověk vodu moc nekontroluje, ale pokud je nějaký problém, měl by to udělat. Dusitany ani čpavek by neměly být za normálních okolností vůbec měřitelné. Pokud je ve vodě zjistíš, je to pravděpodobně příznak špatně fungující filtrace (možná mnoho rybiček v akváriu). Prvním opatřením by měla být částečná výměna vody. Často se stává, že dusitany se ve vodě objeví například po čištění filtru (0,1 mg/l), než se obnoví kolonie nitrifikačních bakterií, ale za běžného provozu by v akváriu být neměly. Možná by jsi měla zkontrolovat i PH, popřípadě disčňany (NO3), aby jsi měla lepší přehled o kvalitě vody a také zkontrolovat vodu, kterou používáš na výměnu vody v akváriu. Jo a s tím solením, dezinfekcí či léky opatrně. Léky používej jen tehdy, když víš, co léčíš. A pokud je problém v kvalitě vody tak zvyšováním teploty rybičkám spíš ublížíš, než pomůžeš. Dej vědět jak to vypadá a popřípadě jaké vnější příznaky na rybičkách pozoruješ a jaké ryby a kolik jich máš.


P.s. Nedá se říci, že v Hornbachu nelze za žádných okolností koupit rybičky (i když my je tam nekupujeme), jen musí být člověk opatrný a měl by dodržet raději měsíční karanténu. Ostatně to platí u všech nových rybiček.
Historie hledání   Pokec   Zobrazit vše   |<   <<   >>   >|