Články - obsah článku

Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|  
Akvaristická burza v Brně
Akvaklub BRNO
(na AKVARKO.cz vyšlo 28.10.2008)
část 1/3 - [1] [2] [3] 
Tak a je to za námi, první klasická akvaristická burza v Brně po patnácti letech je minulostí. A jaká vlastně byla? Burza se uskutečnila 18.10.2008 v kulturním centru Kotlanka v Brně Líšni. Prostory nebyly příliš veliké, což byla v podstatě jediná výtka adresovaná na stranu pořadatelů. Vlastní prodejní prostory se rozkládaly v hlavním sále s výjimkou prodeje akvarijní techniky, který probíhal i v předsálí. Ve vlastním sále bylo k dispozici asi 27 prodejních míst, kde akvaristický sortiment nabízeli prodejci z různých končin republiky (kromě Brna např. České Budějovice, Svitavy, Žďár nad Sázavou, Ostrava). V nabídce se mimo techniku a krmení objevily i rostlinky, ale hlavním sortimentem byly ryby a jiní akvarijní živočichové, především krevetky. Skoro ve čtyřiceti nádržích, na jejichž napuštění se spotřebovalo asi 1200 litrů vody, se proháněla určitě nějaká ta tisícovka živočichů, a to od mladých jedinců až po vzrostlé kusy. Daly se tu koupit jak běžné, tak i méně běžné druhy ryb za velmi zajímavé ceny jak z domácích odchovů, tak i z importu. Tlamovci, skaláry, sumečci, tetry, razbory, cichlidky, hlavačky, halančíci, živorodky (dokonce i divoké formy) atd., ale i některé druhy "šneků" (např. krásní draví plži Anentome helena, žeroucí ostatní plže) a více druhů krevetek. Kromě toho probíhala na v rámci burzy i projekce fotografií různých akvárií, které se mohly stát inspirací pro účastníky. A ještě jedna věc stojí za zmíňku a to řídící jednotka pro akvária stvořená Martinem Šátkem. Sami to můžete posoudit z přiložených fotografií. Pro rodiče s dětmi byl k dispozici i dětský koutek, kam mohli své ratolesti odložit a v klidu se věnovat nabízeným produktům. Když se v 10:00 začaly prodávat vstupenky, byly celé prostory brzy zcela zaplněny dychtivými akvaristy a prodejci se museli hodně rychle otáčet. I dětský koutek byl chvílemi přeplněný. Skoro každý návštěvník si domů odnášel aspoň jeden sáček, a tak není divu, že mnozí prodejci měli už v poledne vyprodáno. Ovšem i odpolední návštěvníci burzy měli z čeho vybírat. Nakonec do prostorů burzy zavítalo asi 300 návštěvníků. A co bylo na celé akci ještě zajímavé? To, že kromě vlastního prodeje probíhaly diskuze na všechna možná akvaristická témata. Tolik lidí zapálených do akvaristiky se najednou v Brně už dlouho nesešlo a dá se říci, že se rozhodně nikdo na burze nenudil. Když končila, podle ohlasů to vypadalo, že jsou všichni účastníci opravdu spokojení. Někteří si hned zjišťovali, kdy bude další burza, takže se zdá, že tradice akvaristických burz bude v Brně obnovena. A to je dobře. Více o vlastních přípravách a průběhu burzy pak napoví fotografie na konci článku.
A kdo se vlastně o realizaci burzy zasloužil? Hlavním pořadatelem byl Pepa Tomanec a nebýt jeho, burza by se nedostala do stádia realizace, zajistil sál a domluvil zapůjčení většiny akvárií. Samozřejmě to nešlo ani bez další zapálených akvaristů, kteří se schází pravidelně na akvaristických srazech v brněnské restauraci Thalie. Zde kromě diskuzí o akvaristických problémech, burze či o blížící se podzimní brněnské výstavě, probíhá i pravidelná výměna rostlinek a jiných drobností. Je to vlastně taková mini burza. Tímto chceme pozvat i další zájemce, aby se zúčastnili, případně jen si chodili vyměňovat své zkušenosti, popřípadě přebytky a navazovat nová přátelství. Takže máte-li zájem, neváhejte, stavte se a zapojte se do akvaristického dění. Informace o termínu nejbližšího následujícího srazu najdete na stránkách Akvaklubu BRNO. A pokud někoho zajímá, jak se taková burza připravovala a likvidovala, Martin Šátek to shrnul následovně:
Den příprav před burzou:
Vlastní přípravy na burzu vyvrcholily v pátek. Dovézt lavice, akvária, polystyren, umýt špinavé nádrže, rozmístit stoly a na ně vlastní akvária, do nich napustit vodu, to vše bylo dílem okamžiku. Tento okamžik trval pouhých 11 hodin. Při napouštění nádrží se vyskytla jediná zásadní komplikace. Z umyvadel tekla voda rychlostí asi 1 litr za minutu. Nevím, zda to bylo zapříčiněno redukcí tlaku nebo stářím baterií, ale napouštět vodu až do rána (to byl hrubý odhad toho, jak to bude dlouho trvat) nebyl náš cíl. Museli jsme hadici napojit na hlavní rozvod, těsně za podružný vodoměr. I s touto úpravou probíhalo napouštění až do večerních hodin. Po napuštění nádrží jsme si oddechli, žádná nádrž nevykazovala známky netěsnosti. Některé rybičky přicestovaly na burzu již v pátek v průběhu příprav. Ty se tedy stěhovaly do nádrží už ten večer. Pro ně byla ale dovezena odstátá natemperovaná voda.
Po skončení burzy:
Po skončení akce byla "demontáž" provedena nad očekávání rychle. Ono když vynecháme čištění a rozmísťování nádrží, zbývá už jenom vypustit vodu. A voda z akvária teče opravdu rychle, zvláště když je pár kroků od výstavních prostor k dispozici vyspádovaná plocha s nadstandardní odtokovou aparaturou představovanou dvěma kanály. Po té co vytekla poslední kapka vody, se někteří rozjeli domů, ale na další ještě čekalo uskladnění nádrží, stolů a ostatních věcí, tak, aby byly připravené pro další akce v Brně.
Pár fotek z burzy:
Den před akcí - některé z nádrží, ve kterých budou plavat nabízené rybičky či krevetky. Všechny je potřeba nejdříve umýt.
Začínají se napouštět nádrže. I když jsme většinu nádrží již vydrhli, tuto to teprve čeká.
Hodinu před vlastní burzou - celkový pohled do sálu.
Různé druhy pancéřníčků ve společnosti živorodek
část 1/3 - [1] [2] [3] 
 
Komentáře k článku:
thomaZ  (id: 3768   AQ04 Manacapuru 
 kategorie velká akvária, objem 420 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA deepCUBE 
 kategorie střední akvária, objem 120 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA offCUBE2 
 kategorie střední akvária, objem 120 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! NANOjungle 
 kategorie malá akvária, objem 10 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! Reborn 
 kategorie velká akvária, objem 364 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA uncared-for 
 kategorie malá akvária, objem 50 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA  ) 28.10.2008 (23:43)
Ano, revitalizace se dle našeho (klubového) názoru povedla. Všichni jsme moc rádi. Hlavní pocta patří samozřejmě Pepovi, nemalou práci však odvedl i Roman, který se o sobě v článku zapomněl zmínit. Jsem moc rád, že naše čtvrteční schůzky přinesly takový "plod" a děkuji moc všem, za jejichž přispění tato akce vznikla a proběhla tak dobře, jak jen proběhnout mohla. Moc jsem si jí užil a těším se na příště.

Rád bych touto cestou poprosil všechny, kteří burzu navštívili, aby zde přispěli svými poznatky či připomínkami a pomohli tak udělat příští akci třeba lepší.
Mousicky  (id: 7581   Happy aquarium 
 kategorie střední akvária, objem 63 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 29.10.2008 (11:31)
Ach jo bylo to určitě super, škoda že jsme tam nakonec nejeli. Mě to mrzí. Pěkné rybky
Marki  (id: 6718 ) 1.11.2008 (20:06)
Tak jo, já přispěju. :) Burza se mi moc líbila, příště bych uvítala větší sortiment rostlin, ale ty byly možná kolem jedné, kdy jsem přijela, zčásti vyprodané (moje chyba). Jinak mě mile překvapil stánek internetového obchodu akvahumble.cz. Myslím, že burze nelze nic vytknout, možná jen to, že místnost, kde se konala, byla trochu menší.
thomaZ  (id: 3768   AQ04 Manacapuru 
 kategorie velká akvária, objem 420 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA deepCUBE 
 kategorie střední akvária, objem 120 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA offCUBE2 
 kategorie střední akvária, objem 120 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! NANOjungle 
 kategorie malá akvária, objem 10 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! Reborn 
 kategorie velká akvária, objem 364 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA uncared-for 
 kategorie malá akvária, objem 50 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA  ) 12.11.2008 (16:22)
Rostlin bylo kolem poledního skutečně málo, byly skoro pryč už hodinu po oficiálním začátku burzy (první vlna návštěvníků přišla již půl hodiny před jejím zahájením). Takový zájem jsme nečekali, do příště se určitě polepšíme. To se snad týká i prodejních prostor.
Marki  (id: 6718 ) 15.11.2008 (18:11)
A já se pokusím být příště v té "první vlně"...
Jerapa  (neregistrovaný návštěvník) 28.12.2008 (23:35)
škoda že sem o burze neveděl dříve určite bych zavital!škoda
Roman  (id: 1 ) 29.12.2008 (17:41)
Pro Jerapa: Není proč zoufat, další burza bude v Brně 28.února a tentokráte ve větších prostorách . Takže určitě sae bude nač těšit.
Martin XXX  (neregistrovaný návštěvník) 12.1.2009 (16:30)
A kde přesně v Brně další burza bude?
Roman  (id: 1 ) 12.1.2009 (18:28)
Další burza bude opět v Brně Líšni, tentokráte ale na Klajdovské 28 viz.:

http://www.mapy.cz/#x=138342976@y=132867232@...
Vložit nový příspěvek do diskuze
Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|