Články - obsah článku

Výherci soutěže   Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|  
Návštěva Mořského světa
Roman a Marcela Minaříkovi
(na AKVARKO.cz vyšlo 17.2.2008, aktualizováno 23.10.2008)
Pohled do korálové jeskyně
Pohled do korálové jeskyně
V říjnu roku 2006 jsme se s Marcelou poprvé vypravili na výstavu Mořský svět, která se nachází v areálu pražského výstaviště. Z více stran jsme slyšeli, že návštěva této výstavy stojí za to, a protože se nám podařilo vyšetřit si volnou sobotu, neváhali jsme a vydali se na cestu do Prahy. Trochu jsme měli strach, jak budeme výstavní prostory hledat, ale nebyl to žádný problém. Po příjezdu na Florenc jsme šupsli do metra, popojeli na zastávku "nádraží Holešovice", kde jsme nasedli na první tramvaj (na čísle nezáleželo) jedoucí na výstaviště. Je sice pravda, že jsme mohli jít od metra také pěšky, ale vzhledem k počasí byla tramvaj vhodnější. Již z tramvaje jsme zahlédli poutač výstavy, který je umístěn pár desítek metrů od zastávky a za chvilku jsme již mírně napnutí vstupovali dovnitř.
Muréna jeskynní
Muréna jeskynní
Přivítalo nás příšeří a příjemná paní za pultíkem se suvenýry, která prodávala lístky. Vlastní prostory výstavy se spoustou nádrží jsou nádherně vyzdobené různými motivy na téma moře. Atmosféru doplňuje tlumené, do modra laděné osvětlení a zvuky ševelícího moře. Na nainstalovaném plátně jsou k vidění záběry z mořských hlubin. To vše ale není tak důležité jako vlastní akvarijní nádrže. Je jich pořádná řada a jejich celkový objem je 75.000 litrů vody. Všemu ale dominuje největší nádrž o objemu celých 100.000 litrů, která je však trochu ukrytá, takže na první pohled není vidět. (Pozn.: Po rozšíření expozice se nyní v Mořském světe nachází nádrže o celkovém objemu 250.000 litrů.) V této nádrži jsou umístěny korálové kameny o váze 4,5 tuny a přes filtry se během hodiny prožene 60.000 litrů vody. V akváriích, kde je chováno kolem 4.5 tisíce kusů ryb (více než 300 druhů živočichů), nás fascinovaly různé druhy. Ať už to byly barakudy, murény, jedovatí perutýni, rybky z filmu "Hledá se Nemo" nebo žraloci. Ano, u těch jsme se zdrželi opravdu dlouho. V mořském světě najdete celkem pět druhů. Žralok dogovitý, ten člověka láká, aby si na něj sáhl, protože jeho kůže vypadá jako sametová. Bohužel přes sklo jsme si to ověřit nemohli. Ve stejné nádrži najdete vzácného žraloka kobercového, který se ale za celou dobu naší návštěvy nezvedl ze dna. Další tři druhy žraloků se nachází v již zmíněné největší nádrži. Zatímco žraloci bělocípí a žralok černocípý obeplouvají nádrž rychlým tempem, tak žralok písečný (největší ryba v Mořském světě) se v nádrži pohybuje pomalu a důstojně. Však je ho taky pořádný kus a člověk si pomalu může zblízka spočítat jeho zuby. Mezi žraloky je druhým nejnebezpečnějším žralokem, hned po žraloku bílém. Žralok písečný dorůstá 3 až 3,5 m délky a jeho hmotnost dosahuje až 180 kg. Jeho pořizovací cena byla v přepočtu na koruny více než 700.000,- Kč.
Selene vomer
Selene vomer ze předu
Selene vomer
Selene vomer z boku
Velmi zajímavou rybou je Selene vomer, která dorůstá délky až 30 cm. Je stříbrná a na první pohled není ničím zvláštní. Když se k nám ale otočila čelem, nestačili jsme se divit. Vypadalo to totiž, že ji někdo omylem přejel parním válcem a udělal z ní placku o tloušťce ne víc než půl centimetru. Opravdu zvláštní stvoření. Než jsme obešli všechna akvária, zabralo nám to poměrně dost času. Fotit jsme mohli bez jakéhokoliv omezení, aniž by bylo nutno platit nějaký další poplatek. V rámci mořského světa najdete dokonce pár sladkovodních akvárií. V jednom z nich se pohybuje Trnucha skvrnitá (sladkovodní rejnok), která vypadá, že se chce zahrabat nejen do písku, ale i do skleněného dna akvária.
Když už jsme si mysleli, že jsme si prohlédli všechna akvária, všimli jsme si, že někteří lidé občas zajdou nahoru po schodech. Původně jsme se domnívali, že je to jen přístup do kancelářských prostor, ale nakonec se ukázalo, že je to příchod do "Korálové jeskyně". Celý horní prostor vypadá jako průchozí jeskyně, která je 25 metrů dlouhá a obsahuje 10 atypických akvárií zabudovaných v umělé skalní stěně Tato akvária sice nejsou sice tak veliká, jako ta dole, zato jsou ale podle nás nejhezčí. Zatímco v akváriích umístěných v přízemí jsou dominantními prvky ryby, v akváriích v "Korálové jeskyni" jsou pak dominantními prvky korýši a bezobratlí. Na výrobu jeskyně byla dovezena jedinečná technologie z USA. Opravdu nádhera, člověk neví, na co koukat dřív. Nakonec jsme v Mořském světě strávili víc než dvě hodiny a rozhodně jsme jeho návštěvy nelitovali. Ročně prý výstavu navštíví průměrně kolem 80.000 návštěvníků. Tato výstava se rozkládá na celkové ploše 1.000 m2. Interiér Mořského světa je ozdoben největší ruční nástěnou malbou v Evropě o rozměru 2700 m2. Autory maleb jsou členové Unie výtvarných umělců panové Přemysl Šmíd a Miloš Zeithammel. Malba zobrazuje rozmanité výjevy z mořského života. U stropu je zavěšena maketa největšího rejnoka manty atlantské o rozpětí 8 metrů a váze 300 kg. Abyste si dokázali alespoň trochu představit, co jsme viděli, připravili jsme pro Vás pár fotografií.
Další fotografie:
Bodlok běloprsý
Bodlok běloprsý
Klaun sametový
Klaun sametový
Perutýn
Perutýn
Zobec obecný
Zobec obecný
Bodlok hnědý
Bodlok hnědý
Velká nádrž
Velká nádrž
Žralok bílocípý
Žralok bílocípý
Žralok písečný
Žralok písečný
Roman a Marcela © 2006

Můžete také navštívit domovské stránky výstavy http://www.morsky-svet.cz
Kontakt na autory: info@akvarko.cz

Novinky v Mořském světě (květen 2006)

Výstava Mořský svět, se v květnu 2006 rozrostla o dva vzácné přírůstky. Jsou to dvě čerstvě narozená mláďata žraloka černocípého, měrí 50 cm a obývají nejvetší nádrž, kde brázdí vody spolecně s dalšími žraloky a rybami.

Mořský svět připravuje (říjen 2006)

Výstava Mořský svět chystá na podzim 2006 rozšířit svoji expozici a zpřístupnit dvě nové nádrže. První nádrž bude o objemu 80.000 litrů bude a bude opatřena akrylátovým sklem z Německa. Jeho dopravu vidíte na obrázcích vpravo. Tato nádrž se stane domovem pro nové živočichy, například žraloky a murény. Uvnitř nádrže bude umístěn věrný model lodi Bounty. Dominantou druhé nádrže bude model majáku.

Nové nádrže otevřeny
Nové nádrže byly zpřístupněny (prosinec 2006)

Dne 13.12.2006 otevřel Mořský svět dvě nové nádrže a tím významným způsobem rozšířil svoji expozici mořských a sladkovodních ryb a živočichů. První nádrž je větší a má objem 50.000 litrů. Výška vodního sloupce v této nádrži dosahuje 3 metrů. Tato nádrž se stane novou dominantou Mořského světa. Uvnitř je umístěn model historické lodi Bounty pro jehož ukotvení ke dnu bylo zapotřebí 700 kilogramů betonové hmoty. Obrovský tlak vody drží 15 centimetrů tlusté plexisklo. Tuto nádrž obývají žraloci kobercoví, jedovatí rejnoci a dvoumetrové murény. Druhá nádrž má objem 15.000 litrů a její ozdobou je model skutečného majáku v Severní Karolíně z roku 1870. Strážcem této nádrže je hejno nebezpečných dravých murén.

Noví obyvatelé Mořského světa - Bodlok pestrý
Nové přírůstky v Mořském světě (duben 2007)

S příchodem jara připravil Mořský svět pro své návštěvníky jedno malé překvapení. Jsou jím nové ryby a korály dovezené až z daleké Indonésie, převážně z exotického ostrova Bali, a slunné Hawaie. Nově byly dovezeny například různé druhy vzácných bodloků (žlutý, pestrý, běloprsý, Desjardinův a proužkovaný), dále klipky, zobci, sapíni, různé druhy plžů (např. velmi zajímavý zavinutec tygrovaný) a další ryby a živočichové jako třeba mořští červi. Dalším novým obyvatelem je i Humr Kanadský, jehož krásu je možné u sledovat v jeho přirozeném prostředí. Navíc jedno z nově rekonstruovaných akvárií obývá sladkovodní ryba gurama velká, jejíž velikost se pohybuje až do 70 cm.

Nové korály
Mořský svět nezahálí (srpen 2007)

Mořský svět ani o prázdninách nezahálel a podnikl v jejich průběhu řadu výprav do různých exotických zemí, ze kterých Vám jeho pracovníci přinesli spoustu zajímavostí. Výstava se druhově obohatila nejen novými rybami, ale i novými koráli. Ve spolupráci se zoologickou zahradou v Olomouci se jim podařilo získat 2 mláďata máčkovitých žraloků ve věku 6 měsíců. I přes tyto novinky chystají k blížícímu se 5. výročí otevření Mořského světa ještě větší překvapení, a to v podobě nových akvárií. V této chvíli Vám nám mohli prozradit pouze to, že jednou z novinek bude akvárium inspirované jednou bájnou civilizací.

Nové nádrže
Páté výročí založení mořského světa (září 2007)

Mořský svět oslavil dne 25. 9. 2007 páté výročí otevření této výstavy. V rámci oslav byly otevřeny nové nádrže (jedna z nich je největší v České republice a má objem asi 100 tisíc litrů) a zrekonstruovány některé další. V rámci slavnostního programu byl zástupcům Mořského světa předán status zoologické zahrady, který jim podle jejich slov umožní navázat spolupráci s jinými mořskými světy ve světě, podílet se na ochranářské činnosti a výzkumných projektech. Dalším bodem programu bylo představení a udělení nové ceny Poseidon, jíž se zástupci Mořského světa rozhodli oceňovat lidi, kteří významně přispěli k provozu expozice. Bližší informace o této průběhu oslav i o nově otevřených nádržích naleznete v samostatném článku.

Krmení žraloků
Odborné přednášky spojené s krmením žraloků (leden 2008)

V Mořském světě probíhá od ledna 2008 atraktivní kremní žraloků spojené se zajímavým a poutavým odborným výkladem, který přiblížuje tajemný život v mořských hlubinách. Tato akce nyní probíhá každé úterý od 15 hodin. Výkladu se může zúčastnit každý návštěvník, který si do 15 hodin daného dne zakoupí vstupenku. Pracovníci Mořského světa Vás rádi na této akci uvítají.

Unikátní průhledová nádrž o objemu 27 000 litrů

Projekt duševní relaxace - Vesmírná laguna

Autor fotografie: Michaela Feureislová
Unikátní průhledová nádrž o objemu 27 000 litrů (říjen 2008)

V říjnu 2008 byla v Mořském světě otevřená nová, obří unikátní průhledová nádrž o objemu 27 000 litrů sladké vody. Domov v ní našly například dva druhy arowan (arowana dvouvousá a černá), dále vrubozubci paví, plodožravé piraně, keříčkovci, anténovci, různé druhy kančíků a mnoho jiných druhů živočichů, z nichž můžeme jmenovat třeba tři druhy sladkovodních želv. Zajisté zaujmou i tři dospělé guramy velké.

Ke stavbě samonosné nádrže byl použit speciální materiál Plexiglass, který pro Mořský svět vyrobili v Německu a díky jedinečnosti takovéto nádrže v ČR si jeho tvarování vyžádalo zcela ojedinělé technologické postupy. Prvenství si nádrž odnáší také svým diodovým osvětlením zavěšeným na speciální konstrukci ve tvaru vážky, plně automatizovaným systémem dopouštění a umístěním nejmodernější použité techniky zcela mimo nádrž.

Dále byl dokončen projekt duševní relaxace "Vesmírná laguna" ve spolupráci s výtvarníkem a psychologem Zdeňkem Hajným. Toto dílo symbolicky vyjadřuje propojení vesmíru, moře a lidské duše bylo zrealizováno ve spolupráci s panem Jiřím Zuskou. Je tvořeno z drahých kamenů – ametystů, záhněd a křišťálů, kterými je celý prostor kompozičně osázen. Dominantou se stává 250kg vážící záhněda, která je svým oboustranným zakončením jedna z nejvzácnějších v Evropě.

Na speciálním obraze umístěným uprostřed kompozice se pomocí výkonného promítacího projektoru prolínají záběry z Hubbleova teleskopu, které poskytla NASA a záběry z mořských hlubin. Projekce tak velmi originálně vytváří nové obrazové vize, které v syntéze s obrazy Zdeňka Hajného vytváří světy, které jsou ve svém ději neopakovatelné. které jsou ve svém ději neopakovatelné.

Krmení žraloků
Krmení živočichů (listopad 2008)

Od 10.11.2008 došlo v Mořském světě ke změně termínu, kdy je veřejnosti přístupné krmení žraloků spojené s poutavým výkladem. Tato akce nyní probíhá vždy v úterý v 15 hod.

Dále bude každou středu v 15 hodin probíhat krmení živočichů v nové průhledové nádrži. Nově je možnost zakoupení krmení pro živočichy v této nádrži na pokladně s tím, že návštěvník nakrmí ryby sám. A ještě jedna novinka. Každý čtvrtek pak od 13:30 se můžete těšit na krmení murén přímo z ruky potápěče.

Krmení žraloků
Noční prohlídky Mořského světa (leden 2009)

Na základě přání veřejnosti se od ledna 2009 budou v ZOO Mořský svět pravidelně každý poslední pátek v měsíci konat noční prohlídky spojené s odborným výkladem obohaceným o zajímavosti z nočního života živočichů. Prohlídky se budou konat od 20 do 21 hodin. První noční prohlídka se uskuteční v pátek dne 30.1.2009. Další prohlídky se budou konat 27.2., 27.3., 24.4., 29.5. a 26.6. Další termíny budou včas upřesněny. V případě zájmu skupin o prohlídku je třeba se objednat ne emailu info@morsky-svet.cz, případně na telefonu +420 220 103 275. Ceník nočních prohlídek naleznete zde. Více informací na emailu info@morsky-svet.cz

Žraloček šedý
Žraloček šedý nakladl vaječná pouzdra (duben 2009)

Samička žralůčka šedého (Chilloscyllium griseum) nakladla dne 20.4. vaječná pouzdra. Ta se nyní nacházejí v oddělené části akvária, kde jsou zabezpečeny ideální podmínky pro jejich inkubaci a kde si je rovněž můžete prohlédnout.

Mořský svět přivítá půlmiliontého návštěvníka (květen 2009)

Mořský svět pravděpodobně v průběhu května přivátá svého půlmiliontého návštěvníka. Jako dárek od nás obdrží skůtr, který bude v Mořském světě vystaven na počátku května.

Půlmiliontý návštěvník a jeho cena
Půlmiliontý návštěvník v Mořském světě (květen 2009)

Dne 19.5.2009 měli v Mořském světě čest přivítat již půl miliontého navštěvníka. Byla jím paní Jana Pavlíčková z Prahy. Při této příležitosti od Mořského světa obdržela značkový skůtr od firmy Innomotor, který jí předala herečka Bára Munzarová. Paní Pavlíčková navštívila výstavu již podruhé, tentokráte i se synem, a dle jejích slov se jí v ZOO Mořský svět moc líbilo.

Zachráněný humr v Mořském světě

Mořský svět odkoupil humra evropského, který byl určen ke konzumaci. Humra se podařilo zachránit a nyní je již vystaven v expozici. Pojmenovali jej Honzík a nyní bez problémů přijímá potravu a má se čile k světu.

Soutěž o volné vstupenky do Mořského světa
Vedení výstavy Mořský svět sponzoruje luštění sudoku na stránkách AKVARKO.CZ. Vstoupit na stránky se SUDOKU
Od 2/2006 do 7/2009 probíhal na těchto stránkách soutěžní kvíz o lístky do Mořského světa. Výherce jednotlivých kol najdete zde.
 
Seznam všech komentářů najdete na záložce:  Komentáře
Posledních 10 komentářů k článku:
denny XXX  (neregistrovaný návštěvník) 16.9.2009 (13:53)
prosím vás víte někdo kolik stojí to vstupné do mořského světa ve vídni já to nemůžu nikde najíít díííky
Karlos XXX  (neregistrovaný návštěvník) 22.9.2009 (9:50)
Mořský svět je jediná atrakce na celém výstavišti,která má úroveň.Když si spočtu,že venku stojí jízda na autodromu 2 minuty 50 Kč,tak 3 hodiny co jsme byli u rybiček jsou opravdu levné a úchvatné.Doporučuji každému.
dejv  (neregistrovaný návštěvník) 5.10.2009 (7:19)
vstupné do Mořského světa ve Vídni stojí asi 11 EUR
Lucie XXX  (neregistrovaný návštěvník) 9.10.2009 (19:28)
jedem tam zítra..
Wow.... ten přípěvek že škoda že o koupání se žralokem nechtěla tchyně je doostt good..
Falco  (neregistrovaný návštěvník) 3.12.2009 (14:29)
Nevím, jak vypadal Mořský svět v Holešovicích, když začínal, ale teď je to oprýskaná laciná atrakce. Nechal jsem se zlákat na žraloka písečného a ejhle ta potvůrka už tam vůbec není, a jestli někdy byl v tom "obřím akváriu" tak chudák jeden byl rád, když hodil tempo a byl na skle. Fakt příjemný život musel prožít. Osobně už tam nepůjdu, dokud výše vstupného nebude odrážet kvalitu. Teď už jen chce někdo narýžovat na blbosti / důvěřivosti lidí :(
Rybák  (neregistrovaný návštěvník) 16.12.2009 (23:20)
Byly tam 4 barakudy, jsou tam dvě. Z toho jedna plave s obrovským vředem na čelisti. Druhá má zčásti vyhřezlé žábry. Výstava na úrovni kolotočů. Kdepak jsou ochánci zvířat?
ichtio2  (neregistrovaný návštěvník) 7.1.2010 (10:58)
Milý rybáku, ochránci se snaží. Bohužel, veterinární zpráva se již snaží méně. Nicméně, ona se ještě zasnaží. Přesněji: ona bude učiněna snažící se, až téměř v tomto státě k neuvěření. S pozravem ichtio2
Sasuke and Naruto  (neregistrovaný návštěvník) 20.2.2010 (18:21)
nejlepší jsou žraloci
Doubek  (neregistrovaný návštěvník) 9.4.2016 (22:00)
ZKLAMÁNÍ! ze dne 26.3.2016
Za rodinné vstupné jsem si představoval něco víc než pár akvárek víceméně se stejnýma rybama. Už jsem viděl zverimex kde měli snad více ryb. Jediné co opravdu je lákadlo jsou žraloci. Ty ale po 2hodinách co jsme byli v Mořském světě plavaly stále stejně. Nevím jestli to nejsou roboryby
Toalety - hegeš. S dětmi se vůbec nepočítá.
Šíléné vedro, takže nejlépe se vysvléct do trika. Je tam šatna, ale:
Šatna = V podstatě němý sluha kde si odložíte věci a kdokoliv si může vaše věci prolézt, nebo v nich i odejít. Není to žádným způsobem zabezpečené.
Myslím, že ideální vstupné by bylo tak max 150Kč na osobu.
Za mě shrnutí asi takto: Byl jsem tam naposled. Radši si zajedu do Něměcka. Věřím, že tam to bude o něčem a né o ničem. a možná i levnější....
Honza XXX  (neregistrovaný návštěvník) 2.6.2021 (13:47)
Byl jsem zde v roce 2016, jelikož jsem milovník mořského světa (globálně) Navštívil jsem již několik v různých zemích a byla to paráda. Když jsem byl teda v Praze, tak jsem si nenechal ujít ani tento v Holešovicích. Po pravdě obrovské zklamání za to vstupné, tam nic nebylo. Prošli jsme to za pár minut a připadal jsem si jako ve zverimexu. Malé, chudé a tím pádem předražené v porovnání s jinými zeměmi. Určitě se sem neplánují vracet a nikomu ani nedoporučuji návštěvu.
Vložit nový příspěvek do diskuze
Výherci soutěže   Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|