Články - obsah článku

Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|  
Rieppeleon Brevicaudatus
E(l)fka
(na AKVARKO.cz vyšlo 15.10.2008)
část 1/2 - [1] [2] 
Rieppeleon brevicaudatus (dříve nazývaný Rhampholeon brevicaudatus, odtud zdrobnělina "rampík") je druh chameleona, který žije ve spodních patrech keřů, v trávě a ve spadaném listí deštných lesů na pobřeží Tanzanie ve východní Africe. Vyskytuje se v nadmořských výškách od 0 do 1300 m.
„Rampíci“ se v dospělosti dorůstají délky asi 7,5 cm, samičky jsou o něco málo větší než samečci. Charakteristickým znakem tohoto druhu chameleona je jakási „bradka“, podle čehož bývá v některých jazycích nazýván (např. bearded pygmy chameleon). Jejich tělo, které je zploštělé a tvarem a barvou připomíná uschlý list, je zakončeno krátkým prudce se zužujícím ocáskem. Samci se vyznačují žlutozelenými očními kornoutky s černým proužkem vybíhajícím od očních panenek a vodorovným černým pruhem na bocích, pokud jsou vzrušení nebo rozčílení. Ocásek mají hrbolatý, postupně se zužující. Samice jsou charakteristické kratší délkou ocásku, který má hladší povrch a je poměrně ostřeji zakončen. Při správné péči se samci mohou dožít tří až čtyř let nebo i déle, samičky se dožívají o něco méně, většinou cca 1,5 – 2 roky. Samečci jsou pohlavně aktivní už po třetím měsíci života, samičky až od devátého měsíce.
Sameček - můj svěřenec ...
... a k němu patřící samička
Terárium
Přestože jsou rampíci též označováni jako zemní chameleoni, velice rádi šplhají. Největší rozměr terária by měla být délka, rampíci potřebují velkou plochu země, přesto se výška terária doporučuje alespoň 60 cm. Minimální velikost terária se u různých autorů článků liší. Na stránkách britského chovatele je minimální udávaná velikost cca 40 x 25 x 25 cm (š-v-h), na německých stránkách doporučují pro jedno zvíře alespoň 40 x 30 x 30 cm, pro dvě zvířata pak minimálně 60 x 60 x 40 cm. Pokud však chovatel chce svým zvířátkům zajistit co nejspokojenější život, platí zde pravidlo čím větší terárko, tím lépe.
Vrstva substrátu by měla být vysoká cca 5 až 15 cm. Udává se, že kokosové vlákno (Lignocel apod.) je nejlepší, neboť má výborné absorpční schopnosti, dobře udržuje vlhkost a je sterilní. Horní vrstva by podle některých chovatelů neměla obsahovat menší nebo vláknité kousky, neboť chameleoni je mohou pozřít spolu s potravou, což jim pak způsobuje vážné zdravotní problémy či dokonce smrt. Substrát je vhodné pokrýt suchými listy, dále je třeba přidat větvičky na lezení a živé rostliny. Jako nejvhodnější rostliny se ukázaly malolisté fíkusy nebo palmy. Rostliny je dobré ponechat v květináči a ten zakrýt substrátem.
Jelikož jsou samci teritoriální, není vhodné chovat v nádrži více než jednoho samečka, jestliže nádrž není prostorná a velmi hustě zarostlá. Rampíci jsou jedni z mála chameleonů, kteří mohou být chováni v malých skupinách, nejčastější bývá kombinace jeden samec a dvě samice. Je však nezbytné mít v nádrži dost rostlin, aby se mohli schovávat i jeden před druhým. Německý článek upozorňuje, že by v žádném případě tito chameleoni neměli být chováni v klasických skleněných teráriích, neboť nedostačující větrání vede k onemocnění očí a dýchacích cest, dokonce i k úmrtí. Doporučuje velké větrací plochy minimálně ve stropě a jedné stěně terária, pokryté sítí nebo mřížkou s vhodně velkými oky.
Obydlí pro mé svěřence
Teplota
Denní teplotu je ideální udržovat na 20 - 28° C. Malá halogenová lampa může být použita na vyhřívání a také jako jediný zdroj světla. Teplota pod touto lampou by neměla být vyšší než 32° C. V noci je dobré nechat teplotu klesnout na 16 - 20° C. Britský chovatel dokonce ve svém článku uvádí, že noční teplota může bezpečně klesnout až na 10° C, aniž by to způsobilo onemocnění rampíků.
Světlo
Jak už bylo zmíněno výše, britský chovatel používá halogenovou stolní lampičku jako jediný zdroj světla a nikdy neměl problém. Uvádí, že už přes 2 roky chová rampíky přímo odchycené v přírodě, kteří stále žijí. Také zkoušel zářivky Repti glo 5.0, ale nezaznamenal, že by to na rampíky mělo nějaký vliv. Britský chovatel stále pátrá po informacích, které by vedly k jednoznačným závěrům, zda rampíkům UVB záření prospívá nebo na ně nemá žádný vliv. Chovatel svým rampíkům ve dne svítí 12 hodin, 12 hodin mají tmu.
část 1/2 - [1] [2] 
 
Komentáře k článku:
Saša  (id: 7469   Aphonopelma seemanni 
 kategorie terária 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! Brachypelma vagans 
 kategorie terária 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! Trojité sklípkaní terárium 
 kategorie terária 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! Grammostola rosea (Red form) 
 kategorie terária 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! Brachypelma albopilosum 
 kategorie terária 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! Brachypelma boehmei 
 kategorie terária 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 15.10.2008 (23:47)
Vynikající článek. Dík za inspiraci
Karloss  (id: 3366   ♥ Karlosovo bramborový placky ♥ 
 kategorie velká akvária, objem 300 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! ♥ Clearing close to field ♥ 
 kategorie malá akvária, objem 48 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! ♥ Badgers hole ♥ 
 kategorie střední akvária, objem 160 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! Školka pro chamiče- ♥ 
 kategorie terária 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! Furcifer Pardalis (Diego Suarez)♀ 
 kategorie terária 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! Společné paludárko 
 kategorie terária 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 18.10.2008 (11:29)
pěkné :) myslím že uv zážření eště nikomu neublížilo ,ale jestli není nutností proč ne :) lignocel bych nepoužíval nidkde: ) ale pěkné :)
Karel XX  (id: 3103 ) 20.10.2008 (8:40)
Moc pěkný článek a zdroj inspirace pro nás, co nemáme tolik prostoru. Je to fakt prcek.
blbost  (neregistrovaný návštěvník) 22.11.2011 (17:56)
"cim vetsi tim lepsi" to je u tohoto druhu blbost
jaaa  (neregistrovaný návštěvník) 3.2.2013 (12:46)
hezke
Vašek XXX  (neregistrovaný návštěvník) 28.12.2014 (21:21)
Dobrý den,chtěl jsem poprosit jestli někdo neprodává chameleonky krátkoocasé (Rieppeleona brevicaudatus).Měl bych zájem o samečka a 3samičky.Popř.mi dejte info.na mobil sms zavolám nazpět 731 764 209.Děkuji Vacík Václav
Vložit nový příspěvek do diskuze
Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|