Články - obsah článku

Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|  
Grindal
Josef Tomanec
(na AKVARKO.cz vyšlo 25.11.2013)
Dnešní uspěchaná doba prolíná do všech oblastí našeho života a bohužel poznamenala i náš akvaristický svět. Jezírka, rybníčky či umělé nádrže ustupují zástavbě a cestování za živým krmením pro naše miláčky se rapidně prodlužuje a to chce samozřejmě čas. Pravidelná návštěva akvaristik je také časově náročná a udržení nitěnek či patentek při životě se často setkává s nevolí ostatních rodinných příslušníků. Snad pro to vše se mnoho řadových akvaristů omezuje jen na sušenou potravu. Ta je sice v dnešní době celkem kvalitní a je schopná našim rybičkám dodat vše potřebné k růstu a životu, ale co si budeme povídat. Živé krmení je přece jen nejlepší.

Právě v tomhle případě můžeme našim rybkám zpestřit jídelníček odchovem Grindal červů. Je to ideální řešení, které nám nezabere mnoho času ani místa. Jsou stále k dispozici a v našich teplých bytech mají ideální podmínky k životu.

Grindal (Enchytraeus buchholzi) je příbuzný dříve u nás hojně chovaným roupicím (Enchytraeus albidus). Pochází z Jižní Ameriky, odkud byly do Evropy náhodně dovezeny v humusu importovaných tropických rostlin. Své pojmenování dostali podle švédské akvaristky Nancy Grindalové, která je poprvé v roce 1950 použila v akvaristice jako krmivo.

Grindal červy mají abnormální rozmnožovací schopnosti. Jsou to malí, bílý červíci o délce 1 centimetr a tloušťce 0,5 milimetru. Jsou hermafroditní (oboupohlavní), proto také každý jedinec v kolonii je schopný tvořit kokony plné vajec. Vajíčka kladou do blízkosti potravy. Každý jedinec v běžných podmínkách vyprodukuje za svůj život tisíc potomků. Optimální teplota k rozmnožování je 25 až 28 °C. Při teplotách pod 20 stupňů se přestávají množit. Při teplotě ještě nižší může kolonie zaniknout.

Ve svém přirozeném prostředí v přírodě žijí červy Grindal v hnijících rostlinných zbytcích. Proto se také první odchovy prováděly stejně jako roupice v dřevěných bedýnkách naplněných zeminou s velkým podílem rozkládajících se rostlin. Převážně se používala listovka. Doprostřed bedýnky se vložila násada, k ní různé zbytky převařené zeleniny nebo ovesné vločky rozmáčené ve vodě nebo mléce. To vše se přikrylo sklem a bednička se zakryla víkem. Problém byl v tom, že zemina byla často kontaminována plísněmi a různými organizmy. V teplém prostředí, které Grindal ke svému životu potřebuje, krmení brzy podléhalo zkáze a často se množili různí škůdci, kteří kolonii poškozovali. Tím chov brzy stárnul a tím kolonie slábla.

Brzy se ovšem začalo experimentovat s jinou technologií chovu. Substrát (zemina) už nebyla součástí potravy, ale jen prostor pro přebývání kolonie. Bylo to potřeba pro jednodušší založení kolonie, snadnější ošetření substrátu a tím prodloužení chovu. V nemalé míře šlo o to zamezit nepříjemným pachům a všeobecně docílit větší hygieny. Pravdou je, že materiál na podloží chovu může být opravdu různý. Třeba v Americe se používá hojně kokosové vlákno, ve Francii jsou zdokumentovány chovy na chuchvalcích tenkých silonových vláken (rybářských vlasců). Používaly se také různé natrhané umělé látky nebo filtrační vaty. Všeobecně ovšem vyhrál úplně obyčejný molitan.



Síla použitého molitanu má být 2 až 3 cm. Slabší se brzy zanáší a také se snadno přemáčí. Potřebuje potom častější údržbu. Molitan silnější jak 3 cm už zase nemusí mít správnou vzlínavost vody a horní část může snadno zasychat. Před prvním použitím je molitan potřeba pořádně propláchnout v teplé vodě. Je vhodné ho nechat i několik hodin louhovat v čisté vodě. Starší může být zamořen různými mikroorganizmy a nově vyráběné molitany bývají ošetřeny chemickými přípravky proti roztočům a plísním. Takto ošetřený molitan už samozřejmě nevkládáme do dřevěné bedničky, ale použijeme potravinářskou plastovou krabičku. Běžně používané jsou krabičky o rozměrech dna 15 x 10 cm. Molitan v krabičce má být těsný a musí být vlhký. Do středu molitanu vložíme násadu červů, ke které přidáme krmení. Někdo stále používá rozmáčené ovesné vločky s převařenou zeleninou. Tohle krmení se ovšem často kazí a je u něj větší předpoklad k rozmnožování roztočů a plísním. Vhodnější a opravdu dostačující je obyčejný piškot. K prvnímu krmení použijeme asi jednu čtvrtinu. Později normálně žijící kolonie je schopná celý piškot zlikvidovat za jeden den. Molitan s násadou a krmením přikryjeme sklem, které by mělo pokrýt podstatnou část plochy. Moc těsné být ale nemůže. Musíme pamatovat na to, aby bylo možné sklo při krmení uchopit do prstů a vyndat jej ven. Krabičku potom přikryjeme víčkem a uložíme na teplé místo. Může to být třeba někde na poličce kde je světlo nebo třeba i v šuplíku kde je tma. Takto nově založená kolonie Grindal červů se do deseti dnů rozroste do plné síly a můžeme začít s krmením našich rybiček. Ovšem jako u každého odchovu živých organizmů je vždy potřeba určitá starostlivost o chov. Zhruba jednou za dva až tři dny by měla probíhat kontrola. I v případě, že zrovna neprobíhá krmení je potřeba krabičku otevřít a vpustit čerstvý vzduch ke kolonii. V letních měsících kdy hrozí teploty nad 30 °C je tohle opatření potřeba dělat každý den.



Při kontrole si musíme uvědomit, že hlavní problémy nastávají při vysychání, přemokření nebo překrmení kolonie.

Vysychání zjistíme při dotyku na horní část houby, která musí být vlhká. Vlhkost zajistíme při krmení červů, kdy s rozmáčeným piškotem přidáme i trochu tekutiny k místu krmení. Sklo, které pravidelně namáčíme při krmení rybiček do akvária nám zajistí dostatečnou vlhkost v prostoru pod sklem, kde se vlastně odehrává základní život kolonie. Zasychání také zjistíme vizuálně, kdy vidíme, že se červíci zdržují jen v těsné blízkosti krmení a zbylá část skla je prázdná. V případě většího vyschnutí molitan narosíme nebo polijeme vodou.




V případě že se Grindal přestane množit nebo červíci jsou malinkatí, bude zřejmě molitan přemokřený. Někdy, hlavně v letních měsících kdy jsou teploty příliš vysoké, červíci masívně utíkají z molitanu směrem k víčku. Molitan je zřejmě už příliš zanesený živočišným odpadem z chovu. V tomto případě molitan vyjmeme a vypereme ho pod tekoucí vodou. Voda by měla mít zhruba pokojovou teplotu. Obavu, že červíky vypláchneme, mít nemusíme, protože už při prvním pohybu molitanu se jich většina okamžitě stáhne hlouběji a tam přečká celé máchání houby. Opláchneme i krabičku popřípadě i víčko. Odstraníme i zbytek krmení, protože většinou při těchto problémech je už zakyslé. Po vyčištění podáme jen malé množství krmení. Při včasném zásahu takto ošetřenou kolonii můžeme již druhý den použít ke krmení našich rybiček. Při normálně probíhajícím chovu molitan preventivně vyplachujeme asi jednou za tři až čtyři týdny.

I při běžné péči se nám může stát, že prostě Grindal překrmíme a vložená potrava zkysne nebo se objeví různé plísně. V tomto případě krmení odstraníme a kolonii necháme asi jeden den bez potravy. Tenhle zákrok většinou stačí k normálnímu nastartování dalšího chovu.



U starých produktivních chovů si musíme dát pozor, aby se nám Grindal nepřemnožil. Když pravidelně nezkrmujeme, může se nám stát, že se v přeplněné a uzavřené krabičce začnou dusit a chov brzy odumře. Můžeme to vyřešit odvětrávacím otvorem v krabičce. Problém je že se chov může těmito otvory kontaminovat různými roztoči nebo i octomilkou. Pokud máme dojem, že nebudeme stihat krabičky dostatečně větrat, nalepíme na odvětrací otvor kousek molitanu a tím zamezíme vstupu parazitům, kteří by nám kolonii poškozovali. Ale když se už stane, napadení chovu roztoči většinou zpozorujeme. Dospělé jedince uvidíme pouhým okem. Mechanické odstraňování bývá pracné a málo účinné. Chemické ošetření poškodí naši kolonii a biologický boj, kdy odchytneme svilušky, které roztoče požírají, bývá technicky náročný. Nejjednodušší je houbu pořádně vypláchnout a ponořit ji asi na půl hodiny pod vodu. Roztočů se většinou už na poprvé zbavíme. I po tomhle zákroku je chov schopný se po několika dnech znovu sám nastartovat. Pouze musíme dát pozor na malé dávky krmení, které v případě nezkrmení odstraníme a vyměníme za nové.

U některých starších chovů se v místě krmení, kde probíhá život kolonie nejintenzivněji, objeví tmavý až černý kruh. Jsou to nahromaděné biologické zbytky, které produkuje kolonie. Na kvalitu chovu to nemá podstatný vliv. Nános se většinou nedá vypláchnout. Pokud se ho chceme zbavit, můžeme tmavá místa vystřihnout a tím nám vznikne malá prohlubeň v molitanu, která opět ničemu nevadí. Dříve se tahle jamka na krmení dokonce doporučovala. Jednodušší řešení je houbu vypláchnout a otočit ji obráceně. Kolonie se přestěhuje a začne žít na čisté straně molitanu, které bylo dříve dnem.



Pro všechny tyhle případy je rozumné mít doma založené dvě až tři kolonie červů Grindal. Když v některé krabičce z nějakého důvodu zeslábne chov, stačí jen vyjmout z jiné krabičky sklo, kde se zdržuje větší množství červů a vložit ho do krabičky s menší populací. Zesláblý chov se okamžitě plně nastartuje. Takhle se dají udržet ve všech krabičkách stále v plné produkci a tím máme zajištěno stále dostatečné množství krmení pro naše rybičky.

Velikost červíků předurčuje Grindal pro krmení menších hejnových ryb, živorodek a odrostlejších potěrů. S červy Grindal krmíme tak že vyjmeme krycí sklo, na kterém bývá usazena podstatná část kolonie. Nyní můžeme čímkoliv, třeba špejlí stírat ze skla červy a přidělovat je do jednotlivých nádrží. Ovšem standardní postup je že celé sklo i s červy namočíme do nádrže, kde červy sklouznou do vody.



Nutriční hodnota tohoto krmení je vysoká. Dá se říci, že kvalitou je na úrovni s jiným živým krmením standardně používané u nás, jako jsou nitěnky nebo patentky. Jen pro porovnání.

Grindal: 70% bílkovin, 14,5%tuku + ostatní. Nitěnky: 60% bílkovin, 10% tuku + ostatní.

Pokud potřebujeme krmit jemný odrostlejší plůdek, můžeme je snadno roztřídit. Červy setřeme ze skla a vložíme je do sklenice s vodou a zamícháme. Dospělí jedinci hned klesají ke dnu a ve zbytku vody se vznášejí ti nejdrobnější mladí červíci. Takhle se dá vytřídit opravdu jemné krmení pro potěr. Při krmení se nemusíme bát, že se nám bude kazit voda v nádrži. Grindal červy jsou totiž schopny přibližně dva dny přežít ve vodě. Do té doby je pravděpodobné, že je rybky sežerou.

Už pro vysoký obsah bílkovin určitě není Grindal brán jako přechodné krmivo. Při kombinování s jinými druhy krmiv je plnohodnotným krmivem vhodným pro dospělé ryby, tak i pro potěr. Chutná krevetám i rakům. A hlavně je stále kdykoliv připravené jako pochoutka pro naše rybičky.
Text a foto: Josef Tomanec
 
Seznam všech komentářů najdete na záložce:  Komentáře
Posledních 10 komentářů k článku:
Jostom  (id: 7230 ) 16.12.2013 (11:43)
Děkuji za pochvalu.
Pokud bude v krabičce přiměřená vlhkost a přiměřená teplota je chov bezproblémový.
Při udržovacím chovu stačí jen krabičku vybavit odvětráním a kontrola jednou za týden je dostačující.
Atika  (id: 14406 ) 30.12.2013 (23:11)
Ještě kdyby byla snadněji k sehnání násada. Ale už jsem sehnala a množím si, rybkám moc šmakuje
bigveld  (id: 14681 ) 7.1.2014 (23:30)
Ahoj všem. Údajně k získání násady stačí polít v misce vločky mlékem a udělá se to samo. Ale nezkoušel jsem to. Vyzkouším. Prý to smrdí jako pr... takže jen udělat násadu a pokračovat dle tohoto návodu. Vyzkouším a dám vědět.
bigveld  (id: 14681 ) 20.1.2014 (22:05)
Tak jsem to zkusil. Po deseti dnech plíseň a po grindalu ani vidu ani slechu.
Jostom  (id: 7230 ) 21.1.2014 (22:03)
Kde nic není, nemůže se nic vylíhnout. V surovém mléku přímo od krávy se mohou odchovat nějací parazité vylučovaní nakaženou dojnicí, ale grindal to nebude.
DonCapone  (id: 4001   164 L spoločenská  
 kategorie velká akvária, objem 164 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  Malawi 600L  
 kategorie velká akvária, objem 600 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  200L Gubby mix  
 kategorie velká akvária, objem 200 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  Chameleon - naše prvé tera  
 kategorie terária 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 27.1.2014 (13:31)
Moje skúsenosti: odporúčam zabezpečiť si toto krmivo každému, kto chce kŕmiť živou potravou, rybky už po prvých dvoch troch dňoch prikrmovania grindalom zmenili svoje správanie. Sú čulejšie, na podnety mimo akva reagujú akčnejšie, skaláry ale aj ostatné rybky majú omnoho intenzívnejšie farby. Chov je maximálne nenáročný a ekonomický (tá jedna piškóta raz za dva dni Vás nijako nezruinuje). Od doby čo som si ich zakúpil, nechodím pozerať len do akva ale aj do chovnej misky ako sa im darí.
Aquasky  (neregistrovaný návštěvník) 17.5.2014 (18:35)
Ahoj, kdyby měl někdo na prodej násadu miker nebo grindalu kolem HK a PCE napiště na 2kuba.tega@seznam.cz
Amras  (neregistrovaný návštěvník) 15.7.2014 (23:45)
Je vhodný grindal jako hlavní krmivo občas doplněné artémiemi nebo sušeným?
Jan XXX  (neregistrovaný návštěvník) 8.8.2015 (18:56)
A co vám říkají roztoči?Nikde ani zmínka mě zlikvidovali už 2 chov?
Jiří XXX  (neregistrovaný návštěvník) 28.7.2022 (11:41)
Pokud by měl někdo z Hradce Králové a okolí zájem o Grindal, tak mohu nabídnout.
kontakt: jirkaste@seznam.cz
Vložit nový příspěvek do diskuze
Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|