Články - obsah článku

Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|  
Krasavci v našich nádržích, polozobánky druhu Nomorhamphus liemi.
Josef Tomanec
(na AKVARKO.cz vyšlo 8.7.2013)
Rod Nomorhamphus má v současné době 17 druhů. Jeden z nich, druh Nomorhamphus liemi popsal v roce 1978 Vogt a stanovil dva poddruhy. N. liemi snijdersi (červenoploutvé), N. liemi liemi (černoploutvé). Ještě se v našich nádržích vyskytují polozobánky oranžovoploutvé, které k nám byly dovezeny pod pracovním názvem N, Celebensis. Z těchto poddruhů vzniklo křížením mnoho barevných variet.

Tyto polozobánky žijí v horských bystřinách a potocích na Indonéském ostrově Sulawesi. (Bývalý Celebes). V lokalitách nebyly nalezeny žádné vodní rostliny. Ryby se přes den zdržují u štěrkového dna, odkud vyrážejí k hladině za potravou. Štikovitě protáhlé tělo s tlamkou postavenou k hladině s protáhlou spodní čelistí, jsou určeny k lovu hmyzu na hladině. Jejich hbitost a dravost předurčuje i rozměry nádrže. Výška hladiny stačí 30 až 40 cm. Délku doporučuji minimálně 60 cm. Metr dlouhá nádrž je ideální. Na nádrži musí být krycí sklo, ryby jsou plaché a hlavně při otřesech v okolí nádrže rády vyskakují. Vyžadují větší plavební prostor a zadní část nádrže by měla být hustě osázena rostlinami. To proto, aby mladší nebo i slabší samečci měly možnost úkrytu před dominantními samci. Dominantní samec je vždy vyzdoben na spodní čelisti okrasným masitým přívěskem. Ostatní samci ho mají také, ale menší a zdržují se mimo dosah od pána nádrže. To jim ovšem nebrání nepozorovaně flirtovat se samičkami. Jen se mají víc na pozoru. V každém chovu se vyskytují i samečci, kteří jsou menší, bezbarví a většinou mají jen náznak okrasného přívěsku. Při odlovení těchto samečků do zvláštní nádrže se jejich stav začne upravovat, ale nikdy nedosáhnou velikosti dominantních samců. Zůstává jim zhruba poloviční velikost jejich bratrů. Samičky dorůstají velikosti 70 až 100 mm. Základní barva je stříbřitá, ploutve jsou zbarvené ale ne tak výrazně jak u jejich partnerů. Samečci jsou menší, asi 50 až 60 mm, ale na rozdíl od samičky mají ploutve výrazně zbarvené. Se stářím samečků se černá barva stále zvýrazňuje a přenáší se i na horní část těla.

Sameček
Sameček


Chov a odchov těchto polozobánek není náročný. Stačí jen dodržet přiměřenou velikost nádrže (může to být i akvarijní set) se středně tvrdou vodou a hodnotou PH kolem neutrálu. Nutností je věnovat pozornost jejich krmení. Z hlediska potravního jsou v podstatě polozobánky hmyzožravci. V přírodě je jejich hlavní složkou potravy vše co napadá na vodní hladinu. Především různé mušky, brouci, housenky prostě suchozemský hmyz. V zajetí především krmíme muškami z čeledi octomilkovití (Drosophilidae), které máme díky umělému chovu i v zimních měsících. V letních měsících můžeme přilepšit hmyzem naloveným v naší přírodě. Používají se různé světelné pasti na noční hmyz, pachové pasti na mouchy ale nejsnadnější je smýkání síťkou přes trávník. Dále rády přijímají larvy komárů a pakomárů, větší nitěnky a roupice. Je možné i podávat kousky hovězího srdce. Přijmou i sušenou vločkovou nebo granulovanou potravu plovoucí na hladině. Dobré výsledky mám s granulemi, které jsou určené k chovu terčovců které mají větší podíl živočišných bílkovin. Ovšem potrava, která spadne na dno, většinou zůstává bez povšimnutí. Proto je vhodné mít u dna nějaké ryby odstraňující zbylou potravu.

Mladý sameček

Nomorhamphus liemi jsou ryby živorodé. Sameček je vybaven kopulačním orgánem, zvaným andropodium, které je vytvořeno z prvního až třetího paprsku řitní ploutve. Březost samičky trvá podle teploty a druhu potravy 4 až 6 týdnů. Velikost mláďat bývá 15 až 25 milimetrů. V jednom vrhu může být až deset milimetrů rozdíl ve velikosti. První rodící se mláďata bývají větší, poslední nejmenší. U mladých samiček nebo u předčasných vrhů se mohou projevit poruchy plavání. Ve většině případů se tento stav do jednoho dne upraví a mláďata jsou nadále života schopná a v pořádku.

Březí samička

U mladých samiček první porod nemusíme ani zaznamenat. I těsně před tím vypadají jen jako dobře nakrmené. Zjistíme to až při spatření mláďat na hladině. U starších samic blížící se porod nepochybně poznáme. Jejich bříška nabudou obrovských rozměrů. Dva tři dny před porodem projevují určitý neklid, změní barvu více do šeda a také se spouští více ke dnu, kde normálně bývají málo. Také je možné pozorovat hadovité ošívání, které je známkou toho, že se porod opravdu blíží.

Pokud jsou chovné ryby dostatečně krmeny vhodnou potravou, mohou samice vrhnout i v chovné nádrži. Potom je potřeba mladé co nejdřív odlovit do zvláštní nádrže bez písku a sloupcem vody kolem 10 cm. Krmím několik hodin po porodu. Vhodné jsou malé komáří larvy které se zdržují na hladině a tam si je plůdek pohodlně odloví. Dále podávám nauplie arthémií a buchanek. Druhý den už krmím i grindalem, který si už pohodlně sbírají ze dna.

Dvoudenní mláďata
Roční pár

Pokud si nejsme jistí, že vrh může ve větším hejnu utrpět, je lepší se pokusit odhadnout dobu porodu a asi deset dní před tím samičku odlovit do porodničky. Já používám akvárium 50x30x30 cm, do kterého vložím volně jakékoliv stonkové rostliny. Voda musí být stejná jako v hlavní nádrži. Při odlovování je potřeba postupovat opatrně, aby se samička příliš nevystresovala a předčasně nezačala rodit. Nutné je opět krycí sklo na nádrži.

Počet ve vrhu bývá u mladých samiček 2-5 kusů, u starších samic, až 25 kusů. Nejvíce jsem měl 27 kusů. Ale průměrně moje samice mívají vrhy kolem patnácti kusů. Mláďata při dobrém krmení rychle rostou, po prvním měsíci, kdy je jejich velikost už kolem 3,5 cm lze rozeznat pohlaví a ve stáří čtyř měsíců se samičky začínají plnit a jsou schopny se rozmnožovat.

Věřím, že každý kdo poprvé spatří tyto polozobánky bude fascinován stejně jako já. Jejich proudnicová těla klidně plovoucí v sestavě proti proudu, která se okamžitě mění v dravce mířící k hladině za kořistí. Exotické zbarvení samečků, tvar ploutví a ještě exotičtější jejich parádní ozdoba na spodním zobanu. Nejúžasnější je ovšem stálé dvoření samečků, které díky zvláštnímu postavení prsních ploutví připomíná spíše poletování pestrobarevných tropických motýlů. To se opravdu přehlédnout nedá.


Zdroj:
Dokoupil, Zemánek (1988). O polozobánkách rodu Nomorhamphus. Akvarium Terarium.
Biolip.cz.
Text a foto: Josef Tomanec
Kontakt na autora: Pepatomanec@seznam.cz
 
Komentáře k článku:
Franta L.  (neregistrovaný návštěvník) 5.3.2014 (16:09)
Kdysi jsem se těmto rybámtaké věnoval. Hezky sepsaný článek pro každého, kdo by se chtěl těmto rybkám věnovat.
Pavlas  (id: 2842 ) 10.3.2014 (17:48)
Velmi pěkný článek a opravdu zajímavé rybky. Časem bych se jim určitě také rád věnoval. Dají se u nás sehnat za nějaké rozumné ceny?
Vložit nový příspěvek do diskuze
Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|