Atlas ryb - písmeno A

Vyhledávání  Nejoblíbenější  Čeledi  Úvod    A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  V  X  Y  
Řazeno dle latinských názvů, změnit řazení na: česky

Ancistrus cirrhosus
- Krunýřovec skvrnitý

Seznam    |<   <<   >>   >|  
Ancistrus cirrhosus
Foto: © Wayn
Základní údaje: (id 299)
Jižní Amerika
Oblast
Rio Paraná, Rio Paraguay, povodí Amazonky
Místo rozšíření
14 cm
Maximální dosahovaná velikost
od 22 do 28 °C
Teplota vhodná pro chov
všežravá
Potrava
od 6.5 do 7
Doporučený rozsah PH
od 5 do 20 °N (dH)
Doporučený rozsah celkové tvrdosti vody
klidná
Temperament
Nezadána
Průměrná cena
15
Počet návštěvníků u nichž je rybička oblíbena
Bližší popis:

Krunýřovec skvrnitý je vhodný do společenských akvárií, ale někdy mohou být mezi sebou teritoriální. Vhodné je, pokud jsou umístěny do nádrže o velikosti asi 80 l, která má členité dno a spoustu úkrytů. Tento krunýřovec je aktivní hlavně v noci. Přes den se schovává v úkrytech, které je potřeba mu zajistit. Co se týká potravy, je nutné podávat dostatečné množství rostliné složky, jinak se může stát, že začne okusovat listy rostlin. Dále by v nádrži měl být nějaký kořen, neboť ho ancistrusi potřebují jako zdroj ligninových látek, pro lepší trávení.

Samec má na hlavě dlouhé výrůstky, které samicím chybí. Existují i závojnaté formy (na obrázku dole je samička právě této formy). Samice se vytírají do úzkých jeskyň a o jikry pak pečuje samec.

Krunýřovci A. dolichopterus, A. multispinis a A. cirrhosus jsou od sebe těžko rozeznatelní. Krunýřovec mnohoostný A. multispinis má 20 - 25 háčkovitých trnů na střední kosti skřelové neboli žaberní mezivíčko. Zato zbylí dva krunýřovci už nemají tak velký rozdíl mezi počtem trnů a tak jsou od sebe hůř rozpoznatelní. A. dolichopterus - jich má 6 - 9 a A. cirrhosus jich má 9 - 13.
Autor textu: Marcela Minaříková (alias Marcela)
Další obrázky:
Ancistrus cirrhosus
foto: © Wayn
Ancistrus cirrhosus
foto: © Kurhell
Závojnatá forma
Ancistrus cirrhosus
foto: © pepepilot
Komentáře, postřehy a fotografie návštěvníků:
Jena  (id: 6355 ) 20.1.2008 19:58
Měl jsem v 500L akváriu jednoho 25cm velkého samce a 5 samic (asi 6-9cm). S oblibou využívali ke tření skořápku kokosového ořechu. Před třením jsem měl problém s kameny, samec se k nim podhrabal zespodu a ocasem vymetl všechen písek (hlavně v noci), musel jsem rozebrat skalku, protože takto byl schopen shazovat dost velké kameny a hrozilo nebezpečí rozbití skla. Do nádrže jsem přidal další 3 asi 8cm velké samečky, ale do měsíce jsem nenašel ani jednoho. Jakého se dožívají stáří nedokáži odhadnout, získal jsem již většího, ale i tak jsem jej měl přes 6 let.
Aloha  (id: 6374 ) 21.1.2008 22:48
Máme v akváriu cca 6 let a min. 11 cm 3 velké samce a 1 samici. V prosinci, po vánocích jsme do akvária přidali 1 samici (stáří 2 roky) a teď máme 13 malých ancistrusů. Vytřeli se v mušli od moře :)
hemigrammus  (id: 6744 ) 25.2.2008 11:29
Měl jsem Ancistruse jménem Lojza, 10let, byla to moje jedna z prvních rybek. Tato rybka je plně nenáročná a z vlastní zkušenosti přežije i v extrémních podmínkách! Doporučuji tuto rybku všem začátečníkům a doporučuji ji nerozmazlovat potravou. Mám pouze 20l akvárko a jednoho nového malého Ancistruse, zvládá to perfektně čistit a je to velmi užitečná rybka. Vřele doporučuji!
Corek  (id: 12087   Water park  
 kategorie střední akvária, objem 63 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 18.12.2011 21:29
Co se schovávání týče, tak ti moji řádí přes den :D
Nové komentáře mohou do atlasu ryb přidávat jen přihlášení uživatelé
Seznam    |<   <<   >>   >|  
Vyhledávání  Nejoblíbenější  Čeledi  Úvod    A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  V  X  Y