Atlas ryb - výpis čeledi

Vyhledávání  Nejoblíbenější  Čeledi  Úvod  A  B  C  D  F  G  H  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  V  Z  
Čeleď: Loricariidae - krunýřovcovití
Krunýřovec panamský
Krunýřovec panamský
rodů: 89
druhů: 744

Dalších mnoho druhů je dosud nepopsaných a jsou často označovány lokalitami nálezu.

Čeleď je rozšířena v mělkých sladkých vodách Jižní Ameriky. Jde o velkou skupinu sumců žijících u dna v rychle tekoucích potocích a řekách, ale i v pralesních jezerech a záplavových oblastech. Dosahují velikosti od 4 cm (Otocinclus), až po 1 m (Acanthicus). V běžných akváriích se chovají jedinci do 30 maximálně 50cm. Nejčastěji chované rody jsou Ancistrus, Baryancistrus, Glyptoperichthys, Hypancistrus, Hypostomus, Chaetostoma, Otocinclus, Peckoltia, Pseudacanthicus, Sturisoma, Loricaria, Panaque.

Mají shora zploštělé protáhlé tělo, v ocasní části hodně štíhlé, pokryté silným pancířem z kostěných štítků vzniklých ze záhybů kůže, v době vývoje plůdku. U některých druhů je krunýř úplný, u jiných je nekrytá břišní strana a u několika rodů chybí. Na spodní straně hlavy mají savá ústa, kterými se v prudce proudící vodě přidržují podkladu, s pysky pokrytými rohovitými papilami, sloužících hlavně k seškrabávání řas. Mají tukovou ploutvičku. Mimo ocasní ploutve mají všechny ploutve silný trn. Postavením silných paprsků ploutví se brání proti dravcům, nebo je využívají při vnitrodruhovém soupeření jedinců (samci jsou vůči sobě agresivní). Značně jim však tato schopnost znesnadňuje plavání a tak nejsou dobrými plavci. Krunýřovci, jako jediní obratlovci, ovlivňují množství světla dopadajícího do oka pomocí laloku, který se zvětší, vystoupí z okraje duhovky a přistíní panenku. Druhy obývající vysychající záplavové oblasti a vody s nedostatkem kyslíku (Glyptoperichthys, Hypostomus, Otocinclus,...), jsou schopny nadechovat vzdušný kyslík pomocí sliznice žaludku, nebo střeva. Při vysychání vody je např. Hypostomus schopen přežít zahrabaný ve vlhké noře. Pokrývá se vrstvou slizu a zpomaluje svůj metabolismus. Tak přežívá do doby, kdy se znovu obnoví hladina vody. Někteří sumečci jsou schopni během dne měnit svoji barvu dle nálady. Při stresu zesvětlají a stanou se méně výrazní.

U mnoha druhů rozpoznáváme pohlaví podle anténovitých výrůstků na hlavě samečků, u samiček jsou malé a nevýrazné. V době tření mají samice znatelně širší dolní část břicha.

Nároky těchto ryb jsou značně rozdílné. Malým druhům do 20 cm, vyhovují nádrže od 80 do 200 litrů pro jeden pár, zarostlé rostlinami s většími kameny a dřevěnými kořeny, skořápkami kokosových ořechů. Velcí sumečci, nad 20 cm a větší, vyžadují prostorné nádrže nad 300 l. Ve volné přírodě žijí krunýřovci ve větších skupinách. Rostliny většinou velcí jedinci poškozují, nebo svojí činností vyrývají. Je proto lepší dekoraci omezit na úkryty z větších kamenů a kořenů, nebo výrazně velkých silných rostlin. Pokud se používají dekorační válce, je potřeba volit takový průměr, aby se do něj vešel dospělý jedinec s roztaženými prsními ploutvemi. Na dno lze použít písek, nebo hladší štěrk. Nutná je výkonná filtrace, případně i vzduchování. Většina druhů je nenáročná na teplotu vody, pohybuje se u horských druhů (Chaetostoma) 15 - 20°C, ostatní 21 - 26°C, (Hypostomus, Liposarcus, Peckoltia 23 -28°C). Přechodné výkyvy teplot rybám vyhovují. Na kvalitu vody jsou však nároční. Musí být čistá (bez přídavků soli) s velkým obsahem kyslíku. Nesnáší především vyšší množství CO2, kolísání pH a jsou velmi citlivé na chemikálie a léčiva ve vodě. Při léčbě je vhodné použít jen velmi nízké koncentrace a doporučuje se ověřit, jak nízká dávka je schopna ještě likvidovat původce nemoci, bez poškození zdraví ryby. Rozsah pH 5,8 - 7,8 podle druhů, tvrdost vody by se měla pohybovat také podle druhů mezi 2 - 20°dGH, přičemž je lepší dávat přednost vodě měkčí, až středně tvrdé. Prospěšná je častější výměna části vody a výkonná filtrace. Doporučuje se nepřihnojovat rostliny v akváriu a nezvyšovat množství CO2. Při jeho prudkém zvýšení ryby těžce dýchají a jsou malátné. Je třeba je rychle přelovit do čisté vody a silně vzduchovat. Lze je tak ještě i v značně špatném stavu zachránit.

Krunýřovci jsou všežraví, ochotně berou patentky, nítěnky, dafnie (podle velikosti i žížali, červy, nebo mrtvé živočichy), většinu jejich potravy ale tvoří řasy, rostliny, salátové listy, plody. Příjmají i mražená, sušená a umělá krmiva. Malí jedinci neloví žádnou kořist, středně velcí však mohou v noci napadat spící malé ryby. Mimo velkých druhů se ostatní snesou s ostatními rybami ve společenské nádrži. Po řasách je druhou důležitou složkou jejich potravy dřevní hmota, obsahující pro ně nezbytné balastní látky, kterou ožírají a seškrabují na povrchu. Při nedostatku potravy jsou některé druhy schopny přežít pouze z dřevní hmoty (Hypostomus, Panaque). Jsou to především denní ryby, ale jejich aktivita vrcholí především navečer, kdy je vhodné je i krmit. Rody Otocinclus a Plecostomus jsou pro akvária velmi užitečné, protože rychle odstraní velké porosty řas na kamenech, rostlinách i sklech akvária a zpravidla nepoškozují vysázené rostliny.

Mnoho druhů bylo již úspěšně rozmnoženo. Jsou ale i druhy jejichž rozmnožení v akváriu je velmi složité a u mnohých i zatím nemožné.Jsou tak většinou dováženy z přírody. Trpí však různými parazity, špatně se aklimatizují a jsou často neplodní v důsledku nadměrné preventivní léčby nevhodnými léčivy. Malé druhy se snadněji rozmnožují. Především rody Ancistrus, Peckoltia, Otocinclus, Hypancistrus, z větších Farlowella, Loricaria, Sturisoma a Hypostomus. Větší druhy se rády třou do hliněných trubek, dutých bambusů, skořápek kokosových ořechů. Rády kladou jikry i na sklo, spodní části listů rostlin a dekoračních kořenů. U rodu Loricariichthys nosí jikry samec přilepené k pyskům (u jiných na břiše), až do doby jejich vykuklení. Jikry jsou zbarvené od žluté, oranžové, červené, až po hnědou, zelenou a bílou. Jsou velké a jejich počet závisí na druhu a velikosti samice. Většinou je u krunýřovců dobře vyvinutá péče o potomstvo, přičemž se sameček stará o jikry. Ovívá je ploutvemi, aby přivedl čerstvou vodu, odstraňuje zaplísněné jikry a pomáhá při líhnutí, uvolňováním plůdku z jikerných obalů. Některé druhy se o potomstvo nestarají vůbec, nebo jen částečně (Otocinclus). Plůdek se líhne při teplotě 23 - 25°C (26 - 28°C), podle druhu asi za 5 až 11 dní. Pro dobrý vývoj jiker je vhodnější voda měkčí (běžným druhům postačí i středně tvrdá) s pH okolo 6,5. Po strávení žloutkového váčku se musí potěr krmit alespoň 2x denně. Potěr žere živočišnou potravu, mikry a nauplie artemií, zelené porosty řas, později drobné buchanky, grindal i salát. Potěr je velmi citlivý na kvalitu vody a nálevníky v nádrži. Je potřeba v tomto období udržovat nádrž čistou, provzdušňovat a opatrně vyměnovat část vody. Nejlépe je plůdek odchovávat v celoskleněné nádrži bez písku na dně.
Autor textu: Jan Kolda (Jena)
Seznam evidovaných ryb z čeledi Loricariidae:
Řazeno dle českých názvů, změnit řazení na: latinsky
klidná, všežravá, maximální velikost 30 cm, teplota 24-28°C
klidná, všežravá, maximální velikost 30 cm, teplota 24-29°C
klidná, všežravá, maximální velikost 15 cm, teplota 21-25°C
klidná, býložravá, maximální velikost 5 cm, teplota 20-26°C
klidná, všežravá, maximální velikost 10 cm, teplota 23-28°C
klidná, všežravá, maximální velikost 12.5 cm, teplota 21-25°C
klidná, všežravá, maximální velikost 13 cm, teplota 25-27°C
hájící si své území, masožravá, maximální velikost 14 cm, teplota 24-29°C
klidná, všežravá, maximální velikost 15 cm, teplota 26-30°C
hájící si své území, všežravá, maximální velikost 18 cm, teplota 22-25°C
klidná, všežravá, maximální velikost 16 cm, teplota 24-29°C
klidná, všežravá, maximální velikost 15 cm, teplota 22-27°C
klidná, býložravá, maximální velikost 4 cm, teplota 21-25°C
klidná, býložravá, maximální velikost 12 cm, teplota 20-27°C
klidná, býložravá, maximální velikost 12 cm, teplota 20-27°C
klidná, býložravá, maximální velikost 4 cm, teplota 25-29°C
klidná, všežravá, maximální velikost 20 cm, teplota 22-27°C
klidná, všežravá, maximální velikost 50 cm, teplota 20-28°C
klidná, všežravá, maximální velikost 14 cm, teplota 24-28°C
klidná, všežravá, maximální velikost 20 cm, teplota 24-28°C
klidná, všežravá, maximální velikost 14 cm, teplota 22-28°C
klidná, všežravá, maximální velikost 12 cm, teplota 23-27°C
klidná, všežravá, maximální velikost 30 cm, teplota 23-25°C
klidná, všežravá, maximální velikost 15 cm, teplota 23-28°C
klidná, býložravá, maximální velikost 4 cm, teplota 22-26°C
klidná, všežravá, maximální velikost 18 cm, teplota 22-26°C
klidná, všežravá, maximální velikost 25 cm, teplota 22-25°C
klidná, býložravá, maximální velikost 50 cm, teplota 21-24°C
klidná, všežravá, maximální velikost 45 cm, teplota 23-27°C
klidná, býložravá, maximální velikost 25 cm, teplota 25-29°C
klidná, všežravá, maximální velikost 30 cm, teplota 23-28°C
klidná, všežravá, maximální velikost 70 cm, teplota 23-28°C
klidná, všežravá, maximální velikost 15 cm, teplota 23-24°C
klidná, býložravá, maximální velikost 60 cm, teplota 22-26°C
Vyhledávání  Nejoblíbenější  Čeledi  Úvod  A  B  C  D  F  G  H  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  V  Z