ARCHIV - jezírka

Nápověda   Mapa   Statistika   Foto   Archiv   Seznam   |<   <<   >>   >|  
K prezentaci jsou přidána videa
2/78

Jezírko-Škrovád

Základní údaje
 
 
Údaje o prezentaci:  (prezentace přesunuta do archivu, jelikož nebyla aktualizovaná více jak půl roku)
Autor prezentace
JardaSlatinany (id: 11610)
ID prezentace
6687
Prezentace založena
11.11.2010 tj. 1544 den
Poslední aktualizace
19.7.2014 22:52 (deník)
Poslední aktualizace základních údajů
25.11.2012
Poslední aktualizace obrázků
19.7.2011
Poslední vložení videa
6.5.2014
Poslední aktualizace deníku
19.7.2014
Počet zobrazení
24399x, tj. 15.8 x/den
Základní parametry jezírka:
Maximální délka jezírka
1500 cm
Maximální šířka jezírka
350 cm
Maximální hloubka jezírka
190 cm
Přibližný objem vody
35000 litrů
Časová náročnost údržby (bez krmení)
1 hod/týden
Město umístění jezírka
Slatiňany
Stát umístění jezírka
CZ, kraj pardubický
Obyvatelé jezírka:
Kapři, karasi, jelci, perlíni, líni, kaprovci, sumci, jeseteři, vyza, hrouzci, ostroretky, veslonosi, amur, čolci, skokani, znakoplavky, potápníci, larvy všeho možnýho, raci červení, raci signální, želvy, úhoři, klapavky a já.
Víc se o mých rybách dozvíte tady- http://www.jezirko-skrovad.webzdarma.cz/historie1.htm
Rostliny v jezírku i okolo:
Equisetum hyemale - přeslička zimní, Hippuris vulgaris - Prustka obecná, Lysimachia thyrsiflora - Vrbina kytkokvětá, Ranunculus lingua ´Grandiflora´ - Pryskyřník velký, Calla palustris - ďáblík bahenní, Juncus effusus 'Spiralis' - sítina rozkladitá, Juncus conglomeratus - sítina klubkatá, Eriophorum vaginatum - suchopýr pochvatý, Acorus gramineus ´Ogon´ - puškvorec trávovitý, Acorus calamus - Puškvorec obecný, Žabník drobnokvětý - Alisma parviflora, Iris pseudacorus - kosatec žlutý, Scirpus tabernaemontanii 'Zebrinus' - skřípinec dvoublizný, GEUM RIVALE L. – kuklík potoční, Blatouch bahenní - Caltha palustris, Caltha palustris ´Multiplex´ - blatouch bahenní plnokvětý, Sagittaria latifolia - šípatka širokolistá, Šmel okoličnatý - Butomus umbellatus L., Vachta trojlistá - Menyanthes trifoliata, Orobinec nejmenší - Typha minima Hoppe, Typha laxmannii - Orobinec sítinovitý, Carex riparia ´Variegata´ - ostřice pobřežní, Juncus ensifolius - Sítina měčolistá
Bližší popis jezírka:
Jezírko jsem si navrhnul a stavěl já sám za pomoci malé mechanizace a jednoho kamaráda z nejmenované pobaltské republiky. Exteriéry má na svědomí manželka a zbytek rodiny. Já jsem spíš přes ty dolíky, chodníky, lávky, velké kameny a techniku, žena s holkama to pak dolaďuje.

O filtraci se stará čerpadlo OASE dávající při odběru 65W asi 10 kubíků vody za hodinu. Samotná filtrace byla zprvu kořenová a byla to mělčina zarostlá uvedenými vodními rostlinami. Zatím mi stačila, ale jak rostou ryby, vznikla potřeba klasické mechanické a biologické filtrace. UV lampu mám ponornou, 40w, filtraci čtyřkomorovou, čerpadlového typu, s mechanickým předfiltrem a skimmer jsem také pořídil.
Vodu mám z vlastní studny. Na dlouhou vláknitou řasu na jaře pustím Algae Away, výrobce House Of Kata. Je to směs bakterií a enzimů, která už zhruba 2 týdny po aplikaci řve hlady a po zbytek roku se dožaduje dalších řas.Ryby nekrmím chlebem, ale kvalitními granulemi. Asi jednou za měsíc odkaluju dno, aby bylo stále čisté a neprobíhaly hnilobné procesy. Ryby kupuju jen u prodejců, kteří mají ryby kvalitní a zdravé. Nejsem zvědavý na nějaký kapřivec...

Jsem asi jediný svého druhu, kdo má v jezírku trvale umístěné podvodní kamery přístupné z internetu. Amerika to ještě není, takže když vám to nepůjde, nebo to bude cukat, tak se na yotube můžete podívat na vzorky mnou natočené - http://www.youtube.com/user/JardaSlatinany

Často dělám to, že si na monitoru pustím čtyři kamery najednou a můžu vám říct, že je to lepší,než cokoli v televizi. Někdy je toho na kamerách vidět víc, než ze břehu. Hlavně když jde o jesetery (kamera2). Jsou to ty nejlevnější kamery co jsem sehnal, tak od nich nečekejte zázraky ( http://www.lan-shop.cz/edimax-ic-1510-87003 ), přesto na ně nedám dopustit, protože jsou zdá se nezničitelné. Kamera č.2 totiž přežila i zatopení vodou. Spadl na ni ze břehu velký kámen, který rozbil můj skleněný obal a po propláchnutí vodou, lihem a po vysušení funguje vesele dál.

Kolem jezírka mám plůtek, aby kočky nemohly tak snadno lovit ryby. Jsou to pěkné potvory. Rybí svačinky jsem zatrhnul hned po tom, co mi málem vychytaly všechny nové jesetery. Oni totiž jeseteři začnou večer jezdit podél okrajů jezírka a stávají se snadnou kořistí všech koček z okolí. Ten plůtek, i když má jen asi 20 centimetrů jim přístup k vodě pěkně znepříjemňuje a v noci je k tomu automaticky sprchuje závlaha spouštěná třemi pirosenzory a to je asi rozhodí ještě víc.
Do záložky nákladů jsem napsal spíše hrubé odhady na stavbu takového jezírka a filtrace svépomocí. Náklady na provoz, údržbu, osázení vodními kytkami, zarybnění a rostliny v okolí doplněné vápencovými kameny, břidlicí, kačírkem a kůrou neuvádím. Možná později. Datumy pořizování věcí potřebných na stavbu jezírka jsou jen nutnost, aby se to zapsalo. Ve skutečnosti bylo jezírko několikrát zvětšováno, takže se náklady rozprostřely na několik let. Už jsem do toho nastrkal víc, než je zdrávo, tak se musím krotit. Jsou to ale určitě lepší investice, než to třeba prokouřit, nebo propít.

Jestli jste si nahoře v přehledu nevšimli odkazu na můj web, tak tady je ještě jednou - http://jezirko-skrovad.webzdarma.cz/ Najdete tam víc fotek.
Další fotografie akvária:
Výstraha
Výstraha
(vloženo 11.11.2010)
Kobylka zelená
Kobylka zelená
(vloženo 11.11.2010)
Koupel1
Koupel1
(vloženo 11.11.2010)
Lávka madeindoma
Lávka madeindoma
(vloženo 11.11.2010)
pohled1
pohled1
(vloženo 11.11.2010)
pohled2
pohled2
(vloženo 11.11.2010)
pohled4
pohled4
(vloženo 11.11.2010)
pohled5
pohled5
(vloženo 11.11.2010)
pohled6
pohled6
(vloženo 11.11.2010)
pohled7
pohled7
(vloženo 11.11.2010)
pohled8
pohled8
(vloženo 11.11.2010)
pohled9
pohled9
(vloženo 11.11.2010)
Prezentace je oblíbena u:
Tuto prezentaci si mezi oblíbené zařadilo 15 registrovaných návštěvníků.
Hlavní obrázek jezírka
večerní kocháníse
(vloženo 11.11.2010)
Nejnovější video
Zobrazit video
Další obrázky jezírka
prkno se jim zalíbilo
(vloženo 19.7.2011)
Želva útěkářka-kdy to konečně vzdá?
(vloženo 19.7.2011)
na pláži nového želvária
(vloženo 9.4.2011)
Prosinec 2010
(vloženo 30.12.2010)
29.11.2010
(vloženo 29.11.2010)
denivka
(vloženo 11.11.2010)
detail plůtku
(vloženo 11.11.2010)
durman modrý
(vloženo 11.11.2010)
Klark bílý
(vloženo 11.11.2010)
Klark bílý2
(vloženo 11.11.2010)
Klark červený
(vloženo 11.11.2010)
 
Celý deník naleznete na záložce:  Deník
Poslední 3 záznamy v deníku:
20.1.2014(vloženo 20.1.2014)
Zato zima zatím přeje všemu živému, což je dobře i špatně. Dobře pro ryby, želvy atd., špatně proto, že nemrzne a přežije maximum otravné havěti.
Do fotogalerie jsem přidal jedno tlačítko, pod kterým se nachází můj další záměr a nápad, který zrealizuju hned na jaře. Jedná se o pyramidy. Mrkněte se tam a čtěte. http://jezirko-skrovad.webzdarma.cz/pyramida...
K dalším štěrbinovým filtrům se dostanu asi až na podzim. Zarovnal jsem si pračky pískovcovými kvádry, takže se k nim dostanu teprve až je zpracuju do zahrady a jezírka.
5.5.2014(vloženo 5.5.2014)
Jaro je už v plném proudu a i já jsem se už probudil ze zimního spánku. Musím říct, že mi v tom probuzení znatelně pomohla prodělaná jaterní očista. Stačí dva až tři dny jablečné diety, trocha epsomské soli, olivového oleje a tři citrony. Bomba. Jsem jako nový. Letos ještě tak tři a bude vymeteno.
Začal jsem budovat zpevněnou plochu pod pyramidu a taky tohle - http://jezirko-skrovad.webzdarma.cz/mujkruh/... podle tohoto - http://jezirko-skrovad.webzdarma.cz/Kruhy-in... Jako inspiraci jsem si vzal kruhové brány všeho druhu z japonských a asi i čínských zahrad. Ještě mě čeká dlouhá cesta, ale mě to baví. Zatím je brána vybetonovaná a tvrdne. Jako šaluňk funguje zahrada v místě budoucího umístění kruhu. Prostě jsem vykopal kruh do země. Šířka i hloubka je na šířku rýče. Vymazáno kopaným pískem z Rabštejna. Beton je rašelinový, jádro je běžný beton s drátem. Ta obdélníková část bude v zemi asi do zámrzné hloubky. Kruh bude mít vnitřní průměr něco přes dva metry a běžný člověk kruhem projde vzpřímeně. Dále jsem vyrobil svoje první koryto pro zamýšlenou zahradní bonsaj. Taky ještě tvrdne. Koncem května budu kruh pomalu zvedat a koryto vyklápět z formy. Pak doplním fotky. http://jezirko-skrovad.webzdarma.cz/Koryto/i...
Čerpal jsem tady - http://eva.napady.net/rubriky/zahrada/betono... Moje první dojmy z toho rašelinového betonu. Je tmavší, ale práce je s ním úplně stejná, jako s normálním betonem. Snažil jsem se zkrátit jeho míchání jen na nezbytnou dobu, aby se dobře promíchal, ale aby se nerozmíchal. Stavebníci asi vědí o čem mluvím. Rašelinu jsem prosál přes centimetrové síto. Asi tři dny po betonáži jsem oškrábnul vrchní hrany, které trochu trčely po obvodu kruhu. Šlo to překvapivě ztuha. Čekal jsem tak trochu perník, ale tvářilo se to jako klasický beton. Uvidíme za pár let na povětrnosti.
Do koryta jsem napevno vložil polystyrenový box od tuňákových filet. Kladu mu za úkol dilatační a mrazuodolnou funkci. Moje příští forma bude asi tak trochu naopak. Teď jsem začínal dnem a končil horní hranou. Příště to otočím a dnem s nožkama skončím. Musím ještě promyslet výrobu i tvar budoucí extrudované vložky a okolního šaluňku, asi opět z polystyrenu. Nejdřív ale musím dodělat dlažbu pod pyramidu.
Nakoupil jsem nějaké nové okrasné stromky-Cypřišek nutkajský, červený javor, dva plazivé jehličnany a borovici kanadskou. Jezírko na podzim dostane jiný tvar. Trochu ho rozšířím o další mělké části, které část zahrady uzavřou dovnitř a vznikne odtrov. Na něm si chci pohrát s tvarovanou borovicí do japonského stylu. Doufám ve velkou zahradní bonsaj a dobrý kontrast s červeným garnetem a vápencovým kamenem. Další bonsaje budou z méně vzrůstných jehličnanů v korytech, která hodlám postupně betonovat a rozmisťovat v zahradě. Snad s tím nějak pohnu. To první koryto spolklo tři střední kolečka betonu. No aspoň to nepůjde snadno čórnout.
Na obrázku je jedna z mých inspirací:
19.7.2014(vloženo 19.7.2014)
Ostrý nástup jara v podobě náhlého zvýšení teplot v kombinaci s problémem se vzduchování a kdoví čeho ještě mě připravil o jesetery. A jak jsem později zjistil, nejen mě. Vůbec nevím, co se stalo. Neměl jsem čas sledovat okolnosti a najednou tohle. No nic, už mám pár nových a trochu to pojistím novou technikou a přístupem.
Mám taky dost velkou novinku - léčivou pyramidu. Fotky jsou tady - http://jezirko-skrovad.webzdarma.cz/mojepyra... Je už nabitá a začala kolem sebe uklízet patogenní zóny. Manželka si libuje, jak se jí pěkně spí. Ještě nainstalovat postel a zkoušet účinky. Obvyklá expozice by měla být někde kolem půl hodiny, ale zkušební objekty to občas vykopne do pěti minut. Každý jsme jiný. Já si asi začnu dělat ranní půlhodinky, než půjdu do práce. Trochu si přivstanu a šup do nabíječky.
Moje nová rašelinobetonová koryta jsou též ve fotogalerii a kruhový průchod mi jedna kamarádka moc pochválila jako očistnou bránu. Ona tyhle energie cítí a prohlásila, že když tím prošla, všechno negativní z ní spadlo. Asi je to tím, že je to kruh. Hranaté věci mají totiž pravé úhly a ty jak známo vyzařují asi tak do 40cm od rohu negativní energii. Takže stát dlouhodobě ve futrech, čili na prahu dveří, je sebevražedné. Spát v posteli v rohu místnosti také. Postel v rohu podporuje inkontinenci a nemocnost. Vyzkoušejte si to.
Na celoroční využití mám doma v zimní zahradě ještě jednu menší pyramidu zavěšenou u stropu. Začínám s testováním. Taky se musím zdokonalit s virgulema a kyvadýlkem. Už mám většinu materiálu na výrobu dostatečného množství orgonitů a začnu giftovat. Dělejte to taky.
 
Seznam všech komentářů najdete na záložce:  Komentáře
Posledních 10 komentářů k jezírku:
Baboon  (id: 12957 ) 2.12.2011 13:26
Přenádherné jezírko i jeho obyvatelé...ať se vám daří(8) (hodnocení 8)
zajo  (id: 10017   Jezirko ve skalce 
 kategorie jezírka 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! zajo-jezirko1 
 kategorie jezírka 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 29.10.2012 17:57
musím uznat že to maš pěkny okolo jezirka,ale nemaš tam nějak moc ryb a druhu na takovy maly prostor?
JardaSlatinany  (id: 11610   Jezírko-Škrovád 
 kategorie jezírka 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) odpověď pro zajo 30.10.2012 0:26
Přiznám se, že ano. Už se ale soustřeďuju spíš jen na kapry a jesetery. Ostatní druhy ryb pomalu ruším. Trochu čekám, co s jezírkem udělá nově budovaná filtrace a kolik si toho budu moct nechat. Čistá voda je podmínkou dobré viditelnosti hlavně mých krásných jeseterů, které každý obdivuje a kteří společně s barevnými kapříky slouží k potěše ducha naší rodiny. To zná jistě každý, kdo tomu propadl stejně jako já.
zajo  (id: 10017   Jezirko ve skalce 
 kategorie jezírka 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! zajo-jezirko1 
 kategorie jezírka 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 13.11.2012 18:54
HOJ,ZAJIMALO BY MNE KAM DAVAŠ NA ZIMU RAKY A ŽELVY?DIK ZA ODPOVED
JardaSlatinany  (id: 11610   Jezírko-Škrovád 
 kategorie jezírka 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) odpověď pro zajo 13.11.2012 21:36
Ahoj Zajo.
Oboje zimuju ve sklepě. Želvy na zemi, raky podle potřeby a velikosti v různých nádržích. Malé raky v akvárku, velké raky ve vaně i jinde. Malí ráčci mají teď asi 3 cm a jsou k mání. http://www.youtube.com/watch?v=V1S8DCCj5Q8 Je jich několik desítek. Jestli je někdo chcete, určitě se dohodneme. Samozřejmě že nezimuju úplně všechny, protože je dost těžké vychytat je. Vlastně zimuju jen samičky a mrňata.
Želvy zimuju samozřejmě všechny. Jsou v jiném a podstatně menším jezírku, které jde vychytat i pravidelně čistit zcela jednoduše. Zimování na zemi sklepa jsem zvolil jako nejlepší a nejjednodušší způsob. Všiml jsem si totiž, že želvy si raději vybíraly suché místo, než to s vodou. O vodu jsem je ale nepřipravil. Když chtějí, můžou si k vodě dojít a vymáchat se, případně se napít. Čas od času se totiž objevuje v jednom rohu sklepa, kde je zakrytá jímka s čerpadlem. Než sepne čerpadlo a voda zmizí, nahromadí se jí tam asi 5 cm, možná i víc. Je dost zajímavé, že se během zimování vždycky štosují do komínků. Kolikrát je načapu třeba i ve třech vrstvách. Že je to baví?!
Teplota ve sklepě je nyní asi 11°C, během zimy klesne trvaleji na 8°C. Pro želvy optimální, raci červení to také přeblafnou. Agresivita raků klesne a potřeba krmení také. Fatální jsou někdy jen svlékací nápady v kolektivu. Měkoň to většinou nerozchodí. Proto tam chodím co nejčastěji na kontrolu.
Jarda Slatiňany.
martin.kolacia  (id: 13674   mé akvárium 
 kategorie malá akvária, objem 54 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 9.2.2013 16:33
nevim jak to popsat.....je to jenom sen
Jacke33  (id: 14451 ) 20.8.2013 16:45
chtěl bych se zeptat kde jste zehnal veslonosy a kolik stáli?
JardaSlatinany  (id: 11610   Jezírko-Škrovád 
 kategorie jezírka 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) odpověď pro Jacke33 25.8.2013 20:35
Zdravím. Já je kupoval u Star-fish Pardubice, ale mají je i v čeperce u Papíka. Platil jsem za ně myslím 900 a měli tak 40 cm. Menší podle mě nemá cenu kupovat, protože je to velký risk. Je potřeba koupit je na jaře a větší, aby bylo dost času naučit je žrát a vykrmit je na zimu. Nevykrmený veslonos zimu nepřežije.
Jacke33  (id: 14451 ) 10.12.2013 13:21
super(8)
Smokemesmokee  (id: 10698   Jen tak si tu plaveme. 
 kategorie střední akvária, objem 105 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA Račí farma - korýši 
 kategorie malá akvária, objem 18 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! Račí farma - korýši (ve větším) 
 kategorie střední akvária, objem 112 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! Barevný svět v hrsti - guppies 
 kategorie malá akvária, objem 54 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! VODA, ČO MA DRŽÍ NAD VODOU 
 kategorie velká akvária, objem 320 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! RAČÍ FARMA 3 A NAPOSLED 
 kategorie střední akvária, objem 63 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! První funglovka 
 kategorie velká akvária, objem 375 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! Tůňka pana Garfielda 
 kategorie jezírka 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 24.9.2014 15:11
myslím si, že by to ani nešlo udělat líp, kde jaká zoo může závidět. Perfektní všechno, od jezírka a fotek a textů až po webovky.. Připomíná mi to trochu toto http://www.zivavodamodra.cz
Nové komentáře k jezírku přidávat mohou jen přihlášení uživatelé
Nápověda   Mapa   Statistika   Foto   Archiv   Seznam   |<   <<   >>   >|