Diskuse  (1. strana z 4)

Historie hledání   Pokec   Zobrazit vše   |<   <<   >>   >|  
Chronologicky řazené příspěvky: (záznamy jsou na řazeny od nejnovějšího po nejstarší)
Příspěvky diskutujícího:
aldare
Hledat text:
Hledá se přesně zadaný text, bez rozlišení malých a velkých znaků.
Hledá se pouze v textu  příspěvků,  nehledá se podle jména či data.
Nové téma diskuse    Pokec    Otočit řazení
Číslo stránky:
dusicnany a filtrace  (Odpověď pro: jajicek  Zobrazit původní příspěvek )
2.3.2009 9:29
aldare  (id: 8003 )
[Odpovědět]
nerozumim, proc zakladate znova ta sama temata... ?
(http://www.akvarko.cz/kniha.php?tema=6460)
(http://www.akvarko.cz/kniha.php?tema=4989)

uz prece bylo odpovezeno, ze s filtrem to nema nic spolecneho. Navic Sidonius uz davno psal, at to nafotite. Bez toho (a dalsich informaci) nikdo neporadi
ducicnany  (Odpověď pro: jajicek  Zobrazit původní příspěvek )
27.2.2009 15:15
aldare  (id: 8003 )  Autor editoval příspěvek 27.2.2009 15:18
[Odpovědět]
Pridane svetlo dusicnany muze spis snizit (pokud bylo limitujicim faktorem pro rust rostlin).
Filtr taky nebude duvodem problemu. Vysoke dusicnany znamenaji fungujici filtr (pokud je amoniak a dusitany na 0)
Ja bych videl problem v prekrmovani nebo nedostatecne vymene vody.

Jinak na odstraneni dusicnanu (pokud chces mit prerybneno nebo menit vodu mene casto) se pouziva pomala filtrace - viz treba Nitratreductor.
26.2.2009 9:39
aldare  (id: 8003 )
[Odpovědět]
V zime je to horsi, byl jsem svedkem toho, jak to na nadrazi (venku -5) bylo 2 hodiny zbytecne venku, nez mi to privezli vozikem. Voda mela 18 stupnu. Pro zdrave ryby to snad neni problem, ale jestli budete kupovat import (L-sumce apod.), tak to muze byt problem
Partner rubriky
Partner rubriky
26.2.2009 9:36
aldare  (id: 8003 )
[Odpovědět]
S tim fosforem opatrne, ne kazdy test ukazuje stejne/spravne. Jestli nemate problemy se sinici/zelenou rasou, tak bych ve fosforu primarni problem nevidel. Rozhodne ho tam pridavat, jen kdyz clovek opravdu vi, co dela
Osmoza  (Odpověď pro: stalker  Zobrazit původní příspěvek )
18.2.2009 22:38
aldare  (id: 8003 )
[Odpovědět]
Ja jsem meril GH,KH a NO3 a jsou nemeritelne (vstupni voda GH 15 KH 12 NO3 20). Predpokladam, ze to je podobne se vsim ostatnim. Tem 99% na odstraneni vetsiny necistot bych veril, pokud je spravne zapojena a jsou tam oba predfiltry a nova RO. Pokud vim, tak voda se pit da. Je jen pouze trochu kysela (tesne po vystupu z RO, kdyz se necha ustat, tak jde PH nahoru), ale jinak chutna slusne
Osmoza  (Odpověď pro: stalker  Zobrazit původní příspěvek )
16.2.2009 15:23
aldare  (id: 8003 )  Autor editoval příspěvek 16.2.2009 15:26
[Odpovědět]
Ja jsem kupoval RO z ebay.co.uk (1500,-), predpokladam, ze jsou rozmery hadicek u vetsiny stejne. Je to ta hadicka, co se pouziva pro drip system od Gardeny (tenka cerna, da se to najit na jejich strankach). Je jak na vstupu, tak na vystupech (RO voda, odpad). Na ebay jsem koupil i adapter na 1/2 coulku. Pak staci napr. v OBI koupit redukci ze vstupu z mycky (predpokladam 3/4) na 1/2 a nasadit ten adapter a za adapter dat zaslepovaci koncovku. Tim je vyresen vstup. Vystup je ta sama hadicka, muze bejt libovolne dlouha. Asi bych to ale nedaval primo do akva, predpokladam, ze je vodu treba nechat bokem ustat a upravit. Idealne nekde, kde nevadi, ze to clovek zapomene vypnout ;) Tece to sice pomalu, ale ono i 15 litru udela na podlaze dost neprijemnosti
12.2.2009 13:22
aldare  (id: 8003 )
[Odpovědět]
Já jsem samozřejmě omezil krmení právě kvůli redukci živin, kromě toho jsem úplně vysadil hnojení (pro jistotu). Mám v akváriu relativně dost rostlin, takže byla změna podmínek pro růst ruduchy asi dost prudká. Jen mě překvapilo rychlé mizení, čekal jsem spíš zastavení růstu. Každopádně to může být další střípek do skládanky pro každého, kdo ji v akváriu má
12.2.2009 10:42
aldare  (id: 8003 )
[Odpovědět]
Nezakládám tento příspěvek, abych znova probíral, co už tu bylo hodněkrát řečeno, spíš bych se chtěl zeptat na názor ostatních lidí na mou zkušenost.
V akváriu se mi začala objevovat ruducha. Hlavně na listech rostlin. Bylo to dáno horší kvalitou vody, hlavně velkým počtem organických zbytků zvýřených mými L-sumci. Nedávno jsem do akva přidal 5 nových mláďat L-270 a chtěl jsem mít jistotu, že na ně něco zbyde, proto jsem tam dával více krmení a tím jsem zřejmě překrmil.
Moje reakce bylo omezení krmení (asi na 20%) a reakce se dostavila v řádu několika dnů. Ruducha prostě začala prudce mizet. To je trošku v rozporu se zkušeností většiny akvaristů, kteří to vidí na boj na dlouhou trať. Nevěděl jsem kam mizí, až včera jsem přistihl mé skaláry (6), jak ji škubou a žerou.
Nabízí se možnost, že jde o jinou řasu, ale ostatní (hlavně zelené, dlouhé) řasy znám a ty to určitě nejsou. Kromě toho se vzhled oné řasy kryje s většinou fotek, kde byla řasa identifikována jako ruducha.
Proto bych se chtěl zeptat, zda podobnou zkušenost již někdo má. Vím, že se dá použít SAE, ale hladové skaláry?
REVERSNI OSMOZA  (Odpověď pro: corr  Zobrazit původní příspěvek )
11.2.2009 16:00
aldare  (id: 8003 )
[Odpovědět]
Pořídil jsem si ji nedávno z www.ebay.co.uk asi za 1500. Jikry skalár jsem nechal líhnout pouze ve vodě z RO (14 dnů odstáté) a konečně se líhnou, jak mají. V případě vysokého GH vstupní vody lze určitě doporučit. Jen je třeba dbát na údržbu (výměnu předfiltrů každých 5000L nebo jednou za půl roku, popřípadě RO jednou za několik let). Kromě toho se dá použít jako voda pro výměnu/dolévání vody (samozřejmě podle parametrů vody - GH,NO3 ...)
4.1.2009 23:08
aldare  (id: 8003 )
[Odpovědět]
Z akvária je hadice 3/4, Eheim má vstup 1/2. Původně jsem tam měl klasické mosazné spojky jako redukci a problém byl stejný. Rychlospojky jsou samozřejmě bez stopky. Myslím, že mosazné spojky a rychlospojky vyjdou průtokově nastejno.
Ale jak jsem psal, problém stejně vzniká až za rychlospojkami - v hadici a jejím připojení na filtr - a to je originál Eheim.
4.1.2009 20:46
aldare  (id: 8003 )  Autor editoval příspěvek 4.1.2009 20:48
[Odpovědět]
To akvárium má integrovaný vstup a výstup na filtr dnem, dolů do skříňky. Tam je 3/4 hadice a rychlospojka Gardena. Hadice filtru (1/2) má taky rychlospojku od Gardeny a je to originální hadice k filtru Eheim. Obě rychlospojky jsou spojené.
Podle mě je nejužší místo v napojení originální 1/2 hadice k filtru. Když to čistím a nasaju pusou, tak hned vypadnou kvanta slizu - můsí to být těsně za napojením hadice k filtru. To je ale vše originál od Eheimu, s tím toho moc nenadělám.
Kdyby vypadly kousky rostlin apod., tak bych se nedivil. Vypadne ale hromada slizu - to právě nechápu :/
4.1.2009 14:08
aldare  (id: 8003 )
[Odpovědět]
S řasou problém nemám. Mám sice zelenou řasu na rostlinách, ale ta je velice vítána jako krmivo pro Sewellie a krunýřovce. Byl bych velice nerad, kdyby zmizela
Řasa od přímého slunce na skle se vůbec netvoří.

Krmím 2x denně, snažím se být velice opatrný a dávat jen málo. Krmím asi 5 různými sušenými krmivy + někdy koretry, patentky. Rybky vše sežerou do 5 minut (kromě krunýřovců, jejich tablety/chipsy žerou déle, ale taky to všechno do 1/2 hodiny sežerou)
4.1.2009 13:46
aldare  (id: 8003 )
[Odpovědět]
Ohledně toho sava - máte to vyzkoušené? Na stejný problém? Předpokládám, že savo vše zlikviduje, ale otázkou zůstává, proč se to tam vůbec tvoří. Nerad bych řešil důsledek a neodstranil příčinu.
4.1.2009 13:43
aldare  (id: 8003 )
[Odpovědět]
Přechozí 2 příspěvky jsou ode mě (aldare). Byl jsem špatně přihlášený
4.1.2009 12:21
aldare  (id: 8003 )
[Odpovědět]
Ahoj,

mám problém s ucpáváním přívodních hadic do filtru. Po jejich vyčištění filtr správně funguje asi 2-3 dny, pak se jeho výkon prudce snižuje a za 7 dnů skoro nefiltruje. Vždy je nutné hadice odpojit a prudce z nich nasát vodu. Uvolní se tak bílo-hnědý hlen/sliz a poté to zase pár dnů jede. Tento sliz se dělá v přívodních trubkách z akvária a je ho i plná 1. část filtru, kde není žádné filtrační medium (obsahuje ohřívač vody). Dále ve filtru (biomolitan, Eheim substrat) už po slizu není ani stopa. Ani ve vnějším CO2 reaktoru, který je za filtrem. Jde o vnější filtr Eheim 2324, akvárium má 190 litrů.

Předpokládám, že jde o nějaké bakterie, nejspíš nitrifikační. Proč ale nejsou ve filtru, ale před ním? To by ani tak nevadilo, problém je ono ucpávání.

Pokud někdo tušíte, kde by mohl být zakopaný pes, tak by mi to moc pomohlo. Předem díky za odpověď.
vodotěsná PH elektroda - nové téma
29.12.2008 15:11
aldare  (id: 8003 )
[Odpovědět]
Ahoj.

Mám dotaz ohledně kvalitní PH elektrody, kterou bych se nemusel bát ponořit několik centrimetrů pod hladinu vody. Pokud máte kdokoli zkušenost, moc mi pomůžete. Moje elektroda nevydržela pod vodou ani měsíc.
Pokud by měla i BNC konektor a 2m kabel, změnila by mé akvárium v pravý akvaristický ráj :)

Díky
27.11.2008 9:29
aldare  (id: 8003 )
[Odpovědět]
Ne, poplašnou zprávou bych to nenazval. Jen jsem chtěl upozornit na to, že jsou oba léky pro ryby zátěž, i když se to tak nemusí zdát. Předpokládám, že v mém případě byly ještě nějaké další negativní vlivy, které se na rychlé smrti rybek podílely (podezření na snížený obsah kyslíku v ranních hodinách). Nicméně oba zmiňované léky (a zřejmě spíše Esha 2000) v tom také zřejmě hrály nezanedbatelnou roli.
26.11.2008 14:11
aldare  (id: 8003 )
[Odpovědět]
Jak jsem už psal, po neúspěšné léčbě zvýšenou teplotou jsem teplotu snížil zpět a kůra EXITem už tak (z větší části) probíhala při normální teplotě.
Co se příčiny propuknutí nemoci týče, ta je celkem jasná - již delší dobu se v akváriu vyskytovala sinice a došlo na krátké 3-denní zatemnění akvária (ač jsem to původně zavrhoval, nešlo jinak). Bohužel během něho asi o 2 stupně klesla teplota a ta zřejmě vyvolala nástup nemoci.

O nemoc samotnou mi ale v tomto tématu nešlo, jen jsem se chtěl podělit s případnými zájemci o EXIT a 2000 o svou zkušenost. Nechci popírat jejich příznivé účinky, strávil jsem hodně času procházením všech webů a témat o krupičce a vím, že fungují a není s nimi skoro nikdy žádný problém. Bohužel u mě byl a věřte mi, že bych to tu radši nepsal...
26.11.2008 8:48
aldare  (id: 8003 )
[Odpovědět]
Předem děkuji za reakce.
Nejsem si jistý, jestli jsem pochopil, co myslíte tím, že jsem léky nepoužil podle příbalového letáku. Samozřejmě jsem oba dávkoval přesně podle návodu. Jen jsem nechtěl oba léky zbytečně míchat, protože ryby nebyly nijak moc zasaženy a plíseň na kůži tedy nehrozila. Samozřejmě jsem si přečetl, že je lze použít zároveň, nicméně často stačí i pouze EXIT. Z ryb bylo zasaženo jen asi 10% ryb, většina z nich jen velmi lehce.
Pro léčení zvýšenou teplotou vody jsem se rozhodl, protože zastávám názor, že přidávat do akvária jakékoli zbytečné chemikálie je až to poslední a krajní řešení. Pokud z 10 akvaristů 8 napíše, že to teplota kolem 30% vyřešila, rozhodně tam nebudu lít EXIT a už vůbec ne "pro jistotu" také 2000. Po zvýšení teploty se stav nijak zvláště nehoršil, proto jsem čekal 1 týden.
Po týdnu bylo jasné, že to nestačí, tak jsem po dobu tří dnů teplotu vrátil z5 na 26C a přidal EXIT. Nic se nestalo, dokonce krupička (pokud to byla krupička) trošku ustupovala. Bohužel, když jsem po léčbě s EXIT neviděl 100% ústup nemoci, rozhodl jsem se kůru prodloužit o 1, max 2 dny - Spolu s 3 denní léčbou 2000. Samozřejmě dávkování podle letáku
U L201, které už delší dobu nepřijímaly potravu, by mě jejich úmrtí nepřekvapilo a toto téma bych nezakládal. Bohužel zemřely 2 sewellie - obě téměř úplně zdravé. Jen jedna z nich na sobě měla asi 3 malé tečky.
Opravdu budu rád, když sem napíšete, co bylo "lehkovážné" a co nebylo podle návodu. Jediné, co se dá vzít jako reálný argument, je fakt, že se s léčbou mělo začít co nejdřív. Ale jak jsem psal, ryby nebyly nijak moc zasažené - ony sewellie na sobě skoro nic neměly.
24.11.2008 11:29
aldare  (id: 8003 )
[Odpovědět]
Jen bych chtěl tímto příspěvkem informovat potencionální uživatele těchto prostředků, ať jsou na pozoru. Před asi 11 dny se u mě objevily příznaky krupičky a tak jsem začal léčit vyšší teplotou, protože jsem nechtěl používat žádné přípravky. Po týdnu s 30C bez soli byly příznaky stále stejné a mezitím už to měly i L201 (krunýřovci) a trošku jedna Sewellie. Proto jsem se rozhodl použít Exit. Dávkoval jsem 4 dny a když ani tak krupička nemizela, použil jsem i Esha 2000. L201 už během vyšších teplot ztratily zájem o jídlo a některým Sewelliím se během kůry Exitem vytvořily na kůžy červená místa. Včera jsem aplikoval 1. dávku 2000 a během 6 hodin obě L201 a 2 ze 3 Sewellií byly břichem vzhůru. Včera jsem před aplikací měnil 20% vody a měřil parametry. Všechny na ideálních hodnotách. Samozřejmě není jisté, že tyto léky byly hlavní příčina ale je 90% šance, že ano.
Ostatní ryby (L015, skaláry, parmičky mechové, včetně jedné ze 3 Sewellií) jsou OK.
Tak pozor, asi až tak bezpečné ty léky nebudou.
Historie hledání   Pokec   Zobrazit vše   |<   <<   >>   >|