Diskuse  (1. strana z 1)

Historie hledání   Pokec   Zobrazit vše   |<   <<   >>   >|  
Chronologicky řazené příspěvky: (záznamy jsou na řazeny od nejnovějšího po nejstarší)
Záznamy pro téma (id 8455):
°dKH
Hledat text:
Hledá se přesně zadaný text, bez rozlišení malých a velkých znaků.
Hledá se pouze v textu  příspěvků,  nehledá se podle jména či data.
Nové téma diskuse    Pokec    Otočit řazení
°dKH  (Odpověď pro: Sidonius  Zobrazit původní příspěvek )
22.1.2012 17:34
Tom K.   (id: 12416   Pralesní břeh  
 kategorie velká akvária, objem 240 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  )
[Odpovědět]
Dobře, děkuji. Takhle mi to aztím stačí. Musím čekat co se bude dít. Už se mi podařilo omezit ty řasy a rostlinky díky tomu začli lépe prosperovat. Teď ještě vychytat pro zároveň odehnívají. Není to nic extrémního, ale trochu prostě jo.
Uvidím. Testuji to PMDD zatím teprve 5. den, takže těžko dělat závěry. A světlo nevím jestli bude stačit. Vzhledem k tomu, že mi rostou všechny rostlinky jen ty kobercové docela živoří, tak chci přidat ještě jednu zářivku. Na nějakých 0,6 W/l. Nemyslím si, že 0,4 je zásadní problém, ale spíše kvůli prosvícení větší hloubky.
Jak se říká. Akvaristika je o trpělivosti. Konečně jsem to pochopil.
°dKH  (Odpověď pro: Tom K.  Zobrazit původní příspěvek )
22.1.2012 13:22
Sidonius   (id: 1736 )
[Odpovědět]
...to PMDD a změnu zářivek jsem nedělal jen že bych se nudil. Mám trochu problém s rostlinkama. Sice má asi ještě podstatný vliv, že akvárium je založené jen 2 měsíce, ale něco jim asi bude chybět. Tak to zkouším co...

Nevím, jak jste měl akva poskládané před změnami, které zmiňujete, a ani nemám potřebu se s nimi nějak blíž seznamovat. Už i bez toho mám hlavu jako pátrací balón z toho, kolik lidí se na mě obrací s žádostí o konzultace svých problémů s rostlinami (řasami, sinicemi...), a to mám ještě kromě "akvaživota" také svůj "soukromý život", který mě taky časově docela vytěžuje...
Utrousím jen poznámku: pokud akva založíte dobře a věnujete mu potřebnou péči, (ta nemusí být vůbec časově náročná!), pak může akva bez problémů fungovat i dříve, než po dvou měsících.
Vývoj mého zatím posledního založeného akva můžete sledovat zde: http://rybicky.net/nadrze/13634


...Dost se tam objevila zelená řasa, ale když jsem paradoxně přidal na světle a ještě méně krmil přestala se množit....

Má to svou logiku, o níž jsem toho napsal i na těchto stránkách hromadu.


...rostlinky stále přes jejich bujení zároveň hnědnou. Předpokládám, že jim něco chybí.
Co by to mohlo být? Doufám, že né zrovna CO2?


Jak jsem napsal - nevím, co jim chybí a ani netoužím po tom to zjišťovat. Bez umělého sycení CO2 mohou dobře prosperovat i rostlinná akvária - jde o to, jak budou vyladěny podmínky.
Na druhou stranu platí, že s přídavkem CO2 to jde v rostlinných nádržích líp.
°dKH  (Odpověď pro: Tom K.  Zobrazit původní příspěvek )
22.1.2012 13:06
Sidonius   (id: 1736 )
[Odpovědět]
...Takže doplnuji především stopové prvky jako je železo, zn... a síran draselný. Tedy látky, které v té vodě bez přidání prostě nebudou, protože se z vody odstraňují. Takže co se týče PMDD myslím, že dělám správně. Jde jen o to vypozorovat jaké množství je třeba...

Z vody se odstraňuje především (agresívní) volný CO2, Fe jen pokud přesahuje zákonnou normu.
Sírany ani draslík, (kterého je obecně v přírodních zdrojích málo), se běžně neodstraňují.
Přihnojovat draslíkem možné je, přesto bych se přikláněl k jeho aplikaci jen tehdy, je-li zjevné, že je to potřeba. V závislosti na podmínkách v akva zhusta pro potřeby rostlin stačí draslík dodaný potravou ryb a výměnou části vody. Ale jak píšu - u draslíku ("přiměřené") i preventivní přihnojení by ublížit nemělo.
Pravdou je, že 2ml nějaké směsky živin (známé pod zkratkou PMDD) do 200 l nádrže při pravidelné výměně části vody neublíží, jak jsem napsal už minule.


...Dalším předpokladem je kvalitní proud. Ten mám doufám správně. Řídím se podle literatury a stránek rosltinna-akvaria.cz...

Tady nacházím rozpor. Standardně uvádí literatura něco zcela odlišného, než najdete na uvedených stránkách. Traduje se, že voda v rostlinném akva má být přečerpána rychlostí 1x, max. 2x jejich obsah/hod. (A existují jak racionální argumenty pro podobná tvrzení, tak argumenty iracionální...) Moje zkušenosti se ztotožňují s principy popsanými na stránkách ve vašem odkazu. (Jen pro vaši informaci - intenzívní proudění vody v rostlinné nádrži praktikuji podstaně delší dobu, než je doba zveřejnění zmíněných stránek. )

...Ano přesně tak 880 má výrazný podíl modré. Za 1. má téměr identické spektrum jako 865 od osramu...

To, co považujete za téměř identické, je právě onen rozdíl, který poskytuje jedné zářivce teplotu chromatičnosti 8000 K a druhé "jen" 6500 K.


...je to jediná chladná zářivka, která se mi povedla sehnat místo sun glo. Holt jsem si naběhl s mírou 104,7 cm. Není lehké sehnat chaldné barvy v téhle délce a ta žlutá to prostě moc zkreslovala...

"840" je chladná bílá zářivka a její podíl "žlutého" spektra mi (i rostlinám!) vyhovuje ideálně. Ale toto je skutečně věc individuálního vnímání.


...Pokud si přečtete pár článků o fotosyntéze vodních rostlin, tak modrá složka je nejvíce žádaná pro fotosyntézu i růst. Proto se všechny speciálky jako flora atd. Dělají s vytaženým modrým spektrem...


Věřte-nevěřte, na toto téma mám prostudováno materiálů dost. Váš výrok o žádanosti modré složky mě opravňuje doporučit vám, abyste se v této problematice ještě nějakou chvíli vzdělával.
Už mě po těch letech nebaví neustále dokola tuto problematiku vysvětlovat; chcete-li, můžete si v historii těchto stránek má tvrzení najít a shledáte-li je v rozporu s odbornou literaturou, můžeme podiskutovat. (Akvaristické brožurky a "hobby-literaturu" za relevantní raději neberte - zhusta jsou zde uváděny "nepřesnosti" podobné těm vašim.)


...S tím CO2 máte nejspíš pravdu a především ve spojení s intenzitou světla. Ale bohužel jsem student a nějakých 5000,- +/- se mi za to dávat nechce a burčáku se trochu bojím...

Když pochopíte principy výroby CO2 kvašením cukru a jeho aplikace do akva, nemusíte z něj mít strach. Hadičky nepraskají, zátky nevystřelují, ryby se netráví...
Partner rubriky
Partner rubriky
°dKH  (Odpověď pro: Tom K.  Zobrazit původní příspěvek )
21.1.2012 23:14
Tom K.   (id: 12416   Pralesní břeh  
 kategorie velká akvária, objem 240 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  )
[Odpovědět]
Jo ale co jsem zapoměl, tak je: že to PMDD a změnu zářivek jsem nedělal jen že bych se nudil.
Mám trochu problém s rostlinkama. Sice má asi ještě podstatný vliv, že akvárium je založené jen 2 měsíce, ale něco jim asi bude chybět. Tak to zkouším co.
Situace je asi taková, že rostlinky rostou pěkně, množí se, vybarvují se, ale zároveň od špiček listů hnědnou až uhnívají.
Dost se tam objevila zelená řasa, ale když jsem paradoxně přidal na světle a ještě méně krmil přestala se množit. Teď jí tam mám minimálně, ale rostlinky stále pře jejich bujení zároveň hnědnou. Předpokládám, že jim něco chybí.
Co by to mohlo být? Doufám, že né zrovna CO2?
°dKH  (Odpověď pro: Sidonius  Zobrazit původní příspěvek )
21.1.2012 22:46
Tom K.   (id: 12416   Pralesní břeh  
 kategorie velká akvária, objem 240 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  )
[Odpovědět]
Kritika je možná na místě, ale možná ne. To se uvidí. Samozřejmě nedělám ukvapené věci bez rozmyšlení. PMDD přidávám prozatím jen 2 ml / 200 l vody, což je minimální dávka a uvidím co se bude dít. Samozřejmě dávkuji PMDD bez KNO3, protože o to se dostatečně postarají ryby. Takže doplnuji především stopové prvky jako je železo, zn... a síran draselný. Tedy látky, které v té vodě bez přidání prostě nebudou, protože se z vody odstraňují. Takže co se týče PMDD myslím, že dělám správně. Jde jen o to vypozorovat jaké množství je třeba.
Dalším předpokladem je kvalitní proud. Ten mám doufám správně. Řídím se podle literatury a stránek rosltinna-akvaria.cz
Světlo nemám nejsilnější, to vím, ale to ještě neznamená, že je uplně špatné. Navíc přemýšlím o rozšíření podle situace.
K zářivkám: Ano přesně tak 880 má výrazný podíl modré. Za 1. má téměr identické spektrum jako 865 od osramu. Divné, ale podle katalogu a člověka, který má 880 i 865 to mám potvrzeno.
Za 2. je to jediná chladná zářivka, která se mi povedla sehnat místo sun glo. Holt jsem si naběhl s mírou 104,7 cm. Není lehké sehnat chaldné barvy v téhle délce a ta žlutá to prostě moc zkreslovala.
No a za 3. Pokud si přečtete pár článků o fotosyntéze vodních rostlin, tak modrá složka je nejvíce žádaná pro fotosyntézu i růst. Proto se všechny speciálky jako flora atd. Dělají s vytaženým modrým spektrem. Jenže těm bohužel chybí to ostatní. Ta 880 má podíl tří hlavních barev.Za 4. Modré spektrum nejlépe projde vodním sloupcem.
S tím CO2 máte nejspíš pravdu a především ve spojení s intenzitou světla. Ale bohužel jsem student a nějakých 5000,- +/- se mi za to dávat nechce a burčáku se trochu bojím. Vím, že normálně funguje, ale nejsem často doma a kdyby se ucpala hadička nebo něco, tak nechci vidět následky.
°dKH  (Odpověď pro: Tom K.  Zobrazit původní příspěvek )
21.1.2012 22:11
Sidonius   (id: 1736 )  Autor editoval příspěvek 21.1.2012 22:12
[Odpovědět]
...Dneska jsem tam dal 2 x Osram 38 W/880 Skywhite po 2950 lm. tak uvidím jestli to bude stačit. Navíc už jsem začal dávkovat i PMDD. Jediné co nedodávám je právě CO2...

"880" je zářivka s výraznou převahou krátkovlnného modrého světla. V kombinaci s "teplejšími" zářivkami se čas od času objevuje, samostatně podle mých postřehů ne. No, uvidíte...
S PMDD byste moc experimentovat neměl.
1. Neznáte parametry vody, takže je možné, že u některých živin budete zbytečně zvyšovat jejich koncentraci s rizikem omezení příjmu jiných, (což se dá eliminovat častými výměnami části vody).
2. Intenzita osvětlení taky nenasvědčuje tomu, že by intenzita fotosyntézy měla být nějak extrémní, aby bylo nutné živiny touto formou doplňovat.
3. Se světlem pak úzce souvisí uhlík. Ten bude ve vodě s přirozenou koncentrací CO2 nejspíš dalším limitujícím prvkem.
S PMDD, lépe řečeno - se složkami PMDD, je možné se začít bavit, když se objeví příznaky deficitu některé živiny.

Ale zkuste to podle svého uvážení a intuice - třeba se s kytkami zadaří. Což vám, samozřejmě, přeji!
°dKH  (Odpověď pro: Sidonius  Zobrazit původní příspěvek )
20.1.2012 22:44
Tom K.   (id: 12416   Pralesní břeh  
 kategorie velká akvária, objem 240 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  )  Autor editoval příspěvek 20.1.2012 22:45
[Odpovědět]
Dobře. Takže kdybych to chtěl sečíst, tak rostlinky celkem půjdou, ale porostou prostě pomaleji než kdyby měli idelální podmínky. To dává i smysl. Pokud to i takhle půjde, nebudu to nijak řešit. Abych stále obstarával ideální vodu je u nás trochu problém. Prostě na křídovém podloží to je těžké. Všude je tu tvrdá voda. jednou jsem do malého akva dal dešťovku a ta měla fajn hodnoty, ale řekl bych, že to rybám docela vadilo ta změna. 60 l řekněme na 14 dní měkké vody se mi shánět nechce. Uvidím snad to půjde.
Jinak svítím teď asi 0,4 W na litr. Dneska jsem tam dal 2 x Osram 38 W/880 Skywhite po 2950 lm. tak uvidím jestli to bude stačit. Navíc už jsem začal dávkovat i PMDD. Jediné co nedodávám je právě CO2.
°dKH  (Odpověď pro: Tom K.  Zobrazit původní příspěvek )
20.1.2012 20:41
Sidonius   (id: 1736 )
[Odpovědět]
Převážná většina akvarijních rostlin se s podobnými podmínkami spokojí, ovšem obecně se jim lépe daří při pH někde mezi 6,5-7 a KH 4°-8°...
Tilmannovou tabulkou si hlavu moc nelamte; i kdybyste mohl věřit hodnotám pH a KH, které naměříte, v případě akvarijní vody má tato tabulka "omezenou platnost". Jinými slovy - údaje, které takto zjišťujete, mají k realitě obvykle daleko.
°dKH - nové téma
19.1.2012 21:51
Tom K.   (id: 12416   Pralesní břeh  
 kategorie velká akvária, objem 240 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  )
[Odpovědět]
Zdravím, dnes mi pšišel test od rataje na stanovení uhličitanové tvrdosti. nevím, jak ty testy jsou přesné, ale naměřil jsem zhruba 13°dKH. Vzhedelm k tomu,že podle tabulke má být ve vodovodní síti 15°dGH. Tak by to asi mohlo odpovídat ne?
Mám to nějak řešit nebo to je v pohodě?

Mimochodem pH měřím dlouhodobě 7,2-7,6. Těžko říct ty barvi zelené jsou an tom papíře všechny stejné. Podle tillmanovi tabulky to tak nějak odpovídá optimu CO2 ve vodě. Navíc jsem to měřil až večer před zhasnutím zářivek, takže už to mohlo být vše vyčerpáno.

Myslíte si, že by mi tyto hodnoty nějak zásadně házely klacky pod nohy, když chci docílit pěkných a zdravých rostlinek, nebo se to dá?
Historie hledání   Pokec   Zobrazit vše   |<   <<   >>   >|